Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Python

Sanguin

Öne çıkan mesajlar

Şimdi ben Python öğrenmeye başladım. Önceden de C# tecrübem var ama sadece eğitimi aldım hiç projede vs çalışmadım.

Öğrenmesi daha klay diye Python seçtim ki bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum.

Sorum şu ki sizce Python bilen adama ekmek var mı?
Python 3. sürüme başladım 2. sürümler yavaş yavaş eskiyor değil mi?

Ve sorular devam edecek.
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

Sanguin said:

Framework nedir?

kütüphaneye gidip baya bi uğraştım açıkçası cevabı öğrenebilmek için. 6-7 saatimi aldı sadece bulabilmek bile. şukumu yollarsın.

https://www.google.com.tr/search?q=framework&aq=f&oq=framework&aqs=chrome.0.57j60l5.1316j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Yahu birader, google'da aramayı bizde biliyoruz. Adam gibi cevap versen ölür müsün?

Ulan paticik her topikte artık ezikler var bu nedir ya? Ne oldu ulan bizim gençlere...
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Aşağıda gördüğünüz youtube videosundaki gibi Django'yu kurdum ve tıpkı videodaki gibi istediğim sonucu aldım. Bazı Django tutoriallarına baktım ama anlamadığım birşey var.

yutub

Sanırım bu kurulumdan sonra settings.py'de bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. Bu ayarlamaları bir IDE üzerinde mi yapacağım? Yoksa command Line'da mı? Eğer command line da yapacaksam IDE ye ihtiyacım hiç mi yok? Django ile herşeyi command line da mı yapacağım?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de ;

Ayrıca bir django kaynağında şu satırı : $ django-admin.py startproject django_bookmarks command prompt a yazın ve This command will make a folder named django_bookmarks in the current directory, and create the initial directory structure inside it. Let's see what kinds of files are created:
django_bookmarks/
__init__.py
manage.py
settings.py
urls.py

diyor. Fakat bunu yazdığımız zaman syntax hatası alıyorum. Acaba bu kod 2. sürüme mi ait? Çünkü ben 3.3 sürüm kullanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk sorun:
Sıkıntı senin python öğrenmeye başlamadan önce Django'ya saldırman. Önce bir oturup Python tutorial'ı bitir.

Net cevap istiyorsan, idle diye bir ide var zaten. Onu kullanabilirsin. Yeterince iyi olduktan sonra PyCharm'ı almanı öneririm ama önce şu tutorial işlerini bitirdikten sonra PyCharm'a geç.

İkinci sorun:
django-admin.py'ın olduğu klasörü Environment Variables içindeki path'e eklemen gerek ki o dosyanın nerede olduğunu görsün.
Sosyal ağlarda paylaş

ekmeği dilden değil mühendisliğinden dolayı yiyorsun hacı.
yoksa bu projede java ile çalışılır, yarınki proje de bambaşka bişi kullanılır.
her projede framework'ler değişiyor zaten, hepsini bilmene imkan mümkünat yok.
adını sanını duymadığın teknolojilerle, frameworklerle çalışıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

İlk sorun:
Sıkıntı senin python öğrenmeye başlamadan önce Django'ya saldırman. Önce bir oturup Python tutorial'ı bitir.

Net cevap istiyorsan, idle diye bir ide var zaten. Onu kullanabilirsin. Yeterince iyi olduktan sonra PyCharm'ı almanı öneririm ama önce şu tutorial işlerini bitirdikten sonra PyCharm'a geç.

İkinci sorun:
django-admin.py'ın olduğu klasörü Environment Variables içindeki path'e eklemen gerek ki o dosyanın nerede olduğunu görsün.

Üstad selam,

bir python tutorialı zaten neredeyse bitirdim. Ama sen bitirmemişim gibi anladığına göre eksik gördüğün birşey olmuş onu izah edersen bende üzerine gideyim.

Path için dediklerini yaptım ama sonuç yine syntax hatası:S
Sosyal ağlarda paylaş

Command prompta, python derleyiciyi açtıktan sonra yazıyorum. Yazdığım kod ise;

$ django-admin.py startproject django_bookmarks

bu kodun bana bazı django dosyalarını göstermesi gerekiyor ve benimde settings.py üzerinde değişiklikler yapmam gerekiyor. Ama invalid syntax hatası alıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani command promptan yazarken admin.py'nin olduğu dizine geliyorsun? Orada bunu yazıyorsun, sonra proje vs oluştururken istediğin dizine geçiyorsun?

Command Prompt'u admin.py nin olduğu dizine getirdim. Sonra python derleyiciyi yine command prompt'ta açtım. Kodu hem başında "$" işareti ile, hem onsuz yazdım yine invalid syntax hatası aldım.

Command prompt u admin.py nin olduğu dizinden çıkarıp pythonun olduğu dizine getirdim. Yine aynını yaptım yine aynı hatayı aldım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun düzeldi. Tam olarak nasıl düzeldiğini anlamasamda en son ne yaptığımı yazayım.

Command promptta admin.py'nin değil, python'un olduğu dizine geldim ve django-admin.py startproject websitesi dedim. Bu kadar. Django project açtığınızda projenin içinde olması gereken dosyalar da geldi. Klasörde itediğim yerde açıldı.

Türkçe olarak tabi pek Python kaynağı yok. Sadece istihza.com var ama oradaki 3. sürüm notları da tam değil.

İngilizce olarak adam gibi Python 3. sürüm için tutoryel verebilen varsa iyi olur. Bulduklarım genellikle 2. sürümler için oluyor:S
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...