Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

Eğitim insanlık hakkı direk boş kaldıkça oku dur kendini eğit. İlla niye bir yerden verified olman gerekiyor ki. Verified olmanı gerektirecek alanlarda okuyorsan zaten o işi seviyorsundur gider ünisini okursun. Yani 20 yaşına kadar ilgi alanı olmayan ve bunun üzerine okumayan adamın (bu direk türkiye gençliğinin 80% ine denk gelir) üni görmesine gerek yok bence. Direk bir işe girip meslek öğrensin mezun olana kadar aldığın bilgiyi pratik yaparak adamlar sana 1 senede 100 katını koyarak veriyor. Bunun maliyeti de işletmenin olsun. Sermaye sahibi açısından baktığında da daha mantıklı bu. En azından böyle eğitimini kendi veren işletmeyi vergiden muaf tuttuğun zaman al gülüm ver gülüm olur.
İnsanlar çözüm istiyor ve inanın her insan daha iyi yaşamak istiyor. Para bunda sadece bir araç. Onun için laf salatasını bırakın.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

kolektifinsan said:

Ben elimdeki fazla parayı dağıtsam ne olacak? Düzen mi değişecek? Sömürü mü duracak? Ya da sömürüyü durduracak tek şey olan hak mücadelesi, sınıf bilinci, hak bilinci mi oturacak?

başta samimi kominik sanmıştım bu arkadaşı ama değilmiş. hem serveti garantiye al, hem millete gaz ver "halk uyanmalı, halk isyan etmeli, sokaklara dökülmeli", ondan sonra ben bunları yapsam birşey mi değişir de.

evet, muhtemelen birşey değişmez; ama en azından senin dava adamı olduğunu falan anlardık. şu şekliyle tuzu kuru üfürükçü durumundasın.

e nazim hikmetin meshur olayi vardir, hapisane kogus arkadasi sorar "sana komunist diyorlar, nedir bu kominizm?" diye, (rakamlari tam ahtirlamiyorum ama gunumuz meblalari ile yazicam)

nazim cebinden iki tane bes liralik banknot cikarir, "bak bende 10 lira var senle esit bolusucez, 5i senin 5i benim, komunizm paylasmaktir en basitiyle" vaay supermis bende komunik oliyim o zaman sevdim bu isi der, alri 5 lriayi cebe atar

aradan aylar gecer, arkadaslari gizlice nazim hikmete 300 lira yollar, bizim eleman gorur olayi nazima derki "300 lira geldi, ikimzide komunistiz bolusmuyormuyuz?" naizm hikmette "o kadarda degil!" der

bu adamcagiz daha sonra yazicagi hatiratinda "iste nazim himetin komunistligi 5 liraliktir" diye yazicaktir tabiki eheueheu

ayni kafa

zaten bu ulke ole acayip bir ulkeki zengin cocuklari komunistcilik oynarken fakirler bu islere bulasmiyor

isci ve ciftci gidip anasini aglatan partilere oy verirken patronlar gidip "iktidara gelirsen ananizi aglaticaz" diyen sosyal demokrat partilere oy veriyor

fakir kurtler devletten ayrilmak isterken zengin turkler hayir parasi neyse biz oderiz yeterki bolunmeyelim diyor

sosyal demokrat bi parti, sosyal demokrat politikalar izliyor diye secmeni tarafindan vatan hainligi ile suclanirken devletin bir numarali dusmanina cicek uzatan adamlar ulusalci, istanbulun en gozde ilcelerinden birini transnosyanel sermayenin kopegi yapan belediye baskani ise solun kurtaricisi oluyor

tam civisi cikmis memleketin
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

isci ve ciftci gidip anasini aglatan partilere oy verirken patronlar gidip "iktidara gelirsen ananizi aglaticaz" diyen sosyal demokrat partilere oy veriyor

zaten o gizemi çözdüğümüz gün türk insanının tam potansiyeline ulaşacağız demektir hehe
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

huun said:

kolektifinsan said:

Ben elimdeki fazla parayı dağıtsam ne olacak? Düzen mi değişecek? Sömürü mü duracak? Ya da sömürüyü durduracak tek şey olan hak mücadelesi, sınıf bilinci, hak bilinci mi oturacak?

başta samimi kominik sanmıştım bu arkadaşı ama değilmiş. hem serveti garantiye al, hem millete gaz ver "halk uyanmalı, halk isyan etmeli, sokaklara dökülmeli", ondan sonra ben bunları yapsam birşey mi değişir de.

evet, muhtemelen birşey değişmez; ama en azından senin dava adamı olduğunu falan anlardık. şu şekliyle tuzu kuru üfürükçü durumundasın.

