Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Coins........

BuRiAL

Öne çıkan mesajlar

Eeee tamam senin dediğine göre adsl daha iyi
adamlar girmesin diye dua mı edeceksin misal
"Tanrım yalvarıyorum bu gün kablonete benden başka en fazla 5000 kişi girsin"
bide şunu sorıyım bu kabloda hiç kimse olmadı diyelim bende 128 adsl var adamdada 128 kablo var ozmn aynı zamanda indirmezmiyiz
yoksa belli bir standart insana göre mi yapılıyor
mesale ortalama 10000 kişi girdiği zaman bu adam 128 kullanıcak daha azalırsa adamın kapasitesi artıcak gibi[signature][hline]Bildiğimiz yerlerden uzakta,farklı bir boyutta,tanımadığımız akıllı ırkların;Kara Elf'lerin yaşadığı karanlık bir yer;Menzoberranzan...

[Bu mesaj Lentisel tarafından 19 Aralık 2004 00:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Lentisel, 19 Aralık 2004 00:30 tarihinde demiş ki:
bide şunu sorıyım bu kabloda hiç kimse olmadı diyelim bende 128 adsl var adamdada 128 kablo var ozmn aynı zamanda indirmezmiyiz
yoksa belli bir standart insana göre mi yapılıyor
mesale ortalama 10000 kişi girdiği zaman bu adam 128 kullanıcak daha azalırsa adamın kapasitesi artıcak gibi

Eğer yanlış hatırlamıyorsam kablonette her şebekenin belirli bir limiti var. Sanırım %83 gibi birşey. Eğer bu kapasitenin üstünde kullanıcı bağlanırsa hız düşer. Bu hız düşmesini web sayfası açarken çok hissetmezsiniz. Türkiye dahilinde bir serverdan dosya çekerkende çok hissetmezsiniz. Ama yurtdışı bağlantı ile özellikle MMORPG gibi veya internet ağı üzerinden Quake 3 (örnektir) serverine bağlanarak oynanan ve internet bağlantısını sürekli olarak kullanan bir oyun veya yine yurtdışındaki bir siteden dosya çekerken epey bir hissedersiniz.

Diğer konu ise kullanıcıların kapasitesi artmaz.
Başka bir örnekle açıklayayım.
Büyük bir havuz düşünün. Bu havuzda 1 milyon tane musluk var. Bu muslukların vanaları belirli derecelerde açılmış. Bazıları az açılmış (128k) bazıları daha çok açılmış (256k vs.) Bu musluklardan ne kadar çok açılırsa suyun basıncı o kadar düşer. Ama bütün musluklar kapalı olsun sadece sizin musluğunuz açık olsun, sizin musluğunuz 128k kadar açıldığı için daha fazla su akıtamazsınız.

(Bu havuz örneğini reel olarak düşünürseniz, yani musluk ve havuz olarak düşünürseniz mantığa ters gelir. Ama örnekleme olarak bu şekilde anlatabildim. Daha iyi örnekleyecek olanlara kapı herzaman açık :D)

Eğer 128k kabloneti yoğun bir kullanıcı trafiği olmadan kullanırsanız 128k ADSL ile aynı hızda olacaktır. (Bu sırada 128k adsl kalmadığının farkındayım. Öyle örneklendiği için bende devam ettiriorum :-p)

İyice konu dışı oldu ama şunuda açıklamak istiyorum.
"Benim 512k adslim var ama neden 512k çekemiorum" gibi bişi aklınıza gelirse, (8 bit = 1 byte) 512kbps = 64kb 'a denk gelir. Yani en fazla 64kb. ile download yapabilirsiniz. Ancaaaakkk internet bağlantınızın %13 ünü ATM'in kullandığını hatırlarsak 64kb'tan %13 çıkartırsak 54Kb. eder. Yani en fazla 54 kb. ile download yapabiliriz. Diğer bağlantı hızları içinde ölçme metodu aynıdır.

ATM nedir diye sormayacağınızı ümit ediyorum sorarsanız kendimi tutamam açıklarım bu sefer iyice forum konusu dışına çıkarız.

Saygılar efeeemmmmm...

[signature][hline]Orc'lar savulun, Battal gazi geliyorrr... Yallaaah..
Ares1-2
El Morad (Bildiğin insan işte)
Mage (Bildiğin büyücü)
undeath
Level sürekli değişiyo. Moradon'da yükselio, diğerlerinde belli olmuyo. Oynak bi levelim var. :-P

[Bu mesaj fatihkaraca tarafından 19 Aralık 2004 03:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...