Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

komunizmin felsefesini açıklıyorum

Shean

Öne çıkan mesajlar

kapitalizm denen aptallık olmasa bu kadar zengin olma ihtiyacı da hissetmeyecek insanlar. anlamak istemediğiniz bu

hizmet sektörünün ucuz işçi ihtiyacı için istanbula sürekli nüfus akmasa senin okula olan mesafen sürekli artmayacak işte bunu anlayabilecek kapasiteye erişince bişeyleri daha rahat kavrarsın belki.

profesörle hademe aynı parayı mı kazanacak tam bir çipetpet argümanı abi, daha iyisini yapabilirsiniz bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Dworgian said:

Bir açıklama istiyorum. Şimdi ben 10 birim çalışsam da, 1 birim çalışsam da aynı kazanacak ve harcayacak isem, “niye 10 birim çalışayım?” demez miyim? Bunu dersem ekonomi göçmez mi? Gerçekten birisi anlatsın ya da kaynak versin oturup okuyayım ben bunu bi.

şöle ki,
neden 10 birim çalışasın?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Maslow%27s_Hierarchy_of_Needs.svg/450px-Maslow%27s_Hierarchy_of_Needs.svg.png

en alttaki ihtiyaçların karşılanmış olacak zaten, bunları kümülatif olarak çalışıp yapıosun.
Barınma, yemek vs.

Sağlık ve koruma görevlerini yapan insanlar var, senin gibi onlarda. piramidin 2. basamağınıda onlar karşılıyorlar.
3. basamak zaten sana kalmış, parasal üstünlük için çalışamayacağından gidip diğer yanlarını güçlendiricen aşk meşk için. Doğaya karşı gelmemiş olcaksın böylece zaten

4-5 için çalışabilirsin 10 birim.Bişi yaratırsın, bi sanat yaparsın ya da oturup evinde demirden çok güzel şeyler döversin mesela. Sırf 4-5 için.
insanlar Wooaawoo derler 4. basamak karşılanır.
Ha bunları karşılamak için illa çalışmana gerek yok ama çalışabilirsin.

sen cok yanlis anlamissin maslowun piramidini. diger insanlardan daha cok/daha iyi calismana ragmen emeginin karsiligini alamadigin, diger insanlardan ayrilamadigin sistemde self actualisationa ulasamazsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Suark said:

Dworgian said:

Bir açıklama istiyorum. Şimdi ben 10 birim çalışsam da, 1 birim çalışsam da aynı kazanacak ve harcayacak isem, “niye 10 birim çalışayım?” demez miyim? Bunu dersem ekonomi göçmez mi? Gerçekten birisi anlatsın ya da kaynak versin oturup okuyayım ben bunu bi.

şöle ki,
neden 10 birim çalışasın?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Maslow%27s_Hierarchy_of_Needs.svg/450px-Maslow%27s_Hierarchy_of_Needs.svg.png

en alttaki ihtiyaçların karşılanmış olacak zaten, bunları kümülatif olarak çalışıp yapıosun.
Barınma, yemek vs.

Sağlık ve koruma görevlerini yapan insanlar var, senin gibi onlarda. piramidin 2. basamağınıda onlar karşılıyorlar.
3. basamak zaten sana kalmış, parasal üstünlük için çalışamayacağından gidip diğer yanlarını güçlendiricen aşk meşk için. Doğaya karşı gelmemiş olcaksın böylece zaten

4-5 için çalışabilirsin 10 birim.Bişi yaratırsın, bi sanat yaparsın ya da oturup evinde demirden çok güzel şeyler döversin mesela. Sırf 4-5 için.
insanlar Wooaawoo derler 4. basamak karşılanır.
Ha bunları karşılamak için illa çalışmana gerek yok ama çalışabilirsin.

sen cok yanlis anlamissin maslowun piramidini. diger insanlardan daha cok/daha iyi calismana ragmen emeginin karsiligini alamadigin, diger insanlardan ayrilamadigin sistemde self actualisationa ulasamazsin.

