Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Biraz içimiz açılsın, benim hoşuma giden bir haber

cetintas

Öne çıkan mesajlar

Soy ağacınızın bir kısım yerleşmiş tatarların konumuz ile ne alakası var ? Dedenizin Akçadağ isyanını bastırması ne alaka ?
Validenizin Bayat boyundan olması konumuzun neresine temas ediyor ? Size kürt demedim sakin olun hemen çeterenizi,dnanızı ortaya dökmeyin.

Adıyaman'da ki kürtlerin türkleşmiş kürt olduğundan dem vurdum hemen telaş yapmayın sizin soyunuz Nizamülmülk'e kadar gidiyor.
Kürtlükle hiçbir alakanız yok.Burası tamam mı ? Sizi damgalamıyorum yani.

Onun dışında Adıyaman'ın il olması mevzusunun konumuzla alakası şudur ki her ne kadar Güneydoğu ili olsa da demografik yapısı Malatya'ya benzer bunu kast ettim.Nasıl ki Hatay her ne kadar Akdeniz Bölgesinde yer alsa da demografik özellikleri akdeniz bölgesi ile pek benzeşmez,Adıyaman da öyle bir yer.
Sosyal ağlarda paylaş

Ciddiyetinden şüphe edeceğim artık.
Ben kendi ailemin özelini anlatıyorum ama önemli bir Tatar ve Bayat nüfusundan bahsediyorum. Yazdıklarım konuyu bütünleyici unsurlar.
Sen Adıyaman'da Türkleşmiş Kürtlerden bahsediyorsun. Ben de yok diyorum. Türk Türklüğü'nün farkında, Kürt'te Kürtlüğü'nün farkında. Bunlar üniversiteli bir tane, o da yarım yamalak Marks kitabı okuyan, üzerine de Özgür Gündem okuyan özenti solcu çocukların uydurmaları (sen de öylesin demiyorum ama onların tarzı), senden daha ciddi şeyler beklerim. Bana böyle kinayeli laf falan sokacaksan da yazışmayalım. Üslubuna binaen ben de biraz üslubumu değiştireyim. Adıyaman'ı bilmiyorsun, yazdıklarının Adıyaman'ın gerçekleri ile ilgisi yok. Bilgi kaynağın neresiyse güncelle.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ülke zaten öyleydi. Birileri başka birilerinin gazı ile kendi kendilerini ötekileştirdiler ve bugülere geldik. İstanbul'un göbeğinde fakat pekçok okul değiştirerek okudum. Sınıflarımdaki arkadaşlarıum hep Türkiye'nin dört bir yanından olan çocuklardı. Ama biz birbirimizi seviyorduk. Kürtlük, Lazlık, Çerkezlik bize yabancı şeylerdi. Bu kadar etnik köekn vurgusundan haberimiz yoktu. Şimdi yine birileri çıkar bunu savunur. Kardeşim, bir millet oluşturmuş Atatürk bu topraklarda yaşayan onlarca etnik kökenden. Avrupalılar Atatürk'ten önce bu topraklarda yaşayan insanları Türk olarak, toprakların adını da TURCHIA olarak isimlendirmişler. Atatürk bu durumu ete ve kemiğe büründürmüş. Amerika onlarca etnik kökenden Amerikalı diye bir millet yaratmaya çalışır ve bunu model olarak alır bizim entel-dantelimiz. Ama bu topraklarda yüzlerce yıldır Türk kimliği altında yaşayan her çeşit etnik kökenin ille de bu etnik kökenini ön plana çıkartmasını, vurgulamasını teşvik eder. Anlaşılmaz bir tavır bu tabi eğer art niyet aramazsak. Benim en samimi arkadaşım Kürt ve biz bunu üniversitede konuştuk, bizim için birbirimizin insan olması önemliydi çünkü. Şimdi öyle mi ya? Adam tutmuş "ben Türk'de değilim, Kürt'de değilim" diyor. Oğlum senin kimliğin nerenin kimliği? Türkiye'de anayasamıza göre vatandaşlık tanımı nedir? Sen dünyanın öbür ucunda nerelisin ya da what is your nationality diye sorulduğunda ne diyeceksin? Bunlar boş işler, bu boş işlerle Türkiye'nin son 20 senesi heba oldu. Birileri bu bizim entel-dantel takımının mallığını çok güzel kullandı. Camilerde 40 sene önce başlattıkları örgütlenmelerini en ileri boyuta taşıdılar ve şu an ülkeyi yönetiyorlar. Asıl kafa yorulması gereken bence budur. Hala daha, farklı konu başlıkları altında pekaka sempatizanları, kendilerini demokrat sanan zavallı entel-dantel takımı gelip pekaka ile empati kurma masalları anlatabiliyorlar.

