Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1930 ' lar ve Atatürk

Cheaz

Öne çıkan mesajlar

Ülkemiz yakın tarihinde kimi bazı uygulamaların Atatürk'e dayandırılıp yapılması da bu putlaştırmanın dezavantajıdır. Atatürk ismi ile yapıldığı için herkesin default doğru gibi algıladığı ve aslında Atatürk olsa öyle mi yapardı düşünülmediği için oluşan yanlışlar var tarihimizde.

Bunlar nelerdir konusu bayağı detaylı. Kitap okumak lazım 2 cümle ile burada ne yazılsa saçma sapan çekilebilir gereksiz demagoji olur.

Atatürk düşmanı mıyım? asla.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru özellikle de insanları Atatürk e taptıkları için eleştiren tiplerce iyi anlaşılmalı o tanımlar. Circular logic kötüdür. Sen başka birisine hataen atfettiğin bir eylemin, o kişi tarafından hakikaten yapılmasının yanlış olduğunu öne süremezsin. Hakettiği saygıyı gösterene tapınıyor de, sonra da tapınılmaz diye eleştir.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

aktiftablet said:

Atatürk'e put gibi tapınılmasın lafına ayar oluyorum ben de? Size ne yaw? Hiç görünmeyen bi tanrıya tapmak normal de yaptıkları ortada olan insana niye tapınılmasın? İnanç özgürlüğü varsa, Atatürk'e tapınmak da herkesin hakkıdır. Net.

isteyen istediğine tapar.

ateist ne kadar müslümanın inancını saçma bulabiliyorsa ve bunu ifade edebiliyorsa

bir insan da diğerinin Atatürk'e tapmasını saçma bulabilir ve bunu belirtebilir

Net.

Ben de saçma buluyorum zaten. Benim lafım "ototorko pot gobo topmoyon" cılara. "Saçma buluyorum" ile "tapmayın ulan" birbirinden baya farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Hakettiği saygıyı gösterene tapınıyor de, sonra da tapınılmaz diye eleştir.

Tamam bu doğru, hani saygı göstermeyi tapmakla karıştırıp sonra da "tapınmayın lololo" yapmak bayağı low zaten.

Aslında zaten Atatürk'ün kendi zamanında yaptığı çoğu şeyi (herşeyi diyecek kadar tarih bilgim olmayabilir) gerektiği için yaptığını düşünüyorum.

Sorun, Ata öldükten sonra onun adını kullanıp abuse edenler
Sosyal ağlarda paylaş

Loex said:

2-3 kere girdim normalde sadece askerliğin bitince bir kere sokuyorlar oda sadece kısa dönemleri bildiğim kadarıyla

en çok garibime giden atatürkle ilgili sahip olduğu inanılmaz lüks eşyalar türkiyenin hmeen heryerinde evler zamanın en lüks yatı savarona. Kurtuluş savaşında yemek bile yiyemeyen ülke nasıl bi anda bu kadar zenginleştide lideri bu kadar lüks yaşayabildi.

eşyalarının bir çoğu hediye kim neden hediye eder düşünmek lazım.

eşyaların bir çoğu hediye kim neden hediye eder bir düşünmek lazım diyorsun. tamam düşünelim çok zor değil bence. valla bak.

osmanlı imparatorluğu işgal ediliyor. sonra bu imparatorluğun bir paşası bitik bir halktan ordu kurup işgal altındaki topraklarda yeni ve bağımsız bir cumhuriyet inşa ediyor. şimdi bunun dünya siyasetindeki yansımasını bir düşünelim. osmanlı imparatorluğu işgal edilmiş. tarih sahnesinden siliniyor. her şey bitti diyorsun derken hooop kurtuluş savaşı yeni ve bağımsız bir cumhuriyet.

şimdi bu noktada dünya devletlerin refleksi ne olur? savaşla bitiremedin işi bu ortada. geçmişe sünger çeker yeni kurulan ülkeyle ilişkileri düzeltme yoluna gidersin. diplomasi böyle bir sanat. zira ülke olarak saygınlığımızın top yaptığı dönemin cumhuriyetin ilk yılları olduğu tartışmasızdır bana kalırsa. ilişkileri nasıl düzene sokarsın? yeni kurulmuş ülkeyi tanıdığını beyan edersin ikili ilişkileri yürütürsün. saygını ifade etmek üzere diplomatlar, devlet başkanları, krallar iyi dilek temennileriyle birlikte hediyelerini sunarlar goygoy yaparlar falan.

yani burada anlaşılmayacak ne var? bir ülkenin yeni seçilmiş başbakanına cumhurbaşkanına bile benzer edimlerde bulunuluyor diplomatik ilişkilerin gerektirdiği şekilde.

