Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Parası olmayanın milletvekili adayı olmasının zor oluşuna ne diyorsunuz

yav

Öne çıkan mesajlar

Bence gayet normal bir durum.

Milletvekili olacak adamın mevcut düzen üzerinde bir takım hayati durumları aşıp sırtını pek tutacak durumda olması ve hatta bir kenara da birikimlerini koyabilecek kadar refah olması gerekir. Bu, kişinin becerikli olduğunu gösterir.

Öte yandan bu iş için 8-10bin lirasını dahi ortaya çıkarıp koyamayan adamın başkalarını yönetecek ve temsil edecek özgüvene sahip olamayacağını düşünüyorum.

Biraz radikal ve rendice edebilici bir düşünce olduğunu farkettim bunun ama böyle düşünüyorum.

Belki tersini iddia eden arkadaşlar beni düşüncelerimin yanlış olduğuna ikna eder. O yüzden bir yoklamak istedim.

Bir programda parası olmayan vekil bile olamıyor tarzı bir cümle geçtiği için aklıma geldi bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

abi yanlis iste,

milletvekili dedigin adam

kulturlu olacak,
tarihini bilecek,
en az bir konuda uzman olacak vs vs

e sen diyosunki parasi olsa yeter.

milletvekilligi bence sinavla olmali, adam gibi vatandaslik vs gibi sorular sorulup adam ulkesi hakkinda ne gibi seyler biliyo arastirilmali sonra girmeli meclise.
Sosyal ağlarda paylaş

paran olması, başarının bin bir ceşidinden sadece biri. millet vekilliği gibi maksadı millete hizmet olan bir görev için para kazanabilmiş olmak belkide gerekli nitelikleri en kıymetsizi.

şirketleri yöneticeğine, halkla iç içe olmuş, kitaplar yazmış araştırmalar yapmış insanlar cok daha başarılı millet vekilleri olucaktır
Sosyal ağlarda paylaş

Parası olsun yeter diye bişey kattiyen demedim.

Tüm düşüncelerimi anlatmam için sayfalarca yazı yazmam gerekir. Sadece bir şey söylüyorum ama başka yerlere çekmeyin.

Kitaplar yazan başarılı olan birisi başarılı ise para da kazanmalı. Halk ile iç içe olan birisi ise hakkaten gene sosyal hayatında başarılı ise ve etrafı tarafından vekil adayı olarak görülüyorsa 8-10 bin'i bulmak da hiç zor olmayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Milletvekili olacak adamın mevcut düzen üzerinde bir takım hayati durumları aşıp sırtını pek tutacak durumda olması ve hatta bir kenara da birikimlerini koyabilecek kadar refah olması gerekir. Bu, kişinin becerikli olduğunu gösterir.

gostermez iste,
baba parasi olabilir, kumardan kazanabilir,
kacakcilik yapabilir, kadin satabilir vs vs..
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

e sölediğin, para kazanmış adam başarılıdır. bende iksitadı başarısı olan adamı millet vekili isterim.

e yanlış işte başından soruna kadar.

Her türlü başarının iktisadi sonuçları olacağına inanıyorum ben bir yandan. Direkt olmasa da dolaylı yönden.

Çok başarılı bir insanı aç bırakmayacak bir millet olmamız lazım meslea. Aç bırakacak bir milletsek zaten o başarılı adamı hiç seçmeyiz adam gene vekil olamaz. Anlatabildim mi?
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

yav said:

gostermez iste,
baba parasi olabilir, kumardan kazanabilir,
kacakcilik yapabilir, kadin satabilir vs vs..

Bunu da ilk mesajı yazarken açıklayacaktım aslında sonra vazgeçtim.

Sadece paraya endekslemiyorum ben olayı.

Bir sınır olarak varlığını çok garipsemediğimi belirttim.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Cuce said:

e sölediğin, para kazanmış adam başarılıdır. bende iksitadı başarısı olan adamı millet vekili isterim.

Her türlü başarının iktisadi sonuçları olacağına inanıyorum ben bir yandan. Direkt olmasa da dolaylı yönden.

