Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bireysel emeklilik

DoruK

Öne çıkan mesajlar

Borsa riskli. Altın da. Devlet verdigi destegi ceker mi sorusu ise bu yatirimda tek risk.

Yani risk iceren yatirim araclariyla cok daha kisa surede cok daha fazla getiri de elde edilir ama cok hizli da batabilirsin

Dedigim gibi borsa bilsem oynasam bes e garip bakabilirdim ben de.

Ha bir de buraya yatirilan paraya haciz gelemiyor, el koyulamiyor ama benim oyle buyuk bir birikimim yok, oraya atayim da secure olsun diyebilecegim
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

- Devlet katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilecek ve Müsteşarlıkça belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilecek,
Katılımcılardan;

a) En az 3 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine,

b) En az 6 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %35’ine,

c) En az 10 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %60’ına,

d) Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat veya malûliyet nedeniyle ayrılanlar Devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanacaklar,

(Emeklilik hakkının kazanılabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir)

çünkü bu çocuk boşuna zaman ayırdı da şunları c/p de olsa yazdı
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

halbuse ben sabahtan beri kısa vadeli yatırım araçlarından bahsediyorum, al bekle araçlardan bahsetmiyorum çünkü parayı forexe yatır diyorum

ben ne yazdığımı ne de okuduğumu bilmiyormuşum kardeş

peki

laf çarpmana gerek yok. borsayı dışta bırakırsan diye söylemiştim üstteki yazılarımdan birinde. sen bana borsada xxxx şirketi al bekle yaparsan bundan 20 sene sonra kesinlikle kazandırıyor olacak diyebiliyor musun?

ben borsadan anlamam. ve bunu söylüyorum. düzgünce açıklasan ne olur acaba?

uzun sürer diyorsan eyw
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

-Deno- said:

- Devlet katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilecek ve Müsteşarlıkça belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilecek,
Katılımcılardan;

a) En az 3 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine,

b) En az 6 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %35’ine,

c) En az 10 yıl sistemde kalanlar Devlet katkısı ve getirilerinin %60’ına,

d) Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat veya malûliyet nedeniyle ayrılanlar Devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanacaklar,

(Emeklilik hakkının kazanılabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir)

çünkü bu çocuk boşuna zaman ayırdı da şunları c/p de olsa yazdı

devlet katkısına bir şey mi dedim?

5 yıl dolduktan sonra çıkarsan "yatırdığın paradan yapılan kesintiler yapılmıyor" dedim demin.

evet emeklilik olayının 56 yaş /veya/ 10 yıl sınırı var bak ne yazmışım ben;

Dworgian said:

pontipati919 said:

10 sene değil 56 yaş sınırı varmış galiba

10 sene /veya/ 56 yaş

eğer 46 dan büyüksen 10 sene minimum sınırı var,

yoksa 46 dan küçüksen anca 56 da oluyor.

......
Sosyal ağlarda paylaş

pff dayanamadım

kardeş arkasında sağlam bir holding iştiraki olan şirketlerin hisselerinden bir sepet yaparsan biraz da takip edersen ama gerçekten biraz takip etmekle olur bu, aynı vadede aynı getiriyi sağlarsın

en nihayetinde bes fonalrını yöneten şirketler de aynı şeyi yapıyor ki devletin bes desteği ne kadar sürecek sektörde de bilinmiyor açıkcası BES satan sigorta şirketleri de bu konuda temkinli

içeriden bildiriyorum daha napayım
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

pff dayanamadım

kardeş arkasında sağlam bir holding iştiraki olan şirketlerin hisselerinden bir sepet yaparsan biraz da takip edersen ama gerçekten biraz takip etmekle olur bu, aynı vadede aynı getiriyi sağlarsın

en nihayetinde bes fonalrını yöneten şirketler de aynı şeyi yapıyor ki devletin bes desteği ne kadar sürecek sektörde de bilinmiyor açıkcası BES satan sigorta şirketleri de bu konuda temkinli

içeriden bildiriyorum daha napayım

:)

Bu yazını yeni gördüm abi kusura bakma, ama işte ben de tam bu yüzden daha önce şunu demiştim zaten;

Dworgian said:

bunun olayı basit; "ben fonla debelenemem, bakıp edip araştıramam, aylık kessinler değerlendirsinler benim paramı" diyen veya "ben bu parayı unutucam abi, yoksa birikmez ellerim parayı" diyenler veya "valla atayım kenara ne gelirse gelsin yoktan iyidir" gibi düşünenler için fln ideal. dediğim gibi vergi avantajı da var ama cüzi bir oran

Yani haklısın, parasını nasıl yöneteceğini bilen/vakit ayıran bes i istemeyebilir. Ama hedef kitle onlar değil zaten :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi durup duruken nasıl kazanç sağlıyor ben de bunu anlamıyorum

son 6 aydır 1 lira aşağı inip sonra da 1 lira yukarı çıkıyor

krizdeyken alcan, tepedeyken satcan
nakit beklet
kriz çıkınca tekrarla

tüm yatırım araçları için
yoksa latın al demenin manası yok ki

mesela ben borsa 60bindeyken sattım artık düşer diye 85ine çıktı
dün düşmeye başladı daha satamadığım var

Ayfon said:

barbu said:

ilk yatırımımı altınla yapayım dedim, düşük dediler al dediler, aldıktan sonra daha da düştü.

:(

Moralini hic bozma. Altin uzun vadede kazanc saglar. Uzun vadeden kastim birkac sene unutucaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

abi durup duruken nasıl kazanç sağlıyor ben de bunu anlamıyorum

son 6 aydır 1 lira aşağı inip sonra da 1 lira yukarı çıkıyor

krizdeyken alcan, tepedeyken satcan
nakit beklet
kriz çıkınca tekrarla

tüm yatırım araçları için
yoksa latın al demenin manası yok ki

valla 2 sene önce altın 39 dayken bana eşim altın al dedi, arkadaşlarından duymuş vs, "sen işe yeni girdin heyecan yapma" dedim altın ile uğraşan arkadaşlara sordum "40 bariyerini aşmaz alma" dediler, 1 sene sonra işte 105 leri gördü. kafamı taşlara vurdum.

bunun gibi birşey bekleyeceksin işte =)
Sosyal ağlarda paylaş

Ayfon said:

barbu said:

ilk yatırımımı altınla yapayım dedim, düşük dediler al dediler, aldıktan sonra daha da düştü.

:(

Moralini hic bozma. Altin uzun vadede kazanc saglar. Uzun vadeden kastim birkac sene unutucaksin.

bana hiç 5 sene filan dememişlerdi sdfs. öyle olsa senelik faize yatırır daha fazla alırdım. ben 1-2 aya geri alırım karla diyordum :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...