Zaman acı şeylere gebe...
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Ciddiyetinden şüphe edeceğim artık.
Ben kendi ailemin özelini anlatıyorum ama önemli bir Tatar ve Bayat nüfusundan bahsediyorum. Yazdıklarım konuyu bütünleyici unsurlar.
Sen Adıyaman'da Türkleşmiş Kürtlerden bahsediyorsun. Ben de yok diyorum. Türk Türklüğü'nün farkında, Kürt'te Kürtlüğü'nün farkında. Bunlar üniversiteli bir tane, o da yarım yamalak Marks kitabı okuyan, üzerine de Özgür Gündem okuyan özenti solcu çocukların uydurmaları (sen de öylesin demiyorum ama onların tarzı), senden daha ciddi şeyler beklerim. Bana böyle kinayeli laf falan sokacaksan da yazışmayalım. Üslubuna binaen ben de biraz üslubumu değiştireyim. Adıyaman'ı bilmiyorsun, yazdıklarının Adıyaman'ın gerçekleri ile ilgisi yok. Bilgi kaynağın neresiyse güncelle.

Yanlış Hatırlamıyorsam yazarı Phillip Adams'dı Türkiye'nin etnik yapısına ait bir kitap'dan edindiğim bilgiler söyledikleriim,adam köy köy,mahalle mahalle etnik dağılımı ve etnik çeşitliğiği araştırmıştı,bu kitabı da Türkiye'nin tüm bu etnik zenginliğine adıyorum diye de not düşmüştü.(çok uzun oldu okuyalı)

Bu işler en iyi ben biliyorum etnik yapıyı demekle olmuyor.Ciddi anlamda verebileceğiniz bir kaynak var mı ? Adıyamanın köy köy etnik yapısını irdeleyen bir kitap bir makale ? Yok

Kendi ailenizin özelini genele yormak pek mantıklı değil.Genelde bir bölgeden bahsediyorsak o bölge'de yoğun bir kürt nüfusu varsa tartışmacı ben kürt değilim deme gereği duyuyor,bende bu duruma gönderme yaptım.Şambayat'ın nüfusu günümüzde 5 bin,tatar nüfusu ise sınırlı (Hatta baya az)
Adıyamanın nüfusu ise 250 bin Yani mevzumuz açısından önemli bir tatar ve bayat nüfusu yok (şüphesiz ki etnik çeşitlilik bakımından benim için zenginlik ama konumuza dokunmuyor bu istanbul'da ki polonyalılar gibi bir durum)

Onun dışında türkleşmiş kürt dediğim nokta demek kürtlüğünü inkar etmek demek de olmuyor.Taa yazımın en başında bahsettim.

paparnoz said:

Daha çok buralarda ki kürtler zamanla türkleşmiş şöyle ki ulusalcı mantıktalar türk kimlikleri ile gurur duyuyorlar ama kürt kimlikleri ile de gurur duyuyorlar.

Bir diğer nokta Etnik kimlik önemli bir unsur siz kabul etseniz de etmeseniz de.Osmanlı zamanında bile etnik unsurlar önemli görülmüş ki kayıt altına tutulmuş.Yok eskiden buralara böyle derlerdi değil bizim vatandaşda büyük britanya'yı ingilizlerden ibaret sanıyor,Braveheart ve iskoçyalı filmlerinden sonra iskoçlar ve ingilizlerden ibaret görmeye başladılar.Peki böyle mi büyük britanya'da etnik çeşitlilik yok mu ?

