Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Korsan oyun tarihinde değişmeler

Alo-matik

Öne çıkan mesajlar

crack in tarihi cok eskilere dayanir, hatta software satısları basladıktan kısa bi süre sonra hemen basladı bu sektör calismalarına.

en basiti hatırlarsınız, c64 de oyun yüklerken bir ansi veya ufak bir muzık demo suyla x cracker presents... bla bla olurdu.

90 basından beri bu piyasanın içinde oldugumdan hatırlarım herseyı. Bi kere oyun satanlar cok cok azdı ve güvendigimiz yerlere giderdik. Show Computer zincirleri vardi, Etiler ve Galeria da, arti Kamer vardı Beşiktaş ta. Burda çalışanlar harbi bilgili adamlardı, piyasayı takip ederler, hardware, oyunlar hk çok sey bılırlerdı, güzel zamanlardı. O zamanlar disketteydi piyasa. ama max 5 disk idi, bhu arada pc versiyonlardan bahsediyorum hep. O zamanlar da crack vardı yine, mesela Monkey Island 1 i almıstım adam bana orjibnal den fotokopi ledigi Dial-a-Pirate serial dalgasını vermisti. Oyunları korumak için ya boyle eglenceli dondurulcek, ilgilenilcek serial code tarzi sey yaparlardı ya da manual ınbütün sayfalarına dagılmıs sekılde copy protection yaparladı, ornek Larry 3. Ama bılırım kı Monkey Island ın o serial sistemi icin bildigimiz crack dosyası da vardı.

Ardından bi anda ekominin temeline tamamen uygun olarak orda burda satmaya basladılar. ve isin kalitesi daha da cok artması gerekirken rekabetten dolayı tersine düstü. İlk zamanlar OEM adı altında manual lı, renkli, gri baskılı cd lerde stılırdı, ki yine cd lerin ilk zamanlarında resmen arayıp bulman gerekirdi cd oyunu satan, ben Mecidiyekoy de bi yuere giderdim ismi unuttum.
Compex in ilk acildigi yillara denk gelir bunlar, fuar rsmen oyun satısına donmustu, orjinal oyun da getirmisti Raks ne güsel. O bikac yıl tavana vurdugu yıldır piyasanın.

Fakat bunlar bu nefret ettigimiz el altı tezgahlara dustu ardından, ıgrenc ıgrenc muabbetlı tıpli insanlar kalıteyı daha da dusurdu, zaten bunu herkes biliyo, halen tanık olabılırız.

Ama dedigim gibi 90 - 93 94 arası yılların cok farklı bır havası ve duygusu vardır, ne mutlu o donemın tadını cıkaranlara :)[signature][hline]_.- The GoD of Darkness and Evil -._
Sosyal ağlarda paylaş

gerçekten "kafa ayarı" zamanları en tatlı zamanlardı. bizim burda bi kemal amca vardı ondan alırdım ben oyunları. o zamanlar bile yaşlıydı herhalde rahmetli olmuştur artık. dükkanda kapalı duruyor öle. heyt be ne günlerdi.

boulderdash , river raid , oyy oyy...[signature][hline] MSN : [email protected]
---
Sözlükte Ben :D
---
SWG : Heyd Spinner (Tatilde)
CoH: Kartal AR/Energy Blaster LvL 21

---
[b] Mustafa Kemal Atatürk demişki... (Ahh erken gittin Atam)
Sosyal ağlarda paylaş

commodore64 zamanında pek bir koruma yoktu sanırsam, baya küçüktüm o zamanlar zaten kasetle çalışıyordu bizimki disketle değil. ama emin değilim işte görsem bile crack nedir anlamazdım :)
neyse sonra amiga dönemi var, çoğu oyunu çalıştırmayan yarı bozuk bir floppy'si vardı bizde. sensible oynardık, hatta bir versiyonu 15 disketti.(oha)
sonra işte pentium dönemi mi desem, o başladı. (pc demeyeceğim çünkü amiga vs de pc oluyor) pentium mmx 166 almıştık hala da durur kullanılır. sınıfta ilk 3d ekran kartını ben almıştım.(8mb sanırsam) şimdi 256mb az geliyor :) neyse tabi şu son 3-4 seneye kadar crack nedir bilmezdik. yazdıklarımın hepsinde oyunu alırdı bilgisayarcılar ve "aşmış ultra" bir alet olan cd-writer ile kopyalardı. ben ilk crackli oyunumla sanırsam Might&Magic 7 de karşılaştım. alıp yükleyememiştik. sonra bilgisayarcı içine yazı koymaya başlamıştı, şunu kes kopyala diye.. ha bu arada cd ler gayet güzel kutuluydu. geçen AoE:AoK yi buldum, üzeri gayet güzel baskılı kutulu. hatta tomb raider 2 de durur, o da öyle idi.. neyse şimdi adamla maliyeti azaltmak için ellerinden geleni yapıyorlar. fakat bir cd parası 20Ykr desek, adam %900 kar ediyor, çok uyuz oluyorum buna. çok uzun ve karışık oldu yahu.[signature][hline]oasisoyun.net | Mancınık'ı Yükle | Oasis Forum
Mail/MSN: [email protected] , ICQ:6254196
Sosyal ağlarda paylaş

