Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Objektif sorunsalım..

Horrible

Öne çıkan mesajlar

Şimdi arkadaşlar bende canon 450d dslr fotoğraf makinası var. 18-55mm'lik kit lensim bundan 1 2 ay önce bozuldu ve odak yapmaz oldu. Önce canon yetkili servise götürdüm ancak tamiri için 350 lira fiyat istediler (garantim yoktu). Bende başka bi yere götürdüm ve götürdüğüm yer 120 liraya yaptı. Ama gelin görün ki 1 hafta sonrasında almanyaya geldiğimde makina yine çalışmaz oldu.

Daha doğrusu şöyle ki, bazen odak yapıyor, bazen hiç yapmıyor, bazen 55 mm'de yapmıyor ama 18 mm 'de yapıyor, bazen de sadece sağ tarafa odak yapıyor =D

Geçen gün yine böyle odak yapmıyordu sinirlendim dedim yeni lens alıcam artık..

Bi kaç lens arasında tereddütlü kaldım... Yıllardır fotoğrafçılıkla ilgilenen tüm arkadaşlarım Canon 50 mm 1.8f lensi al dediler. Bense tamron 18-200mm f 3.5-5.6 ve canon 50 mm arasında kararsız kalmıştım.

Türkiyedeyken de bunları biraz araştırmıştım. Dün burda bir fotoğrafçıya gittim ve fiyatları sordum. Tamron 18-200 burda 176 euro, türkiyede 670 lira, yani burda yaklaşık 200 lira kazancım oluyor. Canon 50 mm 1.8 değil , 1.4 var burda. O da 110 euro burda, türkiyede 1.8 olanı 260 lira civarı bişeydi ( 1.4 türkiyede yokmuş sanırım ama biraz daha pahalıdır diye düşünüyorum.)

Burda ki fotoğrafçıda Canon'u tavsiye etti bana. Ama gelin görün ki ben zaten çok çılgınca süper fotoğraflar çekemiyorum henüz (yaklaşıl 1,5 yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ama hala öyle görenlerin vaaayy ssen bu işi süper biliosn ya diyebileceğim kadar güzel fotoğraflar çektiğimi söyleyemem). Durum böyle olunca 50 mm çok dar bi açı ve geniş açı çekmek istediğimde işimi görmeyecek bir lens olucak diye düşünüyorum biraz. Bu nedenle daha geniş aralıklı lensler daha çok ilgimi çekiyor gibi şimdilik =)

Bir de şöyle birşey var ki dün gittiğim fotoğrafçıda kendi kit lensim takır takır çalışmaya başladı, hiç sorun çıkarmadı =D Adam da bana sadece lensten değil body'nin içinde ki aynalarda toz vs. varsa o nedenle odak problemi olabiliyor, bez gibi bişeyle onu bi temizle istersen gibi bişi dedi ama iyice makinayı bozmaktan da korktuğum için henüz dokunmadım. (ama sorun buysa başka lens taksamda çok farketmez mi ki acaba ?!)

Şimdi sizden objektif tavisyesi istiyorum biraz =) Bir arkadaşım eğer ilerde lens tekrar lens almayı düşünmüyorsan tamron bayaa işini görür, hemen hemen her tarz fotoğraf çekebilirsin dedi. Ama ilerde yine lens alırım diyorsan 50 mm geleceğe çok ii bi yatırım vs. dedi.

Siz neler dersiniz bu konuda ?? Bayaa kafa karmaşı yaşıyorum gördüğünüz üzere, başka lenslerde önerebilirsiniz =)

not: biraz uzun oldu farkındayım ama üşenmeden okuyan herkese sonsuz teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi birincisi, keşke o kit lensi direkt koysaydın kenara sadece lazım olursa manuel kullanmak için zira lensin ederi zaten 120 TL falan 2.el'de. Yazık olmuş.

ikincisi 50/1.4'ün 110 euro olmasına imkan yok. Eğer öyleyse 5-10 tane alıp gel sat burda 300 euro'dan. Çok ciddiyim.
50/1.8 için de 110 euro pahalı. Normalde 110 dolar o lens abd'de.

