Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu hale gelmemizde laiklerin suçu

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

bucurukunannesi said:

3 noktanın kullanımı

Üç Nokta ( ... )
1. Anlatım olarak tamamlanmamış cümlelerin sonuna konur: Ne çare ki çirkinliği hemencecik ve herkes tarafından görülüveri­yordu da bu yanı... (Tarık Buğra)

2. Kaba sayıldığı için veya bir başka sebepten dolayı açık yazılmak is­tenmeyen kelime ve bölümlerin yerine konur: Kılavuzu karga olanın burnu b...tan çıkmaz. Arabacı B...’a yaklaştığını söylüyor, ikide bir fırsat bularak arabanın içine doğru başını çeviriyordu. (Ahmet Hamdi Tanpınar)

3. Alıntılarda başta, ortada ve sonda alınmayan kelime veya bölümle­rin yerine konur: ... derken şehrin öte başından boğuk boğuk sesler gelmeye başladı... (Tarık Buğra)

4. Sözün bir yerde kesilerek geri kalan bölümün okuyucunun hayal dünyasına bırakıldığını göstermek veya ifadeye güç katmak için konur: Sana uğurlar olsun... Ayrılıyor yolumuz! (Faruk Nafiz Çamlıbel) Binaenaleyh, biz her vasıtadan, yalnız ve ancak, bir noktainazardan istifade ederiz. O noktainazar şudur: Türk milletini, medeni cihanda layık olduğu mevkiye isat etmek ve Türk cumhuriyetini sarsılmaz temelleri üzerinde, her gün, daha ziyade takviye etmek... (Atatürk)

5. Ünlem ve seslenmelerde anlatımı pekiştirmek için konur: Gölgeler yaklaştılar. Bir adım kalınca onu kıyafetinden tanıdılar: — Koca Ali... Koca Ali, be!.. (Ömer Seyfettin) UYARI: Ünlem ve soru işaretinden sonra üç nokta yerine iki nokta konulması yeterlidir: Gök ekini biçer gibi!.. Başaklar daha dolmadan. (Tarık Buğra) Nasıl da akşam oldu?.. Nasıl da yavrucaklar sustu?.. Nasıl da serçecikler yuvalarına sığındı?.. (Necip Fazıl Kısakürek)

6. Karşılıklı konuşmalarda, yeterli olmayan, eksik bırakılan cevap­larda kullanılır: — Yabancı yok! — Kimsin? — Ali... — Hangi Ali? — ... — Sen misin, Ali usta? — Benim!.. — Ne arıyorsun bu vakit buralarda? — Hiç... — Nasıl hiç? Suya çekicini mi düşürdün yoksa!.. — !.. (Ömer Seyfettin) UYARI: Üç nokta yerine iki veya daha çok nokta kullanılmaz.

kaynak:http://www.tdk.gov.tr/

Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z said:

yav şu insanlığın düştügü hale bak. adam annesiyle konuşamıyor inanabiliyo musunuz, şaka değil film değil. annesi türkçe bilmiyor çocuk kürtçe bilmiyor, konuşamıyorlar burada türkiyede. hala oturmuş yok çogunluk yok azınlık yok bilmemne. yav sen nasıl yapıyosan, adam da anadilini tabiki konuşacak ögrenecek ögretecek bunu tartışıyo olmak bile trajikomik.

Annesi bu ülkede yaşıyorsa Türkçe öğrenmemekte direnmemeli belki.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Yaşadığın ülkede çoğunluğun dili daima resmi dil olarak kullanılır. Amerika'da 50 milyon İrlandalı var ama sokak levhalarında İrlanda dili yazmıyor, İngilizce bilmezse bir Meksikalı ya da İspanyol çocuk bakıcısı bile olamaz. Amerika'da Çinli azınlık da var ama onlar için Çince üniveriste, Çince sokak levhaları yok. Çoğunluğa uyacaksın, uymayınca zırlamayacaksın.

hepsi var
Sosyal ağlarda paylaş

Firstblood said:

lovecraft0Z said:

yav şu insanlığın düştügü hale bak. adam annesiyle konuşamıyor inanabiliyo musunuz, şaka değil film değil. annesi türkçe bilmiyor çocuk kürtçe bilmiyor, konuşamıyorlar burada türkiyede. hala oturmuş yok çogunluk yok azınlık yok bilmemne. yav sen nasıl yapıyosan, adam da anadilini tabiki konuşacak ögrenecek ögretecek bunu tartışıyo olmak bile trajikomik.

Annesi bu ülkede yaşıyorsa Türkçe öğrenmemekte direnmemeli belki.

ya abuk subuk konuşmayın kadın 70-80 yaşında nerde nasıl ögrenecek
ayrıca absürdlüğe bak, bulgaristandaki türker zorla bulgarlaştırıldıgında isyan ediyoruz (haklı olarak) aynısını sen başkasına yapınca sorun yok. bu ülke dedigin zaten buranın insanlarından oluşuyor, anadoludaki tüm toplumlardan yani, geçmişten kültür olarak hangi dili hangi anlayışı getirdilerse tabiki yaşatmakta hakları. bu evrensel bi insan hakkı.
Sosyal ağlarda paylaş

araya mesajlar girmiş quote edelim

Raincloud said:

