Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanya izlenimlerim 1(alexanderin hikayesi)

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Cetyozdil stylo

Dun Selanik uzerinden Almanyaya geldim.

munih h.alanina indigimizde yolculari h.alani binasina tasiyan otobuste 2 tane orta yasli adamin garip aksanlarla fakat turkce konusuklarini fark ettim.

hem de bayagi anadolu turkcesi.tanistim.her ikisinin ailesi 150 sene once karstan once gurcistana goc etmis.

100 sene kadar burada yasadiktan sonra yunanistana goc etmisler.

Yaklasik 15 sene once de almanyaya yerlesmisler.hic memnun degiller hallerinden.

gurcistani ozluyorlar.

neyunanistani ve ne de almanyayi begenmiyorlar.

bir tanesi,alexander cok daha candandi.zaten munih h.alanindan haubtbauhnhofa beraber gittik.

oradan da nurnberg trenine kadar bana eslik etti sagolsun.

evde ve gunluk hayatta hep turkce konusuyorlarmis.

gurcistanda da hep turkce konusarak buyumus.

komsu koyler hep turkmus.

almanyada 15 senedir calisiyor ve almanca bilmiyor.oradaki turkler ona surekli insaat isleri veriyormus.

yiyecek ve giyecek yardimi yapiyorlarmis.

allah razi olsun turklerden.

onlar olmasa ne yapardik diyor.

Yunanistan bunlara hem iyi davranmamis ve hem de iyi sartlar sunmamis.

bir kizi orada kalip evlenmis.zaten onu ziyaret ediyormus arada.

Yakinda gurcistana donecegini ve orada yasayacagini soyluyor.esini trabzona,karsa yollamis.

cok begenmis esi.anlata anlata bitiremiyormus.

anlatirken gozleri doldu.keske kabul etse turkiye doner orada yasarim.

hayvancilik yaparim.

tarla surerim.zaten gurcistandada bunu yapiyordum ve cok mutluydum diyor.orada ic savas oldugu zaman kacmislar yunanistana.

ben de cok duygulandim hikayesini dinleyince.

beni trene bindirirken ben sormadan ev telefonunu verdi.

eger olur da gece vakti oteli bulamazsin veya baska bir sorun olursa ara,hemen gelir seni alirim.

paramiz yok ama sicak yatagimiz var.

guzel de cay yapar hanimim deyince koptum.

gozlerim doldu ve bu bizim unuttugumuz guzelliklere sahip rum abime sarildim.

Bu dunyada boyle guzel insanlar var olmaya devam ettikce gelecege dair umutlanmamak elde mi?

Keske anadolunun en az bizler kadar sahibi olan rum,musevi,ermeni kardeslerimiz de aramizda bizimle birlikte yasayabilselerdi.

bu kadar yobazlik,kiroluk,vurdumduymazlik alip basini gitmez ve bizi biz yapan degerleri bu kadar kolay unutmazdik.

cetintas stylo/orijinal hali

Dun Selanik uzerinden Almanyaya geldim.munih h.alanina indigimizde yolculari h.alani binasina tasiyan otobuste 2 tane orta yasli adamin garip aksanlarla fakat turkce konusuklarini fark ettim.hem de bayagi anadolu turkcesi.tanistim.her ikisinin ailesi 150 sene once karstan once gurcistana goc etmis.100 sene kadar burada yasadiktan sonra yunanistana goc etmisler. Yaklasik 15 sene once de almanyaya yerlesmisler.hic memnun degiller hallerinden.gurcistani ozluyorlar.neyunanistani ve ne de almanyayi begenmiyorlar.bir tanesi,alexander cok daha candandi.zaten munih h.alanindan haubtbauhnhofa beraber gittik.oradan da nurnberg trenine kadar bana eslik etti sagolsun.evde ve gunluk hayatta hep turkce konusuyorlarmis.gurcistanda da hep turkce konusarak buyumus.komsu koyler hep turkmus.almanyada 15 senedir calisiyor ve almanca bilmiyor.oradaki turkler ona surekli insaat isleri veriyormus.yiyecek ve giyecek yardimi yapiyorlarmis.allah razi olsun turklerden.onlar olmasa ne yapardik diyor. Yunanistan bunlara hem iyi davranmamis ve hem de iyi sartlar sunmamis.bir kizi orada kalip evlenmis.zaten onu ziyaret ediyormus arada.Yakinda gurcistana donecegini ve orada yasayacagini soyluyor.esini trabzona,karsa yollamis.cok begenmis esi.anlata anlata bitiremiyormus.anlatirken gozleri doldu.keske kabul etse turkiye doner orada yasarim.hayvancilik yaparim.tarla surerim.zaten gurcistandada bunu yapiyordum ve cok mutluydum diyor.orada ic savas oldugu zaman kacmislar yunanistana.ben de cok duygulandim hikayesini dinleyince.beni trene bindirirken ben sormadan ev telefonunu verdi.eger olur da gece vakti oteli bulamazsin veya baska bir sorun olursa ara,hemen gelir seni alirim.paramiz yok ama sicak yatagimiz var.guzel de cay yapar hanimim deyince koptum.gozlerim doldu ve bu bizim unuttugumuz guzelliklere sahip rum abime sarildim. Bu dunyada boyle guzel insanlar var olmaya devam ettikce gelecege dair umutlanmamak elde mi? Keske anadolunun en az bizler kadar sahibi olan rum,musevi,ermeni kardeslerimiz de aramizda bizimle birlikte yasayabilselerdi.bu kadar yobazlik,kiroluk,vurdumduymazlik alip basini gitmez ve bizi biz yapan degerleri bu kadar kolay unutmazdik.

edit: gozlerinizi hangi cesit tecavuz etkisine magruz birakmak isterseniz siz secin diye calismiyor dediginiz pati yonetimi adina ummali bir edit cektim. hayirli olsun. /dyna
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...