Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ucakta namaz kilmak.

Seele

Öne çıkan mesajlar

WaNTeD said:

KuddusiMavra said:

kızımı,ailemi karıştırmayın şu forum ortamındaki muhabbete.

yönticiler geneliyle sevilmeyen biri olduğun için ailen de karıştırılır karın kızın falan vs de np. beğenmiyosan bb.

yöneticiler genelinde sevilmeyen bir adam olduğumu nereden çıkardın?
ayrıca ahlaki yaklaşımın da takdire şayan.
aferin lan.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

harbi ha burun karistirmaya benzemez bu is..dava acsa kuddusi ugrasirsiniz

bir şekilde bu mesajları zaten ailemden birisi ve hele de kızım okursa olacak olan o.

efendi gibi, adam gibi, erkek gibi yazacağınız bir şey varsa bana yazın. her türlü lafı ediyorsunuz, terbiyesizlik yapmadığınız sürece fazla bir şey de demiyorum. ama bütün şu efsaneleştirdiğiniz küfür mevzusu işte hep bu ailemin işin içine katılmasından ve bunu yapan kişilerin değil de benim cezalandırılmamdan dolayı oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Aiko said:

Kostok said:

KuddusiMavra said:

@dworgian kardeşim. herhalde sana ne gözüm.
1 buçuk milyar müslüman var diyorlar hesapta.
tek bir kitap var diyorlar hesapta.
arapça yazılı bu kitap ve her ne hikmetse aynı kitabı okuyup birbiri ile ilgisiz şekilde ibadet eden, hatta birbirinden nefret eden onlarca mezhep var.

şu namaz konusunda bile birbirinden farklı en az 4 mezhep görüşü var.

onun için bana gelip "abi okumadan sallama" tadında ve anlamında yorumlar yapmayın. kuran,eski ve yeni ahit...hepsini okudum. gılgamış destanını da okudum. şeytanın ayetlerini de okudum. Turan Dursu'nun DİN BU serisini de okudum.

rahat olun.
isteyen istediğine inansın da aykırı düşünene de "abi sen bi yürü git, ne biliyon?" şeklinde atarlanmayın.

yeryüzünde bir buçuk milyar müslüman yok, burada bir buçuk milyar müslüman olsa dünyanın hali böyle olmaz, norveçliler bizden daha müslüman

dinde mezhep ayrımı yapmak yasak, mezheplere ayrılmak yasak, bunun aksini iddia edip "ben şu mezheptenim" diyen insanlar kafirdir, çünkü mezhep konusunda ayet var

namaz kılma şekli bir tanedir, o da peygamber muhammed'e öğretilendir, başka türlü kılınamaz, bu konuda da ayet var, Muhammed'in kıldığı namazı kılmayanlar ayetle ters düşerler, ki bu da kafirliktir

yahudilerin kitapları kendi hayat şekillerine göre değiştirilmiştir, tıpkı müslümanların mezheplere bölünüp dinlerini kendilerine göre şekillendirmeleri ve allah'ın ayetlerini görmezden gelmeleri gibi, yahudiler işlerine gelmeyen ayetlerdeki sözlerin yerini değiştirerek yeni yeni anlamlar çıkardıkları kitaplarını kullanmaktadırlar

hristiyanların kutsal saydığı kitap ise en kibar tabirle "kırpılmıştır", daha kitabı okurken görüyorsun "ona mektup buna mektup"

konuyu kitap gözünden anlatmaya çalışıyorum elimden geldiğince, kitapta böyle yazıyor

buradan bütün cemaatlerin kafirliğe yatkın olduğu anlamını çıkarabilir miyiz ?

Kostok+1
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

bas ortusu yada turban gibi iste yahudi gelenegi

al

kuran sana giyinin ayip yerlerinizi ortun der..birileri sana bunu turban tak kapan karafatma ol diye anlatir.

'Başörtüsü Yahudi geleneğidir'
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, islam dininde başörtüsünün yeri olmadığını ve Kuran'da da başörtüsünün farz olduğuna dair herhangi bir ayetin bulunmadığını ileri sürdü. Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün Yahudilikte bir gelenek olduğuna dikkat çekerek, Yahudi geleneğinin İslamı etkilediğini iddia etti.
Bu haber 01 Kasım 2013, Cuma 19:23:07 eklenmiştir.
Her türlü şikayet için E-Mail : [email protected]
Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün İslam dininin bir emri olmadığını savunarak, bu konuda şu görüşleri ileri sürdü:

“Dini temeller bakımından başörtüsü, kesinlikle dinin bir emri, ya da farz ibadeti değildir. İnançla da ilgili uygulanan bir ibadet olmadığı halde, sanki dini bir emirmiş ve farzmış gibi yansıtılıyor. Başörtüsü takılmadığı takdirde de, dini yönden büyük cezaları varmış gibi hareket ediliyor.

