Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir inceleme; Türkiye'nin 1992 yılından bu yana ithalat-ihracat rakamları

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Bu yıl sonu 7.5 gibi birşey olur enflasyon. Daha geniş anlamda ise MB ekonomiyi gevşetince iç talebin artacağını ve ekonominin canlanacağını düşünüyor (ki seçim dönemleri yaklaşıyor, hükümetten bu konuda büyük baskı yiyecekler) ama ben bekledikleri gibi bir canlanma olacağını düşünmüyorum açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Burda ekonominin gevşemesinden kasıt TL'nin değerinin düşmesine izin verilmesi mi? Dış ticaret açığını, dolayısıyla cari açığı kapatmak için pek başka bir yol görünmüyor çünkü. Düşük değerli TL de enflasyona neden olacak haliyle. Ama seçimler yaklaşırken hükümetin böyle bir politika izlemesi zor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

2010 sonlarından itibaren enflasyon yanında 'finansal istikrar' hedeflemesine de başladı MB, en basit ifade ile cari açığı ve kredi büyümelerini de gözlüyor yani. Küresel risk sonrası enflasyon hedeflemesi biraz geri planda kaldı, üzerine son zamanlardaki aşırı zamlar ve Euro bölgesi sorunları nedeniyle TL'nin değer kaybı yükselince enflasyon beklentilerin çok üzerine çıktı. Şu an halen orta vade beklentisi %5 mesela.

Bu yüzden ekonomiyi sıkı tutmak zorunda, bu nedenle kısa vadeli faizleri yüksek düzeyde tutuyor, borçlanmanın maliyetini yüksek tutuyor yani bankalara. Ayrıca faiz koridoru muhabbeti yüzünden bankalar ertesi günkü faizi bile bilemiyorlar, bu da belirsizlik yaratıp bankaların önünü önemli ölçüde kesiyor. Yine zorunlu karşılık ve RoK ile kendine çok güzel bir döviz stoğu yaptı. MB şu an piyasada gerçekten çok güçlü.

Bence mantıklı şeyler yapıyor, beklentileri de faizleri aşağı çekince iç talebin yeniden canlanacağı (son finansal krizdeki gibi). Ama benim şahsi görüşüm o kadar bir sıçrama olmayacak bu sefer, özellikle son büyüme rakamları da düşük çıkarsa sıkıntı var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

evet ekonominin gevşemesi demek faizlerin düşürülmesi dolayısıyla TL'nin değer kaybetmesi demek.
iç talepde ki durgunluk sebebiyle reel sektör bu politikanın devam etmesini istiyor, çünkü genel olarak kurun çok yükselmeyeceği kanısı var sektörde.

ama arzu edilen büyüme ya da talep artışı sağlanamaz ise ve TL değer kaybetmeye devam eder ise enflasyonun rotasından çıkma riski büyük.

şuan için enflasyonun yıl sonu rakamının daha düşük olacağı bekleniyor, ama son bütçe verilerine göre ortaya çıkacak kamu kaynaklı zamlar ve vergi artışlarından sonra bakmak lazım.
MB'nin gevşetme politikası da ona göre yeniden şekillenecektir.

ama hükümet kolidorun dar kalmasında ısrarcı olacaktır, teşvik sistemi sebebiyle..
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

lan ne farkı var, matematik ilk okul terk galiba. amaç eskiyle yeniyi karşılaştırmak, aradaki artış veya düşüşü görmek değilmi.

sen o tablonun senin yaptığın gibi yorumlanması ve benim yaptığım gibi yorumlanması arasında 180 derece fark olduğunu harbiden anlamıyor musun?
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Aluriel said:

oranda çok büyük bi artış/düşüş olsa isyanını anlıcam da eskiden ne boksa yine aynı işte.

oranda düşüş artış şart değil
aradaki farkı büyüyor
ülkenin toplam cari açığpı büyüyor
ve bunnar ülkedeki bütün KİT ler satılırken büyüyor
yane sen limanını satıp hala bu borcu ödeyemiyorsun

daha önce de dediğim gibi, insanın anlaşılabilmesi çok hem de çok güzel. teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Aluriel said:

lan ne farkı var, matematik ilk okul terk galiba. amaç eskiyle yeniyi karşılaştırmak, aradaki artış veya düşüşü görmek değilmi.

sen o tablonun senin yaptığın gibi yorumlanması ve benim yaptığım gibi yorumlanması arasında 180 derece fark olduğunu harbiden anlamıyor musun?
B)-

hiç fark yok aralarında. ithalat ihracatın iki katı demekle, ihracat ithalatın yarısı demek arasında ne fark var?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