Komünist olmak demek paranın yarısını ayşeye kalanın 3te 1ini ahmete kalanın 5te 1ini de hikmete vermek demek. nazım hikmet de çok rereröydü
Sosyal ağlarda paylaş

Unolerin kotu olmasinin yari nedeni ogrenciler. Bunun da yarisi aktivist gecinenler.

Sanki biz essekten ciktik da sermaye devlet kapitalizm diye yutturmaya calisiyorsun.

Egitim kalitesiz diyen adamlarin finallere kadar islenilen konudan haberi yok, final zamani "lordum not plz" diye gezip finaller aciklaninca "kahrolsun fasist hocalar" diye eylem yapiyorlar sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Unolerin kotu olmasinin yari nedeni ogrenciler. Bunun da yarisi aktivist gecinenler.

Sanki biz essekten ciktik da sermaye devlet kapitalizm diye yutturmaya calisiyorsun.

Egitim kalitesiz diyen adamlarin finallere kadar islenilen konudan haberi yok, final zamani "lordum not plz" diye gezip finaller aciklaninca "kahrolsun fasist hocalar" diye eylem yapiyorlar sdf.

http://tnation.t-nation.com/forum_images/1/8/185e5_ORIG-cool_story_bro_4.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bide mesela okulda kollektiflerden birini bulmak isterseniz 1. sinif derslerine girin, hepsi orda oluyor ahah.

said:
Gercekleri yuzune vurunca bi an ciddiye alamaman normaldir.

Ek: Yahu şaka bi yana elbet rahatsız olabilirsin bizden, zararlı bulabilirsin, var mesela böyle gruplar, senin gibi düşünenlerle toplaş engelle bizi

ek2: Hatta bizi komple atsalar üniversiteden baya bi reform olur, gidin bi rektörlüğünüzle ötkyla falan görüşün
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanim sizi engellemeye calismaya harcayacak kadar bos degil. Onu gectim, herhangi bi fikri niye engellemeye calisayim ki? Despot muyum ben?

Sorun, fikirlerinizin, eylemlerinizin cidden faydasiz olmasi. Gercekten problemleri cozmek icin ugrasiuor olsaniz, eylemleriniz mantikli fln olsa ben niye muhalefet edeyim.

Ama sorun su ki, hem hep ayni, agir, cok utopik bi jargonla konusuyorsunuz. Hem de bazi konularda cidden hatalisiniz.

Sanayi-okul isbirligini elestiriyorsun ve muhendislik ogrencisisin. Hem de makine okuyorsun. Makine okumasam belki yerim de, allahtan neyin ne oldugunu biliyorum. Kaldi ki cocuklugumdan beri sanayinin icindeyim, meslegin teorik kisminin yaninda pratik kismini, calisma hayatinin nasil isledigini de biliyorum

O sanayi isbirliginden arinmis universite dedigin her bolumde yemez. Uygulanabilir bolum car, uygulanamaz bolum var. Mezun muhendislerin bu halde olmasinin temel nedeni zaten sanayi ile isbirligi kurulmamasi. Sen kalkmis iyicr karsi cikiyosun. Bidr muhendislik okuyorsun. Kusira bakma da ben senin okudugun muhendislikten suphe duyarim.

Ha benim param var tuzum kuru, cok onemli degil, sadece bize dayatilan fikirleri savunuyoruz dersen bisey diyemem. Ama bana okul-ogrenci-sermaye isbirligini muhendislikte de isteneyen adamin muhendislikle ilgili bilgi ve ilgisinden suphe duyarim, sori.
Sosyal ağlarda paylaş

abisi cok ustune gitme daha ikinci sinifta, aktivizmden ders calisicak vakit bulamamis iste cocuk

sonra gelio sosyal bilimciye komunizm nedir onu anlatmaya calisio, mankafa filan diyo daha ekonomi 101 disinda piaysayi bilmeyen hali ile

yemekhane seysini unutmadik daha, beles yemek cikaricakmis, hesaplamislar, data ile know-how ile geldik, is nasi yuruyo anlattik hala BIZ CIKARIRIZ modundaydi ahahaha

gazla calisio hepsi, poliste iste o yuzden basiyor gazi basiyor gazi
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Sanayi-okul isbirligini elestiriyorsun ve muhendislik ogrencisisin. Hem de makine okuyorsun. Makine okumasam belki yerim de, allahtan neyin ne oldugunu biliyorum. Kaldi ki cocuklugumdan beri sanayinin icindeyim, meslegin teorik kisminin yaninda pratik kismini, calisma hayatinin nasil isledigini de biliyorum

yazar burada ŞEYİMDE RULMAN ÇEVİRİYORUM demiş
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...