Burada, siyasi ve sosyal anlamda çözüme ilişkin kamusal bir dinsellik yaratılmıştır. Normalde başörütüsü ile ilgili olduğu belirtilen ayetlerde Nur Suresi 30,31, 33. Ahzab Suresinin 59’uncu ayetlerinde, sadece bir tanesinin başötüsü ile ilgili olduğu iddia ediliyor. O da Arapların, İslam öncesinde başlarına taktıkları örtünün çeki düzeni ile ilgili bir ayettir. Daha önce Arap kadınlarının göğüsleri ve pek çok bölgeleri açıktı.

Hatta Kabe’yi bile çıplak tavaf ederlerdi. Çıplak tavaf etmenin bir fazilet olduğunu düşünürlerdi. Örtünme ayetleri, gerek kadının, gerekse erkeğin her ikisine birden geçerlidir. Temel, kaba avret yerlerinin açık olmasından dolayı toplum içinde hoş karşılanmayan kaba avret yerlerinin (ön ve arkalarını) ve kadınların göğüslerinin örtülmesine yönelik emirlerdir.

Ama son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. ‘Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük’, tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez.”

‘KURAN’DA BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, HIMAR GEÇİYOR’

Kuran da başörtüsü ifadesinin yer almadığını savunan Doç. Dr. Filiz, “Kuran-ı Kerim’de sadce ‘Hımar’ kelimesi giçiyor. ‘Hımar’ kelimesi, normal bir örtüyü ifade etmektedir. Başörtüsünü değil. Giysi sıkıntısının çekildiği, hatta çıplak ibadet edildiği dönemde, Kuran’ı Kerim’in söylediği şuydu: ‘Nasıl Hz. Adem ile Havva’nın cennet açıldığında ön ve arkaları açılınca, doğal olarak, kendi yaratılışları icabı örtündülerse, siz de öyle örtünün’ demektedir. Yoksa başınızı, saçınızı örtün, örtmediğiniz takdirde yaptığınız haramdır anlamına gelmez.” dedi.

‘KADININ İNSAN OLDUĞUNU HAZMEDEMEDİK’

Doç. Dr. Filiz, “Başörtüsü söyleminin arkasında yatan unsur; İslamın, insana ve kadına vermiş olduğu hak ve şeref payesini, henüz islam toplumu içine sindirebilmiş değildir.

Kadını, insan diye görmeyen kültürden gelen müslümanlar, henüz daha islamın, kadını insan olarak görmesi emrini hazmetmiş değiller. Hala daha akademik seviyede bile cariyeler ve hür kadınlar şeklinde ayrımlar vardır. Hatta, deniyor ki, “Hür kadınlar örtünür de, cariyeler örtünmez.’ Peki kim bu cariyeler, denince. Buna cevap yok. Burada başörtüsünün, belirli sınıfa ait hür kadınların, bir simgesi olarak gösterilmesi ve başını açanların ise kadın bile sayılmadığı söylemleriyle karşılaşıyoruz.” dedi.

Hz. Muhammed’in de başörtüsü ile ilgili net bir hadisinin bulunmadığını belirten Filiz, başörtüsü ile ilgili olan rivayetlerin birbiri arasında çelişki içerdiğini söyledi.

‘YAHUDİ GELENEĞİ İSLAMI ETKİLEDİ’

Başörtüsünün Yahudi geleneği olduğunu da anlatan Doç. Dr. Filiz, Tevrat ve Talmud’da başörtüsü ile ilgili ayetlerin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yahudi geleneğini inceledim. Yahudilerde, ‘Başörtüsüz kadınlar iffetsizdir, namussuzdur. İffet ve namusun korunmasının ölçüsü baş örtüsüdür.

Baş çirkindir, örtülmesi gerekir. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır’ denilmektedir. Yahudi geleneği direkt olarak islamı etkilemiştir. Yoksa islamda başörtüsü kesinlikle söz konusu değildir. İslamda, oruç tutmadığınızda, tutmadığınız oruçu ya sonradan tutarak telafi edersiniz, ya da parasını ödersiniz.

Başörtüsü, örtemeyenler ile ilgili kesin bir ceza yoktur. 76 tane temel farzdan bahsedilmektedir. Bu 76 farzda kesinlikle başörtüsü geçmemektedir. Kesin bir dini emir diyeceksiniz ve yapmayan hakkında da bunun bir cezası yok diyeceksiniz. Allah ile kul arasında diyeceksiniz. Allah ile kul arasında ise, kamusal alana dinsellik taşınmak isteniyor. Dinsel kanıtlarda dil oyunu yapılıyor.

çarşaf ve örtünmeler, iran/pers saray geleneğidir, cariyelere ve harem üyeleri...

islam devletleride oradan almıştır zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...