Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rutkay Aziz...

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

1-) Ben bu ülkenin üniversitelerinden bi bok olmayacağına dair inancımı koruyorum, yökle de yöksüz de bi halt olmaz.
2-) Amerika'da da iyi olan üniversiteler devlet üniversiteleri değil zaten kolejler.
3-) Benim amerikada ekonomi profesörü olmuş kuzenim TR'de herhangi bi üniversiteden kabul alamadığı(devlet ünileri,özel istemiyor) için hala Ohio'da öğretim üyeliği yapıyor,emin ol Türkiye'deki Üniversitelerin ne kadar içi boş, torpille,saçma sapan şekillerde çalıştığını çok iyi biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

sen cok eneteresansin

anadolu universitesinin birikmsi parasini kullanmasina izin vermeyen bizzat YOK

anadolu universitesinin yatirim planlari senelerdir reddediliyor, sivil havacilik okuluna milyarlik ekipman lazim develt kaynak vermedigi gibi kullandirtmiyor o parayi

o para acikogretim fakultesinin kazandigi para cunki, baska fakultene aktaramassin diyor

o zaman acikogretimde okuyup eskisehire gelen ogrencilerin yurt sorunu var, onlara yurt yapalim diye teklif ediyor universite, YOK ise hayir acikogretimde okuyanlar yurtlardan yararlanamaz diyor

senelerce aprayi kullandirtmiyorlar, ondan sonra kullanmiyorsun sen bu parayi diye el koyuyorlar

zir cahiler ise "e bankada yatiyormsu para, faizde parami durur lol" diye yorum yapiyor, sonra baska insanlara bok atiyor sekil 1-a daki gibi

girin yok un sitesine, inceleyin basvurulari bilgi edinme kanunu ile gelen haklariniz var, cok rahat bulursunzu anadolu universitesinin yaptigi muracaatlari

ama nato kafa nato mermer olunca basin ne diyorsa yiyor insanlar bole iste

TAMAMİYLE sorun budur!

Yök, Anadolu üni'ye izin vermiyor. Sivil havacılık'a o kadar çok ekipman lazım ki bankada milyonlar var harcayamıyor. AÖF'ten gelen parayı AÖF için harcayabilirsiniz diyor.
Bunun için daha zar zor AÖF binası yapabildiler.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

1-) Ben bu ülkenin üniversitelerinden bi bok olmayacağına dair inancımı koruyorum, yökle de yöksüz de bi halt olmaz.
2-) Amerika'da da iyi olan üniversiteler devlet üniversiteleri değil zaten kolejler.
3-) Benim amerikada ekonomi profesörü olmuş kuzenim TR'de herhangi bi üniversiteden kabul alamadığı(devlet ünileri,özel istemiyor) için hala Ohio'da öğretim üyeliği yapıyor,emin ol Türkiye'deki Üniversitelerin ne kadar içi boş, torpille,saçma sapan şekillerde çalıştığını çok iyi biliyorum.

aha dur hepsini okumamıstım. 2. madde daha da efsaneymis eahugfdhesugflasşh jdbs afnbdasfads.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

EricCantona said:

http://bildiri.anadolu.edu.tr/projeler.php

Birader araştırmaktan bu kadar aciz misin ya? Bak orda adamlar 2006, 2008 projeleri diye pdf koymuş bi aç bak bakalım onlara. Neymiş onlar baktın mı? Bakınca tekrar gel böyle komik şeyler yapma. Anadolu Üniversitesnin 2005 senesinden beri zaten 5 tane aktif projesi olduğuna gerçekten inandıysan, senle bu ülkenin akademik durumunu bile tartıştığıma gülerim.

Çok biliyosun ya araştırmayı, al eline bi hesap makinası o bildirilerdeki projelerin ödeneklerini bi topla bak elinde nasıl bi rakam kalıcak, bir de bankada faize yatırdıkları paraya bak....
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikada iyi devlet üniversiteleri de var (bölüme göre değişmek üzere). Meslea SUNY fizik ve matematik baya iyi. California Berkley yine amerikanın en iyi üniversitelerinden. California Los Angeles oldukça iyi bir üniversite. Michigan Ann Harbor, Georgia Tech, Penn State, University of Washington, Urbana Champaign, Maryland, Texas Austin, bunların hepsi amerikada ilk 50-100ye girebilecek üniversiteler. Bunun yanında daha 10 tane falan sayarım. Yine bir tarafından bilgi sallıyorsun.

