Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amazon'dan şunu alıcam ama

hgokberk

Öne çıkan mesajlar

hmm bilmem benim 2 adresim var biri normal ev diğeri service point olan, delivery için service point adresi seçmeden normal adres girilmiyordur belki emin değilim.

orda live help var ben ordan sorduğumda en son yoq illa service point demişlerdi bana en son siparişimde, ama gene iyi, eskiden tek service point istanbuldaydı şimdi herbiyere yaptılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam kendi adresimi yaptım çözdüm o olayı "No goods awaiting shipping" sekmesine basınca ilk kez kullanıyorsun adres yaz deyince kendi adresimi yazabildim. Ama zaten service point'e teslim ediliyor ise kendi adresimin bir mantığı olmuyor direk oraya gitsin ben oradan alırım. 12$ gibi bir fark biniyor şöyle yarım yamalak calculator üzerinden hesapladımda eğer doğru hesaplıyor ise süpermiş. Yani çok abartı bir servis parası almadıklarını gösteriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

birden çok bişiler alınca kargo bölündüğü için ve US içi çoğu şey free shipment edildiği için tek kargo ücretine bi sürü bişiler alınabilmesi avantajı, tek tek alsan her birine min 20$ int. shipping ödeyeceğin şeyler toplamda ortalama 40-50$ yani standart bir dhl pakedi kargosu ücretine geliyor 3 günde.

tabi ağır kocaman şeyler alırsanız değişir :p

ben 5-6 tane farklı şey biriktirip alıyorum genelde, paket başına 3-4$ kargo ediyor bölünce, ki dhl olunca baya iyi rakam :)
Sosyal ağlarda paylaş

yok hepsi için toplam o, limiti geçmeyince bişiy olmaması gerek sonucta, ben gözlük saat hardware e-reader figür vb herbişi aldım şimdiye kadar.

genelde herhangi bişiyin trde satıldığı fiyat herneyse ondan ucuza geliyor kargo bile eklesen, gecen sene gözlük alcam, orjinal fiyatı 100$ falan, tr subesini buldum burda sordum, elimizde yok ama getiririz 1 ayda gelir 800tl dedi adam, wtfbbq?

ben indirimlisini buldum 80$ a falan aldım sonucta :p

hatta hmm gelmiş yeni pakedim =D, öğlen gidiyim alim.
Sosyal ağlarda paylaş

allah gumruk memurlarinin belasini versin. dhl'le urun getirttim, 85$'lik mal, gumruge takildi. dhl'le konustum, gercek degerinin altinda gosterilmeye calisilmis salak satici tarafindan. oturdum paypal, garanti kart ekstresi, ebay her yerden odedigim fiyati belgeleyen seyleri dhl'e gonderdim, gene de gumrukte islem gormesi gerektigine karar vermisler. yasal olarak gumrukten gecmesi gereken urunum, su anda gumruk memurlarindan birine hediye olarak kalicak artik...
Sosyal ağlarda paylaş

yeminlen kahroluyorum bunu gördükçe
senelerdir aynı manzara aynı hayal kırıklığı. :(

adam amazon'da elektronik eşyaların tr'ye göre çok daha ucuza satıldığını görür heyecanlanır, sevindirik olur param var alıcam diye sevinir. ama hikayenin sonu hiç değişmedi. :/
Sosyal ağlarda paylaş

DHL çok çakal bir firma peşini bırakmasaydın keşke. İnsana masraf çıkarmaya bayılır. 100 liralık mal getirirsin 300 lira ödetir sana yok şuydu buydu derken. Sırf bunun için eğitim aldıklarına falan inanıyorum. sdf

Bir kere o belgeleri DHL'e niye gönderdin ki? Hangi gümrükte bekliyorsan oraya gidecektin belgeyi onlara verecektin az biraz vergisini neyse ödeyip malı çekecektin.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm borderlinx mi bu? borderlinx yada benzer şirket ise,

paket üstünde gönderi şekli ddp yada dtp işaretli ise gümrük çekim işlem ücreti vbvb yi gönderen ödüyor diye bir madde var çünkü(ama dhlde bunu telefonda söylemeyebilirler, "unutabilirler" dikkat).

hatta aradım dhlyi sordum onlar çekerse sizin adınıza malı 300tl civarı bir ücret oluşuyor, bunuda gönderen ödüyor. sizin birşey ödemenize gerek yok dediler.

ama gidip alsanız, standart vergi neyse (%20) onu ödemeniz lazım sadece sanırım.

ama gümrük memurunun insiyatif kullanma yetkisi var galiba, istediği her bahaneyi bulabilir o yüzden.

bide 20gün limit var depolama için, 20 gün sonra geri gidiyor paket.
Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdışı vergi muafiyet konusuna biraz açıklık getirelim

2 Başlıkta değerlendirelim konuyu.

1 Direk siz beraberinizde getiriyorsanız
Eğer ürünü beyan ederseniz ve 15 yaşından büyükseniz tavan gerçek kıymet 430 euro, 15 yaşından küçükseniz tavan kıymet 150 euro oluyor.

