Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

goldbären said:

ilaç satış ağı ve perakendesi tatlı bir gelirr kaynağı, bunu da bakkalları tasfiye ettikleri gibi tasfiye edip dev büyük eczane zincirlerine çevirmek istiyorlar.

bi de aynen bu. daha bir kaç sene önce özel şirket eczanesi gibi saçmalıkları yasallaştırmak isteyen bir hükümetten bahsediyoruz. yani referandum gibi bir olay olabilir detaylara bakarken ana resim kaçıyor olabilir. çünkü o özel eczane konseptine en çok karşı çıkan eczacılar olmuştu haliyle
Sosyal ağlarda paylaş

git yüksek puanla üniversiteye gir.4 sene zor dersleri oku.memleketine git.kredi çek dükkan aç.reçeteyle gelenlere reçetede yazanları aynen ver.yoksa yerine muadilini ver en fazla.sonra devlet para vermiyor bize diye ağla.sonra millet cahil bizi kimse anlamıyor iplemiyor diye ağla.

ben bi de şunu merak ediyorum.eczacı aracılık yapıyor yani malın fiyatına kar koyuyor ya.o kar kimin cebinden çıkıyor?diyelim zam geldi eczacıların karı arttı.vatandaş tek tek aldığı ilaç için eczacıya kar payını hemen mi ödüyor, yoksa devlet topladığı vergilerden mi o karları dağıtıyor eczacılara, yoksa kimden alıyolar?devlet kendi bünyesine alamaz mı eczaneleri.memurlarıyla(eczacılık mezunları) kar payı olmadan satamaz mı?ne olur o zaman?

bilmediğim için soruyorum,öğrenelim lütfen.aklımda böle bi imajları var işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendisliğin yanında anasınıfı eğitimi denginde bi eğitim al.
Diplomayı kirala,mühendisten çok para kazan.
=Profit.

Mühendisliğin yanında anasınıfı eğitimi denginde bi eğitim al.
Biraz sermayeyle düzgün biyere dükkan aç, güvenilir bir kalfa al bütün gün arkadaki bilgisayarda fal aç.
=More Profit.

Ya ilaca zam gelse kıyameti koparıcak adamlar, ilaç fiyatları düşüyor aman eczacılar üzülmesin diye tribe giriyorlar sonra ben kafanıza kuş pislese hükümetten biliceksiniz diyince suçlu oluyorum...

Bak adamlar ilaç fiyatlarını düşürüyor bunun karşılığında kurmadıkları hain plan kalmamış, meğer maksat saygıdeğer eczacılarımızı batırmakmış hmmm.
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendisliği ülkedeki 3-5 tane üniversiteden birinde okumadıysan 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyorsun, Eczacılığı en low profile okulda bile okusan o bakkalı açma hakkına sahipsin.

Kısaca afedersin de ODTÜ makine ile yakın doğu üniversitesi eczacılık bölümünü karşılaştırırsam iyimser bile karşılaştırmışım demektir.

Ayrıca mühendislerin ne eğitimi aldığını kendimden biliyorum, eczacıların ne eğitimi aldıklarına da açıp bakabiliyorsun ne ders alıyorlar diye...

Sallayan biri varsa o ben değilim yani kısaca...
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Mühendisliği ülkedeki 3-5 tane üniversiteden birinde okumadıysan 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyorsun, Eczacılığı en low profile okulda bile okusan o bakkalı açma hakkına sahipsin.

Kısaca afedersin de ODTÜ makine ile yakın doğu üniversitesi eczacılık bölümünü karşılaştırırsam iyimser bile karşılaştırmışım demektir.

Ayrıca mühendislerin ne eğitimi aldığını kendimden biliyorum, eczacıların ne eğitimi aldıklarına da açıp bakabiliyorsun ne ders alıyorlar diye...

Ahahah abi bu nasıl komik bir argüman yahu derslerine açıp bakabiliyorsun. açıp baktığını sanmıyorum ama sen isimlere bakıp aa organik kimya ne kadar kolaymış zuhzuh falan diyorsan argümanın baya kötü. ben bizzat mühendislik bölümünde de 1 sene bulundum onun dışında eczacılar aldığı bazı tipik dersleri de aldım, zaten annem eczacı onun dışında mühendis olan çok yakın arkadaşlarım da var. dersleri karşılaştırabiliyorum mühendislerin derslerinin daha zor olduğu genel olarak doğru olabilir ama eczacıların aldığı derslere anaokulu seviyesinde demek baya cahilce.

diğer dediğin ise mühendis fakültelerinin çokluğundan kaynaklanıyor. devletin hatalı politikasını sanki gökten inmiş bir dert gibi göstermeye gerek yok. ülkenin teknisyen yetiştirmesi gerekirken teknisyenlerin işini mühendisler yapıyor her yer mühendislik fakültesi içeren üniversite dolduğu için. dolayısıyla arada bir dengesizlik varsa seçim öncesi 15 üniversite açan hükümetin başarısız eğitim politikası
Sosyal ağlarda paylaş

mühendis ile eczacı arasındaki fark şu: birisi bilgisini kullandırıp para kazanıyor, diğeri sermayedar. sermayedar olmasına rağmen bulunduğu sektör diğer sektörler gibi serbest girişe açık değil.

büyük bir firmanın zincir mağazalarında bireyler daha az kar marjı ödeyerek hizmet alabilir. kusura bakmayın eczacılar, istenmiyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

