Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

22 Ekim - 2 Kasım Vipassana Meditasyon Kursu...

coco

Öne çıkan mesajlar

Sozum meclisten disari ama denk geldigim insanlar arasinda meditasyonla ilgilenip de akilli olani cikmadi daha. Din muhabbeti gibi, bu da cogunlugun kendi eksigini kapatmaya calistigi bir sey sanki.

Ha telkin ile insanin rahatlayabilecegine katiliyorum kesinlikle o ayri da, meditasyon yaptim hayatin anlamini buldum kismi fena...
Sosyal ağlarda paylaş

di mesela uyuyamadığını düşün. Bedenin dinlenemiyor değil mi. Bir sürü sorun çıkıyor hatta ölebilirsin bile. Demek ki uyku çok yararlı bedende bir sürü tamirat etkisi var.

Şimdi kendi zihnini kullanarak bu duruma geçebildiğini düşün. Meditasyon denilen şey bu. Yani seneler boyunca uyuduğunu düşün. Uykuda dinleniyorsun aldığın enerjiden dolayı. Bunu kendi isteğinle yapabildiğini düşün ve bunu seneler boyunca yapabildiğini düşün. Bedende zihinde ve ruhta neler olur acaba ben sırf bu sorunun cevabını merak ettiğim için ilgileniyorum bu işlerle daha önce meditatif bir zihin aşamasını tecrübe etmedim. Çünkü daha vakti gelmedi benim için.

Ve evet dediklerinde doğruluk payı var bu işlerle uğraşan çoğu adam kendini kandırıyor maddi dünya ile başa çıkamayan bir takım sorumlulukları alamayan insanlar ilgileniyor bu işlerle veya yine bir maddi dünya tuzağı olarak günlük hayatın stresinden kurtulun vb pazarlamaları ile açık fikirli topluluklara bu tarz öğretileri pazarlayanlar var. Sosyal konumundan işinden eğitiminden dolayı bu çevreye erişimi olan insanlar var.
Benim bu konulara ilgim 2 sene önce başladı. 1 senedir de yoga yapıyorum. 2 senedir bir şeyi çok iyi anladım ki bu hayatla başa çıkamayanın zihnini susturabilme ve de seneler boyunca meditasyona oturabilme lüksü yok. Bunu yapabilenler zamanında zengin refaha ulaşmış asya toplumları. En iyi örnek Buddha dır. Babası kral olduğu ve kendisi de prens olduğu için maddi dünyadaki bilinen bütün contenti bitirmiş herif ve içinde bir merak duygusu var hayat bu kadarından ibaret olamaz diye. Bu merak zaten harekete geçiriyor. Bilim adamı doğayı gözlemliyor merakından dolayı. Mistikler spiritüel insanlar da iç dünyasını gözlemliyor. İki insanda nesnel zihinli. Kendi tecrübe etmediği şeyleri gerçekmiş gibi anlatanlar fake dir zaten. İnanın tarihte örnekleri var gerçekten tecrübe yaşayan bir insan hiç bir zaman reklama ihtiyaç duymuyor zaten insanlar ona soru sormaya başlıyor. Çünkü hissediyorlar ki bu insanda bir takım şeyler farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi meditasyon tam tersine uyanmak için bir yoldur. Diğer meditasyonlar para tuzağından başka bişey değil. Tamamen anlık rahatlama için yapılan meditasyonlar var ki meditasyon sayılmaz onlar. Meditasyonun amacı farkındalık geliştirmek. Uykudan enerji falan almıyorsun. Mesela Vipassa'naya git bir dene derim. Gunde 12 saat farkındalık geliştiriyorsun. Önce nefesini takip ederek başlıosun. Hoop bir bakıosun dalmışsın başka yerlere nefesine geri dönüosun. Meditasyonda dik şekilde durma sebebide uykuya dalmayı engellemektir. Vipassana meditasyonuna ise tepki vermemeyi öğreniyorsun iyi yada kötü herşeye vs vs vs. Ben gittim bu meditasyona önceden araştırmam vardı neyle karşılaşacağımıda biliyordum az çok. Zor bir meditasyon olduğunu söyleyebilirim. Oraya gidip rahatlamıyorsunuz onuda söylüyeyim. Sigara bırakmak için gelenler vardı mesela. Aksine zihninize tanıklık ediyorsunuz çok açık bir şekilde. Ben kabuslar goruyordum uyurken. 10 gunde size meditasyonu anca öğretebiliyorlar. Uzun süre yaparsanız etkili olabilir.

