Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Everquest 2 vs World of Warcraft

NexcaT

Öne çıkan mesajlar

World of Warcraft ın atmosferiyle hiçbir mmorpg karsılastırılmaz.
Muzikler olsun,sesler olsun,çevre olsun mukemmel.
yemek yiyorum pc karısından çimlere oturdum agacın dibine manzara olsun diye. önümden geyik mi istersin , fareyi kovalayan kurt mu istersin herşey geçti ara ara =)
Çok kalite atmosfer var.Ironforge,Stormwind,Undead City gibi yerleri girip görmeniz lazım.[signature][hline]Arcane bir icq mesajında demişki :
You have received a message!
yılbaşına kadar oynayamıosam başka oyun oynarım.kafam da girer wow a.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
NexcaT, 25 Ekim 2004 10:33 tarihinde demiş ki:
bence 72 yerine 24 daha iyi. 72 kisi arasinda kaybolup gidiyorduk simdi insanlarin karakterlerini daha iyi tanimalari ogrenmeleri ve oynamalari gerekecek.

biz coirnav scriptine 118 kisi daldik, ne 72 si, iki raid group ile, gene oldurememistik. 24 kisilik raid yaratiginin nesi zorlayacak? olayin guzelligi 72 kisiyi dogru idare edebilmekte zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Eternal, 25 Ekim 2004 17:04 tarihinde demiş ki:
World of Warcraft ın atmosferiyle hiçbir mmorpg karsılastırılmaz.
Muzikler olsun,sesler olsun,çevre olsun mukemmel.
yemek yiyorum pc karısından çimlere oturdum agacın dibine manzara olsun diye. önümden geyik mi istersin , fareyi kovalayan kurt mu istersin herşey geçti ara ara =)
Çok kalite atmosfer var. Ironforge,Stormwind,Undead City gibi yerleri girip görmeniz lazım.

daha soe gerek varmı?[signature][hline]Şşş caktırma ama ben cüceyim, ne? zaten yukarda yazıyomu! *4 yıllık ımzayı değiştirme cabaları*
Sosyal ağlarda paylaş

EQ2 hakkında WoW'dan daha az bilgim var ama gene de bişeyler yazmak istedim..
Şu an EQ2'nin grafiklerinin kötü görünmesinin nedeni oyun yapılırken kullanılan teknolojinin şu an içinde var olan ekran kartlarında bulunmaması. Yani siz şimdi HL2'yi alıp TNT2'de oynayabilmek için tüm kaplamaları kapatırsanız HL2 de plastik görünecektir.

Benim hep istediğim vücudunuzun parçalarına göre hasar alması ve alınan bu hasarların ekrandaki karakterinizin görünümüne yansımasıydı. Yani canı az bir kişiyle canı çok olan bir kişiyi ayıtr etmek için "Health Bar"larını çekmektense üzerindeki kana bakmayı tercih ederdim.
Siz iyileştirilirken yediğiniz oklar düşebilir, derinizdeki yaralar kapanıp kanama dururken zırhınızdaki kan aynen kalabilirdi.
Etrafınızdaki kan size sıçrayabilir ya da kılıcınızda kan bulunabilirdi.
Kozmetik bir yana kolundan yaralanan bir kişinin dmgı düşerken bacağından yaralanan bir kişinin hızı azalabilirdi.
İki oyun da bunları vermeyecek gibi görünüyor.

PvP konusuna gelince,
Shadowbane'in free trialını oynadım ama o sıralar sunucu çok donuktu, PvP ortamına giremedim.
Nerdeyse tüm PvP deneyimim UO'dan geliyor. PvP'de en çok zevk aldığım zamanlar tüm arkadaşlar toplanır bir yeri basardık, geleni ezerdik sonra güçlü biri geldi mi kaçışırdık vs.
Şimdi düşünüyorum da en keyifli zamanlarım gerçek hayattan tanıdığım bir arkadaşımla oynadığım anlarmış.