18-200mm gibi geniş aralıklı lensler genelde pek de kaliteli fotoğraf veremezler içersinde haddinden fazla mekanizma/optik vs. barındırdığından. Her odağı kapsayayım derken hiç bir odağın hakkını veremezler yani. Zaten 80-100mm'den sonraki odaklarda ayrıca titreşim engelleyici mekanizma olmazsa (canon'da IS) gene çok zordur çekim yapmak.

Şimdi sana bir soru; 18-55mm odak aralığı itibariyle sana yetiyor muydu?

Eğer evet dersen alınabilecek en iyi fiyat/performans lensi Tamron 17-50/2.8 bence. Hem sabit f/2.8'i ile dslr kullandığını hissedersin. Bu lensin de abd fiyatı 450$ falan. Bu lensi alırsan pişman olmazsın bence.

Canon her aralıkta her kullanıma yönelik en iyi lensi yapıyor diye bir kaide yok bu arada, Tamron'a Sigma'ya falan kötü gözle bakma. Kit lensi yeirne geçebilecek fiyat/performans lensleri arasında tamron 17-50 baya yaygın.
Sosyal ağlarda paylaş

Horrible said:
Şimdi sizden objektif tavisyesi istiyorum biraz =) Bir arkadaşım eğer ilerde lens tekrar lens almayı düşünmüyorsan tamron bayaa işini görür, hemen hemen her tarz fotoğraf çekebilirsin dedi. Ama ilerde yine lens alırım diyorsan 50 mm geleceğe çok ii bi yatırım vs. dedi.

arkadaşın gayet yeterli söylemiş. teoride geniş aralıklı lensler netlik, keskinlik gibi özellikleri olumsuz yönde etkilese de, o kadar belirgin bir fark olacağını düşünmüyorum ben. yani ilerde yeni lens almayı düşünmüyorsan, fotoğraflarının kalitesi hakkında şüpheye düşmeden tamron 18-200'ü tercih edebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada kilit soru şu
said:
Şimdi sana bir soru; 18-55mm odak aralığı itibariyle sana yetiyor muydu?

bunun cevabı olmadan herkes kendine göre yorumlar.
eğer evetse bkz benim cevap
eğer yok ben daha geniş açı (ultra geniş,10-20gibi) isterim 30-40-50mm falan çok hoşlanmadım zaten dersen bkz. cuce (10-20mm+50/1.8 kombosu da baya etkin olur aslında =))
yok ben hem geniş hem dar açı istiyorum zaten kısa odaklı lensin fazladan kalitesini farkedene kadar her odağım olsun sonradan yolumu bulurum dersen bkz. moncici (ki çöp lensler de değiller 18-200'ler sonuçta ama yine de 180euroluk olandan pek bir hayır gelmez bence)
18-55 aslında bozuk değil onla devam edeyim yanına dar açı istiyorum desen yine başka bir cevap gelecektir

söz sende yani :P
Sosyal ağlarda paylaş

18-55 bana yetmiyor genel olarak =)

55 mm çoğu zaman çok az geliyor, alan derinliği vs. için. Ya da uzakta ki bir cismi çekebilmek vs. için.

Arkadaşım da nikon 18-120 mm (tam emin değilim 120 mi değil mi ama o civar bişeydi) vardı mesela onun lensini çok daha beğeniyordum kit olmasına rağmen.

18-200 mm kalite olarak aşırı derecede farketmez diyorsanız sanırım onu tercih edicem.

İlerde yine lens almayı düşünürüm büyük ihtimalle ama bi 1-2 yıl almam tekrar diye düşünüyorum. İşimi gördüğü sürece çok ihtiyaç duymam gibi geliyor =))

18 mm çok dar bi açı değil bence, pek çok yerde iş görüyor diye düşünüyorum o bakımdan geniş açılı lenslere pek bakmadım henüz.
Sosyal ağlarda paylaş

alala şuan çok şaşırdım dediğinize çünkü adam kutusundan çıkardı ve kutuda da gayet Canon 50 mm f: 1.4 yazıyordu =/