ya bu adamın 30 larda almanya'da toplama kampındaki bir bilimadamının türkiye'ye gönderilmesi talebine cevap verilmediği için alman hükümetine 'alman devleti t.c. devletinin mektubuna cevap vermeyerek hakaret mi etmektedir' gibi bir nota çekmişliği var. cevaben 48 saat sonra o adamı türkiyeye ulaştırmış adamlar. ciddi bir saygınlıktan bahsediyorum.

savorona evler falan dersen savaşın getirdiği kriz ekonomisinden çıkmış bir ülkenin ekonomisi kaldırabilir bunları diye düşünüyorum. zira yoksulluğun tek sebebi kapitalin olmaması değil, en kötü ihtimalde savaşı sürdürülebilir yapıda tutacak bir bütçenin korunması. savaşın ardından yatırım yapılabilmesi de bunun kanıtı bana kalırsa.

dipnot: şu putlaştırılma muhabbetine ben de karşıyım. hatta eleştirilmesi gerektiğini de düşünüyorum. toplum olarak en büyük eksiğimiz bu bana kalırsa. atatürk'ü de eleştirelim ama yapmadığı ya da yapamadığı toprak reformundan dolayı eleştirelim mesela. bunu yapmayınca o liderde kalıyor toplumun büyük bir kesimi. dolayısıyla o toplumdan daha aşkın bir lider çıkmıyor. zira vizyon koyamıyor. sonra RTE için bauuuvv sev ya da sevme adam karizmatik lider deniliyor. bence bunun sebebi bu. WOT için kusura kalmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

SodomVsGomore said:

ulan yazdık o kadar ama muhabbet bambaşka yerlere gitmiş sanırım

kardeş düşünelim demişssinde direk atatürkcü gibi düşünmüssün. O kadar yıl savaştığın ülkenin liderine elmas kaplama pipo hediye etmezsin.

atatürk olmasaydı siz inanıyomusunuz müslüman bi ülkeyi bölüp fransa/italya/ingiltere parça parça yöneticeklerdi dünyanın neresinde olmuş bu ? isimleri aynı kalmış kukla koymuşlar başına bi tane halkıda ona inandırmışlar propagandalarla

mesela ingilizlerin neden kurşun sıkılmadan istanbuldan çekildi ?

alıntı

biliyoruz ki istanbul 1918-23 arası beş yıl ingiliz işgalinde kalmıştır. biz anadolu'ya giren yunanlıları denize döktükten sonra lozan'ın ardından 6 ekimde tek kurşun atmadığımız ingilizler istanbul'dan kendiliğinden çekiliyor. 23 gün sonra cumhuriyet ilan ediyoruz.

halen ingiliz'lerin common wealth yani ortak zenginliğimiz dedikleri 50 civarında ülkede hegomonyası var. bunlar dışarıdan bağımsız gibi görünen ülkeler. benzer gizli sömürgeleri halen fransız, italyan ve ispanyol, portekiz ve hollandalılar da tutuyor. bunlarda o milletin kendi içinden bir vatandaşı ve kendilerine bağlı bürokratları başa getirip onları da sistemlerine dahil ediyorlar. ki bu günümüzde ekonomik bir sistem, içtiğin sudan, kullandığın ilaçtan, yediğin mamadan, elbiseni yıkadığın deterjana, borç alacağın paraya kadar herşeyi onlardan satın almana dayanıyor. bu sistemi günümüzde işgal ettikleri yerde de beş-on senede kurduktan sonra oradan çekilip uzaktan kumanda ediyorlar. bunu osmanlı'da yüzyıllarca başarı ile yaptı. atıyorum eflak'ı işgal edince hepsini kesmedi, eflaklı birini başa geçirip sistemini kurdu. ama haracı kabul eden, savaş çıkınca asker gönderen (nato gibi mesela)birini seçti.

şimdi ingilizler bu güçte iken ne yaptı, 500 sene sonra ele geçirdiği istanbul'u neden bize geri verdi? çok mu tırstı bizden? şimdi atıyorum esed sünniler karşısında zafer elde etse amerika ondan tırsacak mı? ya da talabani kerkük'ü yola getirse amerika tamam sen dişli çıktın, nemize lazım mı diyecek? o zamanki gün ve silah dengeleri de benzer değil mi idi?
Sosyal ağlarda paylaş

adam gibi de tartışılmıyo ki çoğu kişi snn be slk modunda bişiler yazıyo. şu forumdan belli ülkenin durumu düşünmeyen düşünemeyen o kadar çok insan varki

biri de gelip ingilterenin o zamanda irlandayla sorunu vardı vay efendim sadece 5bin askeri vardı demiyo

ki ne olursa olsun işgal edilen bi istanbuldan savaşmadan çekilmenin hiç bir açıklaması olamaz

55bin yunan askeri trakyadayken özellikle

inb4
ne mutlu türküm diyene wuhuuuu atatürk den korktular paraları bitti
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...