Yunanlılar da bile bu böyle.Persler ionlardan dolayı yunanlılara yowan demiş,bizimkilerin ağzında bu laf yunan olmuş.Batılı Grek boyunu görmüş Greek olmuş,halbuki adamlar kendi birliklerine hellen diyor (ırk değil) Kendi aralarında dorlar,ionlar,aioller vs diye ayrılıyorlar.Kaldı ki çıkış noktaları konuştukları dil aynı ama çeşitlilik var milliyetçilik dediğimiz noktanın da çıkış noktası bu zaten.
yıl olmuş 2011 biz onlara yunan batılı onlara greek onlar da kendilerine hellen demeye devam ediyor.

Peki niye Türkiye demiş batılı gördükleri etnik grup türkler de o yüzden demişler.Bu olay da ilk Doğu Roma ile başlamış ama bu demek değil ki adamlar başka etnik grupların olduğunu bilmiyor anadolu'da.Osmanlı'da coğrafi bölge olarak kürdistan demişler mesela büyük bir alana.Sınırları çok geniş bu alanda onlarca etnik kökenden insan yaşıyor.Pkklılar bu coğrafi mevzuyu milliyetçiliğe yontuyorlar,tıpkı sizin yaptığınız gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

demian said:

allah aşkına "kürt, laz, çerkez" kelimeleri arka arkaya dizildiginde dizen adamı banlayın ya. o kadar klişe bir cümle girişi ki yani o, o kadar olabilir. konjunktür diyeni de banlamak lazım.

Vay memleketimin demokrat, aydın, entellektüel, hümanist düşünce sahibi profili vayyy!!!
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

@paparnoz

Öncelikle Türkiye ile ilgili yabancıların ve de şu son dönemde yazdıkları bu türden etnik kökenle ilgili kitapları ve yazıları ciddiye almamak gerektiğini düşünüyorum. Üstelik elimizde Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi var. Alıp okuduğunda zaten Malatya ve civarının hikayesini güzel güzel anlatır Çelebi. Daha da önemlisi eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halacoğlu var. Karış karış Anadolu’da kim kimdir, nereden gelmiştir, kim Türkleşmiştir, kim Kürtleşmiştir en iyi bilen kişilerden birisidir. Gerçek bilim adamıdır ve bilim insanı titizliğinden ödün vermeden değerli çalışmalar yapmıştır. Son kitabını alıp okursan şu yabancı yazarların ve o yabancı yazarları referans kabul edenlerin düştükleri yanılgıları okuyarak öğrenme fırsatın olacaktır (Anadolu’da aşiretler, cemaatler, oymaklar-1453-1650). Örnek vereyim: İzol Aşireti meşhur bir aşiret. Son seçimlerde son anda AKP’den Urfa’da liste dışı kalan aşiretin başkanı bağımsız aday olmuştu. İşte o aşiret şu an KÜRTLEŞMİŞ olan bir aşiret, oysa ki kökenleri ve tarihi belgeleri ile Yusuf Halaçoğlu şu an Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Mardin’de dağınık bulunan aşiretin Türk olduğunu belgelemektedir. Bunu yaparken Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden de yararlanmaktadır.

Bunun dışında benim bildiğim kadarı ile Türkiye’de bahsettiğin türden köy köy, mahalle mahalle köken araştırması gerçekten de hemen hiç yok. Ama ben kendi memleketimin tarihini merak edip öğrenenlerdenim. Üstelik sıradan Besnililer’de aşağıya yazacaklarımı bilir. Bunun yanı sıra Adıyaman küçük bir il. Benim gibi tarihe meraklı insanlar yıllar içinde araştırarak pek çok şey öğrenebilirler. Tatarlar ya da Bayatlar ortalık yer de “biz Bayatız, biz Tatarız” diye gezmiyorlar. Çünkü gerek de yok, bunlar hep Türk toplulukları. Kendilerini Türk olarak bilen topluluklar-ki öyledir de-. Ancak yukarıda dediğim gibi benim gibi merak eden insanlar ve benim özelim de biraz da şanslı olduğum için bu konuda etnin kökenlerini bulabilirler diye düşünüyorum.