Yarın gidip tekrar bi soriim bakiim, şaşırdım şimdi siz böyle diyince. Belki özellikleri farklıdır dicem olabilir mi öyle bişey?? Çünkü aşırı bi bilgim yok lensler hakkında yeni araştırmaya başladım ve yok IS yok EF yok L serisi vs. çok fazla seri var =)

L serisi değil ddiğim EF olması lazım ama 1.8 260 lirayken 1.4ün 600 lira gibi bişe olacağını da sanmıyorum yani (200 küsür pound demenden 600 diye salladım =D )
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

lens teknik detayları

Canon - Lens - 50 mm - f/1.4 USM - Canon EF
Product Features

* Focal length and maximum aperture: 50 mm 1:1.4
* Lens construction: 7 elements in 6 groups
* Focus adjustment: Overall linear extension system with USM
* Closest focusing distance: 0.45m / 1.5ft
* Filter size: 58mm

Technical Details
Main Specifications

* Product Description: Canon lens - 50 mm
* Lens System: Lens
* Intended For: 35mm SLR, digital SLR
* Mounting Type: Canon EF
* Lens Aperture: F/1.4
* Focal Length: 50 mm
* Min Focus Range: 45 cm
* Max View Angle: 46 degree(s)
* Lens Construction: 6 group(s) / 7 element(s)
* Filter Size: 58 mm
* Length: 5.1 cm
* Weight: 290 g
* Manufacturer Warranty: 1 year warranty

Extended Specifications

General

* Colour: Black
* Diameter: 7.4 cm
* Length: 5.1 cm
* Weight: 290 g

Lens System

* Diaphragm Blades: 8
* Features: Ultrasonic Motor (USM), full-time manual focusing
* Filter Size: 58 mm
* Focal Length: 50 mm
* Focus Adjustment: Automatic, manual
* Lens Aperture: F/1.4
* Lens Construction: 6 group(s) / 7 element(s)
* Magnification: 0.15
* Max View Angle: 46 degree(s)
* Min Focus Range: 45 cm
* Mounting Type: Canon EF
* Type: Lens

Manufacturer Warranty

* Service & Support Details: Limited warranty - 1 year
* Service & Support: 1 year warranty

Miscellaneous

* Included Accessories: Dust cap, lens cap

bu lensi 110 euroya satıyorlarsa ya yere düşürmüştür birisi ya da bildiğin çalıntıdır :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi eski FD bayonet olmasın o 50/1.4? Eğer öyleyse otomatik fokusu yoktur.

yok eğer bu olduğuna eminsen > http://www.bhphotovideo.com/c/product/12140-USA/Canon_2515A003_50mm_f_1_4_USM_Autofocus.html

bana da al :D

[hr]
Horrible said:

L serisi değil ddiğim EF olması lazım ama 1.8 260 lirayken 1.4ün 600 lira gibi bişe olacağını da sanmıyorum yani (200 küsür pound demenden 600 diye salladım =D )

hahah :D
objektif olayına hoşgeldin öyleyse
kağıt üzerinde gözüken 2-3 farklı rakamların yüzlerce dolar edebildiği bişi bu camlar :D
ayrıca sırf f/1.8, 1.4 farkı yok o 2'si arasında. f1.8 olan ucuz bir plastikken, 1.4 daha kaliteli bir body'e sahiptir. Bir de USM dedikleri bir teknoloji de var f/1.4'te. Ayrıca f1.4 farkı bile önemli baya. 50mm f/1.2 diye bir lens var bir de mesela. Git bir araştır bak fiyatına :) Sonra bir daha oran/orantıya girmezsin eminim :D :D
Sosyal ağlarda paylaş

valla bende şimdi netten baktım doğru söylüyorsunuz aslında 300 dolar amazon. com'da burda en ucuz 220-230 euro olması lazım bu durumda.

Bu hafta içinde tekrar bi gidip soriim bakiim, belki de ben yanlış anlamışımdır =)

@yav

oto fokus vardı, denedim lensi =)) EF olduğuna eminim =)
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bir siteden lensleri karşılaştırma fırsatı buldum ve sanırım tamron 18-200 ya da canon 18-135 alıcam =)

bu ikisi arasında hangisini önerirsiniz diye sorayım birde =)

bu arada site cidden güzelmiş, lens almak isteyenler her türlü lensi örnek fotoğraflarla inceleyebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

tamron 18-200'de titreşim önleyici mekanizma yok sanırım?

canon 18-135IS güzel gözüküyor. Zaten bir üst segment makinelerin (60D,7D) kit lensi olması da belli bir güveni veriyor.

