Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PHP REST API Data Filtreleme Best Practice

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

Olayım şu, CodeIgniter ile bi REST API yapıyorum da, modellerden aldığım verileri client'a gönderirken veri alanları DB'dekilerle birebir aynı olmasın, ama ben dilersem kod tarafında dilediğim gibi kullanabileyim istiyorum.

Mesela id'leri sunucu tarafında kullanırım ama ekstrem durumlar hariç id'leri client'a vermeme gerek yok. Ya da ne bileyim, path ve filename adında iki alanım var ama client'a bu hiç gitmesin, ben bunları concat'leyip url adında bi alanla göndereyim falan.

Normalde Java veya .NET'te ORM falan kullanıyo olsam serializer diye bi interface'im ya da template class'ım olur, istediğim her objeyi kafama göre filtreler gönderirim. Ama CodeIgniter'ın o acaip singleton yapısına bunu nası en güzel uydururum tam kestiremedim, CI'dan da dönemeyeceğim bi noktadayım sdf

Ne yapmalı sizce?

Edit: Ulan o nası başlık
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse ya kendi sorumu kendim yanıtlıyorum da DataMapper ORM diye bi şey varmış CI'da yazılan, aradığım şey onda varmış. http://datamapper.wanwizard.eu/pages/extensions/json.html

Ben iyisi mi şu kodu şuna bi geçiriyim, üstüne bi de PHPDoc için dökümantasyon yapiyim de adam gibi kod olsun bari.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...