said:
arcane, 16 Ocak 2005 23:49 tarihinde demiş ki:
orjinale maddi gücünüz yetmiyorsa p2p kullanın, en azından korsancılar para kazanamaz.

eskiden korsanın da bi adabı vardı kutuluydu hatta kullanım klavuzluydu.

bu konu hakkında derin endişelerim var valla, böyle çat diye bişiy olursa şaşırmayınız, düşünüoruz

256 bağlantıyla 2-3 Cd oyunu + exp. paketleri netten çekip p2p sayesinde daha ne çektiğimizi bile bilmememiz...
Yok.. Korsan alıyım :)[signature][hline][b]Ultima Online, Hayat Offline...

http://forum.paticik.com/view.php?id=105586
[b]
Sosyal ağlarda paylaş

Bide orjinal gümüş cd lerden artık 300 400 binlik kolpa cd lere geçiş var..İlk cd oyunum fifa 97 nfs 1 di zaten..İlk korsan ama kitapçıklı orjinal gibi olan oyunum settlers 3 tü..İlk pc mi de hatırlıyorum 1 ram di makine sensible kaldırmıyo diye az aglamıyodum sora 4 ram e yukselttigimizde dunyalar bnm olmuştu :D gusel gunlerdi ya....[signature][hline]Sen Hiç Birini Kaybetmemek İçin Kendini Kaybettin Mi ? [C.J]

Only Cla.Jackal.
Sosyal ağlarda paylaş

ben 128 bağlantı ile çekiyorum, amaç yazdığım şey olduktan sonra 256 ile de çekersin, 128 ile de.senin umrunda değilmiş ki yapmıyorsun, gayet de çekiliyor o bağlantılarla.p2p kullanmayı biraz bilen bir insan kolay kolay fake yemez.[signature][hline]Fight fire with fire - Ending is near
Fight fire with fire - Bursting with fear
You all shall die!
*bangs*
Sosyal ağlarda paylaş

95 senesinde eminönündeki rainbow'un o zamanki dükkanindan kitapcikli sahibinden orjinal gorunumlu,tek cd'li "the dig","myst","full throttle","c&c","fifa 96" vs.. gibi oyunlara ne kadar eski TL verdigimi size söyleyeyimmi: 2700000TL,yeni cikanlar 3200000TL.Hatirlayanlariniz vardir mutlaka.Dolara vurunca 30 40 dolar falan yapiyordu.Resmen gider,1 saat icigini cicigini sorar alir,15 dakka sonra geri doner aklimda kalan baska bir tanesiyle degistirirdim :)
Sosyal ağlarda paylaş

İzmir istanbulun çok gerisindeydi. Alsancakta bir DataSoft vardı Lozan Kapısına yakın.

C-64 Kasetleri hazırlardı. Dükkanın arka tarafında paralel bağlı teyler vardı. Bir seferde çok kaset yazsın diye. Genelde de sipariş üzerine kaset çekerlerdi.

İstanbula gelişimiz bol oyun çeşidi bulma anlamına gelirdi - ne kadar bol olabilirse - internet yok, oyun dergisi yok. İsmine bakıp oyun alırdık. Bir de arkadaş tavsiyeleri.

CD ve PC dönemi çok yakın. Hele internet işin içine girince artık ne istersen bulabilir olduk.

İzmirde bile her mahallede CD satan yerler var.
Müzik Film Oyun.

