Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taraf kapanıyor.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Eskiden bunlardan çok vardı piyasada ,80 sonrası türedi bunla. Bar köşelerinde okdukları kitaplarla ülke kurtaranlar teori süper pratik yok Diyalektik Materyalizmi ezbere bilirler burjuva yı küçümserler ,işçi sınıfının yanında olduklarını söylerler hayatları boyunca ellerini bir iş ile kirletmemiş tiplerdir elitist solcular :D tüm kurtuluşun sosyalizim ile olacağına inanırlar milliyetcilik ile alakaları yoktur onlara göre milliyetciler faşisttir evrenselliğe inanırlar sabah akşam teori geliştirip ülkeye uyduramayayıncada cahil halkı suçlayıp işin içinden çıkarlar ,bakmayın atatürkçü kemalist göründüklerine aslında nefret ederler atatürkten çünkü kafaları basmaz onun başardıklarına çünkü kitaplarda yazmaz onun başardıkları heleki bide bunu burjuva ile köylü ile işci ile beraber başarmıştır haa bide milliyetcilik var işin içinde devrim hamurunun zaten % 80 bu değilmi .Yobazlarla birlikte ama ayrı yerlerde şimdi kara kara düşünüyorlar hala akıl sır erdiremediler hem Milliyetci(faşist) olacaksın hemde burjuva sınıfı ile bir devrim gerçekleştireceksin ve 80 küsür yıldır emperyalizime ve onun işbirlikçilerine dayanacak
Sosyal ağlarda paylaş

@KuddusiMavra

Küba'da devrim yenisömürge devrim modeline uygun biçimde yapıldı. "yenisömürgecilik" , "sömürge tipi faşizm" tezlerine uygun, milliyetçiliği reddeder bir biçimde.

Saydığın Venezüela hariç tüm ülkeler kapitalizme dönüş yaşıyor şu an, bürokratik despotizme çevirmiş durumdalar ki Çin içlerinde en kötüsü, vahşi bir kapitalizmin yaşandığı bir ülke. Venezüela da sosyalist bir ülke değil, sosyal demokratlık yükseliyor şu anda bir toplumsal dönüşüm süreci yaşanıyor.

1923 devrimi oldu bitti, hilafet, saltanat, şeriat yıkıldı yerine laik üniter burjuva demokrasisi türkiye geldi. Evet Kurtuluş Savaşı(Türk Ulusal Kurtuluş Hareketi) çok zor kazanıldı, evet cumhuriyet devriminin tarihimizde önemli bir yeri vardır. Ama geçmişi anarak, Atatürk'ü, 1923 devrimini fetişleştirerek bir yere varılamaz. Karma ekonomi devletin karsız ve geniş, altyapıyı kuran sektörlere el atması ve bir yandan özel teşebbüsü destekleyip büyütmesiyle gerçekleşen bir sistem. Bu kapitalizmdir, hiçbir şeyin karması değildir. Bugünkü sınıflı toplum bu şekilde kuruldu.

Kapitalizme karşı olmadan emperyalizme karşı olamazsınız, milliyetçilik yaparak emperyalizme karşı olamazsınız. Türkiye'de devrimin ordu ile yapılacağı sanrısıyla bir yere ulaşamazsınız. Sebebini de şöyle açıklayayım:

1- Emperyalizm kapitalizmden doğan bir olgudur. Sermayenin uluslararası hale gelerek ulusal değil uluslararası çapta sömürmesi anlamına gelir. Amerika Türkiye'yi sömürmüyor. Amerikan burjuvası, Türkiye'deki yerel burjuva yoluyla Türkiye'yi sömürüyor. Amerika'daki halk da eziliyor, 20 milyon evsiz insan, sağlık sisteminin dışına atılmış, borç batağına girmiş bir dünya çalışan var. Ama Amerikanın kendi toplumsal muhalefetini engellemek için Türkiye gibi ülkelerin halkını kendi halkından daha fazla ezilen konumuna sokması kapitalizmin basit bir yöntemi.

