Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

css opacity sorunu

cempostaci

Öne çıkan mesajlar

selamlar.
can sıkıntısından arada sırada ps ve css html ile uğraşıyorum.
hobi gibi bir şey diyelim.
sıkıntım şu. bir div ve div içerisinde menüm var ve menüde atıyorum "asd - qwe - zxc" var.
bu menüye arka plan verip şeffaf yapmak istiyorum ama aynı div içerisinde opacity verdiğim için "asd - qwe - zxc"'yide şeffaf yapıyor.
sadece menünün arka planını şeffaf yapmak istiyorum.
bunu nasıl halledebilirim ?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

yok ya html de bi id ver her elemente, hepsinede class ver işte.

classı görünmez yap, üzerine idleri görünür yap css te.
yani sanırım bi dene bakim

dediğin biraz zahmetli geldi.
div'im kadar bir arka plan oluşturdum photoshopta. daha sonra ona opacity verip, background image olarak ekledim. bu daha kolay gibi geldi niyeyse :)
Sosyal ağlarda paylaş

Opacity ile ugrasma, direnk transparan png ile yap o renk olayini.

Diger turlu ya birbirinden bagimsiz iki ayri layer/element kullanip birini digerine gore hizalayacaksin ya da transparan yaziya razi olacaksin zira icteki eleman ozelliklerini bir ust seviyeden miras aliyor. Onune gecebilecegin bisey degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sayisal deger verecek kadar test etmedim ama o 1px gorsel olayina karsiyim ben, daha buyuk yapmakta fayda var bence.

Soyleki;

Sen o gorseli 50x50 hazirlasan da 1x1 hazirlasan da boyut pek degismiyor ama repeat desigin an browser'a bu is icin binen yuk binlerce kat artmis oluyor.

Haliyle arka plan sayisi ve repeat olayi artinca IE gibi sacma browser'larda ve mobile'da baya baya fark yaratiyor bu olay.

Hazir yeri gelmisken seedivereyim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...