Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yüksek lisans ve Askerlik Tecil vol.123

SmithWesson

Öne çıkan mesajlar

benim de bir sorum olacak

yurtdışında 2 senelik master programımı bitirdim 15 haziran 2012'de

1 sene tecil hakkımı kullanmak için diplomamım gelmesini bekliyodum, geçen hafta geldi.. biraz geç oldu çünkü aralıkta askerim gibi gözüküyo sistemde

şimdi bu diplomayı tercüme+noter tasdikli götürsem tecil işini hallederler mi yoksa denklik falan uğraşmam mı gerekecek önce?

yarın bi ugramayı düşünüyorum halıcıogluna fakat gitmeden bi sorayım istedim, burda elbet vardır aynı yollardan geçmiş insanlar
Sosyal ağlarda paylaş

tecil için nette yazan baya korkunç şey okuyup gitmiştim bugün ama alakası yokmuş ya, kadıköy askerlik şubesi (üsküdar aynı zamanda, bi kat kadıköy diğeri üsküdar) baya rahattı, tecile gidecek olan varsa tavsiye ederim. toplam 1,5 saat falan sürdü işlerim ki bunun büyük payı aile hekimine git gel kısmı oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Quel-Thul said:

benim de bir sorum olacak

yurtdışında 2 senelik master programımı bitirdim 15 haziran 2012'de

1 sene tecil hakkımı kullanmak için diplomamım gelmesini bekliyodum, geçen hafta geldi.. biraz geç oldu çünkü aralıkta askerim gibi gözüküyo sistemde

şimdi bu diplomayı tercüme+noter tasdikli götürsem tecil işini hallederler mi yoksa denklik falan uğraşmam mı gerekecek önce?

yarın bi ugramayı düşünüyorum halıcıogluna fakat gitmeden bi sorayım istedim, burda elbet vardır aynı yollardan geçmiş insanlar

Ben aynı durumu yaşadım. Yurtdışından yüksek lisanstan mezun olduktan sonra transkriptinin ve diplomanın gelmesini bekliyorsun. Daha sonra YÖK'ün sitesinden denklik için gereken zibil belgeyi alıyorsun, transkript ve diploman (bunların noter tasdikli çevirileri de dahil olacak) ile Ankara'ya yolluyorsun. Birkaç ay içinde denkliğin geliyor, bununla birlikte diplomandaki mezuniyet tarihi üzerinden 1 yıl tecil ediyorlar. Yani senin durumunda tecilin Haziran 2013 olacak.

Şöyle bir durum da vardı, eğer denklik işlemlerin uzun sürecekse ve bu durum bakaya kalmana neden olacaksa diploma ve transkriptini Türkçe çevirileri ile askerlik şubesine başvuruyorsun ve sana geçici bir tecil veriyorlar. İşin bitince denkliğini veriyorsun ve 1 yıl tecilin yapılıyor. Ama bu maksimum tecil tarihin olan Haziran 2013'ü etkilemiyor. Benim buna ihtiyacım olmamıştı ama bayağı araştırmıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

bu aralık'ta sevk olman gerekiyorsa ayın 3 ünden sonra bakaya olursun. tavsiyem 29 kasım ile 3 aralık arası rapor alıp nisana erteletmen. ben de aynı durumdayım. bakaya'ya kalırsan denklik alsan bile tecil için mahkemeyle falan uğraşırsın dediler askerlik şubesinden.

bu diploma olayını bilemiyorum tabi benimki elimde olmadığı için :)
Sosyal ağlarda paylaş

Quel-Thul said:

sagolasın bilgi için

diplomayı bugun tercümana verdim, perşembe de ankaraya gidiyodum zaten, elden başvuru yaparım gitmişken

bakaya olmama daha var diye tahmin ediyorum, o sebepten direkt denklik işini halledecegim ilk

