Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum/Ciklet Balığı

orc_lord

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Şimdi 15 tane yavru ciklet balığı geldi. 60lt akvaryum var. balıklar çokta küçük değil. lepistes boyunda falanlar. şuanda bekletiyorum küçük akvaryumumda..
şimdi eski 60lt'lik akvaryumda 1 tane labio(köpek balıgı gibi renkli) bide kılıçkuyruk var. aralarında herhangi bir anlaşmama durumu varmıdır?
bilgim yokda hiç cikletler hakkında :([signature][hline]===> orc_lord <===
orc_lord in melancholy (day 49)
Buddy'nin resimlerine gider..di...
Buddy'nin resimlerine gider...
Pati Pet
PLAYINGARENA
*Başta kuşu,tavşanı ve balıkları öldüğü için yas tutar*

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
şuan koydum yavru iken anlaşıyorlar bakalım ilerisi..
hmm.. :)[signature][hline]===> orc_lord <===
orc_lord in melancholy (day 51)
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

Chicklet balıklarının yanına chicklet türünden başka balık koymamanı tavsiye ederim ben 2 sene çiklet baktım..Sonra yer sorunu oldu kaldırdık akvaryumu :([signature][hline]Kopan bir ipe, sımsıkı bir düğüm atarsanız,
İpin en sağlam yeri artık bu düğümdür.
Ama ipe her dokunuşunuzda, canınızı acıtan tek nokta,
Yine o düğümdür...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
hmm peki başka balıklar ile denedinmi?
cikletler saldırganmıdır vs. midir?[signature][hline]===> orc_lord <===
orc_lord in melancholy (day 51)
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

chiclid'ler saldırganmıdır? şöyle söyliyim. bi akvaryumcuya git ben saldırgan deli dolu bi balık istiyorum ne önerirsiniz de hemen chiclidlere yönelir :)
saldırganlıkta sınır tanımazlar.üreme çağına geldiklerinde hele bide eşleştiklerinde kendinin iki katı balıkları akvaryumun yarısına sahip olarak yanlarına bile yaklaştırmazlar.
senin chiclid türlerinin ne oldugunu bilmiyorum.biraz bilgi verirsen daha çok yardımcı olurum.chiclidler kendi aralarında sınıflara ayrılırlar aslında.aynı sınıf chiclidler bir arada rahat yaşarlar. sınıflar geldikleri göllere göre ayrılır. afrika chiclidleri malawi ve tanganika gölü olarak iki sınıftır.amerika chiclidleri ise amazonun gölcüklerinden gelmiştir.bide asya chiclidleri vardır ama onlar ülkemizde çok az bulunmakta.örnek:portakal chiclid. sende bundan oldugunu sanmıyorum. amerika chiclidler ise zebra yada convict chiclid,jack dempsey,ateş ağız ve astronot(oscar) chiclid olarak söyleyebiliriz.bunlar kendi aralarında bile dostca geçinemezler.
tahminim sendeki chiclidler afrika kökenli. büyük olasılıkla malawi ve tanganika karışıktır. sarı prenses,kırmızı prenses,yunus,imparator chiclid,red kadanga gibi türlerdir.bunların yavruları hep birbirine benzer.dişileri ile erkekleri yavru haldeyken ayırt edilemez. ancak yetişkin boya geldiğinde renklerini alırlar.bazı erkekler akvaryum ortamında tehdit gördükleri balıklar varsa renklerini değiştirmez ve dişi gibi bir renkte akvaryumda takılırlar.
chiclidler hangi boyutta olursa olsun hangi tür olursa olsun özellikle çiftleşme dönemlerinde diğer balıklara düşmandır.bir kılıç balığını chiclidlerle beraber yaşatmak imkansız gibi bişeydir.
60 lt. bir akvaryumun ölçüleri tahminimce 80*25*30cm ölçülerindedir. bu boyutta bir akvaryumda 10dan fazla chiclid beslememeni öneririm.
bu sayıyı nasıl belirlediğimize gelince. akvaryumun boyunu 80cm farzedelim. bir chiclidin yetişkin boyu 8cm civarındadır bu yunuslarda 15cm e kadar değişebilir. 8cm lik 10 balık yani 8x10=80 den hesap yapılır. yani 15cm lik 5 balık beslenebilir.15x5=75
bu oran akvaryumcular tarafından uygun görülmüştür.en uygun biyolojik ortamı sağlamak için bu oran genelde kullanılır.
chiclidler genelde eş seçerler 1 erkek balığa 3-4 dişi balık akvaryuma konur erkek eşini seçer.bazı balıklar 2 hatta 3 dişiyi idare edebilirler.
yoruldum sonra yazarım.anlat anlat bitmiyo kardeşim.[signature][hline]i love this game!
tractor pulling
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bende sarı kraliçe,yunus birde ileride kırmızı olan çok değişik cikletlerinden var..
şimdi bunlar saldırgansa bana zarar verirmi?
elimi soksam suya falan..[signature][hline]===> orc_lord <===
orc_lord in melancholy (day 52)
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

yok canım bu gün adamın biri soruodu diğer balıklara zara veriri mi diede insana vermez.

edit:ben piranhaların içine el sokmuş adamım ama sözüme güvenilir mi bilmem :D

[signature][hline]Prima, Quae vitam dedit,hora carpsit

Nascantes morimur,finisque ab orgine

Uzaylıda olsa,insan insandır...

