Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

komunizmin felsefesini açıklıyorum

Shean

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

....mühendisler olarak, bu yüzden tuğla üstüne harç koyan adamdan daha çok kazanıyoruz haklıyız....

şu lafın da nasıl bir saçma. sana göre herşey kas gücüne endeksli mi olmalı?

"şu an eşitlik var herkes hakettiğini kazanıyor" demiyorum tabii ama bir fark olmalı. olmazsa senin hayal ettiğin dünya olmaz şu saatten sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

ayrıca yazının bir yerinde "lamborghini isteyen kendine yapar" gibi birşey okudum.

bunu demek istediysen "nasıl gülmeliyim" e karar vericem

e ütopya evet, realite olmadığını ben de söyledim.

lamborghini bir örnek. Eğer senin için o kadar önemliyse, ekibinle beraber oturup yıllarca uğraşıp yapabilirsin. Yapan nası yapıyor yani.

oha ya ne de güzel endekslemişsiniz kendinizi
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Suark said:

....mühendisler olarak, bu yüzden tuğla üstüne harç koyan adamdan daha çok kazanıyoruz haklıyız....

şu lafın da nasıl bir saçma. sana göre herşey kas gücüne endeksli mi olmalı?

"şu an eşitlik var herkes hakettiğini kazanıyor" demiyorum tabii ama bir fark olmalı. olmazsa senin hayal ettiğin dünya olmaz şu saatten sonra.

e olmaz zaten, olmasında. Ben bişi hayal etmiyorum ki? bir soru sorudn açıklayın diye, açıkladım bende. Fikir o yönde, yoksa benim rahatım yerinde ki.

Herşey kas gücüne değil, hiç bir şeye endeksli olmamalı. Biri endekslememeli yani, yandı mı ışık =).

Hani illa endekslenecekse, reel bişeye endekslenmeli.
Ama ütopik olarak, endekslenmemesi lazım. İşte bunu kırmak insanlarda çok zor, var olana öyle bir inanmışlar ki kutunun dışına çıkamıyorlar.
köylüler sizi =)

bi kominite kurarız, 10-15 aile, biri bişey eker öbürü başka bişey. Biri kıyafetleri diker, biri ahşapları işler diğeri demirleri döver. İsteyen istediğini yapar işte, o 5 maddeye de rahat rahat ulaşırız. Birinin çıkıpta bize "para" vermesine gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

cempostaci said:

suark ağır komünist miymiş şimdi ?
pekaziz vardı birde bu kafada

yahu destekmeliyorum ki fikri. Olayın özeti bu, yoksa istemiyorum yani öle bişey. Ama gayet mantıklı işte de insan mantıklı bir yaratık deil zaten.

niye?
e çünkü insanız biz!
uymaz yani, alışmamış dötte don durmaz ki.

Mesela hümanizmi sor, onu da açıklarım ama inanmıyorum.
neden?
e insanız! insan hümanist olamaz ki, sen milyonlarca yıl diğer tüm ırkları ( homo habilis,erectus vs ) öldür katlet, sonra hümanistiz biz. Hadilen ordan!
Sosyal ağlarda paylaş

wot dosedin de, iyi urun uretir kendine faydasi oluru piramidin tepesine koyuyosun, ki olmasi gereken yer en altlar.
ya self actualisationi aklin hayalin almiyo ya da kucucuk seylerden cok mutlu olan bi insansin. 2si de ayni kapiya cikiyo gerci. senin adina sevinirim yani sdf.

paraya takmissin kafayi. para soyle gereksiz boyle gereksiz diye. para = hersey. emeginin karsiligini degerinde para olarak almak demek, onu istedigin seye donusturebilmek demek.

bir de soyle birsey demissin.
Suark said:

üniversite olayında dediğimi yanlış anlamışsın işte. Merak veya hırs dışında üniversiteye gitmek saçma, ama şimdiki düzende böyle işliyor, ben bişey öğrenmedim değil lol, zaten mesleki anlamda üni. de öğrendiklerimin %2 sini falan kullanabiliyorum anca, yok buna varsa itirazın, yaz mesleğini sayayım sana yapamadıklarını =). Tatava o yüzden aman üniversite mezunu olsun şu olsun bu olsun, gayet alaylı bi adamda kendini yetiştirebilir aynı eforla daha kısa bir zamanda.

ne diyim, neresine cevap vereyim bilemedim. universitede basic seviyede teknik bilginin yaninda kendin arastirmayi, kendini gelistirmeyi, ogrenmeyi, insanlarla iletisimi, grup calismasini vsyi ogreniceksin.
yine soyluyorum, istisnalari sayma,(hemen yetistirebilir yazmissin cunku) alayli adam genelde kendini zor gelistirir ve ezberci olur. adamin 15 sene once ogrendigini bugun mumkun degil degistiremezsin. zaten kendini gelistirebilen, yenilige acik adam alayli malayli farketmiyo, kendini gosteriyor. o adama kimse sen universite okumadin demiyo.

sunu postlamadan baktim da, yine seyi demissin, 10 15 aile beraber herkes bi isi tutar, o 5 maddeye ulasiriz. belli ki senin aklin hayalin almiyo o son maddelere. o senin dediklerin kendi yasam ihtiyaclarini karsilama leveli. en alt.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi hadi komün kurduk, dediğin gibi. Ben lamborghini istedim (ki istiyorum) takım kurucam dimi?