BonePART said:

Aluriel said:

oranda çok büyük bi artış/düşüş olsa isyanını anlıcam da eskiden ne boksa yine aynı işte.

oranda düşüş artış şart değil
aradaki farkı büyüyor
ülkenin toplam cari açığpı büyüyor
ve bunnar ülkedeki bütün KİT ler satılırken büyüyor
yane sen limanını satıp hala bu borcu ödeyemiyorsun

abi benim derdim akpnin başarılı yada başarısız olmasıyla değil. zerre sevmem zaten, kendilerine çıkarı dokunmayan herhangi faydalı bişey yapabileceklerine inanmıyorum. ama çetintaşın derdi o değil ki. laf olsun torba dolsun diye ithalat-ihracat oranına bakın diyor. "ithalar ihracatın 2 katı" ile "ihracat ithalatın yarısı" arasında bi fark olmadığını anlamaktan aciz bi de TAMAMEN YANLIŞ diye mesaj atmış.

ya sen harbiden sinirlendin mi, bana mı öyle geldi?
lütfen sakin ol, her yazdığım başlığa sırf bana muhalefet olsun diye dalma. yazılanları anlamaya çalış. tanımıyorsun beni. tanıyormuş gibi yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

ya sen harbiden sinirlendin mi, bana mı öyle geldi?
lütfen sakin ol, her yazdığım başlığa sırf bana muhalefet olsun diye dalma. yazılanları anlamaya çalış. tanımıyorsun beni. tanıyormuş gibi yapma.

muhalefet olmakla alakası yok pek aslında. hatta çoğu konuda benzer görüşlerimiz var da senin üslubuna gıcığım baya bi. bi desabit fikirliliğine. capsle atlayan sendin ilk unutma
Sosyal ağlarda paylaş

Livered said:

yıl sonu enflasyonu %7.5 demiş birileri yukarıda bunun böyle olduguna inanan var mı acaba gerçekten.

Enflasyon hesaplama paketinin içinde dinamit tozundan tutunda tenis topuna kadar salaka saçması bir sürü şey var.

Daha açıklayıcı bir sepet hesaplayıp koy buraya, biz de bakıp yorum yapalım o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

simdi sepet icerigi tartismasi baya baya alakasiz, istediginizi koyun herhangi bir ulkede iktidar surekli kendi lehine gore datayi yorumliyicaktir ve basarisini on plana cikaricaktir, muhalefet ise isine geldigi gibi datayi yorumlayip iktidara hucum edicektir

iki noktada cok yanlis, ekonomiyi gunluk siyasete meze etmemek lazim o yuzden,hersyein mukemmel oldugu bir dunyada iktidarda muhalefette konu ekonomi oldugu zaman %100 tarafsiz olup beraber calismayi becerebilicektir ki utopya bu zaten

simdi gelelim ihracat rakamlarina, ITO raporlarina filan bosuna bakmayin cunki bastan sona yalan dolan o rakamlar

irandan gaz aliniyor, altin ile odeme yapiliyor sonra bu altin ihracat olarak yaziliyor

montaj operasyonu yapiyor adam, disari satiyor kullandigi parcanin tamami ithal ancak ihracat yaziliyor

oburu yerli uretim yapiyor, hammadde direk ithal ancak dusmeden ihracat yaziliyor

cari acik veren her ulke yapmaya calisiyor aslinda bu hinlikleride kanmamak lazim

gelelim ekonomi cok iyiye gidiyro superiz, superguc olduk avrupayi salliyoruz diyen arkadaslara

bir amerikan vatandasinin kazandigi 100 dolara kiyasla ppp uzerinden hesaplanmis, enflasyon vs ye gore tabikide ayarlanmis 10 senelik araliklar ile degerler

http://i.imgur.com/xw2MH.png

tokat gibi tablodur, nasil yerimizde saydigimizi daha guzel izah edebilicek birsey yok