@dworgian
Aslında bütün insanlar bunun için çalışıyor. Para bir araç, hiç bir zaman amaç olamaz. Saçma çünkü yani, napabilirsin ki parayla, yakmaktan veya bişey silmekten başka.

Evet, üste yükselmek için oynayan futbolcu sayısı az. Ama onlarda, 1-2-3. basamakları gerçekleştirmek için yapıyorlar işte.

@Marty
Sen hayatı çok yanlış anlamışsın =).
Emeğinin karşılığı saçma bi laf, saçma yani. Hani şu an ki varolan sistemdeki gerçeklerle, başka şeyleri anlamaya çalışmak yanlış.
Emeğin karşılığı ne yahu? sana kim vericek emeğinin karşılığını lol? kim senden üstün ki veya üstte ki?
neden illa birinden bişey istersin ki?
Toprağını ekersin, emek verdiysen toprak sana geri verir karşılığını.
Çok ekersen, çok biçersin. Hizmet sektörü kafası salakça zaten, ne demek abi hizmet? neden hizmet edesin?
1. ve 2. levelı başarabilmen yeterli ki, ondan sonrası işte keyfe giriyor biraz.
işte 4. basamak için kimi gidiyo lamborghini alıyor, kimi gidiyor vali oluyor, kimi de hayatını belli bir doktrin üzerine inşa edip yaşıyor; herkez bir şekilde respecti sağlıyor.

Ha emeğinin karşılığı tatavasına bu noktadan bakıcak olursak, lamborghiniye binmeyi ve onu yapmayı gerçekten isteyen adamlar haricinde kimse onu yapmak için uğraşmayacağından, yapan adamlar zaten yaptıkları anda respecti kazanıcaklar. E binmek içinde kendilerine 1 tane yaparlar, profit. Herkes emeğinin karşılığını almış olur.

bu arada, şu xyz yıl okudum artık karşılığını almalıyım okumayan adamdan daha çok kazanmalıyım kafası tam bi yetoluk,
naptın şimdiye kadar? okudum! yani bi bok yapmadım faydalı.
dövlet bize baksın,hakkımızı verin kafası.
okumasaydın kardeşim? Zaten anlamıyorum para kazanmak için üni ye gidenleri, gerçi devir/düzen böyle, sığır dolu olduğu için ortalık herkes diplomaya prim yaptırıyor ( ki ben de itiraf ediyorum bundan nemalanıyorum ). Da yani böle nereye kadar.

Salak bi sistem içerisinde, saçma sapan bir şekilde bize benzeyenleri koruma dürtüsünde hareket edip, sonra bunu mantıklı bir şeymiş gibi sunmak baya iyi.

Durum böyle, aslında önerilen sistem oldukça mantıklı; ama insana göre değil. Yüksek ihtimalle o sistemde daha mutlu olabilirdik, ama stabil olarak mutlu olmak insana göre değil. Yapımızda yok yani genlerde yok hocam.

Ben şimdi ki durumda memnun muyum?
evet.
Hiç bi bok yapmadan, sadece okuyarak 34123131 saat çalışan adamların 2-3 katı para alıp ahkam kesebiliyorum, ne efor harcıyorum ne bişi katıyorum. Sadece hizmet olarak servis veriyorum. Zavallı ırgatlar çalışıp bana yemek sağlasınlar, zavallı fabrika çalışanları çalışıp benim şişman vücudumu daha rahat ettirsinler, zavallı bende şişman vücudumu zayıflatmak için spor salonunda zavallılaşan fitnessçılarla çalışsın. Ve bu 3 grubada ahkam kesebilmek içn yaptığım tek şey, okumak .lol
işte bunu seviyorum!
Sosyal ağlarda paylaş

senin icini dokecegin varmis, bana patladin anlasilan. nerden nereye uctun.

benim dedigim o piramidin son basamaklarina, kendini kesfetmeye herkesin kurallarla kanunlarla esitlendigi, ne yaparsan yap diger insanlarla ayni seviyede, ayni degerde oldugun bi sistemde ulasamazin.
ayrica emeginin karsiligini almak da gayet mantikli, sacma diyip sen de mantikli oldugunu aciklamssin. emeginin karsiligini almak icin birinin senden ustun falan olmasi gerekmiyo. isini iyi yapip, karsiligini almak demek. hizmet uretiyosan iyi uretirsin, mal uretiyosan kaliteli yaparsin vs. sen hizmet sektorune kolelik olarak bakiyosun belli ki. ordan bi gicikligin var sisteme sdf.