Ne bileyim aklıma geldi, hani bir tarafı savunmak degil de. Güneydoğuda anadil eğitim hakkı getirilmiş olsun diye düşününce e hani bu insanların yükseköğrenimi falan var öte yandan. Nasıl olacak?

o kadar karmaşık bir konu değil aslında. bahsettiğin şey yani akademik eğitim, temel haklara girmediği için burada daha büyük bir rahatlık alanı var.

ingilteredeki bir üniversiteye öğrenim için gittiğinde ingilizce öğrenmen gerekiyorsa burada türkçe eğitim veren bir üniversiteye gitmek istediğinde de türkçe öğrenirsin.

bu olay doğum için acile yetiştirilen kadının durumuyla aynı değildir. ya da işlemini yapmak için mahkeme kapısına gelmiş insanın durumu gibi de değildir.

ha ama bu söylediğim, eğer öyle bir potansiyel ve talep varsa kürtçe eğitim veren bir üniversitenin açılamayacağı anlamına gelmez. öyle bir üniversitenin nasıl açılacağı beni ilgilendirmez. bu konuda teşebbüs etmek isteyenlerin sorunu. devletin yapması gereken buna imkan vermek sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

NoTwisT said:

Abi filmlerden gorduklerine birazda google ekleyip bilirkisi kesilmisin basimiza ahah. Bi halt bildigin yok ama cidden.

Amerika'da 50 milyon İrlandalı var ama sokak levhalarında İrlanda dili yazmıyor
Irlanda da bile konusulmuyor "irlanda dili". Adamlarin yuzde onu akici sekilde konusabiliyor dillerini kendi ulkelerinde bile. Ayrica bak bakalim irlandadaki sokak levhalari handi dilde. Sacmalamissin burda

İngilizce bilmezse bir Meksikalı ya da İspanyol çocuk bakıcısı bile olamaz.
Olur, oluyor heryerde. Bebek bakicisini gectim minivan soforu meksikalilardan sayilar disinda ingilizce bilmeyen cok var.

Amerika'da Çinli azınlık da var ama onlar için Çince üniversite, Çince sokak levhaları yok. Çoğunluğa uyacaksın, uymayınca zırlamayacaksın
Manhattan downtowna git cin mahallesine bak bakalim levhalarin durumu nedir. 3 ay yasadim orda, cat pat cince ogrendim restoranlarda bakkalda falan rahat edebilmek icin. Dogma buyume newyorkta yasayipta tek kelime ingilizce konusmayanlar var. Sadece cinlilere has degil bu, her develet kurulusunda ispanyolca bilen eleman kesin bulunur sorunu olana yardim edilsin diye. Californiyada ingilizceden cok ispanyolca uyari yazilari gorursun otobuslerde falan.

Ciddi sivamissin agaboy, uzatma bence.

Yahu Çin mahallesi tüm Amerika mı demek? Çin mahallesi, İtalyan mahallesi...İngilizce bilmeyen bir Çinli ya da Meksikalı Amerika'da kendi kıytırık, sefil mahallesinden başka yerde iş bulabiliyor mu sen ondan haber ver? Tek kelime İngilizce bilmeyen Çinli mesela Boston'da filan üniversiteye alınır mı?
Kamyon şoförünü ne yapacaksın? Adam gibi okula gidip, adam gibi iş bulabilir mi İngilizce konuşmayan biri? Mesela New York'un en ünlü emlakçılık firmasında ya da hukuk bürosunda çayçılık yapabilir mi? (emlakçı ya da avukat stajyerliğini bıraktım) Cüneyt Arkın'ı bilirsiniz değil mi? Adam tıp bitirip Amerika'ya gittiğinde hastabakıcılıktan iyisini bulamamıştı, diplomasını bile adam gibi diploma saymamışlar, bütün gün hasta altı değiştirip b...k kokusundan geri dönmüş Türkiye'ye. (kendi anılarında okumuştum)
Sosyal ağlarda paylaş

NoTwisT said:

Abi bende neden hep bu herifle testis geciyorlar diyodum ama anladim simdi. Sictin ama illa sivayacaksin.

Cahille tartisilmaz bilader, birakiyorum seni kendi haline.

Sen zeka özürlü müsün ki, kullanıcı adında annesi yazan birine herif, abi filan diye hitap ediyorsun? Ben senle tartışmaya çok meraklıydım zaten ayrıca...
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

NoTwisT said:

Abi bende neden hep bu herifle testis geciyorlar diyodum ama anladim simdi. Sictin ama illa sivayacaksin.

Sen zeka özürlü müsün ki, kullanıcı adında annesi yazan birine herif, abi filan diye hitap ediyorsun? Ben senle tartışmaya çok meraklıydım zaten ayrıca...

Sakin ol dayi, sinir yaptin bianda tansiyonun cikacak simdi. Bak sende kullanici adi grup ismi olan birine sen diye hitap ediyorsun ben kiziyomuyum hic?
Sosyal ağlarda paylaş

NoTwisT said:

bucurukunannesi said:

NoTwisT said:

Sakin ol dayi, sinir yaptin bianda tansiyonun cikacak simdi. Bak sende kullanici adi grup ismi olan birine sen diye hitap ediyorsun ben kiziyomuyum hic?

Hala dayı diyor deli mi ne?
İşim olmaz seninle...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...