Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Göze lens - lazer ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Ben 9 sene falan oldu yaptirali. 25 yasindan sonramiydi hatirlamiyorum da, göz numaranin ilermesi durmasi lazim yoksa lazer hikaye. Ayrica 4 numara üzeri icin lazer riskli ve gereksiz. Benim gözler oldukca ileriydi o yüzden göz mercekleri suni mercekle degistirildi. Ankara'da Kudret Göz'de 2002'de ilk acildiginda yaptirdim ve oldukca iyiydi, suan nasillar bilmiyorum.. 2 göz toplam 15 dk falan sürdü.
Lazerde 4 numara üzerinde gözlerde yüksek isiga karsi hassaslik olur ve bazi gözler lazeri tam kabul etmeyebiliyor ve göz en gec 1 sene sonra eski numarasina geri dönebiliyor.
Benim oldugum mercek degisiminin tek kötü yani yakin okumayi 1 derece falan bozuyor ve bunu ameliyat öncesi hic söylemediler. Ama uzak 1 dereceye kadar indi. Ayrica 6 ay boyu göze cok dikkat etmen lazim, mikrop falan kaparsa %100 kör olma riski var. O yüzden kisin yapilmasi en iyisi.
Sosyal ağlarda paylaş

bugün izmirde kaşkaloğlu göz hastesinde icl tedavisine başladık.

Prosedür olarak kontrollerden sonra gözünüze takılacak olan visionlens gibin bişeyin siparişini veriyolar göz numaranıza göre.

Daha sonra 1 ay kadar gelecek şeyleri bekledik. Geçtiğimiz cuma ufak bi lazer operasyonu ile kornea da düzeltmeler yapıldı ameliyat öncesi.

Bugün ise saat 10.30 da ameliyata aldılar . Lokal anestezi yapıyolar aslında ama ben de panik atak olduğu için biraz daha fazla verip yarı uyur yarı uyanık acayip bi asit kafası yaşattılar. Taktılar göze. İlk 2-3 saat ağrı oluyo gözünüzde ama daha sonra ağrı acı yok. İşlem yapılan göz açık durabiliyo ama yormazsanız daha çabuk iyileşir bıdısı var. Görüşünüz ertesi güne kadar böyle sarımtırak ve bozuk. Sonuçta bi sürü damla şudur budur bastıkları için gözünüz ucubik bişeye dönüşüyo.

Yarın 1 de gene gidicem gene bi operasyon falan akşam totalde 6 gibi çıktığımda hasteneden 2 gözüm de bitmiş bitanesi tam görüyo olucak. Çarşamba - Perşembe günü de komple gözlükten kurtulmuş 0 numara gözlere sahip olucam ^^

ICL anılarım bunlardır..
ICL nedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kaç sene bekleyin intraocular ameliyatlar yaygınlaşacak.
Gözün içine lens yerleştiriyorlar. Geri dönüşü olan bir ameliyat. Göz numarası büyüynce çıkarıp yeni lens falan takılabiliyor.
Ama katarak riskini arttırıyor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intraocular_lens

Edit: Lexius yazmış zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün de gittim oldum diğer gözden şu an gözlüksüz modda yazıyorum bunları az çok . Şimdi görüşüm net değil. Sonuçta damlatılan damlalardan dolayı göz bebeği falan daha net görüş için uygun durumda değil. Ama belirli bi uzaklığı net görüyorum. Bakalım ameliyatlar çok başarılı geçmiş ve iyi bi ratio da iyileşme gözleniyo. 2-3 gün sonra full clear olur dedi doktor onu bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

hah günaydın tekrardan 3 günde 5 tane diazem hap alınca sürekli uyuma ve iyileşme faslındaydım ..

Şimdi gel gelelim neler oldu görüşüm nasıl.

Sol gözüm biraz daha iyi durumdaydı sağ gözüme göre önceden o daha hızlı iyileşti görüş mesafem ve düzgünlüğü uzadı. Sağ gözümde hala biraz problem var o gözüm kötüydü çok bugün kontrole gittiğimde sorucam. Doktorlara göre çok başarılı geçmiş 2 ameliyatta sadece zamana ihtiyacım varmış. Beyin bıdısının ve görme duyularının alışması için sonuçta implant yapılıyo göze.

Şimdi fiyat olarak çok ciddi bi mebla aslında. Tr deki en iyi ilk 3 teki doktorlardan birine yaptırdım ameliyatı izmirde.

Mercekler : 3500tl civarı tuttu ama göz numarası 11 + 2.5 astimat modundaydı

Ameliyat ise : 5000 tl ye geldi.

Ölene kadar sanırsam gözümde durabiliyo bu meret. Bi tek prestiblik durumunda istersem üzerine gözlük takabiliyorum okuma gözlüğü modunda .

Herşeyin dışında Lazer le de ilgili 1-2 bilgi vereyim ailemizin başına gelenlerden. Babam yaklaşık bi 10-15 sene kadar önce oldu sanırsam türkiyeye ilk geldiği zamanlarda .Göz numarası 11-9 gibi bişeydi. Korneasında yırtıklar vardı. Hepsini halledip lazer yapmılması 1 ayı buldu falan sonra numarası 0 landı . 1.5 sene sonra falan 1.5-2 e çıktı göz. Uzunca bi süre 1 de kaldı. Geçen sene katarakt oldu babam. Katarakt ameliyatının ardından icl yaptırdı. Gözü bununla bile kutaramadılar esasen. Bazen görüşünde netlik sağlayamıyo 2 tane gözlük taşıyo yanında yaşı 55 sanırsam bu arada . Yani lazerin uzun süreli komplikasyonlarından birini görmüş olduk. Dün doktora babamla ilgili sorduğumda icl i falan yapıp gözü rahatlatmazsak kaybedebilirdik gözü falan dedi. Anlamsız geldi biraz gene de paylaşayım istedim. Teşekkürler wall of text için üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gözler de zamaninda biri 14,5 digeri 12 civari idi. Sol göz 1,5 sag göz de 0,5'e kadar indi mercek degisiminde. Artik katarakt olma ihtimalim de bu ameliyat sayesinde 0'landi. O zamanki fiyati 1000 euro iki göz toplamiydi.
Bir ameliyati olmadan önce doktora falan sormayin acin neti komplikasyonlarini arastirin. Doktorlar gidip de su hastamin gözü kör oldu demez zaten. Tr'de bilmiyorum ama Almanya'da ICL olan hastalarin bazilarinda gözde yabanci madde hissi ve ona bagli agrilar (kalici olarak), isikli nesnelerin yansima veya kayma yapmasi ve buna bagli gece araba sürüsünün 0'a inmesi. Hatasiz veya gözün kabul ettikleri de var ama rizikolarini bilip de ameliyata girmekte fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce doktordan geldim gene kontrol yapıldı. Lensler yerine oturmuş durumda düzgün. Sadece gözbebeklerimi küçülttükleri için ameliyatta görme sorunum var şu an. Sol gözüm 1 numaraymışçasına görüyo ama sağ gözüm baya bozuk. Eğerki başka komplikasyon olursa lazerle falan giderebildiklerini giderebileceklermiş öyle bişeyler dedi doktor bugün tam anlamadım. Ama sol gözümün şu anki hali bile gözlükle baktığım haline 10 basar :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...