Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lens onerisi

di

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Kasim sonu esimin dogum gunu. Senelerdir istedigi bir fotograf makinasi vardi, sonunda aldi ama lensi yok. Haliyle aldigi makinayi kullanamamaktan muzdarip. Ben de soyle taksitle falan cok ucmadan guzel bir lens alayim istiyorum ama kendine soramiyorum surpriz yapabilmek adina. Sizin onerileriniz ne olur ?

Cok anladigim bir mevzu degil ama verebilecegim bilgiler su sekilde;

Makina Canon EOS 5D 50D. Eldeki lens portre lensi diye biliyorum. 18-50 olabilir. Ihtiyaci olan da 18-175 civari bir sey sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla herseyi ceker lensi ve makinasi guzel olduktan sonra. Makinasi fena degil, lensi eksik. =)

Gecenlerde disk degistirmek icin fotograflarini yedekleyeyim dedim, 80gb tutan 56bin kadar dosya aktardim. O yuzden ne desem yalan olur. Ama genis acili ve mumkun mertebe islevsel lens olursa tadindan yenmez sanirim.

Oyle binlerce lira cikmaz cebimden ama fiyat/performans olarak iyi ve tatmin edecek bir lens icin el verdigince acarim kesenin agzini.
Sosyal ağlarda paylaş

Az once konustum biraz agzini yokladim da. Diyor ki;

"Odak uzakligi minimumda 1.8 ya da 2.8 olsun mumkunse. En fazla 4'e kadar cikabilir. 28-300 mm gibi bir lens isime yaramaz, 18-1xx olsun en fazla cunku cok genis aralik destekleyen lenslerle cektigim fotograflardan memnun degilim, kalite cok fazla dusuyor bu lenslerde."

Onerilerde biraz daha yardimci olabilir belki bu bilgiler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Oncelikle sunu belirteyim kamerasi full frame. Lensleri daha pahali. FX lens alacaksin yani.

Bu lensler de pro lensler. Uzerine bir de f2.8 veya daha hizli olan f1.8 ya da daha da abartip f1.4 e yonelirsen bu lenslerin fiyati tr kuru ile min 2000 lira ustu.

Alabilecegin en kullanisli lens Canon 24-70mm f/2.8 L olur. TR fiyatini karsilamak icin bir bobregi vereceksin kacari yok.

50mm lensi yok ise FX de cok ideal portre lensidir. http://www.amazon.co.uk/Canon-Lens-50-1-4-USM/dp/B00009XVCZ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1320055072&sr=8-1 alacaksin ve daima cantasinda tasiyacak. Prime lens oldugu icin zoom olayi yok. O yuzden ya cektigi nesneye yaklasicak ya da uzaklasicak pozlama icin. Artisi ise gayet fazla. Az yer kaplar, hafiftir, cok hizlidir, dusuk isikta inanilmaz sonuclar verir ve mukemmel kalitede fotograflar cekersin. Pro lens ayrica. Dayanikli epey.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi 50mm lensi var. Makina ile birlikte geldi o. Bu diger bahsettigim tarzda (bkz: iki bir ustteki son mesajim) oneri istiyorum iste.

Oneriden kastim direkt link aslinda. Zira ayni lensin farkli kalite surumleri oldugunu biliyorum ama marka model ne secmeli bilmiyorum.

Bir de amazon.com da baya guzel indirimler var lens konusunda. TR'de cok pahali olsa bile ordan getirmek mumkun olabilir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Heh sen bir kurcalayip 50mm disinda baska ne lensi var bir ogren en iyisi. En bas demedin 50mm var diye. Herkesin aklina 50mm gelir ilk alinacak lens dendiginde. :p

Lensi yok diyince su bardagi takip oyle cekiyor sandik!

Sunu soyleyim eger f2.8 istiyorsa ve 70mm ustu bir lens baya agir olacak. Mesela 70-200 f2.8 lensi alirsa 1.5kg alet. Mukemmel otesi bir lens ama cantada abarti yer kaplar ve agirdir.
Fiyati da bir o kadar yuksek.

Bunun disinda ilk onerim halen daha gecerli. 24-70 f2.8 canon lens mukemmel.

Eger manzara fotografi ve ic-mekan genis aci cekimleri icin lens gerekiyorsa da 16-35mm f2.8 canon lens.

