Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev iklimlendirme sistemi konusunda tavsiye istiyorum

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar merhaba.

bodrum+zemin+normal kat+çatı katından oluşan müstakil bir evimiz var. yaklaşık 320 m2. evde halihazirda 7 adet split klima, şömine, merkezi sistem kalorifer tesisatı, fuel-oil kazanı, boiler mevcut. Fakat evin eski sahibi mermer fabrikası sahibi olduğu için inanmış, azmetmiş evin dış cephesinin yarısını mermer kaplatmış, dış cephede mantolama da olmadığı için evimiz yazın sıcak, kışın soğuk neredeyse dış ortam sıcaklığında oluyor. Haliyle biz de klima mlima ne varsa abanıyoruz. Enerji verimsiz bir ev evimiz. Mantolama yapın demeyin. Ben xps yapmak istemediğim, taş yünü de çok pahalı olduğu için o işi bir türlü yapamadık.

Şimdi sorum şu. Böyle bir evin iklimlendirmesini nasıl yapmak gerekir? Doğalgaz bizim bölgede yok, klimaların dış ünitelerini tek üniteden yapın gibi kolay çözümler yerine daha komplike ve mevcut sistemlerden de faydalanarak birşeyler yapmak istiyorum.
Benim kendi birkaç fikrim var. Ama bu konuda bulabileceğim bütün alternatifleri incelemek istiyorum öncelikle. Eğer aklınıza birşey gelirse ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Şimdiden sağolun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ev nerde?

Annemlerin evi de o şekilde, duvarlara iç taraftan çok sağlam izolasyon yapıldı yazları soğuk hava deposu gibi oluyor ev kışın da görece rahat ısınıyor ve ev çok sert iklimli bir yerde.

Doğalgaz yok diyorsun, izolasyon olmadığı sürece aylık 1 ton kömür getirip yaksan bile o evi ısıtamazsın muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

ev izmirde. ama içten izolasyon da mümkün değil. yerler hep mermer duvarlar yarım mermer kaplı. kaldı ki ben izolasyonu sadece taş yünü ile yapma taraftarı olduğum için o konuda bir türlü mütabık olamadık. ben izolasyon olmadan bir çözüm arıyorum. şöyle ki evde 2 klima evde günde 20 saat dinlenerek çalışırsa bütün evi ısıtmaya yetiyor ama herbiri 4kWh'lik olduğu için saatte 5TL elektrik yiyor. Günde de 100TL'ye tekabül ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

EKB uzmanıyım, İnşaat mühendisiyim, Enerji mühendisliği okuyorum, ts825 i de içeren bir konuda da tez yazıyorum abi o yüzden sadece taş yünü istiyorum. ısıl geçirgenlik katsayısı olsun, yoğuşma grafikleri olsun, yangın dayanımı olsun, bileşen özellikler olsun taş yününden başka bir malzeme yalıtım malzemesi kullanmam kendi evimde ben abi.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de inş. mühendisiyim ama o kadar taş yünü diye de tutturmaya gerek yok.
%20 olan yalıtımı %60 a çeksen yeter az çok.
aksi halde verdiğin elektrik+ yakıt parası 3-4 senede taş yünü yalıtım parasını aşar gider.

ille ben yaptırmicam yalıtım diyorsan sanayi tipi bi klima koyacaksın bahçeye yaz için
şunlardan

kışında fuel oille artık alttan ısıtma falan döşettireceksin
ayda 1.5 milyor fatura

Sosyal ağlarda paylaş

abi xps, eps ciddi derecede kansorojen. sadece pasif buharlaşma ile yayılan kısmı bile sağlığa zararlı. eğer yanarsa ve belirli bir derişimin üzerinde solursan akciğer kanseri garantisi var akıl karı iş değil. o sıva şeklinde olanlar, anorganik esaslılar falan zaten dünyanın en büyük komedisi. mikroçatlaklardan oluşturkları ısı köprüleri 1 2 yıl içerisinde verimi %40lara kadar düşürtüyor. mantolama yapmayı ben de biliyorum ama ben alternatif bir sistem kurmak istiyorum evime çünkü burada heryer villa güzel birşey yaparsam tüm komşuların derdi bu hepsi isteyecek biliyorum biraz da bunun için arayışım.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle söyliyim ankarada dıştan 6cm taş yünü yada xps kaplı bir villa, eğer pencerelerde ısı izolasyonlu ise, temel, zemin ve çatı izolasyonu da doğru yapılmış ise. 1 saat klima çalıştır, 6-8 saat arası 2 derece sıcaklık kaybeder. zırh gibi oturursun evde ZIRH
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

baktığım evler yalıtımlıydı aynen de
yine 350m2 eve 600 - 700 yakıt verirdim her şekilde sanırım.

eğer doğalgaz varsa ve adam gibi izolasyonluysa daha az ödersin kesin olarak.

eğer kömür yakıyorsan daha pahalıya gelir onu yaktırdığın adama verdiğinparayla, temizlikle vs.
Sosyal ağlarda paylaş

bilmioyrumm abi o riski almadım
gittim site içinden misler gibi tuttum, 200 vericem aidat+ısınma'ya ki o site için gayet makul geldi bana. istanbulda aynı özellikler için ısınma hariç 150 istiyorlar, benim istanbuldaki eve bile 100 veriyordum aidat.

peki chaotic evin xps veya taş yünü mü olduğunu öğrenmenin yolu nedir? emlakçının bilemeyeceği bariz :)
Sosyal ağlarda paylaş

abicim izoder değil beptr kullanılıyor artık. yalıtım değil mevzu anlatamıyorum. başka alternatif istiyorum ben. ilklimlendirmek istiyorum ben evi. model ev olacak bu çünkü. ben arabayla gidicem diyorum siz otobüsle git ucuza gelir diyorsunuz. arabayla gidicem hangi araba olsun diye soruyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

bilmioyrumm abi o riski almadım
gittim site içinden misler gibi tuttum, 200 vericem aidat+ısınma'ya ki o site için gayet makul geldi bana. istanbulda aynı özellikler için ısınma hariç 150 istiyorlar, benim istanbuldaki eve bile 100 veriyordum aidat.

peki chaotic evin xps veya taş yünü mü olduğunu öğrenmenin yolu nedir? emlakçının bilemeyeceği bariz :)

taş yünü değildir. taş yünü yapmaz kimse xpstir o. taş yününü yapan zaten taş yünü yaptım der. m2si 65tl den başlıyor adamakıllı bir taşyününün anahtar teslim fiyatı. xpsler 30 falan. 65 veren adam da mutlaka söyler.

anlamanın yolu da deleceksin bakacaksın abi. ama sonra kapat deldiğin yeri ya da belediyeden binanın mimari projesine bak belki orada yazıyordur. o da yoksa ısı yalıtım raporu vardır yine belediye arşiv dosyasında orada bulabilirsin. gerçi o pek gerçeği yansıtmaz. en sağlamı delmek bakmak. taş yününe benziyorsa taş yünüdür. köpük gibiyse xps yada epstir elini yıka.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...