Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Thermodynamics'den anlayan pati araniyor!!!

manve

Öne çıkan mesajlar

Bir arkadasim online sinavi icin benden yardim istemisti ama sorulardan bir kacini cozemedik. Aslinda kolay duruyorlar da anlayan biri lazim :) Yardim edebilecek biri cikarsa cok iyi olur cok da guzel olur.

Soru 1

Consider air to be a mixture of 80% nitrogen and 20% oxygen.

How much work is required to raise the temperature of 2mol of air by 9∘C in an adiabatic process?

Soru 2

A balloon contains 0.29mol of helium. It rises, in maintaining a constant 320K temperature, to an altitude where its volume has expanded three times.

How much work is done by the gas during this isothermal expansion? (Neglect tension forces in the balloon)

Soru 3

Find the internal-energy change when 2.31mol of chlorine (Cl2) gas is warmed by 60∘C.

Sosyal ağlarda paylaş

thermo kitabındaki work equationlarından verilenlere gore bisey bulucan yani

suan thermo kitabım okulda ezberden soyleyebileceklerimi soyleyeyim.

ilk soru icin nitrojen ve oksijen in c(specific heat capacity) si lazım kendisi Joule/mol*K ya da Joule/mol*C gibi bir term olmalı. 2 molde 1.6 nitjen 0.4 oksijen var molle ve temp changele carpınca elde joule kalıyo o da work term u zaten.

2. soru icin
W=P*deltaV+V*deltaP olması lazım

PV=nRT zorlamak lazım bi.

3. soru icinde
sanki baslangıc ve son sıcaklıklar onemli olmalı ben deltaH li bi formul hatırlıyorum ama.
neyse S=bilmemne*deltaT+T*deltabilmemne diye bi formul olması lazım o bilmemneyi cl2 icin alın son S i de molle carpın.

hepsi yanlıs olabilir thermoyu CC ile gectim ama baktım kimse yazmıyo aklıma gelen kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

manve said:

Bir arkadasim online sinavi icin benden yardim istemisti ama sorulardan bir kacini cozemedik. Aslinda kolay duruyorlar da anlayan biri lazim :) Yardim edebilecek biri cikarsa cok iyi olur cok da guzel olur.

Soru 1

Consider air to be a mixture of 80% nitrogen and 20% oxygen.

How much work is required to raise the temperature of 2mol of air by 9∘C in an adiabatic process?

Soru 2

A balloon contains 0.29mol of helium. It rises, in maintaining a constant 320K temperature, to an altitude where its volume has expanded three times.

How much work is done by the gas during this isothermal expansion? (Neglect tension forces in the balloon)

Soru 3

Find the internal-energy change when 2.31mol of chlorine (Cl2) gas is warmed by 60∘C.

Ipuçları pv = nrt
P1v1/t1 = P2v2/t2
Sosyal ağlarda paylaş

hmm ben de o tarz formulleri bulup yapmistim da sistem bir acayip mesela cevap 106.72 cikiyor ama 106.72 yazinca yanlis diyor. 110'a yuvarlaman gerekiyormus falan. birimde de mesela J yerine j koyarsan falan yanlis diyor.

Anlayamadigim amerikan sistemi bir okula gitmeye calisiyor hatun. acupuncture ile ilgili bir sey okucakmis ama okul once internetten bu bolumu bitirmen gerekiyor falan diyor. Sinavlar komple online. bir hafta da sure veriyorlar bitirmen icin :)
Sosyal ağlarda paylaş

İlk soruda Qdot = cdeltaT
m.C nitrojenle oksijenin yüzde karışımından hesapladıktan sonra yazılıyordu. m iptal soruda, zaten kütlesi ne kadar vermemiş.

İkincide isothermal dediğine göre sıcaklık değişimi 0 kabul ediliyor, sisteme enerji girişi var dışarıdan ama sıcaklık sabit.
P1V1=P2V2
____ _____

n.R.T sabit, molar değişim yok, R zaten gaz sabiti, ve isothermal olduğundan T de sabit. Paydalar götürecek birbirini denklemde.
Basınç azalacak mecburen bu arada yine balon yükselirken.
Net basınç değişimi de ilk denklemden çözülebilir.
P2 = P1(V2/V1)

V2/V1 de 3 kat arttığına göre.
P2 = 3 P1

P1'i de ideal gaz denkleminden hesaplayabilirsin P=nRT/V'den.
Work = P delta V

Internal energy change'i de exergy'den hesaplıyorduk galiba, aklımda öyle kalmış. Herhangi bir termo kitabının sonunda vardır mutlaka moleküler özellikler. Kolay bir hesaplanışı vardı ama hatırlayamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...