OK senin gibi mühendislik eğitimi almış birkaç kişi buldum, bana sadece kişisel tatmin için yardıma ikna ettim, designerı da buldum, kimin kurduğu atölyede (niye kursun ki o adam o atölyeyi? ağaç da kesse aynı standartta yaşamayacak mı?), kimin ürettiği hammaddeyi işleyerek (niye o hammaddeyi üretsin? mutlu mu olacak onu üretince?), hangi elektrik gücünü kullanarak (niye devlet bana bir fabrikalık elektrik versin kimseye vermiyorken?), yapıcam?

hadi yaptık, bu yapılan ürün üzerinde kim hak iddia edecek? sırayla mı biniyoruz?

şu gelişmişlik düzeyinde iken senin dediğin imkansız. zaten insan doyumsuz. bu yüzden imkansız. yoksa hayat ilk toplumlarda olduğu halde kalırdı. gelişme de olmazdı o zaman. hala köyler halinde yaşıyor olurdu insanoğlu
Sosyal ağlarda paylaş

Valla seni bilmiorm ama,
birşeyler üretmek ve yapmak dünyanın en mutluluk verici olayı. Yaratmak kadar güzeli var mı ya?
Hayatın özeti bu, para kazanmaktır hedefin, sonra bi bakarsın harcayamassın o parayı, e naapsan? napıcan gidip bişiler katıcan eklicen, miras bırakıcan bi legacy olucak veya ne bilim yapıcaksın bişiler.
üretmek/kazanmak/başarmak bunlar dünyanın en güzel şeyleri.

nıç, üni olayı başka. Vodafone da teknik bölge müdürlüğünde diploması sahte olan adam çalıştı bir süre, sonradan rastlantı eseri farkedildi sahte olduğu. onun dışında kimse anlamadı adamın üni mezunu olmadığını. Heh. Kıçımın mühendisleri.

Bak işte, bu hayatı anlamakla alakalı bence.
Bence senin aklın hayalin almıyor o maddeleri, ya da farklı yerlere koyuyoruz.
Para = herşey demişsin ama para yediğimi veya paraya bindiğimi veya paraya güldüğümü veya parayla iyileştiğimi hatırlamıyorum.

ilk iki basamak o kominitede olur.
3. basamağın olma ihtimali var, olur olmaz o biraz rastlantı.
4-5,
4 zaten başarmak,başkalarının saygısı ve unique olma değil mi?
e tamam işte bunu yapabilmek için tek ihtiyacın olan şey, "başkaları". 15 aileli bir komunitede bundan bolca var zaten. Yaptığın işi en yüksek kalitede yaparak unique olabilirsin, konuşma ve yaşam biçiminle de öle olabilirsin. Bunu nasıl canlandıramıosun kafanda anlayamadım.

5. madde,bu yalnız kalmakla alakalı. buna dinle ulaşabilirsin, felsefeyle ulaşabilirsin, bişiler yaratarak veya başararak ulaşabilirsin.

Mesela örnek vereyim bunlara,
Cemal süreya bir şair. Bu adamın 13141 milyor? doları mı vardı? Ama ona rağmen adam başkalarının saygısını kazandı ve alanında unique bir duruşu var. Şiirini okuyunca "aha bu kesin c. süreya" diyosun.
5. maddeyi zaten dışardan göremezsin ama creativity yi dive vurdurmuş olduğunu biliyoruz.

sadece 1 ve 2. maddeleri parayla doğrudan sağlayabilirsin şu sistemde, diğerleri gene etrafındakilere bağlı. Arabadan anlamayan / umursamayan bi toplulukta 1milyon$ veripde lamborghini almış olman, 4. maddeyi sağlatmaz sana =).
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Abi hadi komün kurduk, dediğin gibi. Ben lamborghini istedim (ki istiyorum) takım kurucam dimi?

OK senin gibi mühendislik eğitimi almış birkaç kişi buldum, bana sadece kişisel tatmin için yardıma ikna ettim, designerı da buldum, kimin kurduğu atölyede (niye kursun ki o adam o atölyeyi? ağaç da kesse aynı standartta yaşamayacak mı?), kimin ürettiği hammaddeyi işleyerek (niye o hammaddeyi üretsin? mutlu mu olacak onu üretince?), hangi elektrik gücünü kullanarak (niye devlet bana bir fabrikalık elektrik versin kimseye vermiyorken?), yapıcam?

hadi yaptık, bu yapılan ürün üzerinde kim hak iddia edecek? sırayla mı biniyoruz?

