Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

İyi de ben bilgiyi doktordan almıyor muyum? Yani ne kadar kullanacağımı, nasıl kullanacağımı vs. eczacı doktor değil ki. Neden ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor? Ayrıca hamallık değil mi bu? Yani sebil gibi ilaç var. Hangisinin nasıl olduğunu nasıl aklında tutsun? Daha doğrusu tutabiliyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an gelen bir bayan müşteriye doktor prozinc şampuan yazmış eczanede tarif etsinler demiş. 15 dakika 50 tane sorusuna cevap verdim ablanın.

Doktor tarif etse bile özellikle karmaşık ilaçlarda doktorla beraber doz ayarladığımız oluyor. Doktorun telefon açıp etkileşim riski var mı diye sorduğu oluyor. Saçma sapan sıkmak yerine gelseniz yanıma 1-2 gün kalsanız anlarsınız.

Hasta yeni hamile, emziriyor doktora söylemeyi unutmuş. Eczanede sorar gibi 50 tane örnek verebilirim ama anlayana.

Keşke batıdaki hastane, fabrika ve eczane eczacılığının tamamında çalışsak.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Sawer said:

KapIKulu said:

Şu saatte eczanemdeyim dün gece nöbetçi olmama rağmen. Ayrıca bankadan sağlık müdürlüğünden SGK dan çıkamıyor eczacılar günümün yarısı kurumlarda geçiyor. Ayrıca konu eczacıların eczanede olmaları değil dünyanın en pahallı benzinini dünyanın neredeyse en ucuz ilacını kullanmamız.

ahahaha koptum şuna ya :D

Hayırdır komik olan nedir?

Ayrıca kime neyi anlatmaya çalışıyorsunuz. Evin planını ben çizdim mimar bilgisayara aktardı mantıklı adamlara anlatılacak birşey yok. Belli ki bir karın ağrıları var. Hayatı boyunca aspirin, antibiyotik, öksürük şurubundan başka birşey almamış adam "alırım lan ben ilacımı" der. Yarın öbürgün bir kanser ilacı, diyaliz, hemofili, büyüme hormonu vs. almaya gittiğinde görürüm gözünüzü.

komik olan şu
1- İlaç mutlaka ucuz olması gereken birşey , toplumun en düşük kesiminin alabilmesi lazım.
2- Burda önemli olan şey senin cebine kaç fazladan kuruş girceği değil , kurtulan hayatlar
3- Sen bu kafayla keşke eczane değil benzin istasyonu açsaydın.
Sosyal ağlarda paylaş

komik olan şu
1- İlaç mutlaka ucuz olması gereken birşey , toplumun en düşük kesiminin alabilmesi lazım.
Ucuz olmasın demişmiyim?
2- Burda önemli olan şey senin cebine kaç fazladan kuruş girceği değil , kurtulan hayatlar
O zaman doktor eczacı parasız çalışsın. Malım bedelsiz kamulaştırılıyor diyorum.
3- Keşke bu kafayla okuduğunu anlayabilseydin.

Ya sırf cevap vermek için saçma sapan konuşmaya gerek yok.

Ayrıca:

Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Şu an gelen bir bayan müşteriye doktor prozinc şampuan yazmış eczanede tarif etsinler demiş. 15 dakika 50 tane sorusuna cevap verdim ablanın.

Doktor tarif etse bile özellikle karmaşık ilaçlarda doktorla beraber doz ayarladığımız oluyor. Doktorun telefon açıp etkileşim riski var mı diye sorduğu oluyor. Saçma sapan sıkmak yerine gelseniz yanıma 1-2 gün kalsanız anlarsınız.

Hasta yeni hamile, emziriyor doktora söylemeyi unutmuş. Eczanede sorar gibi 50 tane örnek verebilirim ama anlayana.

Keşke batıdaki hastane, fabrika ve eczane eczacılığının tamamında çalışsak.

