Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Geo Sorusu

LasT_SuRviVoR

Öne çıkan mesajlar

Hayır hiçbir şeye gerek yok, açılardan gayet rahat çıkıyor.

AEB yi 70 buluyorsunuz bi kere, BAC 90 olduğundan EAC 50 çıkıyor, 50+20 den 70 çıkıyor AEB iki iç açı kendisine komşu olmayan dış açı hebehübe
BAE üçgenine bakarsanız, tepe açısı 40, bi açısı 70. O zaman bu ikizkenar üçgen. AE = AB.
Aynı şekilde BAD dik ve bir açısı 45 olduğundan ikizkenar dik üçgen, ADB 45 yani.
AEB üçgeninin ikizkenar olduğunu bulmuştuk, AE = AB demiştik daha önce, BAD üçgeni de ikizkenar ve bu üçgenle AB kenarları ortak, o halde AB = AE = AD oluyor.
Yani AE = AD den, AED üçgeni de ikizkenar. ADB 45 dereceydi. O halde 2 adet 45 + x, bir adet de 50 derecelik açının toplamı 180 derece vermeli.

50 + 90 + 2x = 180
2x = 40
x=20[signature][hline]Elan Realms - A tale that goes on
Ealos Tsaark, Bounty Hunter of Eclipse

Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz - Kızılderili Atasözü
Sosyal ağlarda paylaş

Bu soruda hata var...Ikı ic acının ölcüsü karsıdaki dıs acıyı yapar yönünden bakarsanız gayet rahat hatayı görürsünüz...

Acıklayayım:
AE ile BD nin kesitigi noktaya K dersek... 40 + 45 ten BKE acısı 85 Cıkar...Dolayısı ile AKD de 85 tir...
90 - 40 tane KAD acısı 50 cıkar, ABD acısıda 180 - (50+85) = 25 cıkar....
BAD acısıda DBC + DCB ' esittir... DCB 20 oldugundan DBC 5 olmak zorundadır... Dolayısıyla...
AEB 90 cıkar...Buraya kadar mantıklı..Ancak ilerlerken cıkan ücgenlere bakalım ABD Ücgeninide Acıların toplamı 90 + 45 + 25 = 160 yapıyor...Doalyısı ile bu soru hatalı...Benim hatam olmussa Buyrun yazın göreyim baska türlü düsünemiyorum...İki farklı yerden giderek esitliyemiyosunuz acıları...[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

AEB 90 cıktı ancak od a EAC + ACE acılarının toplamına esit olmalı ancak onların toplamı 50+20 den 70 ayapıyor 90 etmiyor...
Aynı sekilde AED Acısına 85 - x Dersek BED Acısı 175 - x olur Ki oda = 20 + EDC dir Burdan EDC 155 - x Cıkar... 155-x + x + 25 te = 180... Burdan dogru gözüküyor ancak bu acıların cıkmasını saglayan diger acılılarda ücngenlerin acıları oturmadı[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

penth in anlattıgı olay bu oluyo heralde =P

tabi ben hala nası cıkıyo anlamıs diilim soruyu cozuyodum sora penth in yazısına göre yazmaya basladım falan.. =P

[signature][hline]20dk içinde çiptek' e entry girerseniz bir entry de çipten bedava!!!
P.S: adam gibi entry girmeyen bonzi olsun.
Seni unutmicaz Windshade...
"Ölüm dediğin budur perde arkasından haber,
hiç güzel olmasa ölürmüydü peygamber..."

a member of AAL'05

[Bu mesaj Chiptech tarafından 08 Ocak 2005 17:41 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini alınca bulanık oluyordu, en can alıcı noktayı çizdim. Taralı kenarlar birbirine eşit.
İlk olarak dik üçgende bir açı 45 olduğundan eşitliği buluyoruz.
Sonra resimde görünmeyen sağdaki 20 derece ile üstteki 50 dereceyi toplayarak şu alttaki 70 derecelik açıyı buluyoruz o üçgenin dış açısı olduğundan. Sonra tepe açısı 40 olduğundan, B açısı da 70 çıkıyor. Bu da ikizkenar yani. O zamna dik üçgenin sağ kenarıyla bu 40-70-70 üçgeninin sağ kenarı birbirine eşit olduğundan ADE ikizkenar çıkıyor işte.[signature][hline]UO - Penthesilea, Archer Mage of Metalon
SWG - Ealos Tsaark, Bounty Hunter of Bounty Hunter Association
WoW - Penthesilea, Night Elf Hunter of Anatolian Sunrise

Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz

[Bu mesaj Penthesilea tarafından 09 Ocak 2005 15:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...