Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Everquest 2 vs World of Warcraft

NexcaT

Öne çıkan mesajlar

said:
NexcaT, 27 Ekim 2004 16:24 tarihinde demiş ki:
kiytirik bir serverde oynamis oldugum bir wow seansindan ne kadar cok etkilendigimi wowun ne kadar guzel bir oyun oldugunu soylememe ragmen , nasil oluyorda oyundan 1 e 10 zevk almadan yorum yapamaz oluyorum. sanki wow a kotu dedim. bir seyin iyi oldugunu anlamaniz icin illaki herseyini tatmaniz gerekmez. guzel bir yemegin kucuk bir lokmasi ilede anlayabilirsiniz gerisini.
aman neyse be

Simdi anlasilacak sanirim; private bir wow serverinda official beta serverinde gorebileceklerinin sadece 10 da 1ini belkide 20 de 1ini gorebilirsin.. Birseyin iyi oldugunu anlamak herseyi tatmani gerektirmez ama onu baska bir oyunla kiyaslaman icin iki oyun hakkinda da belirttigin basliklari (ses,lag,ekonomi) iyi bilmen gerekir. Yorumlarina bakinca da zaten bu bilgi eksikligini goruyoruz (wow acisindan).. Bende bu eksikligin oyunu official bir server de test etmediginden kaynaklandigini ve bu yuzden karsilastirma yazinin basarisiz oldugunu soyledim.. Yine yanlis anlasilacaksa yorum yapamayacagin alanlari yazayim sen biraz dusun hakikaten oyunu eq2 ile karsilastiracak derecede o konu hakkinda bilgin varmi; lag, ekonomi, crafting, savas, grup dinamikleri. Bunlar senin yazindan olanlar. Dikkat edersen bu konulardada yazdigin yorum " oda guzel buda guzel ama bu daha guzel" cinsinde. Soylemek istedigim bu, ama sen yine de kalkip bana ayni seyi soylersen sadece gulerim :)

[Bu mesaj mikado tarafından 28 Ekim 2004 01:16 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
mikado, 27 Ekim 2004 12:42 tarihinde demiş ki:
Orta sayfalari okumadim ama nexcat eger wow'u official beta serverinde oynamadiysan wow hakkinda konusacak pek birseyin yok demeliyim sana.. En azindan karsilastirmak icin yeterli bilgiye sahip degilsin..

simdi nexcat in yazisinda karsilastirilan seylere bir bakalim:

1 GRAFIKLER: bunu anlamak icin official serverda oynamaniz gerekmiyor wow u
2 SESLER : bunu anlamak icinde official serverda oynamaniz gerekmiyor
3 MUZIKLER : ve bunu anlamak icinde official serverda oynamaniz gerekmiyor
4 UI : hatta bunu anlamaniz icinde official serverda oynamaniz gerekmiyor. bu dordu icin illegal serverda biraz dolasmaniz yeterli wow icin. eq2 de ise zaten beta accountu var adamin.

devam edelim:

5 LAG ve PERFORMANS : eq2 datasi official serverdan, wow icinde sorun yok gibi gozukuyor ama official serverda nasildir fikrim yok denmis.

6 ANIMASYONLAR : bunun icin de official serverda oynamaniz gerekmiyor wow u. fikir belirtmeye yetecek kadar animasyon illegal serverda goruyorsunuz.

7 DOGAL YASAM : kastedilen cevre kaplamalari. ne tesaduf, bunun icinde official versiyon gerekmiyor, cunku buda gorsel ozellik.

8 SEHIRLER : sehir dizaynlari. dur tahmin et bakalim mikado, sehirler wow da illegal serverda da var, demekki bunun icinde official server gerekmiyor.

9 EV OLAYLARI : bunu zaten oyunlarin kendi sitelerinden, forumlarindan vs lerinden bile karsilastirirsin.

10 CRAFTING ve TRADE SKILLER : eq2 datasi daha nda dan cikmadan nexcat eq2 betadaydi ve gordu, wow da zaten carsaf carsaf her yerde yaziyor crafting sistemi.

