Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Zeytindağ Deve Güreşleri İzlenimlerim … – Halil NACAK / Oradaydım … ( 02/12/2011 )

firatocal

Öne çıkan mesajlar

Zeytindağ Deve Güreşleri İzlenimlerim … – Halil NACAK / Oradaydım … ( 02/12/2011 )
Kezzap ve Fırfır develerinin memleketi olan Bergama ‘ nın beldesi Zeytindağında bu hafta sonu, yani 2 Aralık Pazar günü gelecekte gelenekselleşmesi düşünülen deve güreşleri gerçekleştirildi… Güreşlerin yapıldığı alan, yağan sağnak yağmur nedeniyle son derece ağırdı…

Develer balçıklar içinde bir yolunu bulup güreşmeye çalıştılar… Sadece develer değil 5000 kişiyi bulan seyirciler de ağır yağmur sonucu oluşan balçıkla mücadele etmek zorunda kaldı… Ama her şeye rağmen güreşlerin o keyif veren görüntüleri bizlere bütün olumsuzluklara rağmen her şey için değdi dedirtti…

Benim için bu güreşlerde balçıktan çıkan en özel güzellik, geleceğin efsanesi olmasını beklediğim Harmandalı ‘ dan Kostak Hasan ‘ ın 2. Harun Daylağı oldu… Onun ısrarla gösterdiği sağ tekinin sonunda Dikili ‘ den Kalleş Dünya devesini söktü kapattı bağladı… O nasıl bir mücadeleydi öyle… Kalleş dünya bu bastırışa dayanmadı ve devrilip kaldı… Açıkçası benim için son yılların en güzel güreşlerinden birisiydi bu… Baş cazgır Ali Ballı ‘ nın da dediği gibi : ‘ Uhhh Kocamanlara ‘ !!!

Ayrıca Aydın Umurlu ‘dan Akın Pazarlıoğlu ‘ nun Pazarlıoğlu devesi de görülmeye değer bir güreşe imza attı… O kadar ki, yaptığı ısrarlı teki sonucu Kezzap devesini kolay kolay görülmeyecek şiddette Zeytindağının yolunu tutacak biçimde kaçırtmayı başardı…

Bu arada eklemem gerek ki, İzmir Tire ‘ den gelmiş olan Fatin Efe ve Aydın Umurlu ‘ dan gelen Fırat Pazarlıoğlu ‘ nun devesi One Minute de klaslarını göstererek dikkat çekici performanslara imza attılar… Günün sonunda en akılcı güreşi yapan 2. Harun Daylağı , en unutulmaz deve olarak hafızalarımıza kazındı…

Başta da bahsettiğim gibi sahanın son derece ağır olması, uzun uzun izlemeyi beklediğimiz güreşlerin çok kısa süre içinde başlayıp bitmesine sebep oldu… Son notum ise deve güreşine arabasıyla gidenler için olacak… Eğer cazgırın arabanızın plaka numarasını söyleyip üzerine deve çıkması anonsunu duymak istemiyorsanız, lütfen güreşleri izlemeye başlamadan önce arabanızı olabilecek makul mesafedeki bir yere pak etmenizi önereceğim…

Güreşlerle ilgili video ve fotoğrafları facebooktaki ilgili linkten ulaşabilirsiniz… 16 Aralıkta Bergama Göçbeyli deve üreşlerinde görüşmek arzusuyla… Herkese diğer deve güreşleri için keyifli seyirler diliyorum…

Sevgi ve Saygılarımla… Halil NACAK
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...