Türkiye'nin ordusu, polisi, devleti, istihbarat örgütüne kadar yerel burjuvaziyle beraber Kapitalizme, Amerikan emperyalizmine bağlıdır, onun politikalarının yerel çapta yürütücüsü, işbirlikçisi ve ortağıdır. Türkiye'de sosyalist devrim olmadığı sürece müslüman nüfuslu bu ülke kondurulmuş olduğu yenisömürge durumundan çıkamayacak, sermaye ve ona bağlı güçler din,millet hiçbir şey tanımazlar.

Bu sebeple sosyalist olmadan anti-emperyalist olamazsınız.

2- Milliyetçilik dinle beraber yürüyen bir olgu, bir toplumu bölme yöntemidir. Sünni Aleviyi, Türk Kürdü ötekileştirir, Araplar, Çingeneler aşağı görülür. Mesela yörükler için "dağda bayırda gezdikleri için kimin çocuğu oldukları belli değildir" denir. Bunlar toplumun bir kesiminin diğerini ezmek için ötekileştirme ve meşrulaştırma yoludur. Aynı mevzu tersten de işleyebilir, Kürtlerin çoğunluk olduğu yerde Türklerin ezilip aşağılanması gibi. Bu insani olmadığı gibi doğrudan kapitalizmin kullandığı bir olgudur, feodal dönemde din tekelinde değildi, milliyetçilikle gelmişti burjuva ama daha en başından gün geçtikçe artırarak dini de kullandılar. Bu nedenlerle milliyetçiyseniz anti-emperyalist olamazsınız, tek yaptığınız şovenist eğilimleri, ötekileştirmeyi beslemek olur. Bu aydınlanma geleneğinin "Kurtuluş ancak hep birlikte mümkündür" ilkesine de aykırı. Türkiye özelinde 20 milyon Kürt çoğunluk olan Türk toplumu tarafından ötekileştirilip, ezilirken, Kürtlerin kültürel özgürlükleri yokken bu kesim her daim mücadeleye devam edecektir, bir adam 15 saat çalışıp hayatını zor idame ettirirken çok küçük imtiyazlı bir kesim lüx içinde çalışmadan yaşarken bu çelişki her daim sınıf mücadelesi doğuracaktır.

3-Türkiye ordusu burjuva devriminin koruyucusudur, özellikle yenisömürge modelinin gelişinden sonra bu yapısı iyice çelikleşmiştir. Çin'deki gibi, Çarlık Rusyası'ndaki gibi orduyla el ele bir devrim gelmeyecek. Orduya bu kadar yaltanarak, emek-sermaye çelişkisini reddedip kemalist küçük burjuva devrimciliğini bu kadar ciddiye alarak devrim yapılamaz, anti-emperyalist olunmaz.

60lardaki MDD ve PDA çizgileri için devrim yapmaya niyetli oldukları söylenebilir, ama bugün bu çizgilerden koparak farklılaşarak gelen Ulusalcı çizgi yalnız egemenler arası çatışma dahilindedir. Anti-emperyalist değil Amerikancının en önde gideni, sola yönelen, sistemin dinle hadonizmle kandıramadığı gençlere yeni bir değerler serisi sunma biçimidir.
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

Eskiden bunlardan çok vardı piyasada ,80 sonrası türedi bunla. Bar köşelerinde okdukları kitaplarla ülke kurtaranlar teori süper pratik yok Diyalektik Materyalizmi ezbere bilirler burjuva yı küçümserler ,işçi sınıfının yanında olduklarını söylerler hayatları boyunca ellerini bir iş ile kirletmemiş tiplerdir elitist solcular :D tüm kurtuluşun sosyalizim ile olacağına inanırlar milliyetcilik ile alakaları yoktur onlara göre milliyetciler faşisttir evrenselliğe inanırlar sabah akşam teori geliştirip ülkeye uyduramayayıncada cahil halkı suçlayıp işin içinden çıkarlar ,bakmayın atatürkçü kemalist göründüklerine aslında nefret ederler atatürkten çünkü kafaları basmaz onun başardıklarına çünkü kitaplarda yazmaz onun başardıkları heleki bide bunu burjuva ile köylü ile işci ile beraber başarmıştır haa bide milliyetcilik var işin içinde devrim hamurunun zaten % 80 bu değilmi .Yobazlarla birlikte ama ayrı yerlerde şimdi kara kara düşünüyorlar hala akıl sır erdiremediler hem Milliyetci(faşist) olacaksın hemde burjuva sınıfı ile bir devrim gerçekleştireceksin ve 80 küsür yıldır emperyalizime ve onun işbirlikçilerine dayanacak