[Bu mesaj YSidiousY tarafından 06 Kasım 2004 18:28 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
hmm sende yaz merak ettim.
tam bilgilerini öğrendim cikletlerin:
yunus (mavi oluyormuş)
albino imparator
sugar imparator
keliko (çingene)
sarı prenses
biraz bilgi verirmisin. açıklarmısın? yerlermi beni bunlar :(
bide akvaryumda bunlarla birlikte köpek balıgı vede kılıç kuyruk var 1'er tane. bunlarla bir sorun olurmu?
şuan cikletler yavru..[signature][hline]===> orc_lord <===
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

2 ay içinde büyür o yavrular. o balıkları birlikte yaşatamazsın.
diğerleri dostça yaşarlar.yunusları biraz hırpalayabilirler.özellikle sarı prensesler.
çok arsızdır sarı prensesler bi kere eş tuttumu durduramazsın yıda 300-400 yavru alabilirsin. ağızda kuluçkaya yatırır yumurtaları. güzel balıklar chicidler.seninkiler malawi gölünden.[signature][hline]i love this game!
tractor pulling
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
şuan iyi bir sistemim yok resim çekmek için :)
yakında yeni bi makina alacagım o zaman video falan ne isterseniz tabi ;)
şuan çok küçükler fistan. yani köpek balığı ve kılıçkuyruk ile büyüyünce yaşayamazlarmı? şuan yaşıyorlar sorunsuz?
adamın bana verdiği yavrular iyi seçimmi?
ha birde bunların yavrularını nasıl oluyor? ağzından bir anda benimkinden çok çok daha küçük yavrularmı çıkacak?[signature][hline]===> orc_lord <===
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

Beraber büyüselerde ilerde beraber yaşamazlar.üzellikle kılıçkuyruk ürkek bi balıktır bi kaç kere hırpalansa bi köşeye çekilip ölebilir.diğeri ise ciclidler büyüyünce yem bulursa yaşar.ama oda zor. ben olsam hiç beslemeye çalışmazdım.korku dolu bi hayatı kim ister.
akvaryumcunun verdiği balıklar uygun. yine ben olsam 60lt bi akvaryuma yunusları koymazdım. sarı prenses,mavi imparataor,red kadanga uygun olurdu. ilerde yunus büyüyünce hırpalanabilir.sakin bi balık kendisi.

yavrulamaları çok ayrı bi zevk afrika chiclidlerinin. dişi eşini bulunca boş bi taşı temizler ve bi kovuk hazırlar. taşa yumurtlar yumurtasını hemen ağzına alır.ağzında biriktirir. dölleme ağzında olur.oda şöyle gerçekleşir.
erkek chiclidlerin üreme dönemlerinde kuyruğunda siyah noktalar belirir.dişi yumurtlama sırasında erkek çevresinde dolaşır dişi erkeğin kuyruğundaki noktaları yumurta sanar ve almaya çalışır bu hamleyi gören erkek dişinin ağzına sperm bırakır ve yumurtalar döllenir.dişi yaptıgı yuvada 10-14 gün cinsine göre kuluçkaya yatar.bu sürede asla yem yemez.yem yerse bilki yumurtalar gitmiştir.
14 gün sonra yavrular çıkar ama ağızdan salıverilmez.5-10 gün ağızda dolaşır yavrularıyla.ta ki akvaryum koşulları uygun tehlike yokse yavruları salıverir.ne kadar erken salarsa okadar iyi. geç salarsa kayıp çok olabilir.zira dişi yanlışlıkla yavruları yiyebilir. yavrular ağızdan çıktıklarında 8mm civarında olurlar.şeffaftırlar.artemia,ya da yavrular için hazırlanmış jel yemler,toz yemlerle beslenir.[signature][hline]i love this game!
tractor pulling
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
30cm'lik bir akvaryum var orada bakarım..
yakında sorular olursa sorarım ;)
saol..[signature][hline]===> orc_lord <===
orc_lord in melancholy (day 54)
Pati Pet
PLAYINGARENA

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
ne tip cikletlerin vardı?[signature][hline]===> orc_lord <===
|playingarena|Pati Pet
*Kuş,tavşanlar ve balıklar için..*
orc_lord in melancholy (day 55)
Allahım sen beni dostlarimdan koru, düşmanlarımla ben ilgilenirim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
kılıç kuyruk balığımı sanıyorum chiclidler yemiş. gözü ve içi oyuktu. ne iğrenç balıklarmış be :([signature][hline]===> orc_lord <===
|playingarena|Pati Pet
*Kuş,tavşanlar ve balıklar için..*
orc_lord in melancholy (day 59)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...