PvE olayına gelince,
Shadowbane'de guildinize giderdiniz biri size plevel yapardı.
UO'da en güzel eşyalar için luck, luck için de lucklı eşyalar düşüren yaratıkları keserdik. Bi de champion olayı vardı. Championdan düşen powerscrollar sizi diğer karakterlerden üstün kılardı. En zevkli savaşlar buralarda geçerdi çünkü ana yaratığın çıkması için bir süre yaratık kesmeniz gerekirdi. Son yaratığı kesmek de en az 15-20 dk sürerdi. Bu süre içerisinde düşman guild gelirse champion basarsa önce onlar kesilir sonra yaratığa dönülürdü. Eğer basan taraf sizseniz herkesi teker teker indirmeye çalışırdınız. Tabi 1 saat kasıp yaratığın canı çok az kalmışken ödülü başkalarının alması can sıkıcı olabilirdi.

Yani sonuç olarak PvE her zaman PvP'de daha güçlü karakterlere sahip olmak için eşya toplama amacıyla yapılırdı.

Bunları yazarken aklıma geldi, MMO değil ama bir bilgisayardan 4 kişinin aynı anda oynayabildiği Little Fighter 2 oyunu da PvE'ydi ve takım halinde yaratıkları kesmek zevk veriyordu.

Bir de UO'yu rahat yapan izometrik yapısı sayesinde çevrenizi görmeniz ve iletişimin kolay olmasıydı.

Beraber bir şeyler başarmak veya takım halinde karşı tarafı alt etmek farklı kişilere hitap ediyor olabilir ama PvP'li oyunların avantajı bu ikisini aynı anda sunabiliyor olmaları.

"Bir iş üzerinde çalıştıkça o işle ilgili deneyimin artar" mantığı iyiydi ama iki oyunda da bundan eser yok, halbuki ustalaşmak için daha güçlü yaratıklar kesilmesinin gerekliliği eklenseydi çok güzel bir sistemdi.

WoW'u beklemekten bıktığımdan mı ya da "Cama mikroskopla baktığınızda pürüzsüz olmadığını görürsünüz" mantığından mı bilmiyorum ama WoW da gözümde eski değerini yitirmiş durumda. Çünkü RvR olayını sürekli el değiştiren kuleler biçiminde yaptılar. Ele geçirdikçe ilerleyip örneğin bir cüce şehrini ele geçirmek imkansız gibi oldu. Halbuki BF1942 oyununu oynayanlar bilir; "Eğer 1'i hariç tüm bayraklar ele geçirilmişse herkes o bayraktan doğup birlik olarak güçlü saldırıyla düşmanı püskürtebilir." mantığıyla her yer ele geçirilebilir olmalıydı, şimdi sadece o şehirdeki tüm moblar öldürülebiliyor, şehrin düşmesi gibi bir olay yok.

EQ2'nin bir artısı questlerin sizi bulacak olması. Yani siz boş gezenin boş kalafası olup etrafta yardıma muhtaç olan kimse var mı diye aramayacaksınız. Siz yoldan geçerken önünüzdeki kadına öküz çarparak ölecek ve siz bu öküzün sahibini ararken maceralara atılacaksınız(örnek saçma oldu, neyse)

Sonuç olarak WoW şu ana kadar yapılmış MMO'ların +larını sentezlerken EQ2 yenilikler getirme çabasında. Şu anki bilgisaylarla WoW alınıp EQ2 güzel bir şekilde oynanabilir bilgisayarlara geçince denenebilir..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Celeis >> Elan Realms (UO) ---- Celeis Sirion >> Dark Venue (UO)
Webmaster >> www.FAOTO.com ---- Hayatına çeşni kat!
Sosyal ağlarda paylaş

eq2 ye gecmeyi dusunen turkleri bazi konularda uyarayim:

(bu varsayimlar oyunun eq1 e benzedigi dusunulerek ve eq1 gibi buyuk guild raidlerinin oyunda ana amac (simdilik sadece 24 kisilik bile olsa) olacagi varsayilarak yapilmaktadir)

1- eq da tek tabanca olunmaz, tek basina level , skill vs kasilmaz. gruplariniza ve guildinize bagimli olmayi kabul eden bir yapiniz olacak. ayrica en az aldiginiz kadar, etinden sutunden yararlandiginiz kadar da vereceksiniz, yoksa cok hizli cancel edersiniz subscriptioninizi.