Yazana bakın hele, pratiği ben gerçekleştiriyorum, sen napıyorsun merak ediyorum, polise türk bayrağı açıp "ELİMDE TÜRK BAYRAĞI VAR BANA VURACAK MISIN??!??" mı diyorsun, YÖK'e kağıttan uçak atıp "bakın pratik yaptım" mı diyorsun :D. , "büyük olma" derdinde de değiliz, senin öyle bir derdin varsa akp gençlik kolları, nur veya nakşibendi cemaatleri en iyi seçenekler.

12 eylül sonrası solun yenilgisi, çözülme ve dağılmaya girdiği dönemden sonra mı çıktı sosyalist devrimi savunanlar? öncesinde yok muydu veya daha mı azdı? Yoksa senin beynin iyice yandı mı nerden saldıracağını şaşırmışken :D

EK: Atatürk mevzuunda, böyle "atatürkü seviyorum, onu sevmiyorum, yok ben nursiyi seviyorum" vs ayaklarıyla yürümez düşünce, 1923 devrimini incelersin, süreci ve getirdiklerini ortaya koyar eleştirisini yaparsın biter, atatürkü sever misin sevmez misin orası sana kalmış artık. öyle vatan millet sakarya edebiyatıyla, düşünceler içselleştirilememişken sırf gazla 2 adım yol gidemezsin ki zaten gidemiyorsunuz :D

EK2: Valla gene iyi güldüm ya, toplanıyor adamlar eylem yapacağız diye polis dağılın diyor gidiyorlar övünüyorlar bi de bununla
Sosyal ağlarda paylaş

o kafa yapısını mücadeleyle sen değiştireceksin, lafla değişmez o yapı, hak mücadelesini yükseltecek, hak bilincini sınıf bilincini vereceksin o kitleye, o da ülke çapında çalışmalar yapmakla olur. Zamlara karşı eylemler, taşeronlaştırmaya karşı eylemler vs gibi. Sen daha emek-sermaye çelişkisini kabul etmemişsin AKP'yi eleştiriyorsun, eleştirsen ne olur AKP neoliberalizmle siyasal islamın evliliğinden doğan bir parti, halk tarafından bakmadıkça, fiili mücadeleyi bu yönde vermedikçe ne desen faydası yok. Halkın durumundan sorumlu olan halk değil, yoksul kitlelere dahil olmayıp okuyacak aydınlanacak mücadele edecek zaman ve imkanı varken, toplumu değiştirmek için mücadele edebilecekken bunu gerçekleştirmeyen sensin sorumlu olan.

EK: Bir de bunu yapmayan, "halkın suçu vak vak" diyen, bencilliğin dibine vurmuş adam geliyor halka diyor inemiyorsunuz. 2 yılda 0dan diske sendika sokmuşuz, halkevleri 4-5 yılda iyice büyümüş, her yıl çok daha büyük bir kitleyle çıkıyor 1 mayıs meydanına. Bunları yapılan yüzlerce eylemi kendisi burjuva medyasında pek göremediği için yok zanneden adam bana diyor pratik yap, halka in. Ben yapıyorum onu sen nerdesin?
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuca kendin ulaş, anlatmama gerek de olmaması gerek esasen, sen aydınsan arayıp sonuca kendin de ulaşabilirsin pekala.

