Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

15 milyar dolar cöpe

Revenant

Öne çıkan mesajlar

valla bana kalsa sukhoi pak-fa'ya el atalım isterim,
kore kardeşlik oleeeyy ayağına kai kf x'e de girelim isterim
bi şekilde dışarı üretim yapmadan/geliştirme/asistanlık yapmadan ülke içinde bunları kurmaya kalkarsan anan ağlar, geriden gelmekten bayarsın, para da kazanamazsın son ürün de veremezsin.

5th gen uçaklar bunlar. geleceğin uçakları işte

rus'lar hintlilerle imiş. sdfsdfsfd ama caponlar mitsubishi atd-x yapıyorlarmış vs.
güzel abi
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Abi belki ileride kontrolden çıkabilir de, çin'in en büyük pazarı amerika şuanda. Ayrıca çin şirketlerinin AR-GE konusunda henüz amerika'yı korkutacak boyuta ulaştıklarını da hiç sanmıyorum.

ahah olay o zaten abi. asil cin amerikaya ambargo yapar
Sosyal ağlarda paylaş

Phyx said:

sipeyskeyk said:

Abi belki ileride kontrolden çıkabilir de, çin'in en büyük pazarı amerika şuanda. Ayrıca çin şirketlerinin AR-GE konusunda henüz amerika'yı korkutacak boyuta ulaştıklarını da hiç sanmıyorum.

ahah olay o zaten abi. asil cin amerikaya ambargo yapar

Abi tek olayı üretmek olan çin mi zarar görür bundan yoksa teknoloji ihrac eden amerika mı, lolololol.

Gerçi şöyle birşey var, amerikan'ın devlet tahvillerinin büyük bir kısmı çin'in elinde bildiğin kadarıyla.

İkisi beraber kol kola batarlar artık.:)
Sosyal ağlarda paylaş

bu kadar parayı silaha yatırmak bana daha çok koyuyuor.. istersek kendimiz üreteim istersek israilden alalım ama silaha para yatırmak kötü..

o parayla kaç araştırma laboratuvarı kurulur, kaç yabancı akademisyen getirilir, kaç üniversiteyle işbilriği yaopılır

biliyorum ki olması mükün değil ama o paranın "geleceğe" yatırılmasını isterdim "ölüm"e değil

zaten ikinci dünya savaşından mağlup çıkan ülkeler ordu beslemedikleri için bugün teknoloji üsssü oldular bugünün amerikası ise tüketim odaklı ve bu yönde teknoloji geliştiren bir ülke. zaten ne akdar üretim imkanlarını geliştirecek teknolojik yenilik varsa adamlar almanyadan japonyadan aldılar üstünde ufak oynamalar yağığ kendi sistemlerine uyumlu hale getirdiler

silaha para yatırmak çok yazık..

ha oaliblecek bir zombi saldırısı için bence her evde bir pompalı ve hanedeki kişi ayısı kadar tabanca bulunmalı.. ve mermi.. bolca mermi
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ikinci dünya savaşından önce teknoloji üssü olmayıp da savaştan yenik çıktıktan sonra olan ülke mi var?

rusya.

Abi teknoloji olayı zaten şöyle, Amerika alman teknolojisini çalıp kendi teknolojisiyle voltran oluşturup şuan dünyayı yönetmek dediğimiz işe başladı.

almanya amerika abisinin izni ile silah endüstrisine çok fazla bulaşmayıp otomotiv, mühendislik, medikal teknolojiler vs. alanında yürüdü.

japonya da aynı senaryo, elektronik, otomotiv vs.

Rusya bambaşka bir hadise tabii...
Sosyal ağlarda paylaş

askeriyeye, savunmaya kasmadan aşırı gelişmek çok çok zor bişi.

tech kasıcaksan hormonu savunma sektörü. hem satar, hem güçlüdür.

internetin vs bile military kökenli yatırım ile doğduğunu düşünsenize bi.

ben de isterim tek silahlar çocukların su tabancası olsun diye.

ama o zaman çok yeni bişi üretilemezdi sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır ama teknolojik yatırıma ayıracakları parayı ordu beslemeye ayırsalardı bugünkü durumda olamaycakalrdı.. ha bir de almanyaya ayrıca avrupa bankasından (şimdiki dünya bankası) gelen yeniden yapılanma ödemeleri vardı çok büyük bir meblağ kredi oalrak verilmişti (tabii ki de geri ödedi almanlar)