Çok başarılı bir insanı aç bırakmayacak bir millet olmamız lazım meslea. Aç bırakacak bir milletsek zaten o başarılı adamı hiç seçmeyiz adam gene vekil olamaz. Anlatabildim mi?

e o zaman o çok başarılı adam meclise girememiş oluyor.bu mudur isteğin ?
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

yav said:

Cuce said:

e o zaman o çok başarılı adam meclise girememiş oluyor.bu mudur isteğin ?

nalaka?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada kökten savunduğum bir düşünce değil.

Sadece bunu odak alarak bazı düşünsel açılımlarda bulunmak istedim.

Fakat gelen tepkileri çok sığ bulduğum için ateşli savunucu gibi cevaplar vermek durumunda kaldım. Onu da belirteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

''Çok başarılı bir insanı aç bırakmayacak bir millet olmamız lazım meslea. Aç bırakacak bir milletsek zaten o başarılı adamı hiç seçmeyiz adam gene vekil olamaz. ''

Alakası bu işte.Çok başarılı olan herkes mi zengin oluyor ?
veya şöyle söyleyeyim çok başarılı olanların hiçbirini aç bırakmayacak bir millet durumundamıyız ?
Sosyal ağlarda paylaş

parası olmayan tabi siyaset yapamaz. siyaset bir iş koludur. bütün diğer iş kollarında olduğu gibi bu iş koluna da girmek için yatırım yapmanız gerekir. siyasetçi dediğin adam çıkar çevrelerinin meclise soktuğu oradan da hükümete soktuğu temsilcidir ve görevi temsil ettiği çıkar çevrelerinin çıkarları için uğraş vermektir. bunun için açık açık para alabilir veya ülkesine göre bu para işi gizli saklı da olabilir veya da nüfuzu artar. sırf ideolojik nedenlerden ötürü siyasete atılmış ve bir şekilde siyaseten aktifse (illa mecliste olmasına gerek yok) mutlaka bir zaman sonra daha iç çemberlerden birinde olmayı arzuladığından oradadır. kendi sırası gelince kendisinden öncekilerin yaptıklarını yapacaktır. temsil ettiği çıkar çevresinin siyasetçiye verecek şeyi azsa (para, güç, sözü dinlenirlik) bu demek olur ki siyasetçi yanlış çıkar çevresinin amaçlarına hizmet ediyordur. orada ne işin var? in ordan aşağıya!
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi zaten bir partiden aday oluyosan partinin belirlediği miktarı partiye ödüyorsun. ki her aday için geçerli değil. bu 8000 lira bağımsız aday olmak isteyenler için.
zaten milletvekili seçilebilecek birinin arkasında belli bir insan desteği vardır. yani bu 8000 lirayı da rahatlıkla toplayabilir. inci sözlük bile topladı. anlamsız yani bu meblağ, devletin kasasına biraz daha fazla para girer, insanlardan biraz daha fazla para çıkar başka bi anlamı yok.

ama mesela 1 milyon dolar falan olsa, o zaman "para ne beceri ne de zeka kıstasıdır şu an" diye girer örneklerle süslerdim.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Bu arada kökten savunduğum bir düşünce değil.

Sadece bunu odak alarak bazı düşünsel açılımlarda bulunmak istedim.

Fakat gelen tepkileri çok sığ bulduğum için ateşli savunucu gibi cevaplar vermek durumunda kaldım. Onu da belirteyim.

abi anlatmak istedigini anladim sanirim.
milletvekilligi kriterlerine paraninda eklenmesi yani diger hersey olacak + para olacakki elensin bi kismi, yani bu seye benziyo.

ornek olarak otobusleri biletli yapalim ki
isi olan yada olmayan herkes abanip isi olanlarida engellemesin sadece "isi olan" binsin.

aslinda bu konuda haklisin, ama sole bi durum var
bence para kaldirilip yerine adamlarin bilgisini olcen bir sinav vs olmali..

ha sirf para var diye kac kisiyi eliyoruz, yada kac kisiyi kaybediyoruz orasi ayri bir tartisma konusu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...