Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

topun attığı gülle patlar mı?

soulberry

Öne çıkan mesajlar

HoeZ said:

escape said:

mermi çekirdeği arkasındaki kovana yapışıktır ve kovan barut ile doludur. silah mekanızmasında iğne görevi gören değişik sert bir çelikten yapılan iğne silahın horozunun vurmasıyla merminin arkasına bir iğne gibi vurur ve içindeki barutu sıkıştırır. sıkışan barut patlar ve kovana yapışık olan çekirdeği o patlama hızıyla fırlatır.

anlatılan yanlış.

fişeğin arkasında kapsül vardır, silah mekanizmasındaki iğne kapsüle vurur ve kapsül patlar.kapsül içinden çıkan kıvılcım fişek içindeki barutu yakar.sıkıştırılmış barut yanarken fişek ucundaki kurşuna basınç uygular ve kurşun fırlar.

aynı şeyi anlattık.
ben kovan içide barut sıkışır patlar dedim sen kapsül(kovan)içindeki barut kıvılcım cıkartır patlar dedin.

ak bi yazamadım ya
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

Eksi toplardan kasıt ağızdan dolma orta çağ topları ise onların gülleleri patlamaz istersen tek kale maç o gülle ile bişey olmaz.

yo patlıyorlardı, fransızlar bulmuştu hatta zibidiler denizlerde ingiliz üstünlüğünü o şekilde dengelemişlerdi. her buluş bi ihtiyaçtan kaynaklanıyor tabii hehe

cuce said:

bide asıl bildiğin ici patlayıcı dolu olanlar var ne gerek varsa

bazı anlar olur bir mermi bir ölü olması gereken duruma gelir işler ama tabii nizami hiç bir kuvvetin işi bu duruma gelmemeli. normalde insanların yaralanıp savaşı terk edeceği durumlarda bile ölüp gitmelerine neden olduğu için zaten savaş suçu sayılıyor o mermiler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...