2- liderlik altinda hareket etmeyi kabul edecek yapida olacaksiniz.

3- eq da bir raid de tek bir raid force uyesi denilenin aksini yapar, yurumemesi yerde 1-2 m ileri giderse butun bir raid force u rahatca wipelatabilir. raid leaderlerini dinleyecek disiplininiz olacak.

4- eq da guild yapilanmalarina, dolayisi ile raid kanali, raid dizilimi, dengeli raid force olusturulmasi, class kanali, class leader yonetimi, loot paylasiminda raid puanlari ile acik arttirma, eqdkp sistemi vs gibi seylere yabancisiniz. bunlari ogrenebilecek sabriniz olmali. ve unutmayin orda bir suru eski eq1 oyuncusu olacak, eq etigi oraya aynen tasinacak. turkler en cok yazili olmayan eq topluluk kurallarinda zorluk cekiyor.

eger bu 4 sarti yerine getirmezseniz guild olusumlarinin kapisindan dahi kafanizi sokamaz, kucuk gruplardan otesini goremezsiniz, 6 kisi sabahtan aksama ayni moblari kesmekte eglence olarak ne kadar hos sohbet bir ortamda olsanizda bir yere kadar.

[Bu mesaj Namessar tarafından 25 Ekim 2004 22:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

http://213.194.108.6/eqdkp

bu gelismemis bir eqdkp ornegi. bu tool u 4 senedir kullanan 150 aktif uyesi olan, 1000 e yakin uye icinden gecmis guilderin databaseleri var nette. onlar bu verdigim ornekten kat kat buyuk oluyorlar. 200 kisinin lootunu , flagini vs sini yonetmek icin boyle bir sistem gerekiyor.

eq2 icinde bu tur guild tool lari cikacak.

[Bu mesaj Namessar tarafından 25 Ekim 2004 22:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

eq2 nin getirdigi yenilikler cok fazla ama suna ne dersiniz.

eq2 de guild kurulduktan sonra nette otomatik olarak sizin icin bir guild sitesi olusturuyor soe ve bu site direkt eq2 dunyasi ile kontakt halinde. belese bir cok ozellik elde ediyorsunuz arti aylik odemenize kucuk ekler ile kisisel bazda baska ozelliklerede kavusuyorsunuz. soe eq tecrubesi ile mmo olayina gercekten muhtesem bir yenilik getirmis. arti guildinizin rankini kisisel istatistiklerinizi, oyundaki itemleri, kimin ne kadar cok oldugunu nerde ne zaman oldugunu kimlerin online oldugunu , isde iken oyun icersi ile chat yapabilmenizi saglamis...

mmo yu yapan dedigim gibi communitysidir bence. eh neden eq2 yi sectigimi zamanla anlayacagiz .

http://stationplayers.station.sony.com

bu dedigim ozelliklerin anlatildigi site. oyunda guild kuruldumu otomatik elde edeceksiniz bunlari.

yuru be soe kim tutar seni

ama wow daha guzel :)[signature][hline]EVERQUEST 2 <-----> www.ALATURQUA.com <-----> TURK GUILDI
Sosyal ağlarda paylaş

Orta sayfalari okumadim ama nexcat eger wow'u official beta serverinde oynamadiysan wow hakkinda konusacak pek birseyin yok demeliyim sana.. En azindan karsilastirmak icin yeterli bilgiye sahip degilsin..[signature][hline]Kaybettigim seyler arasinda en cok aklimi ozluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Wow'u begenip begenmemen onemli degil, wow hakkinda iyi yorum yapman ustte soyledigim fikrin dogrulugunu degistirmiyor. Yani senin aldigin zevkin en az 10 kati zevki verecek bir oyun wow, o bakimdan senin ilk sayfa okudugum kiyaslaman yanlis olur..[signature][hline]Kaybettigim seyler arasinda en cok aklimi ozluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk sayfa dışındakileri okumadım ancak swg'de güzel grafiklerin her şey olmadığını gördüm.şimdi teknik olarak eq2 çok öte bunun kıyasını yapmaya gerek yok bana sorarsanız.

ancak içinde star wars geçen her hangi bir şeyden nasıl da ben soğuttuğunu gördüm soe'nin.artık yaptıkları hiç bir şeyi almayı düşünmüyorum.