EK: Hayır şu lafı edip de dönüp bi de AKPyi eleştirmeyin, neoliberalizmin peşine takılmış gidiyosun zaten, atomizasyonu, apolitizasyonu falan moleküllerine kadar sindirmişsin. Eleştirsen ne olur oltada zaten sallanıyorsun, ben bunu gösterince de "k. kore gibi mi olalım", olma. ya k.kore ya amerikan sömürgesi olacaksın diye bi şey yok.

EK2: Evet polisle çatışacaksın, çatışacaksın ki rejimin faşist yönü ortaya çıksın, halk gözüyle görsün.

Git dediler gittin rejim güçlenir, halk soğur senden umudur keser.

Çatıştın gözaltılar oldu, gaz sıkıldı halk bilinçlenir, ileri demokrasi görüntüsü zedelenir ve zamanla çöker.

Mevzunun bir de medya boyutu var, 20den aşağı gözaltı varsa kolay kolay haber olmuyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

Yumurta atılmasını eleştiriyorsun, sen yap bir şeyler? Yumurta atmazsan nasıl bir görüntü çıkacak? Yumurta atmayıp ne yapacaksın?

Biz uğraştık bunu bulduk halkın gözüne AKP'yi, YÖK'ü, üniversitelerdeki değişimi istemediğimizi göstermek, ilgi çekmek için. Yökte reform vs demorkasi safsatasının aslını göstermek için.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

ehehe en guzeli ya, bos bos teorik laflar et. milletin %90 i bayip kacsin, birisi EEEE? dediginde de SONUCA DA KENDIN ULAS de.

Siyaset tartışmayı sen boş boş teorik laf zannediyorsan, kendine gösterilenin gerçekliğini reddedemeyip kendi meşruiyetini sağlamayı bana abuk subuk saldırmakta buluyorsan o senin zavallılığın.

Genç misin, öğrenci misin? Eğitimsiz kitleden bir farkın var mı? Göster o farkı, sanki ben sana burda uzun uzun partileşme süreci, devrim teorisi onu anlatacağım. Kafana niye burda kuru lafla bi şey yapamayacağın girsin, kapitalizmi savunarak akpye karşı duramayacağın, halkı suçlayamayacağın girsin bana yeter. Bir anda o kadar büyük gelişme beklemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

@Myshkin
aptal olan sensin. hiçbir şey yapma akpyi eleştir, yök yasasını, yüksek verimlilik vs genelde neoliberalizmi savun, onun uyutma mekanızması islamcılığa karşı yok, sonucu olan krize işsizliğe karşı çık, paso eleştir AKP'yi. Aptallığın tanımı bu olsa gerek.

Ben yapılan şeyleri araştırırım, etrafımdaki insanlarla-forumda tartışırım sonunda da gidip oyumu atarım sandıkta. eskiden yürüyüşe de katılıyordum ama senin gibi insanlar bakın kaç kişi topladık deyip nemalandığı için artık onlara da katılmıyorum. aptallıksa evet aptalım, bak boş boş konuşman için bir sebep daha çıktı sana.

Okuduğun kitaplardan ezbere konuşunca, gidip yumurta atınca kendini iyi hissediyorsun muhtemelen ne kadar bilinçliyim geriye kalan herkes apolitik karı kız peşinde prim peşinde diye. halbuki yaptığın şeylerin boşluğunun farkında değilsin ama bunu görmen için biraz zaman geçmesi lazım belki de hiç göremezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

deady said:

Yazana bakın hele, pratiği ben gerçekleştiriyorum, sen napıyorsun merak ediyorum, polise türk bayrağı açıp "ELİMDE TÜRK BAYRAĞI VAR BANA VURACAK MISIN??!??" mı diyorsun, YÖK'e kağıttan uçak atıp "bakın pratik yaptım" mı diyorsun :D. , "büyük olma" derdinde de değiliz, senin öyle bir derdin varsa akp gençlik kolları, nur veya nakşibendi cemaatleri en iyi seçenekler.

