Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kombiciler buraya

monoscope

Öne çıkan mesajlar

Duzgun yalitim yaptirmak baya pahali, ev icinde yapilabilecek tasarrufu yapmak lazm ilk etapta:

Peteklerin onunden esyalari cekip perdeleri peteklerin onunu kapatmiyacak boya indirmek lazm.

Kombi'nin durdugu yerde ekstra hava menfezi oluyor, o odanin falan kapisini kapatmak lazm. Hatta butun kapilari kapatip heryere hali, varsa duvara da hali koymak lazm. Bugun butun kapilari kapadim net 2-3 derece artmistir penceresi olmayan ve az olan odalar.
Sosyal ağlarda paylaş

200 m^2 civari olmasiktan sonra yogusmalinin imba bi etkisi olmaz.

Bu arada peteklerinizin arkasina izopan yalitim levhasi alin koyun. Termal kamerayla cekilmis isi kacak fotolari var nette bakin anlarsiniz disari giden isiyi.

Tekzen de var f/p olarak iyi. Gittigidiyorda satilan izocamin urunleri iyi ama pahali satiyorlar ordan almayin. 100x60x1,5 cm levha max 10 tl/adet olsun.

Bunun disinda, cok aptal bi mimari sistemimiz oldugu icin her yerde isi kopruleri var evlerimizde ve kayiplar burdan oluyor. En basitinden, pencerelerinaltindaki mermerler deli gibi isi kaybina neden oluyor vs.

Yuzlerce bin verilen evler resmen mimari cehalet ornegi ulkemizde.
Sosyal ağlarda paylaş

Ek olarak, turk milletinde uzun perde hastaligi var. Yere kadar perde yaptirip patagin ustune atiyoruz. Sonra evler isinmiyo.

Petek alttan aldigi soguk havayi paneller arasindan gecirip isitarak ustten verir. Sen petek ustune perde atarsan butun isinmis hava perde ile cam arasina gider. Ayni mantikla petek uzerine havlu fln koyup kurutmaya calismayin. Petegin onune kurutma askiligi koyup ona asin ya da banyolarda havlupan varsa orda kurutun.

Peteklerin ustu acik olmali. Onune bi esya koyacaksaniz en az 30 cm bosluk olmali. Petege mobilya fln dayamayin. Eski evlerde ozellikle guzel gozuksun dekorasyon olsun diye mermerleri petegin ustune kadar uzatirlar. Varsa oyle bisey bosa yakiyosunuz kaloriferi. Kirdirin o mermerlerin fazlaligini. Turkiyedeki eski devlet dairelerinin bi cogunda boyle bi salaklik var nedense. Mermerci iyi kazanmis zamaninda sdf.

Ac kapa olayi ekonomik degildir.

Oda termostati candir.

Opuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Oda termostatıyla denge yakalamak zor, bir yer ya fazla sıcak ya fazla soğuk oluyor.

Tesisat döşenirken düzgün petek boyu ayarlandıysa gündüz bir ayar gece yatarken bir ayar yeterli oluyor.

Yoğuşmalı kombi 200 m^2 dairede max. verim veriyor olabilir ama 3+1 herhangi bir daireye bolkese petek boyuyla takıp kombinin durduğu oda özellikle soğuksa yeterli ekonomiyi sağlayacaktır/geç de olsa parasını çıkartacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...