1960 de bir amerikan vatandasinin kazandigi 100 dolara karsilik bir turk vatandasi 21 dolar kazaniyorken 50 senede bu rakam anca 24 olmus, 50 sene boyunce devletimiz vatandasinin cebine anca 3 dolar fazla koyabilmis

elin korelisi 50 dolar fazla koyabilmeyi becermisken, elin japonu neredeyse 92 dolarla amerikan vatandasini yakalamis 40 senede, toprak yok dogal kaynak yok bunlarda, sade nufus var

herif 100 sene boyunca super arabasi ile saatte 200km hizla giderek sana tur ustune tur bindirmis, motoru arizalanmis zorlamamak icin saatte 60a dusmus, sen daha butun gucun ile cirpina cirpina yeni 65km ye cikabilmissin, adamin bindirdigi turlari umursamadan artisleniyorsun sirf hizin gecti diye

hizid motoru yeniliyerek filan almamissin, arabanin icinde tasidigin yukleri ata ata, verimsiz motorla benzine abana abana ulasabilmissin , adam motru duzeltip ucup gidicek gene sen oldugun yerde kala kalican bide zorladigin motor elinde patlicak ki ihracat bazli olmayan her buyumenin sonu boyle olur
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

irandan gaz aliniyor, altin ile odeme yapiliyor sonra bu altin ihracat olarak yaziliyor

montaj operasyonu yapiyor adam, disari satiyor kullandigi parcanin tamami ithal ancak ihracat yaziliyor

oburu yerli uretim yapiyor, hammadde direk ithal ancak dusmeden ihracat yaziliyor

cari acik veren her ulke yapmaya calisiyor aslinda bu hinlikleride kanmamak lazim

Agalit altın karşılığı aldığımız petrol ve montaj için ithal ettiğin hammadde / aramamül cari açığa etki etmiyor mu? Senin söylediğin ancak şeye örnek verilebilir, bi firma 100 melyor dolar ihracatım var diyip bunun %80ini karşılayan ithalatını saklıyorsa, birader senin gerçek ihracatın 20 dolar hiiiç boşuna abartma dersin. Devlet bazında baktığında burda saklanan, görünmeyen bi kalem var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Viktor said:

Agalit altın karşılığı aldığımız petrol ve montaj için ithal ettiğin hammadde / aramamül cari açığa etki etmiyor mu? Senin söylediğin ancak şeye örnek verilebilir, bi firma 100 melyor dolar ihracatım var diyip bunun %80ini karşılayan ithalatını saklıyorsa, birader senin gerçek ihracatın 20 dolar hiiiç boşuna abartma dersin. Devlet bazında baktığında burda saklanan, görünmeyen bi kalem var mı?

ediyor zaten, altini takas yerine ihracat gosteriyorsun, 1000 birim petrole karsi esdegeri olan altinla odeme yapilmis, normalde bunu ithalata yazmazsin altin para gibi takas araci oldugu icin, ihracata yazabilmek icin bu kadar altini ihrac oalrak satip karsiliginda doviz alman gerekirki cari aciga etkisi olsun, petrol icin doviz odememissin sonucta notr islem ama odedigin altini doviz almis gibi yazmissin

devlet kimin ne bok yedigini cok iyi biliyor ama islerine geliyor, hani iktidarda kim olsa aynisini yapardi, ihracatin ithalat tabanli aslinda tek kazancin urettigin katma degerden ama sen gidip tamamini yaziyorsun, agir sanayi cok yapiyor bu hinligi ki otomotiv zaten sembolu olmus bu isin, sase haric bi firma tamamini disardan aliyor ondan sonra ihracat rekortmeni ilan ediyor kendini ki 2011 ihracat rekortmeni tupras, hani petrol cikmayan ulkede kufur gibi

ihracat sampiyonlari listesine bakin zaten, yalan dolani goruosunuz

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ
Ford otomotiv AŞ
Oyak Renault Otomotiv AŞ
Vestel Dış Ticaret AŞ
Tofaş Türk Otomobil AŞ
Arçelik AŞ
Toyota otomotiv Sanayi Türkiye AŞ
Kibar Dış Ticaret AŞ (hyundai assan)
Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar AŞ
İçdaş Çelik Sanayi AŞ

bi kiside cikip sormuyro bunlara aga iyi guzel bu kadar ihracatiniz var ama ne kadari ithalat uzerinden donuyor diye
Sosyal ağlarda paylaş

herkes biliyo zaten ihracatımızın ara malı odaklı olduğunu dilede getiriyolar zaten yapısal değişimler gerekli olduğunu daha innovativ,katma değeri daha yüksek ürünlerin üretilmesi gerektiğini.