özellikle almanya eline gelen parasal kaynağı ve marshall yardımlarını son dereke etkin kullanarak bugünkü almanya oldu.. yoksa hem bir savaşdan yenik çık, hem ülkendeki bütün fabrikalar üretim yeleri yıkılsın üstüne çok saıda yetişkin ve beşeri sermaye sayılacak erkek nüfusunu kaybet.. bu kadar kısa zamanda belini doğrultamazdı

ingiltere sanayileşmesinin gerilemesinin asltında yatan endenlerden birisidir bu savaş ve savaş sonrası ekonomi ki ingiltere sanayileşmede ilkti liderdi o kadar güçlüydüler ki diğer ülkeler ingiltereye karşı gümrük duvarlarını yükseltmek zorunda kalmışalrdı (ki devamında ingilterenin yeni apzarlara girmek için emperyal hareketlerini görecektik)

böyle..
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya ingiltere'ye şöyle dedi;

Ben dibe gidersem, sen de benimle gelirsin.

Hitler'in teklifini kabul edecekti aptallar, şuanda Amerika diye birşey olmazdı.

hitler

wanted peace with Britain, as the German generals admitted. Hitler had the opportunity to capture the entire British Army, but chose not to. Liddell Hart, one of Britain,s most respected military historians, quotes the German General von Blumentritt with regard to this Halt Order: "He (Hitler) then astonished us by speaking with admiration of the British Empire, of the necessity for its existence, and of the civilization that Britain had brought into the world. He remarked, with a shrug of the shoulders, that the creation of its Empire had been achieved by means that were often harsh, but where there is planing, there are shavings flying,. He compared the British Empire with the Catholic Church saying they were both essential elements of stability in the world.. . . and he would even offer to support Britain with troops if she should be involved in difficulties anywhere.." (p 200).

Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

bu kadar parayı silaha yatırmak bana daha çok koyuyuor.. istersek kendimiz üreteim istersek israilden alalım ama silaha para yatırmak kötü..

o parayla kaç araştırma laboratuvarı kurulur, kaç yabancı akademisyen getirilir, kaç üniversiteyle işbilriği yaopılır

biliyorum ki olması mükün değil ama o paranın "geleceğe" yatırılmasını isterdim "ölüm"e değil

zaten ikinci dünya savaşından mağlup çıkan ülkeler ordu beslemedikleri için bugün teknoloji üsssü oldular bugünün amerikası ise tüketim odaklı ve bu yönde teknoloji geliştiren bir ülke. zaten ne akdar üretim imkanlarını geliştirecek teknolojik yenilik varsa adamlar almanyadan japonyadan aldılar üstünde ufak oynamalar yağığ kendi sistemlerine uyumlu hale getirdiler

silaha para yatırmak çok yazık..

ha oaliblecek bir zombi saldırısı için bence her evde bir pompalı ve hanedeki kişi ayısı kadar tabanca bulunmalı.. ve mermi.. bolca mermi

Sosyal ağlarda paylaş

abi askeriyeye harcanan para sadece araştırmaya harcansa tabi daha güzel olur ama askeriyenin yaptığı araştırmalar da bazı şeylerin daha çabuk yürümesini sağlıyor. amerika zamanında yığınla bilim adamını bu alamanları yenmeliyiz diye biraraya getirip olağanüstü bir tempoyla çalışmalarını sağlamasaydı atom bombası icat edilebilir miydi bu kadar çabuk, ona bağlı olarka nükleer santraller ortaya çıkabilir miydi? Yada en basitinden askeriye olmasa şuan elimizin altın internet olmayabilirdi, uzaya çıkmak için bu kadar uğraşmasalar pek çok teknoloji şuan keşfedilmemiş olabilirdi çünkü araştırmalar iyi güzel de belli bir itici kuvvet ve amacın olması bazı şeyleri hızlandırıyor. ha tabi bütün bunlar dünyayı daha mı güzel yapıyor o başka bir konu.

ha bunu yazmamın sebebi silahsızlandırılan ülkelerin askeriyeye daha az para harcadıkları doğru ama teknolojiyle kurulan bağıntıda biraz dikkatli olmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

50 yıl önceki durumla bugünü kıyaslamayalım keza 50 yıl önce keynesyen maliye politikaları kalkınmanın lokomot
ifiydi ama bugü ndeil

50 yıl önce savaş ekonomisi kalkınma için olumluydu ama bugün değil

bugün silaha değil geleceğe hatta uzay teknolojilerine para yatırmak gerekiyor

50 yıl önceki dünya nüfusuyla bugünkü nüfuz da aynı değil dolayısıyla tüketim imkanları ve bölüşüm de aynı değildi

bugünün cevabını dünde aramamak lazım, en fazla dünü analiz ederek bugünü inşa edebiliriz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...