şu gelişmişlik düzeyinde iken senin dediğin imkansız. zaten insan doyumsuz. bu yüzden imkansız. yoksa hayat ilk toplumlarda olduğu halde kalırdı. gelişme de olmazdı o zaman. hala köyler halinde yaşıyor olurdu insanoğlu

bak öyle düşünme,
Neden satıyoruz arabayı? niye satıcaz ki amaç binmek değil mi kendimi için üretip?
1 tane barınabileceği mekan yeterli ki bu atölye olacak ki onu da ekipce inşa ediceniz.
Designı da işe gönül vermiş biri ya da sen yapıcaksın artık, yeteneklerle paralel bu.
devlet bişi vermicek, çünkü onu da kendin yapman lazım ki, devlet güvenlik ve ufak regülasyonlar dışında olmasın zaten.

Esas sıkıntı şu,
kurduğumuz hayalde, bir lamborghini yapabilecek know how a ulaşmamız olanaksız gibi bişey. Zaten gideceği yol olmayacak.
imkansız yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Esas sıkıntı şu,
kurduğumuz hayalde, bir lamborghini yapabilecek know how a ulaşmamız olanaksız gibi bişey. Zaten gideceği yol olmayacak.
imkansız yani.

ama şu an var bu.

Şuna geliyor yani olay. Ben şu an senin dediğin gibi bir toplumda yaşıyor olsaydım (ve insan doyumsuz bir varlık olup daha iyisini araştırmıyor olsaydı) lamborghini yi bilmeyecek ve istemeyecektim. Meyvemi toplar yaşardım belki o zaman. Ama şu an bunu biliyorum. İstiyorum. Ama öyle bir toplumda bunu yapmam “imkansız” o zaman mutsuzum. O zaman senin dediğin piramitte 2 deyim. 3 e çıkma şansım yok çünkü şu an insanların istekleri maalesef para olgusu olmazsa ortada olamayacak şeyler.

Ha bu arada, niye “delusional” yazdım? İngilizcesi “saplantı” kelimesinden daha kolay ifade ediyor durumu burada. Hayalcisin veya saplantılısın kelimeleri tam anlamı vermiyor gibi geldi. Öyle işte
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Suark said:

Para = herşey demişsin ama para yediğimi veya paraya bindiğimi veya paraya güldüğümü veya parayla iyileştiğimi hatırlamıyorum.

ekmek elden su golden yasiyip sevgiyle mi iyilesiyosun hasta olunca?

LAN
dank etti birden. suark sirin baba.

eheh
parayı yemiosun ki, o aracı.
koyunu besleyip büyütüp sonra kesip sonra onu paketleyip markete getirip bana sunan insanlara bunun karşılığında onlara cep telefonuyla konuşma hizmetinde destek amaçlı hizmet vediğim için yemek yiyebiliorm.
Baya salakça işte ama para saolsun, kandırabiliorm onları heehe.
hasta oluncada benzeri bi işlem süreci, araya işte doktor ve ilaçları koyuver. Takas olamayacağı için para var arada ama o yani.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam iste ayni sey. onu diyorum. takma bu kadar parayi kafana. takas sistemine mi gecelim napalim yani.

o kadar muhabbeti gecmis lamborjininin. lamborjini de para burda.
araba isteyen normal standart bi araba alir. lamborjini guc ve zenginlik gostergesi. bnm lamborjinim var = ben zenginim demek. 15 ailelik komunde onun icin lamborjini olmaz. yapilabilse bile olmaz. onun yerine daha kullanisli birsey olur.

hem kole oldugumuzdan sikayet ediyosun, hem daha da kotusunun hayalini kuruyosun. kimsenin isinden gucunden ayrilamadigi sistemde, temel ihtiyaclarini uretmekle ugrasan insanlar nasil o seviyeyi gecsinler. temel ihtiyaclar + duygusal ihtiyaclar seviyesinde kalir insanlar en fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

e kendine vakit ayırıcan ki, ki zaten temel ihtiyaçları yaparken 4. yü yapmış olucaksın düzgün yaparak ordaki işi. Respect gelicek, oo bu adam iyi demir dövüo dicekler nası da kaslı felan.
Ya da o topluma göre saygın bi hayatın olucak, saygı göstericekler.o kölelikten ziyade kendin için çalışma, aç kalıosun çalışmayınca. Tarhanayı yapmazsan çorbayı içemiosun, tütünü kırmazsan tütünde çekemiosun =). ama kırarsan çekiosun oh mis.
Kendine vakit kalır her türlü, ondada 5. maddeyi tamamlarsın.

Ha bugüne bakınca, 4. yü yapmak için para kazanmak gerçekten lazım. ama 5 için aynı şey geçerli değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

aslında sen direk

"para = gereksiz"

"para = banka"

"banka = gereksiz"

mantığında mantıksızlığında gidiosun ki daha neyi tartışıyoruz =)

para kalsın yav, ama bankayı atabiliriz bak.
ben diyince ikna edemiorm da geçen bi radyoda konuşuodu akademik ekonomistler, birisi bankalar olmasa dedi, öbürüde ne güzel olurdu dedi hehe.
ama o başka konu, da hakkaten nalet bankalar olmasa öle bi rahatlarız ki yani oh rahat nefes alırız.
para kalsın ama, aç kalırım ben yoksa =). bi bok beceremiorm çünkü reel anlamda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...