Besni Yıldırım Beyazıt’tan Moğol ve Timur istilalarına karşı gösterdiği kahraman direnişlerden dolayı takdirname alan ilk şehirdir. Bunu çok eskilerden yani Anadolu’nun Türk yurdu olduğu yıllardan beri Besni ve dolayısıyla hemen yanı başındaki Adıyaman’ın Türk şehri olduğunu tespit için yazıyorum. Nüfusu öteden beri Türkmen, Avşar ve hatta bir miktar Çerkezler’den oluşur. 1700lü yıllarda Tatarlar’dan da göç almıştır.
Kurtuluş Savaşı döneminde Hasan ve Yusuf beylerin kurup organize ettiği Kuvai Milliye teşkilatı Antep ve Maraş’a yardım etmiş, bu şehirlerin savunmalarına ciddi katkı sağlamış, Antep’teki Fransız silah deposuna ilk baskını yaparak birçok asker esir almış, direnişin itici gücü olmuşlardır.

Şu birilerinin iddia ettiğinin aksine Anadolu’da Türkleşen Kürtler’den ziyade Kürtleşen Türkler vardır Yusuf Halaçoğlu’nun iddiasına göre. Kitaplarını okuduğum zaman bana son derece makul ve mantıklı geliyor.

Edit: Şimdi çoook eskide okuduğum Doğan Avcıoğlu'nun TÜRKLER'İN TARİHİ isimli 4 ciltlik muhteşem kitabı geldi aklıma. Hani Yusuf Halaçoğlu'nu ideolojik olarak aşırı milliyetçi bulanlar için dünya görüşleri zıt ancak bilim insanlığı ortak paydasında buluşan bir başka değerli kişinin çok titiz Türk tarihi araştırmasında, yine tarihsel olarak hangi bölge-ilin etnik kökeni nasıl oluşmuş konusunda bilgi sahibi olmak mümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

freemaniacss said:

Fistan said:

aquila +1

senin yüzünden tüm sayfalara tekrar baktım :D aquila ne alaka bu konuyla anlatırmısın :D

valla konuya cevap yazasım geldi
sonra hem okumaya hem yazmaya üşendim
aquila illaki gerekeni yazmıştır diyip +1 dedim
meğersem bişey yazmamış

Açık yürekliliğine +10 rep.
Ama üşengeçliğine kocaman bir "seni gidi seniiii" :)
Sosyal ağlarda paylaş

@paparnoz

Yukarıda yazdıklarıma ilave olarak aşağıya Yusuf Halaçoğlu'nun sitesinden bazı linkler koyuyorum. Son kitabında yarararlandığı kaynakların yazılı olduğu sayfanın linkini de en aşağıya yapıştırıyorum. Çalışmanın ciddiyetini anlamaya katkısı olur diye düşünüyorum.

http://www.anadoluasiretleri.com/Page.php?pid=26

http://www.anadoluasiretleri.com/Page.php?pid=9

Çalışmalardan göreceğin gibi hane sayılarına kadar tespit etmiş Yusuf Halaçoğlu Anadolu'da yaşayan Türkmen ve Yörük gruplarını.

Şu linktede Oğuz boylarına mensup cemaatlerin yaşadıkları yerleri listelemiş.
Burada göreceğin gibi Bayat (Bayad) Türkleri'nin yaşadığı yer Adıyaman'da sadece Besni ile sınırlı değil, Gerger ve Hısn-ı Mansur (Adıyaman'ın eski adı)genelidir.

http://www.anadoluasiretleri.com/Page.php?pid=30
Sosyal ağlarda paylaş

Maalesef ki Yusuf Halaçoğlu güvenilir veri sağlamıyor.
Yaptığı açıklamar ve saptalamar zaten ayrı bir tuhaf.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=230444

http://www.gazetem.net/fkentelyazi.asp?yaziid=333

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/6637440.asp?gid=180

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7112246.asp?gid=180&a=878907

Ayrıca hakkında çıkan intihal haberlerini vs saymıyorum.

