Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pati makina mühendisleri bir bakın buraya lütfen

vaperon

Öne çıkan mesajlar

Şimdi ısıl işlem dediğinin bisürü çeşidi var.

Sertleştirme var normalizasyon var, gerilme giderme var, çeşit çeşit tavlamalar var.

Sertleştirme 2 çeşit. Biri sementasyon, diğeri su verme.

Sementasyon, karbon oranı düşük çeliklere yüksek sıcaklıkta karbon emdirmek demek. Bi ocağa koyuyosun, yanına karbon açığa çıkaran şeyler koyuyorsun, ya da bunların içine daldırıyorsun. Yüksek ısıda belli bi formüle göre çelik karbon alıyor. Karbon demek sertlik demek zaten.

Diğeri de su verme. Karbon oranı yeterli olan çeliklere karbon emdirmek yerine, mevcut karbon ile martenzit yapı oluşturuyosun. Martenzit sertlik demek. Bunda da işte çeliği ısıtıyosun belli bi sıcaklığa, aniden soğutuyorsun. Su verme ismi de suya daldırıp soğuttuğundan dolayı.

Galvaniz malzemede bu iki işlem yapılıyor mu bilmiyorum ama ona özel bi ısıl işlem de vardı sanırım sertleştirmek için. Onun detayını bilmiyorum. Ama normal sacdan daha sert ve sağlam bi malzeme bunlar.

Evde yapamazsınız bu arada bu ısıl işlemleri. 723 santigrad üstünde yapılıyor bu işlemler.
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

ısı x karbon diagramı sol taraf yumuşak sag sert kabul et

http://0.tqn.com/d/chemistry/1/0/X/z/steel-phase-diagram.jpg

1 sene geçti, o kadar çok çizdim ki ezbere çizerim yine sıcaklıklar ve iç yapılar dahil. Hatta iç yapıların mikroskop altındaki görünümlerini bile çizerim bölge bölge adsfgsdgseadftraefadf
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Kılıç da işte su verme ile sertleştiriliyor. Hani o filmlerde çekiçleyip dövüyolar sonra suya sokuyolar ya o işte.

Bunu evde denemeyin plx kehkehkeh

olm yeniler artık cncde işleniyo gördüm ben ashaha he birde pres makinalarında yapanlarda var en son veriyor ısıyı suyu taşlayıp paketliyor. Aslında aklımda var zırh silah yapma işi hala, acayip kolay birde kakalarız patilere 150kağıttan paraya para demeyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek mukavemette aluminyum magnezyum alaşımı malzeme
Çift fonksiyonlu kilit sistemi
1.5mm malzeme kalınlığı
Paslanmaz çelik perçin ve kilitler
Kullanıcı tarafından değiştirilebilir poliamid köşe korumaları
Kapakta su ve toza karşı silikon fitil
Opsiyonel eş anahtarlı kilit silindiri
Ölçü: 440 mm X 220 mm X 390 mm (e x b x y)
Hacim: 35 lt
Renk: naturel

yukarıdaki resimde olan çantanın özellikleri.

magnezyum alaşımlı aliminyum falan fıstık demiş.

maliyeti falan yükselten sebeb bunlar galiba.

buna alternatif güçlü ve hafif ama fiyatı uygun bişey lazım.
boya gibi şeylerle uğraşırsak üretim aşamasında eksta meşguliyet çıkarır doğal rengi ile satılmalı
----------

resim

bu ürün neyden yapılıyor acaba bu üründen yapılmış olan çantalarda gördüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Hoca Efendi nin en son resmini koydugu deseni celik calisma platformlarinda ve cok amacli servis asansorlerinde kaymaz zemin(celik) deseni olarak kullaniliyor.

Ayni desenin, google dan "Diamond Pattern Floor Plate" veya "Diamond Pattern Steel(yada Aluminum) Plate diye arattirirsan, farkli malzeme tiplerindeki(Celik, Aluminum, vs.) versiyonlarini bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...