Bu arada 135mm ile 200mm arasında tahmin ettiğinden gerçekten çok daha az fark var. Hani sırf ona takılıp düşünme diye diyorum.

bu arada bütçe olarak biraz daha çıkabiliyorsan tamron 18-270mm var bakılası. Çok yeni çıktı bu ve iyi diyolardı. Ama bu uzun aralıklı lensler hakkında çok tecrübem veya incelemişliğim yok yine de sadece yönlendirme babında demiş olmak istedim.

Lenslere dair örneklere şurdan da bakabilirsin: http://flickriver.com/lenses/
ama uyarayım genelde en iyileri çıkıyor orda ve fotoğraflar çok bakir olmayabiliyor. Gene de fikir verir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Simdi her ne kadar yuksek zoom araligina sahip lenslerde kalite daha dusuk olsada bazen en iyi fotografci kamerasi her daim hazir olan fotografcidir.

Mesela kamerada 70-300mm lens var lakin fotografini cekecegin nesne 3 metre otende. 18-55 ya da daha genis acili bir lens olmadigina yanar, yaninda varsa lens degistiricem diye ugrasirken pozu kacirirsin.

Madem kamera ile gelen ucuz lens omrunu tamamladi ve bu surede dslr kamera kullanmayi nispeten ogrendin oyle ise yapacagin sey dusuk zoom araligina sahip f2.8 lens almak olmali. Uzun vadeli guzel bir yatirim olacaktir.

canon 20-70mm f2.8 mesela mukemmel olur bu hususta ama biraz pahali.

Cok fazla seyahat etmiyor isen 18-135, 18-200mm gibi araliga sahip lenslerden uzak durmaya calis. Bu lenslerin 2 amaci var.

1. Seyahat ediyor isen lens degistirme ve yaninda buyuk bir yuk tasima kulfetinden kurtariyor insani.
2. Daha genis bir araligi tek bir lens ile kapsayip toplamda 3 lense verecegin parayi 1 lense harcatarak aslinda daha makul oluyor.

Handikaplari ise kafa karistiran cinsten.
1. f degeri genelde yuksek olur ve lense daha az isik girdiginden lens daha yavas. Bu da daha yuksek ISO kullanimi ve fotolarda kalite kaybi anlamina geliyor. Hele ki giris seviyesi DSLR makinen varsa.
2. Nispeten buyuk ebatli olurlar. Kamera cantan yeterince genis degil ise yenisini alman gerekecek. Ayni zamanda agir lenslerdir.
3. Cok fazla eleman icerdikleri icin kalite dusmekte. Kaliteli cam icerenlerin fiyatida epey yuksek. Bknz> 18-200Nikkor (Nikon serisinde ED lensler kaliteli olanlar) Diger bir Nikon ornek efsanevi 24-70
4. F yuksek oldugundan arka planda olusan fluluk pek de yeterli olmuyor(ha fotografladigin nesne ile arkaplan arasi mesafe olabildigince yuksek ve min f degerinde max yakinlik ile cekersen super genis acili lensler bile flu arkaplan olusturuyor o ayri.

Secim burada sana kaliyor yine.
Neyi daha cok fotografladigini tespit etmek ve ona uygun en kaliteli lensi almak ilk tercih olmali bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek Zoom çarpanlı lens alacaksan Tamron 18-270 'e de bak. 15X zoom :) Hem 2009-2010 EISA ödüllü lens.

Ama zoom lensler'de 3X zoom'un üstü genelde amatör kullanım için. Belirtmekte fayda var.

