Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

554 sayılı KHK yasası nedir?

Somon

Öne çıkan mesajlar

Bu yasa nedir araştırdım da 77 sayfa absürt alakasız metinler var kafam şişti anlayamadım..
Şimdi bu yasa ile herşeyin patentini alabilir miyim gidipte tencerenin patentini alıp bütün tencerelerin sahibi olabilir miyim?

Veya şöyle sorayım amerikada bir şapka tasarımı gördüm mp3 çalarlı bunu türkiyeye getirip patentini alabilir miyim,

kalp şeklinde mektup zarfı yapıp içine gül parçaları koysam bunun patentini alabilir miyim bunu yaprsam bugun kalp şeklindeki zarf e içinde gül olan herşey için bana telif mi ödemek zorundalar?

aydınlatack arkadaş varsa dürüm+ayran calısır yemeksepetinden
Sosyal ağlarda paylaş

Genel Şartlar
Madde 5 – Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar belge verilerek korunur. Bileşik bir ürünün bir parçası ile
ilgili tasarımın kendi yeni ise ve ayırt edici bir niteliğe sahipse ayrıca korumadan yararlanır.
Yenilik
Madde 6 – Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya
sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir.
Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir.
Kamuya sunma, sergileme, satış gibi yollarla piyasaya sürme, kullanma, tarif, yayım tanıtım veya benzer amaçlı
faaliyetleri kapsar. Üçüncü şahıslara yapılan ve açıkça veya zımnen gizlilik niteliği taşıdığı anlaşılan açıklamalar kamuya
sunmanın kapsamı dışındadır.

Hayır, 77 sayfa olsa da, ilgili kısım daha 6. madde yani. Ben tembelim benim üşendiğim işi siz yapın derseniz kimse yanaşmaz tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...