Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Metal Borsası Hakkında Tavsiye

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar merhaba. 9000tl gibi bir rakamla metal borsasında işlem yapmak istiyorum. gümüş grafiklerine baktım, paladyum grafiklerine baktım, rodyum grafiklerine baktım, platin grafiklerine baktım ve şunu gördüm ki gümüş uzun vadeli düşüşte, paladyum bi ara iyiymiş sonra çok düşmüş ve öyle kalmış, rodyum 12000 lerden 2000 lere kadar düşmüş kalmış öyle, platin eur/usd den bile dengesiz. Metal borsasında işlem yapan ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mı içinizde merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

şu ana kadar hep altın aldık zaten. fakat etraftaki insanlardan özellikle gümüş hakkında çok iyi şeyler duydum. ama gümüş grafiklerine bakıyorum gümüş uzun süredir düşüşte. öngörülebilir bir borsa mı merak ediyorum bu metal borsası kriterleri nelerdir vs?
Sosyal ağlarda paylaş

Chaotic said:

şu ana kadar hep altın aldık zaten. fakat etraftaki insanlardan özellikle gümüş hakkında çok iyi şeyler duydum. ama gümüş grafiklerine bakıyorum gümüş uzun süredir düşüşte. öngörülebilir bir borsa mı merak ediyorum bu metal borsası kriterleri nelerdir vs?

misal gümüş 2-3ay önce güzeldi. şimdi değil.

senin hiç ilgilenmeden kulağına kadar gelmişse o trend bitmiş demektir. öyle diyeyim sadece..
Sosyal ağlarda paylaş

baba iyi diyorsun güzel diyorsun da
şunu unutuyorsun işte, onu diyorum

metaller belli ülkelerde çıkıyor

afrika -her tarafını hollandalılar, amerikalılar etc ele geçirmiş-
rusya -kafasına eseni yapıyor-
çin -kafasına eseni yapıyor-
amerika -rusya ve çin kafasına eseni yaptığı için uzaydan meteordan alırım olm. adam olun lan! diyor-

şimdi metal konusunda "uzun vadede böle olur.. evet evet" diyebilmek için "çin değerli madenleri şu ayda kesin kısar, üretimi arttırmaz, satışına kota koyar... etc. rusya var ya kesin hepimizi öpecek ekim ayında vs." diyebilmek gerekiyor gibi geliyor.

çok dalga içinde giriliyor benim gibi adamlar tarafından bu olaya.

altın yükseliyordu,dalgayı gördük, alçakken değil, yükselirken girip tam da tepede değilken çıktım ben mesela.
sonra 2kere daha yükselirken girip çıktım.
gümüşte de aynısını yaptım.
hiçbirisi uzun vadeli öngörü, analiz değildi. dalgayı yakalamaktı sadece.
ha bilen birisi gelir, şu şuna bağlıdır, bu bundan etkilenir etc der.

biz de bilgileniriz.
Sosyal ağlarda paylaş

evet. gelsinler anlatsınlar.
yükselen yada alçalan trendi yakalamak bir bakış açısı tabi ki de ama ben warren buffet'ın bir yazısında okumuştum esas getiri uzun vadeli yatırımda sebat etmek ile elde ediliyor diyordu. yoksa bir trendden aldığın %10 %20 hiçbir zaman bir yere varmanı sağlamaz diyordu. ondan mütevellit ilk bahsettiğin sektörel analiz yapabilecek tecrübeli bir arkadaş varsa o yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

geçti be abi. adamlar dünyanın en kocaman şirketi oldular.

bundan sonra büyüyecek şirketlerin en zayıf olduğu dönemlere inşallah.

ama mesela ekim ayında seagate 9$ falandı. mayısta 32$ falan..
8ayda 3.5kat mı artmış oluyor yaklaşık..

güzel para işte.

apple yerine bunu, bunun gibi şirketleri terih ederim.

micron gibilerinden de korkarım mesela.

seagate e para koyamadığıma üzülüyorum evet..
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman stiv jobs vardi, bu kadar gerizekali isle ryaptirmiyordu adsfafds

borsa = kumar

1/10 kaldirac filanda hayal direk, acemiler tarafindan kullanilan kaldiracin sonu ya intehar olur yada cezaevi ehuehu

LME filan kisisel yatirimcidan cok buyuk holdinglerin finanscilarinin oyuncagi, 1 milyon dolar bile cok cok kucuk bi para metal borsasinda maceraya atilmak icin, ki zaten para arbitraj ile kazaniliyor kisa donemde, arbitrajlada para kazanmak icin islemin hacminin cok yuksek olmasi lazim, sen 1000$ ile arbitraj yapiyorsun, 60$ kazaniyorsun binbir riske girip, herif gidiyor 1.000.000 dolarla yapiyor ayni islemi, 60.000$ kazaniyor

kucuk paralarla borsa falan filan hayali kurmayin yani, tepisen filler tarafindan her sekil ezilirsiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...