Altın kısmındanda ne demek istediğin anlaşılmıyor açıkcası.Altın ihracata yazılıyo ama aldğın petrol ithalata yazılmıyor mu diyosun?Altın reserve currency olduğu için döviz gibi algılanması normal ki iranda boykot olmasa yüksek inflationa karşı adamlar dövizle alırlardı mecburen petrolle alıyolar ki normal şartlar altında onada döviz ödüyoalr zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ugur dundar gundeme getirdi meseleyi bugun

said:
Tür­ki­ye ih­ti­ya­cı olan do­ğal­ga­zı Rus­ya ve İra­n’­dan alı­yor, bu­nun kar­şı­lı­ğın­da İra­n’­a do­lar ye­ri­ne al­tın ve­ri­yor. Bu­nun da ne­de­ni İra­n’­a, baş­ta ABD ol­mak üze­re Ba­tı­’­nın uy­gu­la­dı­ğı ambargo.
Res­mi ku­rum­la­rın açık­la­ma­la­rın­da bu öde­me, uzun sü­re “al­tın ih­ra­ca­tı­” ola­rak gös­te­ril­di. Böy­le­ce san­ki bir al­tın ül­ke­siy­mi­şiz gi­bi bir iz­le­nim ya­ra­tıl­dı. Oy­sa Tür­ki­ye, al­tı­nın yüz­de 60’ı­nı it­hal edi­yor, yüz­de 30’u­nu stok­lar­dan kar­şı­lı­yor, sa­de­ce yüz­de 10’luk bö­lü­mü­nü üretebi­li­yor.
Al­tın yo­luy­la İra­n’­a ya­pı­lan öde­me­nin bu yıl 11 mil­yar do­la­rı geç­ti­ği öne sü­rü­lü­yor. Ta­raf­sız uz­man­lar, ör­ne­ğin Cum­hu­ri­ye­t’­ten Mus­ta­fa Sön­mez, al­tın­la do­ğal­gaz alış ve­ri­şi­nin ih­ra­cat­mış gi­bi gös­te­ril­me­si­nin, ih­ra­ca­tın ya­nı sı­ra, ca­ri açık ve bü­yü­me ra­kam­la­rı­nı da mak­yaj­la­dı­ğı­nı öne sü­rü­yor. Bu­nun dev­let cid­di­ye­tiy­le bağ­daş- ma­dı­ğı­nı ve ra­kam­la­rın mak­yaj­dan arın­dı­rıl­ma­sı­nın zo­run­lu ol­du­ğu­nu be­lir­ti­yor.

* * *

İçe­ri­de bu mak­yaj­la­ma fa­ali­ye­ti sü­rer­ken, AB­D‘­den sert uya­rı gel­di. Was­hing­ton yö­ne­ti­mi Tür­ki­ye­’den, İra­n’­a al­tın gön­der­me­yi dur­dur­ma­sı­nı is­te­di. Ak­si tak­dir­de yap­tı­rım uy­gu­la­na­ca­ğı­nı söy­le­di.
Baş­ba­kan Er­do­ğan, Pu­ti­n’­le gö­rüş­me­si­nin ar­dın­dan dü­zen­le­di­ği ba­sın top­lan­tı­sın­da Ame­ri­ka­’­nın uya­rı­la­rı­na uy­ma­ya­cak­la­rı­nı ve do­ğal­gaz alı­mı kar­şı­lı­ğın­da ta­kas (al­tın) ge­re­ki­yor­sa, onu ay­nen de­vam et­ti­re­cek­le­ri­ni açık­la­dı.
Baş­ba­kan böy­le­ce al­tı­nın ih­raç edil­me­di­ği­ni, ta­kas­ta kul­la­nıl­dı­ğı­nı res­men ka­bul et­miş ol­du.

* * *

tabi baska hinlikte var burda :p

olay ilk ekim ayi ile kisin gelmesi ile beraber turkiyenin altin ihracatinin %370 artmasi uzerine ortaya cikti, halicteki altinlari bulsan %370 ihracati arttiramazsin bir ayda ithal ederken

semih cumhuriyeti olmanin dayanilmaz hafifligi
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamda anlamadğım bişy var türkiye ithal ettiği altını direk ihraç ediyorsa bu sefer cari açıkta bi düzelme olmaz ya bi yerden kesiyolar yada gerçekten altın üretimi artmış.Yada şuda olabilr dikakt ettiyseniz son zamanlarda bankalar altın mevduatları açtılar bi nevi yastık altındaki altınları ekonomiye getirdiler bence o artışı karşılanması büyük noktada bu altınlardan kaynaklandı.Bloombergde bi makale okumuştum onla alakalı olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

1,5 sene belki daha fazla oldu bu petrol altın takası muhabbeti. altını ithal ettin, altını ihraç ettin, petrol ithal ettin. 2 ithal - 1 ihraç = cari açık. sonuçta iran'la yaptığın ticarette eksi veriyorsun işte.

kaldı ki alıp sattığın şeyi de tabii ihracat göstereceksin. ithal edilen altın kayıtlara geçmiyor; ama ihraç edilen geçiyor denmiyorsa, sahtekarlık var denen nokta nedir hala anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...