Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ÖSYM başkanıda kopyacıysa biz napalım

Pluton

Öne çıkan mesajlar

balon said:

Marty said:

etigi gec, adamin yazdigi seyi kopyalayip kendim yazdim diye koymak= hirsizlik.

zaten ygs rezilliginde etikle falan isleri olmadigini gorduk.

Ben yazdım diye bir şey mi demiş?

"Loughborough Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan araştırma görevlisi olarak orada kalan Ali Demir 1990 yılında Türkiye'de çıkan Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisi yayınlamıştı. Ne var ki, Peter Latzke adlı gerçek Alman yazardan ilk yazıdaki kısa bir anma dışında söz edilmiyor ve makaleler Doç Dr. Ali Demir'in kendi eseriymiş gibi gösteriliyordu. Oysa, söz konusu olan hemen baştan aşağıya ana kaynaktan kelimesi kelimesine tercüme idi ve bir kaynağın bu şekilde kullanımı "intihal" sayılıyordu."
ilk sayfadaki linkten [accessed on 19 april 2011].

bak tirnak isareti icine aldim ve altina hemen referans verdim, boyle yapmasaydim ben yazmisim gibi durucakti. oysaki direkt kopyaladim yapistirdim.

trolle troll olmak
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:

Valla tekstil öğrencisi bir arkadaş var kendisi anti akpdir oda facebookunda o yazıların başında çeviridir ibaresi vardı okurken falan hatırlıyorum diye not geçmiş. Tekstil öğrencileri bu Profu baya seviyor herhalde.

yok demiyorlar zaten. 9 kerede yayınlamış biri yazı dizisi bahsi geçen. sadece ilk sayıda üstün körü bir şekilde bahsediliyor. diğerlerinde yok. sonrakileri okuyan herhangi birinin yazının ali demire ait olmadığını anlamasına imkan yok. alakasız bi adamda bunu farketmiş. sonrada alev almış işte ortalık.

bizim amca izin almış paşa paşa gidiğ, üstüne bi de özür yazısı yayınlamış. ucuz yırtmış yani
Sosyal ağlarda paylaş

Onu bilmem abi.bazen insanlar beyaza siyah demek ister.ne kadar aklı mantığı kabul etsede onu demeyi tercih eder.böyle birşey heralde.

sınavda çok şaibe olduğu kesin,ama tamamıyla 'KANUNEN' iptali için sızdırıldığı belgelendirilmeli diye biliyorum.ama etik olarak ta abiler çok şaibe oldu iptal edelim de diyebilir.bunuda kimse garipsemez.
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:

Valla tekstil öğrencisi bir arkadaş var kendisi anti akpdir oda facebookunda o yazıların başında çeviridir ibaresi vardı okurken falan hatırlıyorum diye not geçmiş. Tekstil öğrencileri bu Profu baya seviyor herhalde.

Yanlız şöyle bi durum olduğu söyleniyor
Ve bu gerçekse bu haberler iftira oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

tunca said:

TD)Pentagram said:

balon demek istemişki (anladığım)

yav algoritma var da bunu bir kişiye sızdırıldığı ve kullandırıldığı diye ne bir kanıt ne bir idda nede bir zanlı var.buda ne sınavı nede adamı suçu yapmıyor.anca birisine algoritma olduğu sızdırılmışsa suçludur ve sınav iptal edilmelidir.

algoritma var, algoritma sızdırıldı, kimin sızdırdığı, kime sızdırıldığı, kimin sınavda kullandığı bilinmiyor bilinemez de. sonuç olarak sınav iptal edilmelidir, bunu tartışılacak bir tarafı yok her şey belli.

Nasıl yani? Bu algoritmanın uygulanmasına dair sınav kağıtlarından hiç mi bir şey bulamazsın ?

bakarsın tek tek bütün kitapçıklara. anca o olur.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

GEd said:

abi iftira falan olduğu yok. adam kendisi de kabul etmiş zaten oalyı ki özür dilemiş. hala neden inanmakta zorlanıyorsunuz. haber çok kısa zaten. aç oku 30 saniyeni almaz hani.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

GEd said:

Ben bu adamla ilgili bir sürü çeviri yaptım, her kitabının başında kimden çevrildiyse o ismi gördüm. Bununla ilgili makaleye bakmam gerekiyor ama, dediğim gibi maksimum uluslararası şablon dışına taşmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Estel_Anorien said:

yahu bir gün de gelip savunmayın şu adamları gözünüzü seveyim ya.

