Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tarih bizim bildiimiz tarih midir???

Wordellion

Öne çıkan mesajlar

said:
Wordellion, 24 Aralık 2004 19:32 tarihinde demiş ki:
insanların ya da toplumların "bazı" tarihi olayları carpıttıını dusunuyorum su tarihçilerin tarafsız olanı yok mudur varsa nerden bulunur???

bu bence biraz imkansiz bisey cunku tarihsel bilgi bir puzzle gibidir ve parcalari bulmak kolay degildir o yuzden tarihciler o eksik parcalarin yerini tutmak icin olaylara yorum katarlar kimi kisisel gorusleriyle carpitir kimiyse tarafsiz olarak yorumlar bu benim gorusumdur
Sosyal ağlarda paylaş

Tarih zaten tamamen tarihçilerin çarpıtmalarından oluşur.
İnanmıyorsanız, Tarihin Büyük Yalanları diye bir kitap vardı, alın okuyun. Doğru diye bildiğiniz bir çok ünlü tarih gerçeğinin aslında magazinci bir tarihçi tarafından uydurulduğunu görüp üzüleceksiniz. Bir örnek:
Herkes Marie Antoinettenin (Fransızcam yok yanlış olabilir) "Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler" dediğini bilir. Oysa gerçek tamamen farklı. Bunu diyen, belgelere göre, prenses sıfatına sahip, önde gelen asilzadelerden birinin kızı. Herkes o sıra kraliçeden nefret ettiği için magazinci tarihçilik yapılmış ve söz Marie Antoinettenin üzerine kalmış.[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
ÖDESER: Ödev Destek Servisi
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşlar komu açmak için açıyorsanız açmayın.Tarih zaten çarptırmalardan ibaret.Ben dün olan şeylere bile şüpheyle yaklaşıyorum kaldıki yüzlerce yıl öncesine dair anlatılanları hemen kabul etmek bizim gibi sofist olması gereken akademisyen adaylarına yakışmaz.[signature][hline]|||||| || ||
|| || ||
|||| ||
|| || ||
|| || ||
Sosyal ağlarda paylaş

"To write history is as important as to make history. It is an unchanging truth that if the writer does not remain true to the maker, then it takes on a quality that will confuse humanity." M.K. Ataturk

dunya edebıyatına gectıgı sekılde yazdım atamızın lafını kı sanırım bu topıge korkunc bır ışık tutuyor[signature][hline]Hiko Seijuro,öğrencisi Kenshine bılınmıyen bir tarihde demişki:
Sword is just a weapon,Swordmanship is learning how to kill.

Sosyal ağlarda paylaş

tarihin işi analizdir, bilimdir ki bu yüzden bi çarpıtma olamaz. Eldeki belgeler kayıtlar doğru mu değil mi onları tartışıyorsak onlarda hafif bir dedektiflik vardır, ki çarpıtmalar tabii ki vardır. Fakat tarihçi şu şu oldu demez, şu dönemde şu vardı, böyle bi duruma şu şekilde neden oldu der..[signature][hline]Let me back let me back, I promise to be good. Don't look in the mirror at the face you don't recognize. Help me, call the doctor Put me inside Put me inside Put me inside Put me inside Put me inside

**no paranoia@ montezaus
Sosyal ağlarda paylaş

Montezaus pati kardeşim,
Elde ne kadar tarihsel belge, kanıt, resim bilmemne de olsa, tarih çarpıtılmaya çok müsaittir. Verdiğim örnekte de, o ünlü laf kayıtlarda bir prenses dedi diye geçse de, herkes kraliçe dedi diye biliyor ve öyle devam etmiş.
Ayrıca, tartışmalı konularda kime inanacağız? Bakınız, en güncel konulardan biri, Bismarckın batırılması. Bir taraf diyor biz batırdık, diğeri hayır batırılmadı, biz ellerine geçmesin diye kendi gemimizi batırdık. Kaç tane dalış yapıldı, olay oldu, hala bilinmez battı mı batırıldı mı diye.

Veya Hitit, Mısır savaşı, Kadeş savaşı. Dünya berabere bitti diye biliyor, oysa son bulunanlar Hititlilerin yendiğini gösteriyor. Hooop Mısırbilimciler çıkıyor, "Yalancı lan o Hititler, böyle böyle" oldu diyor.
Antik çağlardan geriye düzgün belge de yok. Ne yapacağız?

Sonuçta tarih, yoruma dayalıdır. Kim nasıl yorumlarsa odur ve "Magazinci tarihçilik" de gayet olan ve genel bir şeydir.[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben tarihçi olmayı biraz daha farklı yorumladım sadece.. tarihte sadece 3 tane olay vardır; m.ö.10000 tarım devrimi, 18yy sanayi devrimi ve 20.yy bilgi devrimi diyen toffler, medeniyetler çatışması şöyle başlayadı diyen fukuyama vs. tarihçidir bana göre, arşivciler ya da araştırmacılar değil. Arşivlerde, kalıntılarda, buluntularda çarpıtma doğaldır ki bahsettiklerin de örnektir. Belirtmek istediğim, tarih budur diye önümüze getirilenlere dikkat etmemiz, tarihçilik adı altında saçma sapan şeyler yapılıyor çünkü..[signature][hline]Let me back let me back, I promise to be good. Don't look in the mirror at the face you don't recognize. Help me, call the doctor Put me inside Put me inside Put me inside Put me inside Put me inside

**no paranoia@ montezaus
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...