Doktor işini yapmadığı için eczacılığa gerek var mı demek istiyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

ben yazdığım reçetemin bakkal tarafından verilmesine de, yıllardır doktorlara yapılan sindirme politikalarının eczacılara uygulanmaya başlanmasına da karşıyım.
devlet sizin ucuz ilaç almanızla zerre kadar ilgilenmiyor. çünkü zaten ilaca para ödemiyorsunuz bir çoğunuz. doğuda da halkın yarısı yeşil kartlı. kimse ilaca para ödemiyor zaten.
amaç eczanelerin karını düşürüp ilaçları bakkalda veya eczane zincirlerinde satıp eczacıları da kasiyer yapmak. ama her zaman ki hükümetin populist yaklaşımlarına ağzınız açık bakıyorsunuz.

hala aptal aptal sorular sormayın. burası en kötü ihtimalle üniversite okumuş insanların forumu zannediyodum. çoğu insanın niyeti eczanelere duyduğu garip garez/nefreti kusmaya yönelik mesajlar. konu hakkında BİLGİ SAHİBİ bile değil.
alacağınız 1 ilacın 1 damla fazlası kalp ritminizi bozup kardiak arreste sokar. sağlık işi ciddi bir iştir, bakkalla falan olmaz bu iş. her adımında ciddi eğitim almış insanlarla yapılmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

başka ülkelerde bütün toplumun ilaçlara toleransının/yan etkisinin genetik haritaları oluşturulurken, verilen dozun ne kadarı kana geçiyor ne kadarı etki ediyor bunlar her hasta için tek tek veritabanları oluşturulurken siz kalkmışsınız sırf amerikanın ilaç sektörü pazarını türkiyede arttırabilmesi için uydurduğu bir sistem olan Bakkal ve Eczane Zincirlerini savunuyorsunuz.

bilimden, dünyadan bu kadar bihaber bi kafayla kendinizi nasıl okumuş görüyorsunuz şaşıyorum!?
Sosyal ağlarda paylaş

Görmüyoruzdur belki, senin kadar bilgi sahibi olmama ihtimalimiz çok yüksek. Hatta bunun için soru soruyor insanlar. Yanlış bildiklerini yazıyorlar. Siz bilenler de yanlış olduğunu söylüyorsunuz. Ama adam buraya da yazmazsa nasıl öğrenecek yanlış olduğunu?

Benim eczacı arkadaşım yok. Gerçekten nasıl düşünüldüğünü merak ettiğim için soru soruyorum ama "atar" dışında pek bir cevap alamadım.

Hani "bir gün sizin de bilgisayarınıza format atmanız gerekir, o zaman sorarsınız ben de sizi aşağılarım" diyeceğim ama bence siz onu da biliyorsunuzdur. Baya bir ezildik, büzüldük şimdi...
Sosyal ağlarda paylaş