Sakın oraya gidip rahtlıyacağınızı ordan kuş gibi hafif ayrılacağınızı zannetmeyin. Vipassana gibi gerçekten etkili meditasyonlar çok zordur. Hatta orda ciddi bir mücadele vereceksiniz diyebilirim. Ama giderseniz orda sürekli tekrarlanan şeye dikkat edin. Tepki vermeme iyi yada kötü diye karşılamama sadece izleme. Buna çok dikkat edin çünkü meditasyonun temelini bu oluşturuyor. Aksi halde çok gerilebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

quote i

Abi meditasyon tam tersine uyanmak için bir yoldur. Diğer meditasyonlar para tuzağından başka bişey değil. Tamamen anlık rahatlama için yapılan meditasyonlar var ki meditasyon sayılmaz onlar. Meditasyonun amacı farkındalık geliştirmek. Uykudan enerji falan almıyorsun. Mesela Vipassa'naya git bir dene derim. Gunde 12 saat farkındalık geliştiriyorsun. Önce nefesini takip ederek başlıosun. Hoop bir bakıosun dalmışsın başka yerlere nefesine geri dönüosun. Meditasyonda dik şekilde durma sebebide uykuya dalmayı engellemektir. Vipassana meditasyonuna ise tepki vermemeyi öğreniyorsun iyi yada kötü herşeye vs vs vs. Ben gittim bu meditasyona önceden araştırmam vardı neyle karşılaşacağımıda biliyordum az çok. Zor bir meditasyon olduğunu söyleyebilirim. Oraya gidip rahatlamıyorsunuz onuda söylüyeyim. Sigara bırakmak için gelenler vardı mesela. Aksine zihninize tanıklık ediyorsunuz çok açık bir şekilde. Ben kabuslar goruyordum uyurken. 10 gunde size meditasyonu anca öğretebiliyorlar. Uzun süre yaparsanız etkili olabilir.

Sakın oraya gidip rahtlıyacağınızı ordan kuş gibi hafif ayrılacağınızı zannetmeyin. Vipassana gibi gerçekten etkili meditasyonlar çok zordur. Hatta orda ciddi bir mücadele vereceksiniz diyebilirim. Ama giderseniz orda sürekli tekrarlanan şeye dikkat edin. Tepki vermeme iyi yada kötü diye karşılamama sadece izleme. Buna çok dikkat edin çünkü meditasyonun temelini bu oluşturuyor. Aksi halde çok gerilebilirsiniz.

çok haklı bir konuya değinmişsin, teşekkürler
çünkü kurallar kısmında insanlar okusa bile başka detaylara takılabiliyor ve bunu belirtmen çok iyi olmuş.

kurs sanat olgusunu kursun bitimindeki süreçte vaad ediyor sana ki o da kişinin algı ve farkındalık yeteneğiyle görece bir kazanım.
ancak kurs oldukça zorlu bir kurs, daha doğrusu psikolojik gömülerinle yüzleşmek sanırım herkesin harcı değil.

her katılışımda kurstan kaçan, ve bırakmak isteyip telkinlere rağmen kursu terk eden çok katılımcı gördüm.
bu daha zor bir durum. çünkü hayatları boyunca reflekse dönüşecek bir durum.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kadavracı daha bilimsel açıklayabiliyor durumu lol

http://alexgrey.com/

bu arada Soris, çok ayrışım yapmana gerek yok,
mesela vipassana bunu yapmıyor, hatta bu anlamda biraz mevlana tadında
dolayısıyla denemeni öneririm
ya da incelemeni gutamadan daha güncel olarak yapmanı

e:guatama
Sosyal ağlarda paylaş

saol coco ama ben meditasyonu bir anda başlanabilecek bir şey olarak görmüyorum uzun bir süre hazırlık yapılması gerektiğine inanıyorum. Yoga açısından baktığım için olaya öncelikle yama niyamalar ile bütünleşmeyi bunları yaparken bir yandan asana ve pranayama çalışmaları yapmayı en son hazır olduğumda meditative state e geçebileceğimi düşünüyorum. Herkes kendisini tanımalı ona göre kendi yolunu çizmeli diye düşünüyorum.

Meditasyon sonuçta bir teknik elbette şu an herkes öğrenebilir. Belki uygulaya da bilir ama emin olun gerisi gelmez. Tekniği öğrenmek bisiklet sürmek gibi bir şey evet bisiklet sürmeyi öğrenebilirsiniz fakat o bisikletle yolculuğa çıkmak dünyayı gezmek herkesin yapacağı şey değil. Mesela sizi bilemem ama ben bu tekniği öğrenip gerisini getirebilmiş olsaydım tekrar oraya gitmeme ihtiyaç kalmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

:)

yahu samimice yazıcam, no hard feelings ok?