Ayrıca bu konuda Türkiyede üniversitelerin ne kadar kötü durumda olduğunu bilmeyen bir insan bile yok ve tartışma konusu da bu değil. Biz şuan, şu haliyle bu hükümet ve YÖKün kötü olan durumu daha da kötüleştirdiğini tartışıyoruz. Kıvırmaya gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Çok biliyosun ya araştırmayı, al eline bi hesap makinası o bildirilerdeki projelerin ödeneklerini bi topla bak elinde nasıl bi rakam kalıcak, bir de bankada faize yatırdıkları paraya bak....

Yaptıysan gel söyle bana yapmadıysan boş konuşma bence. Ayrıca viktorun söylediği şeyi de kontrol et. Eğer sana verdiğimiz bilgiler eksikse ve yanlışsa buyur söyle. Hemen bi sayfada 5 tane proje görüp de heycanlanan sen girip bu araştırmayı yapmadığın için zaten topu bana atman komik olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

TAMAMİYLE sorun budur!

Yök, Anadolu üni'ye izin vermiyor. Sivil havacılık'a o kadar çok ekipman lazım ki bankada milyonlar var harcayamıyor. AÖF'ten gelen parayı AÖF için harcayabilirsiniz diyor.

Al bak bu da yazılmış, gir bunu kontrol et yanlışsa yanlış de. Yok yapmayacaksın pardon hata etmişim bişey bilmeden konuşmuşum de köşeye otur bence diretmenin anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Amerikada iyi devlet üniversiteleri de var (bölüme göre değişmek üzere). Meslea SUNY fizik ve matematik baya iyi. California Berkley yine amerikanın en iyi üniversitelerinden. California Los Angeles oldukça iyi bir üniversite. Michigan Ann Harbor, Georgia Tech, Penn State, University of Washington, Urbana Champaign, Maryland, Texas Austin, bunların hepsi amerikada ilk 50ye girebilecek üniversiteler. Yine bir tarafından bilgi sallıyorsun.

Ayrıca bu konuda Türkiyede üniversitelerin ne kadar kötü durumda olduğunu bilmeyen bir insan bile yok ve tartışma konusu da bu değil. Biz şuan, şu haliyle bu hükümet ve YÖKün kötü olan durumu daha da kötüleştirdiğini tartışıyoruz. Kıvırmaya gerek yok.

Berkeley'in mühendislik harcı bu yıl 22,492.25 dolar. Çok kamu üniversitesi gerçekten ya...
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

abi sen neden anlama kıtlığı çekiyorsun? Herhangi bir problem mi var? Anadolu Üniversitesi "oo hacı iyi para yaptık bunla bi kupon yapalım gerisinide faize yatıralım" mantığında çalışmıyor.

Adamlar "KULLANAMADIKLARI" parayı gayet zekici bir şekilde faize yatırıyorlar ki hiç olmazsa para değer kaybetmesin. Bak ne diyorum, KULLANAMADIKLARI.
neden?

Senin o aşık olduğun YÖK yüzünden
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Berkeley'in mühendislik harcı bu yıl 22,492.25 dolar. Çok kamu üniversitesi gerçekten ya...

Birader tek bir örneğe yarım bir argümanla karşı çıkıyorsun, geri kalanlara ise bakmıyorsun. Sana ilk 50de bir sürü devlet üniversite saydım hala ne geveliyorsun?

http://en.wikipedia.org/wiki/University_of_California,_Berkeley

Devlet mi değil mi sen onu söyle önce bana? İyi mi değil mi bir de onu söyle. Sonra yazdığın şeye bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşım bak basit, ben maliyenin parayı el koymasını desteklemiyorum, ben o üniversitenin o parayı harcamasını destekliyorum. Ne gerekiyosa da o yapılmalı o paranın araştırmaya harcanabilmesi için, bunu engelleyen Yökse,yök'ün kafasını kırmak lazım, üniversite kendisi harcamıyorsa üniversitenin kafasını kırmak lazım...
Eğer o para dendiği gibi Yök izin vermediği için harcanmıyorsa Eskişehir Anadolu Üniversitesi çıkar kampanya başlatır,bi şekilde halka sesini duyurur o parayı harcar.
Ama bizim memlekette herkes salla başını al maaşını kafasında çalıştığı için, özellikle devlet kurumlarında kimsenin umurunda değil bankada yatan milyar dolar falan.

p.s. Tübitak projelerini topladım kaba hesapla 100 milyon TL çıkmıyor toplamda projelerin hepsi.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

EricCantona said:

abi sen neden anlama kıtlığı çekiyorsun? Herhangi bir problem mi var? Anadolu Üniversitesi "oo hacı iyi para yaptık bunla bi kupon yapalım gerisinide faize yatıralım" mantığında çalışmıyor.

