Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Genleri Patentlemeye Calisan Amerika: lel

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

e herhalde her gene sahip adam gen ucreti verecek degil ya MYRIADa.

Ama tartistiklari mesela su ki mesela sen lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir. E bu genin dogru hali de dogada bulunan bir molekul, birisi tarafindan formulu gelistirilmis ve sentezlenmis degil. E bu durumda neden parasini veresin bunu sentezlemek icin?

benım bulduğum yöntemle sentezliyosan verirsin tıkır tıkrı parasını. ama ilk kez ben sentezledim diye sen baska bir yöntem kullandığında para vermez zorunda değilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

Ardeth said:

lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir.
lab ortamı konseptini anlamadım ama karbondioksiti kazanc amaclı ureticeksen uretme methodları var o methodlar patentli sonucta. eger farklı bir method kullanmıyorsan methodu ilk patentleyene parasını oduyorsun sana satmak isterse. bu mesele nasıl bir mesele bakmadım ama en azından uretim kısmı boyle.

ilk kez duyuyorum bunu var mı yazılı kaynak bilgilenebileceğim
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Ardeth said:

Ama tartistiklari mesela su ki mesela sen lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir. E bu genin dogru hali de dogada bulunan bir molekul, birisi tarafindan formulu gelistirilmis ve sentezlenmis degil. E bu durumda neden parasini veresin bunu sentezlemek icin?

benım bulduğum yöntemle sentezliyosan verirsin tıkır tıkrı parasını. ama ilk kez ben sentezledim diye sen baska bir yöntem kullandığında para vermez zorunda değilsin.

hayir abi adamlar direk geni patentlemeye calisiyor ilac mantigi ile yontem eyvallah ama gene ilac formulu muamelesi yapiyorlar sanki o formulu ilk kendileri bulmus gibi. yontem zaten bugune bugun patentlenebilen bisey hatta patentleyip adini kit koyuyorlar bilmemne kiti falan
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

screwy said:

Ardeth said:

lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir.
lab ortamı konseptini anlamadım ama karbondioksiti kazanc amaclı ureticeksen uretme methodları var o methodlar patentli sonucta. eger farklı bir method kullanmıyorsan methodu ilk patentleyene parasını oduyorsun sana satmak isterse. bu mesele nasıl bir mesele bakmadım ama en azından uretim kısmı boyle.

ilk kez duyuyorum bunu var mı yazılı kaynak bilgilenebileceğim

karbondioksit ya yer altından doğal olarak çıkartılıyor ve saflığı arttırılıyor ya da fabrika bacalarından çekiliyor. ticari anlamda bu iki yöntem var. sen şimdi yer altından co2 çeksen kimse bu benim patentim diyemez; ama saflaştırma sırasında kullanılan kartuşları adamın yaptığının aynısı yaparsan, orada patent işler.
Sosyal ağlarda paylaş

DeathLord said:

Ardeth said:

e ama bunu bulmak için milyonlarca dolar harcadıysa adam, karşılığını alması gerekmez mi? sonuçta bir sonraki araştırma yine parayla yapılıcak.

bununla beraber insanlık fonu olsa böyle buluşlar ordan ödüllendirilse belki daha mantıklı olabilir.

bilimle commercial producti birbirinden ayirmak lazim bu gibi durumlarda. mesela genetik arastirmalari ile yeni daha verimli meyve sebze vs tohumu kesfedersen o senin formulasyonundur ve onun icin patent alirsin. ama meme kanserine sebep olan geni bulup onu patentlemeye calismak newton kanunlarini patentlemeye calismaya benzer.

fizikte de is aynidir sen mesela superiletken teorisini patentlemezsin ama mesela dogada bulunmayan bir superiletken sentezlediysen o zaman onun formulunu patentleyebilirsin ya da sentezleme yontemini. geni patentlemeye calismak superiletken teorisindeki formulleri patentlemeye benziyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır ben sana haksızsın demiyorum problem şu ki bu adamlar bu bilgiyi edinmek için para harcıyorlar,zaman harcıyorlar bu işin karşılığında maddi bir gelir elde etmezlerse zararına çalışmış olurlar.