verdigin tarla orneginde de, gidip arastirip ogrenip daha iyi daha kaliteli urun yetistiren adamla hic ugrasmayip sirf ekip bicen adam arasinda fark var. sonucta bu adamlarin 2 si de ayni seviyede kalirsa, basarili olmasi gereken adam arada eriyip gider. urettigi kalitenin karsiligini almiyosa niye ugrassin.

ha bir de, universitede okuyup bir sey ogrenmediysen o senin gittigin universitenin veya senin eksikligin. universitede okumus, kendini gelistirmeyi, ogrenmeyi ogrenmis adamla, alayli yetismis insanlar arasinda cok buyuk fark var. istisnalari sayma.
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo ulaşırsın ki onu anlatmaya çalışıyorum,

4. basamak, respect vs zaten. Bunun için illa çok para kazanmana gerek yok ki? parasızda saygı kazanılır, hatta daha iyi kazanılır. 5. basamağında parayla,eşitlikle uzaktan yakından alakası yok. Tamamen insanın kendi kendine kalıp, birşeyler üretmesi veya düşünmesiyle alakalı. Bütün sorunlar bittiğinde hayatın üzerine düşünen filozoflar gibi.

Şöyle,
işini iyi yaparsan, onun faydasını kendin görürsün. Kimse sana emeğinin karşılığını vermez, onu zaten alırsın.
Kalıbın dışına çıkıp düşünemiorz bak işte, illa birinin bize para falan vermesi lazım şeklinde düşünüyoruz.
Ahşap oydun, güzel bi kaşık yaptın tahtadan. Kaliteli olursa, yerken ağzına kıymık batmaz rahatsız etmez. Sen faydasını görürsün.

İşte neden 2 adamın elde ettiği aynı seviyede kalsın ki? Eğer ki, x birim ürüne kalite farkı gözetmeksizin dövlet aynı parayı vericek yaklaşımıyla bakıosan o kominizm değil zaten. Başka bişey o. Devlet olması bile ters yani mantaliteye. Solcuların zırvalaması o. Sen iyi ekersen, iyi biçer faydasının görürsün. Bizim köydeki insanlar 90-100+ yaşları görüyorlar misal.

üniversite olayında dediğimi yanlış anlamışsın işte. Merak veya hırs dışında üniversiteye gitmek saçma, ama şimdiki düzende böyle işliyor, ben bişey öğrenmedim değil lol, zaten mesleki anlamda üni. de öğrendiklerimin %2 sini falan kullanabiliyorum anca, yok buna varsa itirazın, yaz mesleğini sayayım sana yapamadıklarını =). Tatava o yüzden aman üniversite mezunu olsun şu olsun bu olsun, gayet alaylı bi adamda kendini yetiştirebilir aynı eforla daha kısa bir zamanda.

Yok yani benim işime geliyor bu düzen,
bütün gün oturup, biraz yazılım, biraz teknik bilgi konuşturup gerçekten çalıştıran adamlardan daha çok kazanıyorum, çünkü ben okudum lol.
Hani okudum dediğim de, benim okuma imkanım onlardan daha yüksekti o yüzden, işin bide bu boyutu var ki oraya da hiç girmiyorum.

işte bütün bunlar yüzünden, ben 2x çalışıcam o x, ama aynı karşılığı alıcaz mantığı yanlış. Birisinden bir karşılık beklemek için çalışmak yanlış çünkü.
Ahulan herşeyimiz yanlış konuştukça hayattan soğuyorum sdsf.

nese kabullenelim biz
evet süperiz
uzaya uydular gönderip, hergün mechalar yapıyoruz mühendisler olarak, bu yüzden tuğla üstüne harç koyan adamdan daha çok kazanıyoruz haklıyız, üzgün kaslıyız.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...