Adamlar "KULLANAMADIKLARI" parayı gayet zekici bir şekilde faize yatırıyorlar ki hiç olmazsa para değer kaybetmesin. Bak ne diyorum, KULLANAMADIKLARI.
neden?

Senin o aşık olduğun YÖK yüzünden

Ulan ben sanki Yök süper kurum mutlaka kalmalı, çok seviyorum falan dedim...
Gidin bi hava falan alın ya hakkaten mantarlaşmış iyice kafalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

EricCantona said:

Birader tek bir örneğe yarım bir argümanla karşı çıkıyorsun, geri kalanlara ise bakmıyorsun. Sana ilk 50de bir sürü devlet üniversite saydım hala ne geveliyorsun?

http://en.wikipedia.org/wiki/University_of_California,_Berkeley

Devlet mi değil mi sen onu söyle önce bana? İyi mi değil mi bir de onu söyle. Sonra yazdığın şeye bak.

Kişi başına düşen milli gelir açısından ABD 47 bin 131 dolarla ilk sırada yer alıyor.

hani bunlara da bakmakta fayda var. 22k sana fazla gelebilir ama abd vatandaşına öyle değil işte.
Sosyal ağlarda paylaş

AHAHAHHAHAAHA

Abi devlet kurumu, devletin kurumuna kampanya mı başlatacak? Ya sen alkollü olabilir misin? Rektör zaten AKP'nin adamı. Sesini çıkaran adamı kovarlar. Üni'ye git bak her gün eylem var AKM'nin önünde.

Bir kere paraya el koydu lafı yanlış. Devletin parası zaten o para. Üniversiteler bağımsızlaşmadıkça bu böyle kalacak.

Ayrıca, Anadolu üniversitesi siyasi görüşü nedeniyle pek sevilmez. 700 öğretim görevlisinin %90'nı solcudur. Okulda ağır bir sol havası vardır. Eski rektör de sevilmiyordu şimdi AKP kendi adamını getirebildi.

Sadece Anadolu değil Eskişehir'de aynı durumda. Büyükerşen'in milyonlarca projesi var ama ödenek alamıyor devletten. Büyükşehirler arasında en az para alan belediye Eskişehir.
Yılmaz büyükerşen bu 2 sorunu (üni ve belediye) zaten televizyonlarda sürekli dile getiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır fazla bile gelse ABD'de iyi universitelere iyi, basarılı ogrenciler gidebilir. Buradaki gibi parayı basan gider olayı yok. Ee basarılı ogrenci de para vermeden gayet okuyabilir iyi bir universitede. Sunulan arguman yanlıs, arkasından gelen bahane daha da yanlıs. Konustukca rezil oluyor adam. Tartıstıgı adam da Ardeth yani. İnsan karsısındakini hic bilmiyosa da niye bu adam acaba eğitim bölümünün modu olmus diye bi dusunur.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:
p.s. Tübitak projelerini topladım kaba hesapla 100 milyon TL çıkmıyor toplamda projelerin hepsi.

O projeleri tübitak desteklediği için muhtemelen okuldan çıkmamıştır.

http://bildiri.anadolu.edu.tr/dosyalar/tubitak.pdf

Şu listeden bakarsan 3-4 sayfada zaten 100 milyon TLnin üstüne çıkıyor. Bunlar da genelde 2005-2011 arası yapılan projeler. Demek ki neymiş bir üniversitede yapılan projeler milyon TL civarlarını bulabiliyormuş sonuçta (nerden çıktığı önemli değil az sonra yazacağım şey için).

Bu üniversiteden alınan para ne? 500 milyon TL. Demek ki neymiş bu üniversitenin yaptığı projelerin değeri zaten bu miktardaymış. O zaman hangi kafayla bu üniversiteden bu paranın alınmasını destekliyorsun. Hala tartışmaya devam edecek misin bu konuyu
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Ardeth eskişehir o projeleri desteklerken 500 milyon para arttırmış.
Bu yapabiliceğinin yarısı kadar para akıtmış projelere/araştırmalara demek.
Lütfen azıcık düşün, bak eğer Yök engel oluyorsa paranın harcanmasına diyorum ya suçlu yökmüş, ama aksi taktirde hiçbişekilde bana bi üniversitenin 500 milyon lira para biriktirmesini açıklayamazsın yok böyle bi mantık.
Üniversite dediğin kurum para harcar,parası yetmez devletten ekstra ödenek ister, bunlar ne şekilde para arttırıp faize yatırabiliyorlar helal olsun valla.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