şimdi kolayca elştirdiğin - hatta betimlemelerini tebessümle nispeten doğrulasam da - böylemsi kurslara katılan şubuo kişiler içinde biraz tutarsız kalmıyor musun?

en azından farkındalıkları zayıf da olsa daha basit sebepleri var o eleştirdiğin ya da gözlemlerinle tanımladığın kişilerin - çoğunlukla kart paralı hatunlar yüzdenin-,

elbette kişisel yolculuklar ve beslenmeler bunlar ancak bu kadar komplike tutmaya ne gerek var?

hazırlık dediğin kişinin hazır olmasıdır,
bu kadar.
öncesi berisi şart olmamalıdır.

meditasyonun aslı basitliktir, hayatı basitleştirmektir.
ve vipassana da işin en kolay özüdür.

ben de buradaki birçok pati gibi eleştireldim, ki hala birçok teknik ya da kurs için öyleyim ama daha yumuşak,
bırak kişi kendini nasıl konforlu hissedecekse öyle seçsin ve deneyimlesin ama elbette bullshit e izin vermeyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

ve yineliyorum,
via vipassana ile istediğim şey zihnimi kontrol etmek değil onun efendisi olmak idi...
oluyor da.
tavsiyem de bu tecrübeyle baki.

gerisi ise viva!!
sex, kırmızı et ve bazı maddeler, vipassana ile tadları bile başkalaştı <3
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca Soris,

tekniği öğrensem oraya gitmem gerek kalmazdı demen de yine konu ile alakalı cahilce bir söylem, çünkü son nefesine kadar vipassana öğrenci oluyorsun bir kez olduktan sonra.

şu 10 gün mantığını eleştirmeden önce insan bir sorar neden 10 bu kurs, nasıl karar verilmiş te 10 gün olmuş, nasıl ölçülmüş ve faydası realize edilmiş felan diye di mi...

ve yeniden bir not düşeceğim, vipassana nın beni tavlamasının en önemli nedeni ise son derece mekanik bir mantığı olması idi.

kuantum kosmozss falan değil yani. ve o mantığı kurmuyor vipassana, hatta işi yok :)

bir de hazırlanmışsın uzun uzun meditasyona başlamadan önce, ve 2 yıldır yapıyorsun sanırım düzenli olarak ama hem hazırlık sürecin hem de sürekliliğin hala seni ön yargılarından ve çekinmelerinden azad edememiş patidaşım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar yorum farkı gibi gözükse de olaya nesnel yaklaşmak gerekiyor.

Ben insanların meditasyonu yogayı bir maddi hayattan bir kaçış olarak bir rahatlama gibi gördüklerini düşünüyorum. Çünkü o şekilde pazarlanıyor batıda senelerdir. Bizde de bu şekilde. Bende o insanların bir yere varamayacağını söylüyorum. Sen diyorsan belki bir yere varmak istemiyorlardır. Orasını bilemem haha. Bir de şunu öneriyorum amaç eğer cidden günlük hayatın stresini bir kenara bırakmaksa o zaman meditasyon ile değil de direk yoganın 3. ve 4. basamağını içinde bulunduran asana ve pranayama çalışmaları ile başlamalarını öneriyorum. Çünkü zaten doğru uygularlarsa kendi kendilerine meditasyon aşamasına da gidebileceklerdir.
Sadece bir öneri. Çünkü pratyahara olmadan meditasyon olmaz ve inanın o katılımcıların hiç bir hazırlığı olmadan kafaları çöplük doluyken bedenleri esnek değilken nefes alışverişleri düzgün değilken vücutlarında prana rahatça akamıyorken 1 haftada meditasyona filan oturamazlar. Oturamazlar diyorum çünkü kanunu keşfedenler böyle söylüyor. Bana da mantıklı geliyor neden biliyormusun? Çünkü bende oturamadım ve ne zaman ki asana ve pranayama pratiği yapıyorum 1 senedir ne zaman ki evrensel ahlak kurallarına ve kişisel eylem kontrolüne dikkat etmeye çalışıyorum o zaman kendi kendime meditative state e birazcık daha yaklaşıyorum yoga derslerinde bile arada deneyimleyebiliyorum bunu. Demek ki yol bu.

Bu aşamaları geçmiş birisi olabilirsiniz elbette ama inanın o zaman da öyle yerlerde pek işiniz olmaz veya bir forumda yazışıyor olmazsınız :)
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle neye inanıyorsan, ya da daha önce deneyimlediğin herhangi ne varsa yargısız bir şekilde kabul görüyorsun.

doğru ve yanlış, ya da önce sonra kavramları yok
dolayısıyla hiçbir soru işaretin olmadan salt gözlem mantığına zihnin hazırlanmış oluyor, doğal olarak. (mevlana benzetmesini de biraz oradan yapıyorum ki vipassana tasavvuf dünyasında çile oturuşu ile özdeşleştirilir.)

mantığın temeli şu; zihin bir çöplüktür ve çöplük olmasının yanı sıra zehirli bir organ olarak bilincini yönetir,
ama sen insan oğlu kafanın üstünde taşıdığın ve tüm sistemin her mantığı yüklediği bu olguyu anlamaya çalışırken elbette zorlanırısın der.

