Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

htaccess

Sypro

Öne çıkan mesajlar

htaccess daha önce de aynı şeyde kafayı yedirtmişti bana, hatırlamamakla beraber sanırım "eeh, senle mi uğraşcam" diyip bırakmıştım.

RewriteEngine on
RewriteCond %{SCRIPT_FILENAME} !-f
RewriteCond %{SCRIPT_FILENAME} !-d
RewriteRule ^([^/]+)/?$ index.php?p=$1 [L]

gayet basit bir şekilde domain.com/sayfa şeklinde gelen şeyleri gitmesi gereken yere götürebiliyorum bununla. sorun birden fazla parametre geldiğinde başlıyor.

mesela domain.com/sayfa/id gibi ya da domain.com/sayfa/altsayfa gibi ya da domain.com/sayfa/altsayfa/dahaaltsayfa gibi bir şeyi haliyle bununla yönlendirme imkanım yok. diyeceksiniz ki yap $1 $2 $3 $4 diye ama her seferinde hepsinin geleceği de garanti değil.

4 tane gelebilecek değer var bu arada. biri sayfa zaten, kesin geliyor. diğerlerinden 4. gelirse başka bir şey gelmiyor; 2. ve .3 ayrı ayrı ya da birlikte gelebilir durumda. umarım çok karışmamıştır, ben yazarken balon oldum.

bu durumların alayını çözümlemenin bir yolu varsa söyleyene bir dürüm akar.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam da link'i nası gösteriyosun o zaman?
domain.com/index.php?a=1&b=2&c=3 diye mi? sorun zaten onu domain.com/1/2/3 e çevirmek ile alakalı. gelen parametreler ve sayıları kesin olmadığı için takla attırmaya çalışıyoruz ya zaten.
ya da sen gerçekten çalışan bir yolunu buldun ama söylemiyorsun :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben söyle yapıyorum. Örnek bir link.

/haberler/yeni-sitemiz-yayinda/1/ şeklinde bir link oluşturuyorum.

Tüm istekleri index.php gönderdiğim için index.php üzerinde PHP ile URL parcalıyorum.

explode("/",$url); dönen arrayden istediğim parametreyi alabiliyorum.

Kullandığım htaccess dosyası. alttaki uzantılar harici tüm istekler index.php dosyasına düşüyor.

RewriteEngine on
#RewriteRule .* index.php [L]
RewriteRule !.(gif|jpg|JPG|png|css|swf|js|xml|xsl|html|htm|pdf|ico|php|flv|txt|doc|docx|rtf|xls|xlsx|ppt|pptx|pps|ppsx|rar|zip|mp3|tff|eot|svg|woff)$ index.php
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...