sagolasın tekrardan

Rica ederim. Aralık ayında tecilin bitiyorsa bence öncelikle bahsettiğim geçici tecili yaptır. 2.5 ay sürmüştü benim denkliğimin gelmesi. Denklik için YÖK'e başvurunca eline bir belge veriyorlar denklik işlemleri yapılıyor diye, onunla da tecil ettirebilirsin geçici olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman YÖK'e şahsi başvuracaksan belgeyi hemen almaya bak. Ben kargo ile yollamıştım belgelerimi, 10 gün sonra felan o bahsettiğim denklik işlemleri başlamıştır belgesi gelmişti. Sanırım evrak kontrolü felan oluyor, herşey tam ise denklik başvurun işleme giriyor ve o belgeyi alabiliyorsun. Biraz durumundan bahset, belki iyi yanlarına denk gelirsin hemen verirler o belgeyi sana. Askerlik sorunu var felan dersin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
ben de iki sey sorsam, cok spastik bir durumdayim su anda :

yurtdisinda bitirdim masteri
ancak lisans sonrasi 2 yil tecilden kalan bir sure var halen

buradan anladigim diplomayla tecile gitsem bana zaten 1 yil tecilin var diyecekler, bir ise yaramayacak

simdi sunu merak ediyorum
turkiyede ikinci bir mastera (benim acimdan ikinci, tr'de yaptiklarim acisindan ilk olmasi bakimindan) girersek o master suresince tecil olur mu
illegal mi bu olay
nedir
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle yurtdışından aldığın diploma ile direk tecile gidemiyorsun, yukarıda konuştuk biraz oraya bak bilgi için. Yurtdışı yüksek lisansına denklik alırsan denklik verilen tarihten itibaren 1 yıl tecilin oluyor. Yani bu şekilde yaklaşık 1.5 sene tecil ettirebiliyorsun. Bunu istersen yaparlar, senin zaten tecilin var demezler sana.

Senin yapacağın şeyi ben de düşünmüştüm, hiç sormadım askerlik şubesine ama gayet makul. Doktoraya başvuracağım için yapmamıştım ben. Yurtdışı mezuniyetinden hiç bahsetmeden Türkiye'de yüksek lisansa kaydolursan askerliğini maksimum süre erteletme şansın oluyor o şekilde, 3 yıl yüksek lisans tecili ve son senende mezun olursan +1 yıl mezuniyet tecili ile totalde 4 yıl erteletmiş olursun.

Yasal olarak sonuçlarından emin değilim ama sorun olacağını sanmıyorum, sonuçta yurtdışı mezuniyetin için denklik belgesi almak zorunda değilsin. O master ını Türkiye'de kullanmak istemiyorsan denklik almayabilirsin gayet yani.
Sosyal ağlarda paylaş

evet ben de onu merak ediyorum da sey kesin mi hani, turkiyede yapmamis olmak/denklik almamak mi bunun esasi, onu gercekten kavrayamadim

ortaya cikmamasi hani ben cvme vs bile yazmadim diyelim de en kotu gugila yazinca soyle soyle bir sey yapti diye cat cikiyor

ha kim aratacak ismini saka misin da denebilir de cok sakat geldi bana
Sosyal ağlarda paylaş

Valla işte onu sormadım ben ama soracak olsaydım anonymous olarak askerlik şubesini telefonla arayıp sorardım asdf. Bayağı yardımcı oluyorlar, direk yurtdışı lisansüstü tecili için arıyorum de daha yetkili bir abiye bağlıyorlar. Yüksek lisansımı Türkiye'den almak istiyorum, yurtdışındaki dandikti, daha spesifik bir alanda yapıcam, denkliği yok sanırım vs felan dersin işte biraz yol yaparsın. Direk maksimum askerlik tecili almak için deme yine de sen. Büyük ihtimalle birşey olmaz diyeceklerdir, iki yüksek lisans yapmada bir suç yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle saçma bir olay yaşamaktayım:

yurtdışında lisans bitirdim fakat bitirdiğim bölüm itibarı ile denklik için burda bir kaç tane sınava girmem gerekiyor (11 tane...)

denklik başvuru belgesiyle yaptığım tecil ağustos sonuna kadar, diyelim ki ben denkliğimi bu sene veremedim, bu 1 senelik tecili, tecil sürem bittiğinde yenileme hakkım olur mu?

universite bürokrasiden ötürü, kayıtlısın ama aslında değilsin, öğrenci numarası veremiyoruz, bizim vereceğimiz belgeyle tecil edemezsin dedi. Benzer durum hakkında bilgisi olan var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...