Amazondan almaya karar verirsen ozel mesaj at :)
Sosyal ağlarda paylaş

eşinin bilgisayarı varsa çaktırmadan geçmişini araştır, lens karşılaştırmaları araştırmış mı hiç, ya da ikinci el sitelerine bakınmış mı falan. lens meselesinde direkt tutkuyla aradığın lens yoksa elinde insan sevemiyo bi türlü. bende öyle oluyo yani en azından. biri çıkıp hediye diye bana 18-55 getirse üzülürüm yani mesela enazından. aklınızda olsun bana hediye lens almak isterseniz tokina 11-16 f2.8 alın :)))) sdfjkgh
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
tokina 11-16 f2.8 lens bende de var. mukemmel bir lens ama;

5d Full Frame sensorlu oldugundan tokina'yi taktiginda sadece 16mm de kullanabilir. DX lens bu.

http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm#fx linkine bakarsan fx govdede nasil sonuclar alindigini gosteriyor ken amca.
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

eşinin bilgisayarı varsa çaktırmadan geçmişini araştır, lens karşılaştırmaları araştırmış mı hiç, ya da ikinci el sitelerine bakınmış mı falan. lens meselesinde direkt tutkuyla aradığın lens yoksa elinde insan sevemiyo bi türlü. bende öyle oluyo yani en azından. biri çıkıp hediye diye bana 18-55 getirse üzülürüm yani mesela enazından. aklınızda olsun bana hediye lens almak isterseniz tokina 11-16 f2.8 alın :)))) sdfjkgh

Abi onu yazdim da arada kaldi.

Kendi 18-135 mm f/1.4-4 arasinda lens istiyor ama Dyna'nin ve Kharon'un dediklerine gore o lens olmaz onda.

Ben lens onerileri alinca caktirmadan bi yorumunu alicam nasil bunlar diye ama oncesinde 3-4 tane alternatifim olsa guzel olacak iste.
Sosyal ağlarda paylaş

Biliyorum lan. Makinayla tek iliskim evde yatacagim yerde durdugunda cantasiyla alip baska yere koymak oldugundan neresinde ne yaziyor hic bir fikrim yok. =)

Ama mevcut lens 1.8. Hani bu var. Simdi bir tane daha almak istiyorum. Kharon 17-70 onerdi. Dyna ve diger kisiler ne diyecek onlari da merak ediyorum.

Turkiye sinirlari icerisinde uygun fiyatli olarak bulursak tavsiye edilen lenslerden birini, ustune bir de 70-200 gibi ikinci bir lens daha alabilirim sanirim. O yuzden baya mantikli geldi 17-70.
Sosyal ağlarda paylaş

sigma 10-20 de bulabilirsin uygun fiyatlı aslında, gerçi eşin 18-1xxlerden bahsetmişken anlamsız olur, ama konsept olarak güzel bir lenstir fiyatına göre o da. 18-135 tarzı lensler optik olarak çok tatmin etmez muhtemelen eşini 50mm'den sonra. özellikle düşük ışık koşullarında hiçbir şey çekememek çıldırtabilir bile. canonda 18-55 IS optik olarak başarılı diye duymuştum. yav'a mesaj atarsan aslında o canon lensleri konusunda çok yardımcı olabilir sana bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

50d ise daha kolay tamamdir. Tahminim de elinde olan 50mm f1.8 lens.

Oyle ise alabilecegin en yararli lens eger manzara cekmeyi de seviyor ise tokina 11-16 f2.8

Sigma 17-70 fena degil. Genis aci 17mm cekimlerde f2.8 de kullanabiliyorsun. 70mm e cektiginde min f4.0 oluyor.

Canon da 1.6 crop factor yani en genis aci aslinda 35mm karsiti olarak 27.2mm e denk geliyor.

bu iki

fotoda yakaladigim genis aciyi elde edemezsin 17mm ile.

bu iki fotografi tokina 11-16mm f2.8 lens ile cektim.

Acikcasi fiyat ve performans acisindan bakinca cok basarili bir lens. Genis aci cekimleri seviyor ise kesinlikle kullanmali.

Eger lens degistirmeyi sevmiyor ve cantada tek govde ve tek lens dolasmayi yegliyor ise o zaman sigma 17-70

Ha sunu belirteyim tokina ve elindeki 50mm lens kalite olarak sigma 17-70 den daha iyiler. Esin eger 50mm nin cektigi fotolardan daha iyi kalite bekliyor ise beklemesin. :) Bir prime lensden daha iyisi baska bir prime lensdir daima.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...