Ek olarak belirtilen tavan kıymetlerden yüksek ve 1500 euro'dan düşük kıymetli ürünleri ab ülkeleri %18 diğer ülkeler %20 oranında vergi ödeyerekte ülkeye sokabilirsiniz.

2 internet üzerinde alış veriş (posta)yolu ile ürün alıyorsanız.
vergi muafiyeti için tavan Ürün kıymeti gönderim başına 75 eurodur, ve bu muafiyet 1 yıl içerisinde en fazla 5 kere kullanılabilir.

Burdada Ek olarak belirtilen tavan kıymetten yüksek ve 1500 euro'dan düşük kıymetli ürünleri ab ülkeleri %18 diğer ülkeler %20 oranında vergi ödeyerekte ülkeye sokabilirsiniz.

Burdaki ürün bedel limiti ve posta limitinin sebebi işin ticari boyut kazanmasını engellemektir.

Önemli birde not koyalım buraya bu POSTA ve KARGO dahilinde CEP TELEFONU getirilmesi yasak.

Unutmadan postanıza şahıs yerine şirket ismi yazılırsa direk ticari sayılır ve ürünü ithal etmek zorunda kalırsınız

Türkiyetiki çarpık gümrük kontrolü(Gümrük memurları
sağolsunlar) nedeni ile çoğu zaman 2000 usd değerindeki ürünlerinde direk kapıya kadar geldiği oluyor.

İthalat işlemini bir gümrük müşavirine yaptırmanız gerekiyor.
unutmadan ithalat içinde aşağıdaki belgeler gerekiyor.
1 - Eğer faturanızda garanti belgesi gerektiren ürün var ise(gtip no ile check edilir)Sanayi bakanlığından (bulunduğunuz ilin stm lerinde) ya garanti belgesi çıkartacaksınız yada şahıs muhafiyet belgesi alacaksınız.
2 - ürünün faturası.
3 - ürün ödemesini gösteren bankadan alınmış ödeme bildirim formu.
4 - Eğer ürünler gümrük birliği olan bir ülkeden geliyorsa ürünü aldığınız firmanın size göndereci ATR belgesi
5 - müşavire vekaletname
gerekmekte.

Bu belgeleri müşavirinize ulaştırdığınızda müşaviriniz size ürünün çekilmesi için bir fiyat teklifi (müşavirlik ve konşimanto bedeli) gönderiyor.

ve siz ürününüzü ürün bedeli X kdv x vergi + ardiye (ardiyede bekledi ise) + ordino bedeli olarak alabiliyoruz.

Eksikler ve yazım hataları olabilir kusura bakmayın edikleye edikleye düzeltiriz artık :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

DHL çok çakal bir firma peşini bırakmasaydın keşke. İnsana masraf çıkarmaya bayılır. 100 liralık mal getirirsin 300 lira ödetir sana yok şuydu buydu derken. Sırf bunun için eğitim aldıklarına falan inanıyorum. sdf

Bir kere o belgeleri DHL'e niye gönderdin ki? Hangi gümrükte bekliyorsan oraya gidecektin belgeyi onlara verecektin az biraz vergisini neyse ödeyip malı çekecektin.

gumruk memuru ikinci incelemede de gumruk islemi gormesine karar vermis. ne yapmak gerekiyo bu durumda bilemiyorum ki. DHL'e kalsa 400+ lira masraf cikaracak. ben nereden ogrenebilirim gerekli belgeleri goturup, gerekirse vergisini odeyip alabilme prosedurunu? bu konuda yardimci olursa biri cok makbule gelir, acil lazim mal, yenisini siparis etsem yetismeyecek cunku.
Sosyal ağlarda paylaş

Disappear said:

gumruk memuru ikinci incelemede de gumruk islemi gormesine karar vermis. ne yapmak gerekiyo bu durumda bilemiyorum ki. DHL'e kalsa 400+ lira masraf cikaracak. ben nereden ogrenebilirim gerekli belgeleri goturup, gerekirse vergisini odeyip alabilme prosedurunu? bu konuda yardimci olursa biri cok makbule gelir, acil lazim mal, yenisini siparis etsem yetismeyecek cunku.

öyle dediğime bakma da ya bu DHL ile uğraşılmaz aslında ya baya dişli olduğunu hissetireceksin ancak öyle yola geliyorlar. çok zor yani. ürün DHL antreposunda olduğu için önce onları aşman gerekiyor.

sana en iyi tavsiye ürün öyle çok ihtiyacın olan bir şey değilse teslim alma bir de üstüne refund alabiliyordan ne mutlu sana. en iyi yapabileceğin şey bu.
daha sonra hiç bir zaman UPS/DHL/FedEx gibi özel kargo şirketlerini kullanma özellikle DHL çok çakal sanki bilerek anlaşarak malları gümrüğe takıyorlarmış gibi geliyor bana. artık üç beş ne koparırsak derdindeler.

USPS gibi ülkelerin devlet servislerini kullan. gümrüğe takılınca vergisi neyse 3-5 ödersin alırsın malını. bundan başka da zorluk çıkarmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...