Bu yüzden hiç bir zaman benim güvenimi sarsmayan(starcraft,diablo serileri,wc serileri) blizzard'ın wow'unu seçeceğim.ayrıca oyunları zamanla mükemmelleştirmesini çok seviyorum blizzard'ın.boş durmuyorlar.soe swg'nin saçma sapan problemlerini o kadar zaman olmasına rağmen düzeltmek konusunda sallanmaya devam edip ,para kazanmak için olsa gerek jump to lightspeed'i yapmakla uğraşıyordu.neyse ben eq2 vs wow konusundan çıkıp swg'nin bende yaşattığı hayal kırıklığını anlatmaya başladım.

sonucumu yazıyım.Bence WoW.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
mikado, 27 Ekim 2004 14:49 tarihinde demiş ki:
Wow'u begenip begenmemen onemli degil, wow hakkinda iyi yorum yapman ustte soyledigim fikrin dogrulugunu degistirmiyor. Yani senin aldigin zevkin en az 10 kati zevki verecek bir oyun wow, o bakimdan senin ilk sayfa okudugum kiyaslaman yanlis olur..

allahtan wow seviyorsun .. okudugunu anlamayan ve sabit fikirlilerden korkacaksin demis atalarimiz.[signature][hline]EVERQUEST 2 <-----> www.ALATURQUA.com <-----> TURK GUILDI

[Bu mesaj NexcaT tarafından 27 Ekim 2004 15:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Haaydi buyrun burdan yakin bakalim.. Wow'u begensende hicbirsey gormedin diyorum sana ama kime anlatacagim ben bir araba lafi simdi bosver..
Sen takil bakalim, kafana gore ozenti elestiri, karsilastirma yazilari yaz, ufaksin herhalde hevestir gecer..[signature][hline]Kaybettigim seyler arasinda en cok aklimi ozluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya tartısmaya gerek yok herkesın 1 ön yargısı vardır ornegın ben eq2 oynamayı hıc dusunmedım sımdıde dusunmuyorum Nex`e görede bunun tersi yanı ınsanların zevkı farklıdır herkes aynı seyı oynasa ne onemı kalırdı bana göre bu 2 oyun mmorpg dunyasını bölüşecek yanı 2 si süpürür piyasayı ama hangısı daha fazla oyuncu ceker o ayrı eq2 fanları zaten yeterı kadar var blizzard fanlarıda cok 2 oyunda oyuncu sorunu cekmez kısacası :D[signature][hline]Amerikan sineması sözüm sana , yıllarca uzaylıyı başka tanıttın, onu bir öcü gibi gösterdin, ama unutma, uzaylıda olsa, insan insandır by Cem Yılmaz
Msn/Mail:[email protected]

[Bu mesaj Lind3r0th tarafından 27 Ekim 2004 15:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

sevgili o da kim ? (sanirim mikado nun anlami) :P

evet kucugum .. ne var. ufakligimla bunun ne alakasi var. elimden geldigince bir yazi yazdim bastada dedim yuzeysel diye. ama nerde. hevesimi kacirdin gercektende. yazmiycam artik.

evli ve 33 yasindayim .. ne onemi var yasin akil yasta degil basta derler. bendede pek yok sanirim.