Onun dışında Kürtleşmiş türklerin olduğuna inanıp türkleşmiş kürtlerin olduğuna inanmamanız da ayrı bir durum.Bu kadar taraflı olmayın kültür bu herkes çoğunluk arasında birine benzeyebilir.Sizin yaptığınız kazanın doğurduğuna inanıp,öldüğüne inanmamaktır.

Onun dışında bir diğer okuduğum kitap bizim milliyetçilerin pek apırıp köpürdüğü Peter Alfrod Andrews'in - Türkiye'de Etnik Gruplar adlı mavi kitabıdır.İlber Ortaylı bile etnik araştırmalar konusunda yetersiz ve envantersiz olduğumuzu kabul ediyorken,sizin bu diretiniz anlamsız ve manasız olacaktır.

Onun dışında etnik araştırmalarda yoldan geçenlere "sen tatar mısın ? " sen Türk müsün ? " diyerek yapılmıyor.
Onun dışında Gerger'in tamamının Bayad olduğunu hesaplasak bile (sizi kırmak olmaz) toplam bayad nüfusu 8 bin oluyor. Tatar nüfusunu sanıyorum ki bulamadınız.Yani bazı şeyleri artık kabul etmeniz lazım.

Yani tutupda yabancı bilim adamlarına güvenmeyin diye bir şey yersiz olacaktır.Adam geliyor bilimsel çalışmasını yapıyor gayet tarafsız bir şekilde,sonra bunu yayınlıyor.Orhun Kitabelerini bulup yayınlarda aynı şekilde bu yabancı bilim adamları,araştırma tarihçesine baktığınız da bile bu kitabelerini inceleyen türk bilim adamlarına rastlamıyorsunuz ancak 1940lardan sonra biraz olsun ilgi görülüyor ancak genelde yabancı bilim adamlarının çevirileri yayımlanıyor.

Devletimiz maalesef ki çoğu zaman "Etnik" kimliklere yapısından dolayı duyarsız kaldı ve hiç araştırma yapılmadı.Dünya Türk olsun kafasından kurtulmak gerekiyor.Eskiden bazılarının yaptığı gibi Ne mozaiği lan diye hönkürmemek bu çeşitliliği kabul etmek ve bu çeşitlilikle bir olmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Tarafsız olmanı beklemek sanırım biraz hayalcilik.Alıntıladığın gazete yazılarından-haberlerinden bilgim var.Senin mevcut bilgilerine ters geliyor diye Yusuf Halaçoğlu'nun söylediklerini tuhaf bulman ciddiyetsiz. Eğer bu söylediklerini neye, hangi bilgilere dayandırdığını merak edip araştırırsan, okuyup öğrenirsen TUHAF olmadığını göreceksin ama dediğim gibi tarafsız değilsin, bu belli.
Ben tabii ki Türkiye üzerine uynanan oyunların had safhaya geldiği özellikle şu son 20 yılda Sorosçu'mu, Bilderbergçi'mi, SİAYEYci mi olup olmadığından emin olmadığım yabancı insanların böyle HASSAS konularda yazdıklarından şüphe ederim. Kendi milletimden ve geçmişlerinde de ne olduklarını bildiğim insanları okumak, inanmak bana daha gerçekçi geliyor. Üstelik de sana iki isim verdim. Birisi Yusuf Halaçoğlu, diğeri de DOĞAN AVCIOĞLU. Her iki insan ideolojik olarak farklı insanlar ama ikisinin Türklerin tarihi ile yazdıkları hemen hemen örtüşüyor. Bu bilimsel düşünceyi rehber edinen insanlar için yeterli referans olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca elimizde gerçekten de SEYAHATNAME gibi adını sadece okullarda şöyle bir duyduğumuz ama dünyada pek çok millete nasip olmayacak bir eser var. Bu toprakların geçmişini merak eden insanlar mutlaka herhangi bir versiyonunu alıp okumalı.

