Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Photoshop'ta Curve ve Histogram

Lombardi

Öne çıkan mesajlar

levels grafiğinde üç tane üçgen var ya, onlar sırasıyla shadow, midtone ve highlight. onları oynatarak median değerlerini değiştirebilir veya grafiğin bir kısmını shadow ve highlight başlangıç yerleriyle oynayarak devre dışı bırakabilirsin. mesela çok resimde çok açık gri, beyaz bir kesim var ama sen bunu beyaz yapmak istiyorsun, highlightı sola kaydırarak orayı beyaz yapabilirsin falan.

curves'de ise renk aralıklarını değiştiriyorsun. yatay ve dikey olarak koyudan açığa gidiyor. ancak curve olduğu için ton dışında renk de değişir. onda daha verimli sonuç almak için color picker kullanmak şart. color pickerla belirlediğin yeri curve üzerinde işaretliyor. (içi boş kareler)

bilmem anlatabildim mi. anlatamadıysam deneme yanılma yoluyla kafanda bir fikir oluşur zaten, bol bol kurcala.
Sosyal ağlarda paylaş

Oldu oldu

Histogram oturdu kafamda, o üçgenleri anlamamıstım. Grafigi az cok nasıl yorumlaycagımı biliyordum.

Curve ile oynuyorum dedigin gibi baska anladıgım bir sey yok onun hakkında.

Proje varda, profesör her turlu özelligi en az bir kere kullanma sartı koydugu icin, hepsinden yapmam gerekiyor :(

Tesekkurler
Sosyal ağlarda paylaş

Levelsda genelde yapılan işlem grafikte çok az yer kaplayan shadow ve highlightları egale edip daha temiz, canlı bir sonuç almak. Onun dışında spesifik bir kısmı daha karanlık veya aydınlık yapabilirsin. Misal diyorsun ki bunda karanlık yerler istediğimden çok daha karanlık çıkmış, aydınlatayım.

Curvesde sonucu önceden kestirmek çok zor. Oynayarak böyle instagram filtreleri kıvamında sonuçlar alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

selective colorda color değer mantığı CYMK üzerinden. curves ise histogram gibi. curves'da color picker ile nokta atışı seçiyorsun ama eğri olduğundan öbür kesimler de etkileniyor. selective colorda sadece seçtiğin renkler, misal reds, blues etkileniyor.

şunu diyim kafanda bir spesifik ve sade bir hedef varsa, mesela kırmızıları mavi yapıcam gibi, o zaman selective colors gidersin. sadece bazı tonlarla oynayayım diyorsan veya mesela renk kanallarından etki azaltayım diyorsan curves.

kafamda hiçbir şey yok, deneyeyim belki güzel birşey çıkar diyorsan da curves :P

googledan 1-2 tutorial bak daha net anlarsın. uygulamalı daha çabuk öğreniliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...