12 eylül sonrası solun yenilgisi, çözülme ve dağılmaya girdiği dönemden sonra mı çıktı sosyalist devrimi savunanlar? öncesinde yok muydu veya daha mı azdı? Yoksa senin beynin iyice yandı mı nerden saldıracağını şaşırmışken :D

EK: Atatürk mevzuunda, böyle "atatürkü seviyorum, onu sevmiyorum, yok ben nursiyi seviyorum" vs ayaklarıyla yürümez düşünce, 1923 devrimini incelersin, süreci ve getirdiklerini ortaya koyar eleştirisini yaparsın biter, atatürkü sever misin sevmez misin orası sana kalmış artık. öyle vatan millet sakarya edebiyatıyla, düşünceler içselleştirilememişken sırf gazla 2 adım yol gidemezsin ki zaten gidemiyorsunuz :D

Adama sen ne yaptın diye sormazlarmı peki :D Yazdıklarımın ne kadar doğru olduğunu kanıtladın .Sen yanlış yerdesin be hocam bu yazılar ile ancak bar köşelerinde yeni üniversite kazanmış genç kızları tavlarsın.

Sosyalist devrimi savundunuzda ne oldu savunmakta pratikte kalmak değilmi varmı bi eylem bar sohbetleri dışında ne değiştiki sizin cenahta haa var tabi bazı değişimler saçlar beyazladı ve uzadı günün modası at kuyruğu olayına geçildi kulakta küpe filan ,deniz gezmiş parkası atıldı onun yerine boyuna atkı daha modern bir görünüş ,en önemli aksesuar sigaradan sararmış beyaz sakal bırakıldı tabi genç kızlar daha çok seviyo bu tarzı .

Bırakın bu ayakları hocam millet yemiyo artık bu süslü söylemleri dağdaki gençecik kürt leride bu söylemlerle kandırmadınızmı mark engels lenin filan bi geç bunları

Bu ülke için ,beyni örümcekleşmiş şeriatcılardan daha tehlikelisiniz eski sosyalistlerin çoğu parayı bulmak adına şimdi liberal oldular ,gazetelere bir göz at çok var sizin gibilerden ,görende pratik ile ülke kurtaracak sanır sizi sırf laf kalabalığı ,süslü sözler ben her şeyi bilirim yazıları.

Höt deseler al sana bir ... diyeceksiniz bide eylemden filan bahsediyosunuz ama sorsan 6. filoyu taşlamıştır yada 1 mayısta en öndedir ,kaza ile kazancı yokuşunda değildir o gün yoksa oda devrim şehidi olacaktı deniz gezmişin yakın arkadaşıdır hep lideri oynamak istemişti ama hiç olmadı sadece gerzek beyinlere hitap ederek onları kendinin bir numara olduğuna inandırmaya çalışır tek eylemi budur ama adam haklı ellerini kirletmez eylemler ile devrimlerin beyinlere ihtiyacı var yaşasın sosyalizim :D
Sosyal ağlarda paylaş

@myshkin
At sen oyunu oy atmayla oluyodu o işler :D. CHP'ye atılan her oy neoliberalizmin belini biraz daha kırıyor, AKP'yi umut olmaktan çıkarıyor halk kitleleri için :D

Her adam bizle mücadeleye girecek diye bi şey yok, gereğini yerine getiremeyecek, inkar edecek, bencil adam girmez, elene elene bir avuç insan kalır hep mücadeleye girecek.
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

kolektifinsan said:

deady said:

Adama sen ne yaptın diye sormazlarmı peki :D Yazdıklarımın ne kadar doğru olduğunu kanıtladın .Sen yanlış yerdesin be hocam bu yazılar ile ancak bar köşelerinde yeni üniversite kazanmış genç kızları tavlarsın.