Tabi fotoğrafları 800x600 1024x768 yapıp internete attığında 200$'lık lensle çekilmiş fotoğrafta aynı oluyor, 2000$'lıkla çekilende. Birde bu var.
Sosyal ağlarda paylaş

15x 20x falan diye zoom olayı bir kere yanlış, hiçbir aklı başında fotoğrafçı bilmemkaç x diye bir lens özelliği söylemez, bu basçek makinalarda insanlara satabilmek için ne odak uzunluğu falan nedir kasmamak için geliştirilmiş bir şey. hesaplaması da max odak uzunluğu/min odak uzunluğu diye olur.

f/1.4 AF'lı bir lensin 110€ olması imkansız. dedikleri gibi ya analogdur, ya çalıntıdır ya da başka bir sorunu vardır sonsuza netlemiyordur falan.

alan derinliği vermek istiyorsan 50mm f/1.8 objektif sana istediğin etkiyi verecektir. zoom olanağı sağlamamasına rağmen gece de çok iyi performans vermesi yüzünden tercih edilesi bir lenstir.

ama sabit odak uzunluklu birşey tercih etmiyorsan tamron 17-50 f/2.8 öneririm. yeni modellerinde titreşim önleyici sistem de var, fiyatına göre başarılı bir lenstir. titreşim önleyicisi olmayanlar özellikle 2.elde çok ucuzladı, tercih edebilirsin. canon USM lens kullanıyorsan odak sesi biraz rahatsız edebilir ama alışılmayacak bir şey değil, abartılacak bir şey hiç değil, hem belki IS koydukları sistemde sesini de kısmışlardır.

benim kullandığım set, 17-50mm, 70-300mm, ve prime lensler(50mm, 65mm, 105mm) böyle idi. dışarı çıkacağım zaman 17-50 ve 70-300 ü alırım özel bir şey için gerekmeyeceğini biliyorsam.

sen de böyle bir şey alabilirsin. 70-300 için sigma falan gibi görece dandik(sigmanın 70-300ü güzel bir lens değil mesela) alırsın, hem ucuz hem de tele ihtiyacını giderir. daha sonra çok paran olunca da 70-200 f/4 ya da 70-200 f/2.8 IS USM falan alırsın, dünyalar senin olur.

objektifin bozuk olması muhabbetine gelince, body'deki AF çipi de bozulmuş olabilir. bazı objektiflerle düzgün çalışır, bazılarıyla çalışmaz etmez. o yüzden illa objektifte sıkıntı var deme. ondan anca aynı lensi sağlam başka bir body ile deneyip aynı sıkıntıları yaşarsan emin olabilirsin. bir de o lenslerin 2.eli yok gerçekten çok ucuzlar, satmana değmeyecek bir lens. ama bir de 17-50 ya da 24-70 gibi çok keyifli bir lens alırsan çantanda yer kaplamaktan öteye gitmez varoluşu.

öyle
Sosyal ağlarda paylaş

ya genel olarak lens fiyatları benim bütçemi çok aşıyor şuan. O bakımdan şimdilik tamron ya da sigma 18-200 alıcam. Bunların benim kit lensimden daha iyi olacağı düşüncesindeyim.

ama tamron mu sigma mı karar veremedim. Tamron 169 euro, sigma 149 euro.

Canon 18-135 düşünüyordum ama 360 euro olduğunu öğrenince vzgeçtim ne yazık ki.. Şimdilik böyle bir lens benim işimi görür kit lens niyetine. İlerde (1 yıl sonra falan) canon 50 mm f:1.8 alırım yine diye düşünmekteyim...

Şimdi genel olarak Sigma mı dersiniz Tamron mu??
Sosyal ağlarda paylaş

fastreloader said:

15x 20x falan diye zoom olayı bir kere yanlış, hiçbir aklı başında fotoğrafçı bilmemkaç x diye bir lens özelliği söylemez, bu basçek makinalarda insanlara satabilmek için ne odak uzunluğu falan nedir kasmamak için geliştirilmiş bir şey. hesaplaması da max odak uzunluğu/min odak uzunluğu diye olur.

Böyle değil malesef, lensleri genel kriterler içinde değil, kendi özellikleri dahilinde 3x 5x diye nitelendirebiliyoruz. Hatta 4x veya 5x üstü olanlara superzoom deniyor. Ve yine dediğim gibi kendi içinde değerlendirildiğinde 3x üstü zoom lensler pek makbul görülmüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...