çünkü en temelinde fiziksel olarak kendi mekaniğini tanımaktan her geçen gün uzaklaşmaktasın ve bu sana öğretilmediğinde de işin içinden çıkamazsın der

dolayısıyla kişi öncelikle zihin yada ruh ya da her ne ise bu sıfatlar,
bunları taşıyan makinanın swot analizini yapmalıdır der.
çünkü ölçemediğin hiç birşeyi tanımlayamaz ve iyileştiremezsin der.
bunu da nefes ile başlatır.
sebebi ise yine çok basit, alıp verdiğin nefese odaklanmanı talep eder çünkü kan dolaşımını gözlemleme konsantrasyonu ile tüm bedenin varlığını zihninle emar ediyormuş gibi çalışır teknik.
son derece rasyonel işler herşey 10 gün boyunca.

mehenndiss arkadaşlarım daha teknik bir tanımla ile yardımcı olabilirler belki burada bana,
hani metali özellikle çeliği içine karışmış olabilecek bazı maddelerden temizlemek için kullanılan bir ışın yöntemi vardır.
hani o ışın metal nesnenin üzerinde gezinirken, ya toplama yapar ya da işaretler.
o kadar tanımlayabiliyorum şimdi ama tüm matık bu şekilde işliyor işte 10 gün boyunca.
kosmoscuların ya da kuatumcuların auro çakra falan diye tanımladığı şeyi gayet bio-fiziksel mantık ile alfa&beta&delta ışınlarımız ve onların zehirlenmesi yada lekelenmesi seninde zihnini kontrol ederek bunları karşılaman ya da temizlen gibi...

hızlı yazdım gönderince okuyacağım ben de , editlerim lol
Sosyal ağlarda paylaş

kısaca, sen önce beden diye taşıdığın makinayı bir tanı, sonra herşeyi tanımlayabilirsin der.

yani taşıdığın makinanın sürekli swotu nu yapar bir nitelik kazandırıyor bu teknik sana...

gayet fiziksel bir swot bu.

+: bu sayade eğer nezaman kırıldığını ya da öfkelendiğini yahut sabırsızlandığını önceden ölçebilirsin ve dolayısıyla bunu kontrol edebilirsin der
bunu vaad eder

kosmosla kuantumla falan işi yoktur vipassananın, olanı da kişiye bırakır yargılamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanun olarak tabi ki teoride basit. Uygulama konusunda sıkıntılar var.

Size saçma geliyor çünkü nereden baksanız ben 10 sene bir ön hazırlıktan bahsediyorum. Günümüz insanı her şeyi en hızlı şekilde istiyor. Ağırlık salonuna başlarsın yarın karın kasım çıkacak mı dersin. Yogaya başlarsın ertesi gün bakasana yapamadığını görünce sinirlenirsin.

Halbuki hiç bir şey çok çalışmadan gelmez. Bunu başaranlarda sonuca odaklanan değil süreçten keyif alanlardır. Sonuç onlara ödül olarak gelir. Doğrusu da bu bence. Buddha bile 6 sene çalıştı. Dikkat edin budistlerde yama ve niyamayı ateşli bir şekilde savunur. Ben bir dine mensup değilim ama bende savunuyorum. Ön hazırlık gerekli diyorum.
Ama bir takım şeyleri product haline getirmek isteyenler bunlara hep karşı çıkmışlardır her şeyi daha basit hale getir ki daha çok kişiye ulaşsın.

Evet kanun olarak her şey zaten basit. Sistem böyle işliyor. Önemli olan yolda yürümek süreçten keyif almak. Tekniği bilmek kanunu öğrenmeye çalışmak ve sürekli olarak uygulamak sonuçları gördükçe uygulamak.

Ben sana çok basit bir şey söyleyeyim. Mesela surya namaskar değil mi. İyi bir yoga eğitmeni sana bunu 10 dk da öğretebilir. Güneşe selam serisi. Tek seferde bütün kasları çalıştırıyor. Yoganın temeli belki biliyorsundur. Bunu öğrenmen 10 dk nı alır en fazla. Hadi 10 tur at 10-15 dk sürsün. Bunu günde en az 3 kere bir 10 sene boyunca yapabilecekmisin? Hiç gün kaçırmadan. Ben en esnek en bilgili olduğunu iddia eden yoga eğitmenlerinin bile yapabileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu farklı bir şey bu bir disiplin meselesi bu insanın içinde yanan bir ateş. Bunu çözmek gerek önce.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...