Sosyalist devrimi savundunuzda ne oldu savunmakta pratikte kalmak değilmi varmı bi eylem bar sohbetleri dışında ne değiştiki sizin cenahta haa var tabi bazı değişimler saçlar beyazladı ve uzadı günün modası at kuyruğu olayına geçildi kulakta küpe filan ,deniz gezmiş parkası atıldı onun yerine boyuna atkı daha modern bir görünüş ,en önemli aksesuar sigaradan sararmış beyaz sakal bırakıldı tabi genç kızlar daha çok seviyo bu tarzı .

Bırakın bu ayakları hocam millet yemiyo artık bu süslü söylemleri dağdaki gençecik kürt leride bu söylemlerle kandırmadınızmı mark engels lenin filan bi geç bunları

Bu ülke için ,beyni örümcekleşmiş şeriatcılardan daha tehlikelisiniz eski sosyalistlerin çoğu parayı bulmak adına şimdi liberal oldular ,gazetelere bir göz at çok var sizin gibilerden ,görende pratik ile ülke kurtaracak sanır sizi sırf laf kalabalığı ,süslü sözler ben her şeyi bilirim yazıları.

Höt deseler al sana bir ... diyeceksiniz bide eylemden filan bahsediyosunuz ama sorsan 6. filoyu taşlamıştır yada 1 mayısta en öndedir ,kaza ile kazancı yokuşunda değildir o gün yoksa oda devrim şehidi olacaktı deniz gezmişin yakın arkadaşıdır hep lideri oynamak istemişti ama hiç olmadı sadece gerzek beyinlere hitap ederek onları kendinin bir numara olduğuna inandırmaya çalışır tek eylemi budur ama adam haklı ellerini kirletmez eylemler ile devrimlerin beyinlere ihtiyacı var yaşasın sosyalizim :D

Çırpındıkça batıyorsun be. Deniz Gezmişin savunduğu fokocu fikirlerden, yenisömürge devrim modelinden bi-habersin. Halkevlerinin kolektiflerin enerji-senin dev-sağlık-işin sitelerine gir gör yapılan eylemleri. Biz gözaltına alınana dek direniyoruz, korkudan kuyruğunuzu bacak aranıza sıkıştırıp polis ihtar ettiği anda meydandan kaçan zavallılar sizlersiniz.

Ben ne yaptım? Ben sadece şu 2 ayda 6 tane eyleme katıldım, afişti, broşürdü, forumdu, film gösterileriydi düzenlenmesi, basımı dağıtımı için, finansmanı için durmadan çalışıyorum. Benim yaptığım bu, senin yaptığın "klavye delikanlılığı", senin gibi çenebazları meydanlarda, üniversitelerdeki mücadelelerde göremiyoruz nasılsa. Genç Türk, Ulusalcılar bizim olduğumuz tek bir üniversitede faaliyet yapamıyor, kaçak göçek sticker basıyorlar arada duvarlara :D

EK: Bu tartışma burda bitmiştir, koca çenenle kampüslerde, meydanlarda konuş, eylem yap. forumda enik gibi sataşma, ben de boş beleş konuşanı ezme kapsamından çıkıp senin seviyene düştüm, zavallı :D
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

kime oy attığımı babam bilmiyor, sen nerden biliyorsun

Kime oy attığın hiçbir şeyi değiştirmiyor. Ben söyleyeceğimi söyledim, kafanda tartarsın, niye polisle çatışmadan bi halt olmayacağını anlamıyorsan, niye halkın değil senin suçlu olduğunu anlamıyorsan, kabullenemiyorsan hala oy atmaktan bahsediyorsan o senle ilgili bir mevzu. Her adam mücadele edecek diye bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:
Türkiye özelinde 20 milyon Kürt çoğunluk olan Türk toplumu tarafından ötekileştirilip, ezilirken

Yok canıım kırk elli melyon vardır aslında zaten ülkenin adı da Anadolu Kürdiye Cemiyeti olmalı aslinda
Maaşallah hergün bi milyon ekliyonuz şunun gibi oldu iyice
http://www.youtube.com/watch?v=bqJTflql-9c&sns=em
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...