Ayni mekanda ayni raflarda :([signature][hline]COH:
AdaSu Science Balster AR/Elec.Manup. L40
Usta Science Scraper Dark Melee/Regen L33
TRT 3 Natural Tanker invul/Mace L16
Sosyal ağlarda paylaş

heheh şimdi aklıma geldi. o listelerin arka kısmında "yeni oyunlar" bölümü gibi bişey olurdu. yine o listeden bir oyun beğenip kasedim "çektirmiştim". eve gelip oynamaya başladığımda çok komik bi ekranla karşılaştım. sene 1994 falan sanırım. oyun "copyrighted 1984" ve bu oyun "yeni" idi :D[signature][hline] MSN : [email protected]
---
---
CoH: Kartal AR/Energy Blaster LvL 22

---
Sosyal ağlarda paylaş

ilk crack diye bişeyi bizim hatırlamamız/bilmemiz çok zor. senin ilk crackin olabilir ama o. ben mortal kombat 2 veya 3 te tanışmıştım crackle. 4-5 disketlik bişeydi.[signature][hline] MSN : [email protected]
---
---
CoH: Kartal AR/Energy Blaster LvL 22

---
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu hatırlıyamıyorum ama il crack li bi oyun aldıgımda aldıgım adam bana kagit vermisti crack olayını anlatan adam fotokopide cogaltmis heralde her oyun alana veriyodu bole cok komikti..kagitta resmen cd surusune girin ordan crack e vs anlatıyodu..o kagıt sayesinde okulda baya un yapmıstım bi konusma gecmisti bende sanki cok bilgiliymisim gibi anlatıyodum herkese sole yapacan vs diye :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ama alırdık, üstelik saçma sapan paralar verirdik saçma sapan oyunlara...

Dergi yok, internet yok, hiç bir fikrin yok. Bilgisayar Magazin (böyle bir dergi vardı yıllarca aldım. pek çoğunuz anımsamaz bile. 1983-1985 gibi sayı kaçırmazdık.) arka sayfalarında bazen siclair sonralari da C-64 oyunlarını tanıtırdı. Tanıtmak dediğime bakmayın analiz inceleme falan olmazdı...

Kafa ayar kasedi diye bişey vardı. ÇOK KIYMETLİYDİ. Ödünç vermek bile tedirgin ederdi. Kafa ayar tornavidası ile ayarlar sonra yüklemeye çalışırdık. Şans bazen yükler bazen yüklemezdi.

Teybe çizdiğimiz resmi kaydetmek ve sonra onu bulmak ayrı bir meseleydi. Başarabilen iyi bilgisayarcı sayılırdı.[signature][hline]COH:
AdaSu Science Balster AR/Elec.Manup. L40
Usta Science Scraper Dark Melee/Regen L33
TRT 3 Natural Tanker invul/Mace L16
Sosyal ağlarda paylaş

Ama eskiden cracker'larda edepli adaplıydı, c64 de oyunu kırıp başına küçük küçük demolar koyarlardı böle muzikli falan, coğunda'da "oyun hpşunuza gittiyse gidin alin" falan yazardı, hoştu, sıcaktı, mutluyduk o zamanlar.

Cok canım cekti lost ninja 3 bulsamda oynasam şimdi, ama nerdne bulucak c64'ümd bozuk zaten[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ben hala o muzikleri seviyorum cok guzel yazılmıs hemde ne olanaklarla :) cok komik.Oyunun muzigini indiriyosun 40k'lık birsey.Commado'nun muzigi yazan adam; Rob Hubbard(ayrica daha baska bir suru efsane commodore oyununa muzik yazmıs,International Karate,Sabateur2,thundercats vb) 88-01 seneleri arasinda EA'da Audio Technical Director olmus o da ayri bi durum,nerden nereye.
Bu arada pc'de crack olayi starcraft veya half-life'dan filan baya once.Ben gayet rahat hatirliyorum disketli oyunlarda arj'dan sonra crack.exe kopyaladimigizi.
Sosyal ağlarda paylaş

benim kafa ayarını yaptığım vida yalama olmuştu.. Ayar oturduktan sonra 5 ila 10 dakika içinde vida PİİUV diye uçardı yerinden :) Sonra kasetle başa çıkılamayacağını anlayıp almanyadan 5,25lik disket sürücü getirtmiştim. Sırf o sürücüyü görmek için bize gelenler olurdu :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...