Ben Kürtlerin Türkleştiğini inkar etmiyorum,bunu nereden çıkardın? Ben biz de belli bir grubun ısrarla Kürtler Türkleştirildi söyleminin gerçeği yansıtmadığını, Türkleri'nde Kürtleştiğini ve daha fazla oranda Kürtleştiği'ni söylüyorum. Tabii Ki Yusuf Halaçoğlu'nun seviyesinde bu işleri araştıran başka kimse olmadığı için onun yayınlarını okuyorum, mantığımla tartıyorum, kontrol etme imkanım olan verdiği bilgileri kontrol ediyorum ve ona göre bilgileniyorum. Hee, bu belli grup sanki bir ASİMİLASYON varmış gibi bir hava da yaratıylrar, oysa ki bu toplumların gerçeği, İçinde yaşanılan toplumun dili, dini, görenekleri, kültürü insanlar tarafından benimseniyor seneler içerisinde. Yoksa Türk tarihinde kimsenin zorla dininin-etnisitesinin değiştirilmesi diye bir şey yok, pratikte de mümkün değil zaten bir kişinin etnisitesinin değiştirilmesi eğer tüm yetişkinler katledilmediği sürece.

İlber Ortaylı'yı doğru referans kabul edip Yusuf Halaçoğlu'nu kabul etmemek mantıklı gelmiyor bana.

Tatar nüfusunu sana nasıl tespit edeyim? Devletin elinde yok bu sayılar? Gerek de yok zaten, dediğim gibi bizim memleketimizde insanlar kendilerini millet olarak da, etnik köken olarak da Türk olarak bilirler. Bu sadece Besni ya da Şambayat veya Gölbaşı ile de sınırlı değil. Kürtlerin çok büyük çöoğunlukla yaşadığı Gerger, Kahta'da, Adıyaman merkezde de bu şekilde çok insan var.

Bak, bir şey diyeyim mi? Bana aslında asıl bu şekilde "şu insanın etnik kökeni Kürt, bunun ki Tatar, öbürü Bayat, şuradaki Türkmen" şeklinde bir saptama KAFATASÇI ve IRKÇI bir yaklaşım olarak geliyor ve TEHLİKELİ görüyorum. Kürt milliyetçiliğindeki artışın, biz şu an konuşmuyoruz ama Çeçen ve Çerkez milliyetçiliğindeki tırmanmanın nedenleri de bu son yıllarda ki DEMOKRASİ adına yapılan söylemler, çalışmalar. Biz bir millet olmuşuz, bir çok etnik kökenle harmanlanmışız. Zaten Kürt Kürt olduğunu bilir, Türk Türk olduğunu, diğer etnik kökenler de ne olduğunu bilir. Ama kendisini Türk olarak gören bir adamın Kayı boyundan olduğunu öğrenmesinin ne faydası var pratikte? Ya da Kürt olarak gören bir kişinin Türk olduğunu veya Türk olarak gören bir kişinin Kürt olduğunu bilmesinin ne faydası var o insana? Ve eğer bir milleti farklılaştırmak, ayrıştırmak istemiyorsak etnik kökenleri tek tek belirleyip nüfus sayımı yapmanın ne anlamı var eğer birlik-beraberlikten yana isek?
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz bi git ya müslüman mahallesinde salyangoz satıyorsun, ülkenin yarısını kürt yaptın sana kalsa.
türk hocayı beğenmiyorsun ama elin amerikalısının yazdığı kitap tabiiki provakatif ve maksatlı olacak, adamların amaçları ortada 90 yıldır.

bi de konuyu bok ettiniz ya, diğer başlıklara yazın bari.
Sosyal ağlarda paylaş

çetintaş said:

Sen Adıyaman'da Türkleşmiş Kürtlerden bahsediyorsun. Ben de yok diyorum.

çetintaş said:

Ben Kürtlerin Türkleştiğini inkar etmiyorum,bunu nereden çıkardın?