Sadece asagidaki konularda karsilastirma yapabilmek icin iki oyunuda official serverda beta test etmek gerekir ve kisa bir sure testte buna yeterli degil, uzun surede oyunun kabak tadi verilip verilmedigi bakilmali. bu konuda eq2 yorumlari kendi beta deneyimleri, wow goruslerinde ise official aciklamalardan fikir belirtilmis, bu belli.

11 EKONOMI
12 SAVAS
13 GRUP DINAMIKLERI
14 PvP GvG : "bunun neyini karsilastirayim birinde var digerinde yok zaten boyle bir sey , kazanan WoW." demiski bu da bilinen bir bilgi zaten, eq da pvp serverlari cok sonra acilacak, gvg pvp gibi ayri server olacak.

ayrica wow tarafi oynanmadigi icin "bu bolumdede bazi arkadaslar bir sey yazarsa savas konusunu acikliga kavusturmus oluruz." yada "wowda hic bir bilgim yok bu konuda , yorum yok" yani direk kesin yorumlardan kacinilmis

zaten grup dinamikleri gibi seyler goz onune alindiginda ilk dengeli grup kavrami benim gozumde 99 yilidna eq1 ile geldi mmo lara, o zamandan beri kimse bastan amerika kesfetmeyi basaramadi, eq2 ya da wow da basaramayacak. o nedenle bu kisma cok deginmeye gerek yok. benim gozumde iki oyunu ayiracak sey grup dinamigi falan degil, buyuk guild raidleri olacak ( pvm ), onuda bu oyunlarin betasinda oynayan turkler deneyim olarak goremedi buyuk oalsilikla da goremeyecekler. o yuzden o kisma ne doldurmus yorum oalrak hic farketmez.

SONUC: bu karsilastirmanin cogu gorsel ogeler uzerine benim gordugum. client versiyonu official serverda birden evrim gecirmedigine gore wow da, eeeeee simdi burda hata nerde sormasi ayip? bu yazinin cok buyuk bir cogunlugu zaten daha cok gorsel, isitsel vs farklari, dizayn farklari. geri kalani da eger biraz eq1 oynadiysaniz ya da eq2 betadaysaniz ( siki bir NDA altinda olan oydu cunku) rahatca wow aciklamalari ile karsilastirabilirsiniz, orda da amerika kesfetmeniz gerekmiyor.

bu bir ilk bakis karsilastirmasi kendince yaptigi. bunda yanlis bir sey yok. olay zaten ilk bakista one gecmek uzerine olsaydi iyi izlenim birakan her mmo oyuncu rekorlari kirardi. hepimiz biliyoruz ki 6 ay sonra sizi oynamaktan bezdiren hangisi ise o kaybedecek.

bence birazcik cikinti kisimlarinizi torpuleyip oyle gelin bu foruma. hafiftende ara satirlari atlamadan okuma yetisi gelistirmeyi oneriyorum.

[Bu mesaj Namessar tarafından 28 Ekim 2004 03:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Namessar, 28 Ekim 2004 02:42 tarihinde demiş ki:
hepimiz biliyoruz ki 6 ay sonra sizi oynamaktan bezdiren hangisi ise o kaybedecek.
[Bu mesaj Namessar tarafından 28 Ekim 2004 03:00 tarihinde değiştirilmiştir]

Çok kafa karışıklıgı yaratmışsınız insanlar kararsızlıga dusucek :)

Namessar'ın da dedigi gibi 6 ay sora baymayacak olan kazanır.

Ama sorun su ki 6 ay sora birinden bayıp oburune BOX parasi verip tekrar bastan baslamak hem zaman hem para acisindan acikcasi cogu kisiye koyar bu yuzden insanlar dogru kararı verdiklerinden emin olmak istiyorlar.[signature][hline]Elan Realms - A tale that goes on.
Tysre Freewave - Eclipse FrF - Master BH -

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...