yıl 2011.kendim pansuman yapamayacağım bir yaram olursa zaten hastaneye sağlık ocağına gösteririm eczaneye değil.tanımadığım eczacının da kendi kendine karıştırıp yaptığı kremi(test edilmemiş) kullanmam.
yaptığınız hizmeti doğru düzgün kabullenmek ve anlatmak yerine saçma sapan şeylerden bahsediyorsunuz.
bilmiyoruz açıklayın dedik yazmadınız.
hizmet derken ne kastediyosunuz?vatandaşa 1 tl lik ilacı verirken vergilerden aldığınız kar payını(her ne kadarsa)hakedecek ne yapıyorsunuz?(ilaca ulaşımdan başka-yani marketlerin yaptığı gibi)
doktor reçetesi almış biri o ilaçlar etkileşime girince size dava açabiliyor muyuz?sorumluluğunuz ne kadar?yoksa doktor yazmış ben verdim mi diyosunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Sen istediğin yere gidip pansuman yaptırabilirsin ama eczanelerin hizmet ettiği yaş ortalaması çok yüksek. Bir eczaneye git 1 saat otur gelenlere bak bakalım. Oraya gelenlerin çoğu prospektüsü bile zar zor okuyacak durumda, eczacıların en büyük faydası yaşlı insanlara. Günde kaç kere alacağını söyler, gerek varsa pansuman yapar, evde kullanmasın için sıvı hazırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yaşlı insanlara google hizmeti veriyosunuz diye benim vergilerimden kar payı almak zorunda değilsiniz bence.gelenlerden alırsınız parasını ya da almazsınız.ayrıca yine bu hizmet için aile hekimleri zaten para alıyor. bilgi hatları var.
bizim merak ettiğimiz eczanenin ilaçlarla olan ilgisi ve bakkaldan olan farkı nedir?ilaçlar sürekli kontrollü alınıyor olsa.eczacı ev ev dolaşıp uygulama karışım yapıp ilaçları tetkik ediyor olsa anlayacağım mesela hizmeti.bir kere sorumluluk alıyo musunuz o önemli?sorumluluk almayan birinin para alması bu düzende haksızlıktır zaten başlı başına.
ayrıca arkadaşım var eczacı ona da takılırım.ama düzgün bi açıklama okusam hmm tamam deyip hak vereceğim mesela.eczanelerin bugüne kadar bizim için önemi belki başımıza gelmediği için anlamadık ama o önemini anlatın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi bi kere siz falan deme ben eczacı değilim. Verginden bunun için para alınmamasını istiyorsan o zaman belediyelerin evsizlere, sokak çocuklarına, yaşlılara yaptığı tüm yardımlara hayır diyorsun sanırım?

Eczaneye giden paranın fazla olup olmadığı ayrı bir konu, eczanelerin yaptığı iş ayrı bir konu ayrıca. Aile hekimlerinin de bir b.k yaptığı yok dolayısıyla bilgi eksikliğim de yok.
Sosyal ağlarda paylaş

cure sorularına eczacı olmadığım için cevap veremiyorum. muhtemelen tatmin edici açıklamaları vardır. ama yanlış reçetede Dr. kadar eczacı da sorumlu. benzer bi dava biliyorum çünkü. eczacı kalfayı bırakmış o da dr'un ilacını değil başka ilaç vermiş yan etki gelişmiş gibi...

riglous
genel olarak yazdım, o kadar saçma mesajlar var ki... konuyla alakası yok eczacılara bok atalım da nolursa olsun :P yoksa kesinlikle iyi niyetle yapılan eleştirler ve sorulan sorular başımızın tacı. keşke dr'dur,eczacıdır hemşiredir vb. sağlık çalışanları olarak bize sorular sorulsa biz de anlatsak. ama yanlış anlaşıldıysam özür dilerim hiç bir mesleği ezmek gibi bir niyetim olmadı. her meslek değerlidir, zannetmiyorum formatı veya bilgisayar konusunda bi bilgiyi müh. arkadaşlarıma danışmadan yaptığımı :)
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Bakkala gidip alerji için ne lazım dediğinde vereceği cevap ile bu işin eğitimini almış birinden alacağın cevabın hangisine güvenilir emin değilim :P

alerjim olduğunda hastaneye giderim eczaneye değil.insan vücudu üzerindeki herhangi bir olay için de herkesin hastaneye gitmesi gerekir.doktorlara.bunun eğitimi alıyorlar.testleri hastanede yapılıyor.eczacıya gidince onun da o hastalığı çok iyi biliyormuş gibi tanı koyup(yetkisi olmadığı halde) ilaç vereceğini sanmıyorum.(sorumluluk)
mardox
benzer dava dediğin başka bir olay.ben reçetede X ilacı yazdığı halde o ilacı alıp o ilaç yüzünden ölen birisinden bahsediyorum.o ilacı niye verdin kontrol etmedin diyolar mı eczacılara yoksa bütün sorumluluk doktorda mı?
Sosyal ağlarda paylaş