EricCantona said:

Ahahah abi bu nasıl komik bir argüman yahu derslerine açıp bakabiliyorsun. açıp baktığını sanmıyorum ama sen isimlere bakıp aa organik kimya ne kadar kolaymış zuhzuh falan diyorsan argümanın baya kötü. ben bizzat mühendislik bölümünde de 1 sene bulundum onun dışında eczacılar aldığı bazı tipik dersleri de aldım, zaten annem eczacı onun dışında mühendis olan çok yakın arkadaşlarım da var. dersleri karşılaştırabiliyorum mühendislerin derslerinin daha zor olduğu genel olarak doğru olabilir ama eczacıların aldığı derslere anaokulu seviyesinde demek baya cahilce.

diğer dediğin ise mühendis fakültelerinin çokluğundan kaynaklanıyor. devletin hatalı politikasını sanki gökten inmiş bir dert gibi göstermeye gerek yok. ülkenin teknisyen yetiştirmesi gerekirken teknisyenlerin işini mühendisler yapıyor her yer mühendislik fakültesi içeren üniversite dolduğu için. dolayısıyla arada bir dengesizlik varsa seçim öncesi 15 üniversite açan hükümetin başarısız eğitim politikası

Abi gerçekten organik kimya ile, akışkanlar mekaniğini falan aynı kefeye koyabiliyorsan ben sana yorum bile yapmıyorum...
Organik kimya dediğin şeyin ne olduğunu da biliyoruz az buçuk aldık kimya dersi...
Ki olay sadece dersin ismi içeriğinde değil nasıl uygulandığında...
Sosyal ağlarda paylaş

eczacılık meslegi türkiye'de diger bir cok meslek gibi aslında yanlıs kulvarlarda yapılıyor (tıpkı pratisyen hekimin sadece ilac yazcak bir saglık memuru gibi görev yapması,mühendisin tekniker muamelesi görmesi gibi) ama bunun sucu ne eczacılar ne de ogrencıler,bunun sorumlusu turkiye nin taaa osmanlıya dayanan sendikalaşma ve işçi sınıfı oluşturamama sorunu,hükümetin meslekler üzerine alacagı kararlar ve cıkaracagı yasalar karşısında adam gibi bir örgütlenme olmaması.

eczacılık da tabiki ilac satmak degil,oturup kimyager,biyolog,hekim,eczacı birlikte atıyorum alzaymır icin hap yapmaları,bugun eczacılar olmasa bırakın antibiyotigi öksürük şurubu bile icemezdiniz,o yuzden yeeeaa o da meslek mi gibi söylemler cok sığ kalıyor.

ek olarak tabi türkiyenin uluslar arası bir ilaç şirketi bkz.bayern gibi,olmadıgından ötürü eczacıların akademik araştırma yapacagı atıyorum kuş gribini tedavi etcek bir hap üzerinde çalışması da olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

büyük bir firmanın zincir mağazalarında bireyler daha az kar marjı ödeyerek hizmet alabilir. kusura bakmayın eczacılar, istenmiyorsunuz.

sağlık sektörünün özel sektörün insafına bırakmak oldukça saçma bir davranış bir kapitalist ülke için bile (bkz amerika)
Sosyal ağlarda paylaş

organik kimyanın eğer molekül isimlendirme ve bir kaç kıçı kırık 3-4 atomu olan 2 moleküllü denklem ezberlemek olduğunu sanıyorsan buraya öyle denklemler koyarım ki aklın durur

hele ki eczacılık fakültelerinin huyu olan insafsız ve gereksiz ezbercilik mantığına girmiyorum bile. eğer ki ezberin es kaza kötüyse akışkanlar mekaniğini bile tercih edebilirsin bütün bitkilerin latince ismini ve içindeki aktif maddelerini isimlerini ve formüllerini ezberlemeye
Sosyal ağlarda paylaş

pek çok meslek için aynı durum sözkonusu.

doktorlar, mühendisler, mimarlar...

eskiden 4-5 fakülte vardı. girmek zordu. mezunlarsa hem kaliteli olurdu ve hem de iyi işlerde çalışırlardı. şimdi 500 tane üniversitenin hemen hepsinde her bölüm var. kalitesizlik diz boyu. işsizlik diz boyu.

doktorlara yapılan dayatmalar ortada.

mimar-mühendislerin çilesi zaten farksız.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

sağlık sektörünün özel sektörün insafına bırakmak oldukça saçma bir davranış bir kapitalist ülke için bile (bkz amerika)

sağlık sektörünün tek sorunu finans. devletin izlediği politikalarla aşılabilecek bir sorun bu da. sigortalar neden var ayrıca?

herşeyin bir çözümü vardır. gereksiz vehimlerle sağlıklı işlemeyen verimsiz kurumları ayakta tutmaya gerek yok. ayrıca başlığın raftaki malım eridi serzenişiyle açıldığını hatırlatırım.

"nutella yerim" said:

eczacılık meslegi türkiye'de diger bir cok meslek gibi aslında yanlıs kulvarlarda yapılıyor (tıpkı pratisyen hekimin sadece ilac yazcak bir saglık memuru gibi görev yapması,mühendisin tekniker muamelesi görmesi gibi)

şu 10 numara tespit. bu şekilde ele alındığında raftaki mal erimesi dışında konuya yaklaşabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...