BEYLER YENİ Bİ KİTAP YAZDIM ADI DA TAS KAPİTAL

esteli tanıyorum
kopyala yapıştır yaptığına inanmıyorum
evinde de yaptığımız çalışmalarda bi kopyalama makinesi ya da uhu bulamadık.

böle bişi yapadığı sonucuna vardık biz.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

SeaGle said:

GEd said:

Ben bu adamla ilgili bir sürü çeviri yaptım, her kitabının başında kimden çevrildiyse o ismi gördüm. Bununla ilgili makaleye bakmam gerekiyor ama, dediğim gibi maksimum uluslararası şablon dışına taşmıştır.

vay canına çevirdiği kitabın asıl yazarını yazmış, büyük adammış
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

SeaGle said:

GEd said:

abi iftira falan olduğu yok. adam kendisi de kabul etmiş zaten oalyı ki özür dilemiş. hala neden inanmakta zorlanıyorsunuz. haber çok kısa zaten. aç oku 30 saniyeni almaz hani.

Yazı dizisinin başında belirtilmiş abi

Bilmiyorum bu işlerin prosedürü nasıldır ama, yazı dizisi olduğu için her bölümde belirtmesine gerek duymamış olabilir. Prosedürü bilmiyorum dediğim gibi, vardır belki kuralı. Ama hani şöyle gözüküyor gözüme;

--

Part 1

Bu yazı xyz lölölö hebele falan filan'dan alınmıştır.

"asfgsgsghhshgs..."

--

Part 2

---

"...sdgsfdghdfgsdg..."

--

Part 3

...

Diye gider. Eğer prosedürde bunu belirten bi madde yoksa çok da sıkıntılı bi durum değil.

Edit:

Şunun için merak ediyorum, misal anti akp bi öğrencisi bile böyle diyebilmiş. Hani yapmaz/yapar bilemem, öğrencileri bilir. Öğrencilerin dışında, dediğim gibi bu işlerin prosedürü ne diyorsa ona göre değerlendirilir. Yok mu kıstaslarını bilen işin burda, açıklasa?
Sosyal ağlarda paylaş

Bilip bilmeden, bir konuyla ilgili fikri dahi olmadan, makaleyi görmeden, sonucunu beklemeden karşı tarafı infaz eden, yumurta atan adamlar. Kendi adamlarına gelince 5 aydır hastanede çeşitli yalan raporlarla yargılanmadan kaçan, hapisten kaçan, listeye alınınca hiç bir şeyi yokmuş gibi hemen ayağa kalkan adamlar ve adaylarınızla zaten bu ülkeyi kurtaracaksınız.

İnanç çok önemlidir tuncacım evet.
Sosyal ağlarda paylaş

neyin sonucunu beklemeden?

bak yine alinti yapiyorum iyi bak

said:
"Bu durum önce Leeds Üniversitesi'nden Prof. Mike Denton'un dikkatini çekti Onun Loughborough Üniversitesi yönetimine başvurması üzerine konu Tekstil Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gordon Wray'a iletildi. Aslında büyük kısmı aynen tercüme olan yazı dizisinin bu şekilde yayınlanmasını akademik ahlak açısından kabul edilmez bulan Dr. Wray derhal bir soruşturma başlattı. Uzun tartışma ve görüşmelerden sonra, Dr. Demir'in kariyerini tümden bitirecek bir adım atmak yerine, akademisyen dostlarının da ricalarını kıramayarak, onun Teknik ve Tekstil dergisinde bir özür yazısı yayınlatmasına razı oldu. Nitekim öyle oldu. Aslında bir çeşit itiraf olan ve dizinin 9. bölümün başında yayınlanan bu açıklamada şöyle deniyordu: "Doç Dr. Demir bu çalışma için Melland Textiberichte'den yazılı izni şimdi elde etmiş bulunmaktadır. Yazılı izni serinin yayınlanmasından önce elde etmediği için Doç. Dr. Demir hem sayın P. M. Latzke'den hem de Melland Textilberichte'den özür diler ve verdikleri izin için de teşekkür eder." Prof. Dr. Ali Demir'in bu "yayın"ı, basından gizlediği yayın listesine koyup koymadığı ise bilinmiyor."

yine ayni linkten

adam hirsizlik yapmis, yakalanmis, "akademisyen dostlari" araya girmis, ozur yazisiyla kurtarmis. daha ne sonucu bekliycez?
Sosyal ağlarda paylaş

"Doç Dr. Demir bu çalışma için Melland Textiberichte'den yazılı izni şimdi elde etmiş bulunmaktadır. Yazılı izni serinin yayınlanmasından önce elde etmediği için Doç. Dr. Demir hem sayın P. M. Latzke'den hem de Melland Textilberichte'den özür diler ve verdikleri izin için de teşekkür eder.

İzin almadan bir şeyi çevirdim diye kırılmak, Sezen Aksu'nun Vazgeçtim'ini kendisine sormadan okumak gibi olmuş. Ki tercüme belirtilmediği için özür dilenmemiş, çeviri için gerekli izni almaması sebebiyle eleştirilmiş. Bence de saçma öyle bir izin olaycılığı. Makalen neyse, adı sanı yazanı belli olacak şekilde niye çevrilmesin ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...