"Tatar Ramazan" said:

paparnoz bi git ya müslüman mahallesinde salyangoz satıyorsun, ülkenin yarısını kürt yaptın sana kalsa.
türk hocayı beğenmiyorsun ama elin amerikalısının yazdığı kitap tabiiki provakatif ve maksatlı olacak, adamların amaçları ortada 90 yıldır.

Tatar ramazan yazılarımı gram okumadığın belli.Güneydoğu'nun demografik yapısından bahsediyoruz.Türkiye'nin yarısı kürt mü dedim ? Hayır.Türk hocayı beğenmediğimden değil Yusuf Halaçoğlu'ndan bahsediyoruz.Asıl provokatif adam Halaçoğlu elin amerikalısı tutup da fanteziye kaçmıyor her yer türk her yer kürt aslında buralar hep arap demiyor.Herhalde ona güveneceğim.

Herkesi ırksal bazda türk'e bağlayan adamın nesine güvenebilirim,pardon ? kusura bakmayın ama 3.reich de yaşamıyoruz 1945 le beraber bitti bu olay.
Onun dışında etnik kökeni bilmenin ne anlamı var demek saçma yazınsal ve tarihsel açıdan bu saptamalar bir çok karanlık noktayı aydınlatmayı,tarihin unutulmuş kalmış taraflarını ortaya çıkarmamızı sağlıyor.
Yusuf Halaçoğlu'na göre kürt yok pkk'da zaten ermeni buyrun size bu sözde bilim adamı ile mutluluklar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yine millete rezil olmuşuz. Adamlara "Etrüskler Türk" diyebilmek için sempozyum düzenlemişler sdf

said:
M.Ö. 500’lü yıllarda yaşayan ve Roma tarihinin hakkında en az bilgi sahibi olunan topluluklarından Etrüskler’in bilim adamlarınca masaya yatırıldığı "Tarihten Bir Kesit: Etrüskler" adlı sempozyum, Bodrum’da başladı.

Türkiye eski güzeli Günseli Başar’ın girişimleriyle, Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından Marmara Koleji’nde düzenlenen, 2 gün sürecek sempozyuma 30’a yakın Türk, İtalyan, Rus ve Amerikalı bilim adamı katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Kazı çalışmalarında tarihçilerin ortaya çıkardıkları bulgular ile yine DNA testlerinden elde edilen bulgular, İtalyanlar’ın ataları olarak bilinen ve Roma tarihinde önemli bir yer tutan Etrüskler’in yüzde 97 ihtimalle Türk olduğunu ve Anadolu’dan yaklaşık 2 bin 500 yıl önce İtalya’ya göç ettiklerini ortaya koyuyor" dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

@Paparnoz...
Adıyaman'da Türkleşmiş Kürt yok diyorum ama Türkiye genelinde Türkleşmiş Kürt yok demiyorum fakat Kürtleşmiş Türk sayısının daha fazla olduğunu söylüyorum. Bunları da temelde Yusuf Halaçoğlu ve Doğan Avcıoğlu'na dayandırıyorum...

Yazdıklarım sanırım nettir. Bu mevzuyu dallandırıp budaklandırdık yeterince.

@Ardeth.
Neden bilimsel bir çalışma millete kendimizi rezil etmek olsun?

@Tatar Ramazan.
Haklısın Ramazan ama burada yazılınca ben de mecburen burada cevap vermek durumundayım.
Sosyal ağlarda paylaş

konu üzerinde uzman olmadığımdan tabi değildir diyemeyeceğim ama bu senelerdir süren kızılderililer türktür, türkler kamçatka üzerinden amerikaya geçmiştir, etrüskler türktür şurdan burdan gelmiştir araştırmaları bana komik geliyor oldukça. bence oraya sempozyuma gelen insanlara da komik gelmiştir sempozyumun açılış konuşmasında adamın "etrüskler de türktür" demesi.

garip yani bazı insanların hoşuna gidiyor lan tüm dünyanın türk olması heheh

türkler etrüsklerin ataları, dolayısıyla italyanların atası dolayısıyla aslında büyük Roma imparatorluğu TÜRK demek için yapmadıysa bu araştırmayı ne olayım da demek istiyorum hehe
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...