kusura bakma . bi an sinirlenmisim . haklisin o kadarcik oyun oynama ile wow u begenmem ve kendimce bir yazi yazmam gercekten salakca.[signature][hline]EVERQUEST 2 <-----> www.ALATURQUA.com <-----> TURK GUILDI
Sosyal ağlarda paylaş

haklisin qui bir EQ2 fani olmama guild sahibi olmamiza eq2 ce pre order yapmama ragmen acik yureklilikle kiytirik bir serverde oynamis oldugum bir wow seansindan ne kadar cok etkilendigimi wowun ne kadar guzel bir oyun oldugunu soylememe ragmen , nasil oluyorda oyundan 1 e 10 zevk almadan yorum yapamaz oluyorum. sanki wow a kotu dedim. bir seyin iyi oldugunu anlamaniz icin illaki herseyini tatmaniz gerekmez. guzel bir yemegin kucuk bir lokmasi ilede anlayabilirsiniz gerisini.

aman neyse be[signature][hline]EVERQUEST 2 <-----> www.ALATURQUA.com <-----> TURK GUILDI
Sosyal ağlarda paylaş

said:
mikado, 27 Ekim 2004 12:42 tarihinde demiş ki:
Orta sayfalari okumadim ama nexcat eger wow'u official beta serverinde oynamadiysan wow hakkinda konusacak pek birseyin yok demeliyim sana.. En azindan karsilastirmak icin yeterli bilgiye sahip degilsin..
Bence tüm yazılanları okumadan bu kadar hızlı eleştiri yapmamalıydın. Sonuçta ben resmi olmayan serverında bile görmedim ama iyi bir oyun olduğunu herkese söyleyebileceğimi düşünecek kadar çok inceledim oyunu. NexcaT'in imzasından zaten WoW ve EQ2 ile bolca ilgilendiği anlaşılıyor. Bence eleştiri yapmakta acele etmişsin..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Celeis >> Elan Realms (UO) ---- Celeis Sirion >> Dark Venue (UO)
Webmaster >> www.FAOTO.com ---- Hayatına çeşni kat!
Sosyal ağlarda paylaş

alakasız olacak belki ama eq2 ve wow şu an piyasada olan oyunların değil gelecek oyunların veya expansionların rakibi olabilmeli.
EQ2 grafiklerini çok beğendim ama wow bu karakter modellemeleri yanında sönük gibi sanki?
http://catacombs.darkageofcamelot.com/screenshots

"warcraft o oynıcaz işte bana ne bana ne" gibi mantıksız cevaplar değil de ciddi bir cevap yazacaksanız yazın. çok bildiğim için değil dikkatimi çekti.[signature][hline]Chucky
Belgarionn Riva the Cabby of the HUN
Atillabey the Armsman of the HUN
Dantess the Infiltrator of the HUN
Polga the Sorceress of the HUN
Allegria the Skald of Tough Luck
Beathrix the Spiritmaster of Tough Luck
Sosyal ağlarda paylaş

Zevk meselesi kardeş ben sana ne yazıcam ben warcraftın herseyını severım grafık ise bana yeterlı oluyor klasık cwp ama başka birşey ile acıklayamam ben cok super grafıkler isteyen bir insan deılım ole olsaydım gider hl2 doom3 gibi oyunlar kasardım :D ilgimi çekmiyor mukemmel grafıkler dedıgım gibi bunu her zaman sölerim grafik herşey değildir.Ha şimdi birde garfik tartısması yaparsak bu don lastiği gibi uzar en iyisi isteyen istediğini oynasın bu grafık olayları goreceli kac kere yazmaya gerek var bilmiyorum bak sana wow grafıkleri sönük gelmiş bana ise gayet yeterli ha ama şu bir gercek eq2 grafıklerı gercekten güzel ama bu benım wow oynama konusundakı kararımı 0 etkiliyor.[signature][hline]Amerikan sineması sözüm sana , yıllarca uzaylıyı başka tanıttın, onu bir öcü gibi gösterdin, ama unutma, uzaylıda olsa, insan insandır by Cem Yılmaz
Msn/Mail:[email protected]

[Bu mesaj Lind3r0th tarafından 27 Ekim 2004 19:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...