Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışından gelen eşyadaki muafiyet sınırı 75 Euro'ya düşürüldü

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Ona bakılıyor tabii ki, eğer siparişin daha önce verildiğini teyit edebiliyorsan sorunsuz alıyorsun kargonu.

Ama ne yazıkki 90% gümrüğe gitmen lazım artık, çünkü pakedini durdurma ihtimalleri çok yüksek.

Yanında sipariş tarihi ve kargolama tarihi ile gidersen vergisiz alırsın sadece pul parası vererek.
Sosyal ağlarda paylaş

Mathias said:

Tamam ben de diyorum ki benim aldıklarımı tutsa bile google'da aratıp bulamaz.

Hergün alışveriş yapsam tamam bambaşka hal alır da.

Ben ne maketten bahsediyorum ne de başka birşeyden.

Gözünü seveyim biz eskimo igloosu yapma kiti getirttik yahu böyle.

Ki bak hep aynı noktaya geliyorsunuz, ondan 4 tane şundan 10 tane.

Benim kutuyu açıyor, bakıyor 1 ceket, 2 tshirt, 1-2 enteresan bilmediği ürün var. Ok diyor geçiyor. Bu da en fazla yani.

O yüzden bana insiyatif de vız, genelde 3 parça geliyor max. 5 min 1. Hepsi dağcılık ürünü, çoğu türkiye'de satılmıyor ve gerçekten çoğu sezon dışı + Almanya'dan geliyor+ 2 ayda bir geliyor.

90 euroluk paketim takıldığı gibi takılsa dahi ÖZÜR DİLETEREK alıyorum pakedimi.

marka olmasa bile gonderen adamin adresinden bulurki konumuz o degil, inatla BEN GORDUM, OLMAZ ASLA OYLE SEY diyorsun

bizde diyoruzki gumrukte bole intizamli nizamli kitabina gore uygulama yok, memurlarin cok fazla insiyatif hakki var limit asiminda tamamen sansa kalmis

damga vergisi odedipte gecirebilir 75 avroyu gecerse
yok sen bunu ithal ettin gumruk vergisi odiyceksinde diyebilir

tamamen memurun insiyatifinde diyoruz, kesin yapar veya yapamaz bulamaz beceremez demiyoruz

324432234 kere gumruge isim dustu, taniyanlarda biliyor japonyadan abuk subuk yiginla esya aldim ki degil turkiyede japonya haric dunyada bile cok nadir bulunuyor, mail order calisan bir siten aldigim, sahibinin kendi adina kisisel yolladigi urunun fiaytini mail order sitesini adamin isminden bularak kontrol etti adam, yapamazlar diye bisi yok ters memur denk gelmemis inatla kendini kandirmaya calisiyorsun bundan sonrada kimse bakmaz ne olcak diye
Sosyal ağlarda paylaş

AB den gelince buyrun demiyorki, prosedur ayni gelen her paket denetleniyor

gumruk birligi geyigini diyosan kisisel kullaniciyi ilgilendirmiyor, sanayi ve tarim urunleri icin o

kisisel kullanici icin tek kural var

limit altindaysan ve getirdigin yasakli bisi diilse evine geliyor

limit asimindaysan gumruge gidiyorsun, memurun insiyatifine gore siradan damga vergisini odeyip geciyorsun yada tarifeye gore gumruk vergisi oduyorsun ki elektronik filan getirmediysen cokta sorun olmuyor bu

eskiden bi durum daha vardi, tipe gore isi iyice yokusa surup 5-10 atmani isterlerdi corba parasi, kalkti ama artik o

edit: ha bu arada sut limiti unutmusuz, o kadar corba ettilerki

eskiden 100 euro alt, 300 ust limitti
sonra 150 435 mi ne yaptilar

simdi 75 ile 250 filandir heralde, okumaya usendim

nedir bu?

alt limit geyigi iste gumruge gelmeniz ve esyalarin incelenmesi icin gereken, alt limitle ust limit arasi ise memurun insiyatifinde olan yer

ust limiti gecinde seve seve vergiyi aliyorlar, o apayri bri mesele :p
Sosyal ağlarda paylaş

"gumruge takilma" diye bri kavram yok, onu anlamiyorsunzu bastan

gumruge takilma demek, vermiyorum paketini diyip gumrugun bloke etmesi demek

size yaptiklari gumruge cagirip paket icerigini tespit etme, yasa geregi size ait bir paketi bizzat yaninda degilsen veya hukuki temsilcin yoksa acamiyorlar cunki

yukarda guncelledim alt limit o yuzden var, onemsiz miktar oldugu icin direk eve yollaniyor o

limti asiminda nedir bu diye bizzat cagirip inceliyorlar, ticari miktardami, degeri ne kadar, hile hurda varmi diye kontrol ediyorlar, vergiye giriyormu girmiyormu diye bakiyorlar

millet gumrukten kagit gelince panik oluyo "eyvah takildi" diye, yok ole bisi

incelemek icin cagiriyorlar sirf, geneldede damga vergisi olan 2.5 lirami ne onu odeyip paketinizi alip gidiyorsunuz, elektronik filansa, ticari mahiyette ise (birbirinin ayni urunden 5-6 tane var) veya memur kil ve isguzarsa vergiye tabi tutuyor

75 euro alti yani garanti eve geliyor her sekil, gumruk dedigimiz seyde gumrukten cok PTT nin posta kontrol noktasi, her sehirde bir adet mevcut bundan istanbuldaki topkapida misal, ole gemilerin veya tirlarin girdigi gumruge gitmiyorsunuz

gelismi ulkelerde genelde postanede yapiliyor bu islem, turkiyedede giderek artan yurtdisi alisveris nedenli yogunluk yuzunden bole olucak gibi gorunuyor

alt limit olmasa islem yogunlugu articak ki bu yuzden 150 euro ya cekmislerdi

gumruk mustesarliginda isler yolunda gitmiyor, lojistikcilerde baya sikayetci su anda hani bi chaos ortami hakim

3 ayda bir gumruk mevzuati degisirmi yahu, OSS mi bu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...