Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hukuçu arkadaşlar bir bakabilir mi?

Joker

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

antiban said:

türkiye'de yazılım patenti diye bir şey de yok zaten. hatta avrupa'da da yok.

bu oyunun patenti bizde diyemezler. burası kesin.

yani ben wow un dosyalrını alıp gidip "wowtr" diye bir oyun yapsam satsam Blizzard beni dava edemez?

yazından bunu anladım?

diğer mesajlarımı da oku. hala bunu anlıyorsan senin sorununu kişisel gelişim kitapları çözecek.
Sosyal ağlarda paylaş

http://img.tamindir.com/ti_e_ul/yigitekimdemir/p/kelime-oyunu_oyun-ekrani_512x307.jpg

bu senin oyunun sanırım ?

https://itunes.apple.com/us/app/kelime-oyunu/id456242457?mt=8

bu da adamların bizim lisansladığımız dediği oyun

http://a1644.phobos.apple.com/us/r1000/105/Purple/v4/43/7f/63/437f632d-34c1-f554-2d23-be20c04d37c5/mzl.dupkldxk.320x480-75.jpg

Bu da tv'de izlediğimiz. eğer aynı program ve formattan bahsediyorsak araklamışsın abi işte içeriği. Paşa paşa değiştireceksin.

http://img.youtube.com/vi/sQwUjniHoco/0.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

antiban said:

yani ben wow un dosyalrını alıp gidip "wowtr" diye bir oyun yapsam satsam Blizzard beni dava edemez?

yazından bunu anladım?

ya ne ahmak adamlar var. ultima online'ın sahipleri gidip wow'u dava edip ilk biz yapmıştık devasa online oyun diyemez olarak anlaman gerekiyordu. ama kapasite meselesi.
Sosyal ağlarda paylaş

antiban said:

Dworgian said:

antiban said:

yazından bunu anladım?

diğer mesajlarımı da oku. hala bunu anlıyorsan senin sorununu kişisel gelişim kitapları çözecek.

ok okuyorum;

antiban said:

vur joker vur. geri adım atma!

bunu dikkate almayayım değil mi?

antiban said:
hadi diyelim patentini aldı

alabilir ise (if) mahkeme şunu diyemez;

antiban said:
mahkeme hasiktir oradan böyle patent olamaz halka malolmuş bilinen bir şey bu der

ha ama okuduğuma göre yazılım patent i diye birşey yokmuş o ayrı. ama adı patent olmasa bile, yazılımı yazan kişiyi koruyan bir kanun vardır.

yok mu? o zaman benim wow u alır wowtr yaparım önermem = profit?
Sosyal ağlarda paylaş

antiban said:

Dworgian said:

antiban said:

yazından bunu anladım?

ya ne ahmak adamlar var. ultima online'ın sahipleri gidip wow'u dava edip ilk biz yapmıştık devasa online oyun diyemez olarak anlaman gerekiyordu. ama kapasite meselesi.

asıl sen ahmak ahmak konuşma.

esinlenmek ile çalmak arasında hukuksal bir fark var. (ailevi bir davadan biliyorum bunu da)

o zaman ilk fps yapan da tüm fps firmalarını dava etsin.

bunu mu dedim.

oyunun benzer olması ile aynı olması farklı ama anlaman için kapasite gerekir haklısın

edit; anlaman gereken, topic sahibi, o firmanın oyununun "AYNISINI" yapmış adamların iddiası bu. got it?

edit2; adamlar bunu demiş

said:
....yaptığımız araştırmalarda hem içerik olarak hem de format olarak, Apple AppStore'da bulunan Kelime Oyunu; isimli uygulamanın birebir taklidini oluşturduğunu ve temelde, büyük ölçüde benzerlik gösterdiğini.....

....Bu fiiller 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na aykırılık teşkil ederek SUÇ oluşturmaktadır....

patent demiyorlar zaten
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/957.html

TANIMLAR

Madde 1/B - (Ek madde: 03/03/2001 - 4630/2. md.)

Bu Kanunda geçen tanımlardan;

a) Eser: Sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsullerini,

b) Eser sahibi: Eseri meydana getiren ... * kişiyi,

c) İşlenme eser: Diğer bir eserden istifade suretiyle vücuda getirilip de bu esere nispetle müstakil olmayan ve işleyenin hususiyetini taşıyan fikir ve sanat mahsullerini,

d) Derleme eser: Özgün eser üzerindeki haklar saklı kalmak kaydıyla, ansiklopediler ve antolojiler gibi muhtevası seçme ve düzenlemelerden oluşan ve bir düşünce yaratıcılığı sonucu olan eseri,

e) Tespit: Seslerin veya ses temsillerinin veya ses ve görüntülerin anlaşılabilecek, çoğaltılabilecek veya iletilebilecek şekilde bir araca kaydedilmesi işlemini,

f) Fonogram: Sinema eseri gibi görsel-işitsel eserler içindeki ses tespitleri hariç olmak üzere, bir icrada yer alan seslerin veya diğer seslerin veya ses temsillerinin tespit edildiği ses taşıyıcısı fiziki ortamı,

g) Bilgisayar programı: Bir bilgisayar sisteminin özel bir işlem veya görev yapmasını sağlayacak bir şekilde düzene konulmuş bilgisayar emir dizgesini ve bu emir dizgesinin oluşum ve gelişimini sağlayacak hazırlık çalışmalarını,

h) Arayüz: Bilgisayarın donanım ve yazılım unsurları arasında karşılıklı etkilenme ve bağlantıyı oluşturan program bölümlerini,

