Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mısır'a gidiyorum

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Nigger_of_the_sand said:

Hıristiyanlar göze çarpıyor mu? Mısırlı bir Hıristiyanla tanışmıştım ve kendisi Hıristiyanların çok ezildiğini, bir çoğunun kimliğini gizlediğini söylemişti. Öyle kültürel bir mozaik havası var mı yoksa opresyon mu söz konusu?

mısır ve hristiyan deyince aklıma bu film geliyor http://www.imdb.com/title/tt1186830/

güzel film
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Hıristiyanlar göze çarpıyor mu? Mısırlı bir Hıristiyanla tanışmıştım ve kendisi Hıristiyanların çok ezildiğini, bir çoğunun kimliğini gizlediğini söylemişti. Öyle kültürel bir mozaik havası var mı yoksa opresyon mu söz konusu?

Hristiyanlar daha önce gayet rahat bir yaşam sürüyorlardı, rahattan kastım özgürce dini vecibelerini yerine getiriyorlardı ve toplumun ayrılmaz bir parçası olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Araya bayağı zaman girdi buraya gelip gitmeyeli, bu 3 aydır 2inci gelişim ama bu manada en azından şimdilik bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum çünkü ziyaret ettiğim firmaların bazılarının sahipleri Hristiyan (Kıpti Arap diyorlar burada, Egypt Gipt olarak ve daha sonra Kıpt olarak sonunda da Kıpti olarak dönüşmüş, Mısırlı anlamında yani, yanlış bir çeviri ama Hristiyan Araplara burada Kıpti deniyor), bazılarının işletme müdürleri ve diğer çalışanları. Sohbetlerimizde en azından bir sıkıntıdan bahsetmediler. Fakat neticede şeriat devletine doğru dönüşmekte olan bir yapı var. Eski özgürlüklerini kaybetmekte olduklarını söyleyen birisi varsa çok şaşırmam. Çünkü hatırlarsanız daha geçen ay burada ki iktidar partisinin milletvekillerinden biri erkeğin ölen karısı ile 6 saat içerisinde seks yapmasına izin verilmesini isteyen bir yasa teklifi vermişti. Yani böyle sapıkça isteklere sahip milletvekili ya da milletvekillerini içinde barındıran bir hükümet başka yanlış şeyler de yapabilir diye düşünüyorum.
Yoksa eskiden burada Zenubyalı (asıl Mısırlı, orijinal Mısırlı bunlar, kapkara, kömürden de kara olan Mısır'ın en eski halkı, bizim Osmanlı'da ki Harem Ağaları hep Mısır'dan bu adamlardan seçilirmiş, biz de Arap deyince siyah ırkın anlaşılması şeklindeki önyargının nedeni bu adamlar), Hristiyan Araplar, Sünni Araplar, çok az sayıda Rumlar, Maltalı Hristiyanlar mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşıyorlardı. Şu an Mısır genelinde büyük bir belirsizlik söz konusu. Bugün ve yarın başkanlık seçimleri yapılıyor. Bugün bir ara yemek yerken restaurantta gözümilişti, insanlar çok uzun kuyruklar yapmışlar seçim merkezleri önünde. Hayırlısı olsun Mısırlı dostlar için diyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...