Eğer bu iş böyle sonuçlanırsa bu tarz araştırmalar biter, şuanki dünya düzeninde adamlar sonucunda maddi bir kazanç sağlayamayacaksa yatırım yapmıyorlar. Bu sebeple hatta yakın zamanda bir hastalığın tedavisinde kullanılıcak ilaç araştırmaları sonlandırılmıştı yanlış hatırlamıyorsam, ayrıntıları hatırlayamadım şimdi.

Bunlar eğer insanlığa hediye edilecek buluşlarsa ve ücretsiz kullanılıcaksa bu araştırmayı yapan kişilere/gruplara bir şekilde insanlığın bunun karşılığını ödemesi lazım diye düşünüyorum.

edit: E bu adamlar patentleyemezse keşiflerini kendilerine saklarlar. Nasıl ikna ediceksin ki adamı tespit ettiği geni açıklamaya?
Sosyal ağlarda paylaş

DeathLord said:

Hayır ben sana haksızsın demiyorum problem şu ki bu adamlar bu bilgiyi edinmek için para harcıyorlar,zaman harcıyorlar bu işin karşılığında maddi bir gelir elde etmezlerse zararına çalışmış olurlar.

Eğer bu iş böyle sonuçlanırsa bu tarz araştırmalar biter, şuanki dünya düzeninde adamlar sonucunda maddi bir kazanç sağlayamayacaksa yatırım yapmıyorlar. Bu sebeple hatta yakın zamanda bir hastalığın tedavisinde kullanılıcak ilaç araştırmaları sonlandırılmıştı yanlış hatırlamıyorsam, ayrıntıları hatırlayamadım şimdi.

Bunlar eğer insanlığa hediye edilecek buluşlarsa ve ücretsiz kullanılıcaksa bu araştırmayı yapan kişilere/gruplara bir şekilde insanlığın bunun karşılığını ödemesi lazım diye düşünüyorum.

edit: E bu adamlar patentleyemezse keşiflerini kendilerine saklarlar. Nasıl ikna ediceksin ki adamı tespit ettiği geni açıklamaya?

bu dediğine göre bugüne kadar genetik bilminin çoktan bitmiş olması gerekirdi? bu araştırmaların çoğu üniversiteler ve kar amacı gütmeyen devlet kuruluşları tarafından yürütülüyor, avrupada, amerikadaki üniversitelerin araştırma birimleri en az özel sektör araştırma labları kadar donanımlı ve üretken. Asıl senin bu dediğin durumda, bu gen patentlenirse en fazla bu gen üzerine bilimsel çalışma daha yavaşlayacak ve pahalı olacak. Bu tarz patentler öyle 100 dolarlık şeyler değil bununla araştırma yapabilmek için belki nerdeyse yüksek teknoloji ürünü bir biyomedikal alet parası kadar para ödemesi gerekecek kar amacı gütmeyen araştırma mekanlarının. asıl bu adamların yaptığı bilimi yavaşlatacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kendimi ifade edemedim heralde. Ben diyorum ki patent olsun olmasın bi şekilde maddi gelir sağlaması lazım özel firmanın arge yapması için.

Üniversiteler devlet desteği alıyor araştırma için, bu tarz firmalara da öyle destekler verilebilir böyle problemlerin önünü açmak için.

Ben diyorum ki adamlar hizmet veriyor karşılığı olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle ki ama, genetik alanında patent vs ile karşılığını alabilecekleri pek çok başka alan var (ister tıbbi, ister tarımsal). ya da paralarını insanlara bu analizi yaparak kazanabilirler (ki meme kanserinin sıklığını ve bu işin çok da ucuz olmadığını düşünürsek ortalama ve üzeri kesimden baya para kaldırırlar.

bu tarz şeyler yapsınlar yani dünya bilimini baltalamak yerine. bu geni patentlerlerse bu dünya bilimi için bir gelişme sayılmaz benim gözümde. kimse onları bu tarz bir araştırma yapmak için zorlamadı. ama bu adamlar bu işe zaten baştan biz bu geni bulalım patentleyelim acayip para kırarız çünkü meme kanseri çok yaygın diye giriyor. milletin tüccar kafası sebebiyle bilimin, özellikle tıbbi bilimin baltalanmasına izin vermemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...