ı) Araişlerlik: Bilgisayar program bölümlerinin fonksiyonel olarak birlikte çalışması ve karşılıklı etkilenmesi ve alışverişi yapılan bilginin karşılıklı kullanım yeteneğini,

j) Bağlantılı haklar: Eser sahibinin manevi ve mali haklarına zarar vermemek kaydıyla komşu hak sahipleri ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren film yapımcılarının sahip oldukları hakları,

k) Komşu haklar: Eser sahibinin manevi ve mali haklarına zarar vermemek kaydıyla ve eser sahibinin izniyle bir eseri özgün bir biçimde yorumlayan, tanıtan, anlatan, söyleyen, çalan ve çeşitli biçimlerde icra eden sanatçıların, bir icra ürünü olan veya sair sesleri ilk defa tespit eden fonogram yapımcıları ile radyo-televizyon kuruluşlarının sahip oldukları hakları,

l) (Ek bend:30/03/2004-5101/9.mad) Bakanlık: Kültür ve Turizm Bakanlığını,

İfade eder.
Sosyal ağlarda paylaş

III - HUSUSİ MENFAAT MÜLAHAZASİYLE:

1. ŞAHSEN KULLANMA:

Madde 38 - (Değişik madde: 07/06/1995 - 4110/14 md.)

Bütün fikir ve sanat eserlerinin, (...) kar amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.

(Mülga madde: 03/03/2001 - 4630/36. md.)

Sözleşmede belirleyici hükümlerinin yokluğu durumunda, hata düzeltme de dahil, bilgisayar programının düşünüldüğü amaca uygun kullanımı için gerekli olduğu durumda, bilgisayar programının onu hukuki yollardan edinen kişi tarafından çoğaltılması ve işlenmesi serbesttir.

Bilgisayar programını yasal yollardan edinen kişinin programı yüklemesi, çalıştırması ve hataları düzeltmesi sözleşme ile önlenemez. Bilgisayar programının kullanımı için gerekli olduğu sürece, bilgisayar programını kullanma hakkına sahip kişinin bir adet yedekleme kopyası yapması sözleşme ile önlenemez.

Bilgisayar programının kullanım hakkına sahip kişinin yapmaya hak kazandığı bilgisayar programının yüklenmesi, görüntülenmesi, çalıştırılması, iletilmesi veya depolanması fiillerini ifa ettiği sırada, bilgisayar programının herhangi bir ögesi altında yatan düşünce ve ilkeleri belirlemek amacı ile, programın işleyişini gözlemlemesi, tetkik etmesi ve sınaması serbesttir.

Bağımsız yaratılmış bir bilgisayar programı ile diğer programların araişlerliğini gerçekleştirmek üzere gerekli bilgileri elde etmek için, bilgisayar programının çoğaltılması ve işlenmesi anlamında kod'un çoğaltılmasının ve kod formunun çevirisinin de zorunlu olduğu durumlarda, bu fiillerin ifası aşağıdaki şartların karşılanması halinde serbesttir:

1. Bu fiillerin, ruhsat sahibi veya bir bilgisayar programının kopyasını kullanma hakkı sahibi diğer bir kişi tarafından veya onların adına bunu yapmaya yetkili kişi tarafından ifa edilmesi,

2. Araişlerliği gerçekleştirmek için gerekli bilginin, (1) numaralı bentte belirtilen kişilerin kullanımlarına sunulmaması,

3. Bu fiillerin, araişlerliği gerçekleştirmek için gereken program parçaları ile sınırlı olması.

Yukarıdaki fıkra hükümleri, onun uygulanması ile elde edilen bilgilerin;

1. Bağımsız yaratılmış bilgisayar programının araişlerliğini gerçekleştirmenin dışında diğer amaçlar için kullanılmasına,

2. Bağımsız yaratılmış bilgisayar programının araişlerliği için gerekli olduğu durumlar dışında başkalarına verilmesine,

3. İfade ediliş bakımından esastan benzer bir bilgisayar programının geliştirilmesi, üretilmesi veya pazarlanması veya fikri hakları ihlal eden herhangi diğer bir fiil için kullanılmasına,

İzin vermez.

Altıncı ve Yedinci fıkra hükümleri, programdan normal yararlanma ile çelişir veya hak sahibinin meşru yararlarına makul olmayan müdahale eder şekilde kullanılmasına izin verecek tarzda yorumlanamaz

Şu bold a dayanacaklar diye düşünüyorum (amatör halimle).

Program kodlarının bilirkişi tarafından karşılaştırılmasını istebilirler. Ayrıca arayüz konusunda benzerlik varsa onun da esinlenme olup olmadığına bilirkişi karar verir dava açılırsa.

Programı sen yazdıysan, farklı olduğunu bilirkişi anlar da, arayüz benzerliği ve kullanım hakkı fln farklı durumlar tabii

edit; typo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...