şunu da belirtmek isterim. siz zaten ilaç alırken katkı payı ödüyorsunuz ilaca para verdiğiniz 40 yılda birdir. (çoğunuz)
fakat katkı payları gitdgide artıyor. eskiden aile hekimine hiç para vermezken şimdi 3 TL oldu katkı payı. sizin asıl indirim isteminz gereken şey katkı payı adı altında sizden alınan ilaç parası.

buradaki amaç eczacıların karını %10 buharlaştırıp, eczaneleri kapattırıp buraları Amerika Kaynaklı firmaların veya büyük süpermarketlerin bu eczaneleri satın almasını sağlamak.
Sosyal ağlarda paylaş

valla eczacı da davaya dahil olduğuna göre o da sorumlu yanlış ilaç verildiğinde. çünkü reçetedeki ilaç diabet ilacıydı hastaya antibiyotik verilmişti.
asıl sebep kalfa reçetyi yanlış okudğu için yanlış ilacı vermiş. bu durumda eczcı da sorumlu. ama nasıl sonuçlandığını bilmiyorum. eczcı arkadaşlar anlatırsa daha iyi olur yasal yükümlülüklerini.
işte ilacı bakkal satarsa kalfadan daha iyi olacağını sanmıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

şunu da belirtmek isterim. siz zaten ilaç alırken katkı payı ödüyorsunuz ilaca para verdiğiniz 40 yılda birdir. (çoğunuz)
fakat katkı payları gitdgide artıyor. eskiden aile hekimine hiç para vermezken şimdi 3 TL oldu katkı payı. sizin asıl indirim isteminz gereken şey katkı payı adı altında sizden alınan ilaç parası.

buradaki amaç eczacıların karını %10 buharlaştırıp, eczaneleri kapattırıp buraları Amerika Kaynaklı firmaların veya büyük süpermarketlerin bu eczaneleri satın almasını sağlamak.

asıl tartışılması gereken konu arada kaynamasın.
Sosyal ağlarda paylaş

ya anlıyorum orası büyük politikalar.onları tartışmıyorum ben zaten haklısınızdır.
ben eczacıların karlarının kimin cebinden çıktığını ve bu karları hakedip haketmediklerini soruyorum.4 yıl okumanın amacı neymiş.kesin var zaten de biz anlayamıyoruz işte.mesela herkes eczane açsa ona buna reçetesiz ilaç satar para için sonra yan etkilerden geçilmez ortalık.eczacılar eğitimli olduğu için etik kurallara uyarlar o yüzden gereklidirler mi?onun gibi bişey mi?
hastanenin(hastanede çalışıyorum) eczacısıyla konuşayım da gelip buraya anlatayım bari dicem ama ona da sorunca alınıp kızar mı ki bana..
Sosyal ağlarda paylaş

asıl tartışılması gereken o evet de
aynı şey mesela bakkal - süpermarket olayında da oldu. bakkalın tek olayı eve yakın olması onun dışında bi ürünün üreticiden son tüketiciye kadar gelmesinde bakkal süpermarketlere göre çok verimsiz. bir bakkal için iş çok değişiyor adama üzülüyoruz ama toplam verimlilik çok arttı süpermarketler çoğaldığında. ha süpermarket pastasından kim pay alıyor onu bilmemem. o ayrı bi olay.

aynı şey kısmen eczaneler için de geçerli. bundan 10 sene önce yapılmaya çalışılsaydı bu süpereczane olayı çok kötü derdim, ama aile hekimi, sağlık ocağı, sigortalıların bütün hastanelere gidebilmesi gibi gelişmeler, eczanelerin küçük hastalıklar için tedavide rollerini çok azalttı (yeteri kadar değil ama daha da azaltacak). dolayısıyla büyük ecza marketleri verimli olur

ha o marketlerden, ilaç pazarından büyük paraları cukkalıyolar derseniz hiç bişey demem. orda haklısınız.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...