EricCantona said:

Gelelim şu Üniversitenin bankaya para yatırıp faiz yemesi saçmalığına, dünyanın herhangi bir modern ülkesinde bankada para biriktiren üniversitenin bütün yönetim kadrosunu görevden alırlar, bizde sadece parayı almışlar az bile...
Ulan demezler mi e şerefsizler burası ticaret kurumu mu,sizin işiniz gücünüz çoluğun çocuğun parasını alıp bankada faize yatırmak mı diye?
Bi yatırım yap, lab kur bişey yap vs... Bi bilimsel araştırma yapıcak olsan fon istesen o okulda 5 kuruş koklatmazlar ama işte para faizde yatıyor...
Hiçbişey yapamıyosan okulu yenile, tahtaları akıllı tahta yap, sıraları düzelt, öğrencilere burs ver, daha modern yurt yap...

artık böyle cevap vercem halim kalmadı valla
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

dusuncelihayvan said:

ben de alıntı yapayım anlamıyor sanırım.

AÖF = maliyeti neredeyse sıfır öğrenciden gelen gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi aöf? ya anlamıyor musun offf ben darlandım burada.

Bu ülkede 5 milyon üzerinde adam aöf e kayıtlı. Dönemlik 200-300 lira para veriyorlar kayıt ücreti olarak.

Parayı hayal edebiliyor musun?

Anadolu üniversitesi dünyanın en zengi 4. üniversitesi. Sen hala ne şekilde para biriktirmişler diyorsun. Kupon yapmış rektör ödeneğe 1 e 5 almış.

Aöf sınavlarının maliyeti inanılmaz boyutlarda. Rakamları duysan şaşırırsın. Ama kazanç o kadar büyük ki. Adamlar sıkıntıdan aöf maliyetlerini yükseltiyorlar. Gereksiz harcamalar yapıyorar. Her sınav öncesi okulda konferanslar seminerler düzenleniyor gelen adamlar otellerde konaklıyor her akşam adamlara kokteyl düzenleniyor falan filan...
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer bir üniversite sahip olduğu para skalasında araştırmaya para harcıyorsa afedersin devlete halt etmek düşer gider adamların elini öper teşekkür edersin.

Hala öğrenemediniz bu ülkede tübitaiğin yökün nasıl kurumlar olduğunu ve hala onların söylediği şeylere güvenip burda argüman yapıyorsunuz. Bu kurumlar dünyada eşi benzeri olmayan matematik köyünü baltalamaya çalışan, dünya ile eş zamanda nanoteknoloji araştırması yapmak isten boğaziçi taaa seneler önce desteklemeyen, bu ülkede dahi klasmanına girecek çocukları kopyacı olarak niteleyen kurumlar.

Sen de gelmiş onların söylediği şeye inanıyorsun. Bak ben objektif yaklaşmak için gayret ederim her zaman. İyi şeyler yok demiyorum, tübitak mühendislik ve uygulamalı projelere baya para veriyor bunu da bir teorikçi olarak övüyorum hatta. Ama bu sistem ile hiç bir şekilde dünya standartlarını yakalayamayız çünkü bilimsel araştırma çok daha hızlı yapılması gereken bir şey tek bir kurumun bürokrasisi ve insafına bırakılamaz. Üniversitelerin düşe kalka bunu öğrenmesi gerekir kötü olan üniversitelerin ise meslek üniversitesine meslek lisesine vs çevrilmesi gerekir. Tek bir kurumun bir ülkenin bütün üniversitelerini, bilim akademilerini yönetmesi çok sakıncalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu ben de diyorum ki harcasın, ha madem harcanamayan paraydı neden el konmasına bu kadar tribe girdiniz ki boş yere yatıyormuş işte yeni üniversiteler yapılıcak o parayla ne güzel... "yersen"

Ya arkadaş ben anlatamadım başından beri ben bu adamaların yaptığı herşey çok güzel diyip pembe gözlüklerle bakmıyorum ki napolyon gibi.
Bana bıraksan bırak yeni Üni açmayı yarısını kapatırım... Kalitesiz kalitesiz eğitim veren, mezun olmanın sana iş bulma yönünde hiç bi katkısı olmayan üniversite gereksizlik abidesi bana göre.
Sistem güzel Türkiye'de eğitim harika da demedim hiç bi zaman, en başta dedim Eğitim'i düzelticez dediler beceremediler diye, bunlardan önce de bok gibiydi TR'de eğitim şimdi de bok gibi muhtemelen 50 yıl sonra da bok gibi olucak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...