Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fotoğraflarım ( Amateur )

SoulCube

Öne çıkan mesajlar

Selam,
bende başladım fotoğraf işine, hep merak ederdim, hevesim vardı.
en sonunda iş yerine aldığımız makinayla( nikon d40 ) dedim haftasonu cıkayım bende bişeyler çekeyim.

1-2 haftadır değerler konusunda baya bi bilgi sahibi olmuştum.
kendimi dışarda deneyeyim dedim.

henüz amatör çekimler yaptım( bence ).
ayrıca ortaköy ve civarının dışına gitmeye vakit bulamadığımdan şimdilik buralarla yetindim.

fotoğraflarla photoshopta biraz oynadım.Makine ve lens çok iyi olmadığı için özellikle akşam çekimlerinde iso falan çok sorun oldu benim için, ki gündüz de çekebilecek pek vakit bulamadığım için digital ortamda ellemek zorunda kaldım.
bazılarında kısmen HDR yöntemi uyguladım.
ellemek istediğim yerlere ufak dokunuşlar yaptım vs...

şöyle paylayaşım artık çok konuştum bence;

Tık

Sosyal ağlarda paylaş

çektiğim yeler biraz meyillli yerlerdi.
elimle tam dengeyi tutturmamış olabilirim evet.
özellikle ciragan kısmında baya bi yamuk oldu ama ben öyle sevdim yenisini çekmedim.

@Cüce, yok daha önce koymam imkansız dün ve bugün çektim fotoğrafları :)
e cami klasik ortaköy camisi zaten heryerde var eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Savarona fotoğrafında aslında yarım kalan direk e girseymiş daha güzel olurmuş gibi geldi gözüme.

Olm ben neler diyorum ya direk girseymiş falan.

Ortaköy ve diğer bikaç fotoğrafta eğiklik var ama onu ps'da düzeltmek kolay aslında. Ruller Tool ile ufuk çizgisine ya da düz olması gereken bi yere çizgi çek. Sonra rotate olayına gelip rastgele rotate seç. Direk uygun açı çıkıyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok anlatamadım zoomu neyse :)

Sahneni hazırlarken dogrusal cekimler yaparak uyumu saglarsın,ornek Ortakoy'de ufuk cizgisini kaydırmandan oturu anlam bozuluyor ve minarenin en uc noktasını kadrajın icine almaman kompozisyonu eksik bırakmıs.Sunu da demiyorum ki,hep ufuk cizgisi duzgun olsun dumduz fotograflar cıkar diye,bunu da yapma ama onceligin tabiki ufuk cizgisi ayarlama olabilir.Egik kadrajlarda da cok guzel ve yaratıcı fotograflar cıkar tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

ya zaten ben kişilik olarak çok işin inciğini cinciğini çıkaran detaylar üzerinde çok kafa patlatıp ahkam kesen bi adam değili.
yağtığım her işte böyleyimdir.
işimi yaparım, gayette güzel yaparım ama birisi bana sorduğunda şuda şunu yaptım burda bu kadar şunu verdim şöyle olunca böyle olcagını için vsvs.... tarzı cümleler kurupta anlatmayı beceremiyorum.

benim için ilk izlenim çok önemlidir herşeyde.
fotoğraf için de öyle.
bir bakarım hoşuma gittiyse ilk an tamam.
ah şu da şöyle olsaymış diye kasmam yani.

mesela bu fotoğrafları hangi değerde nasıl çektim inanın hatırlamıyorum.
o an havaya ışığa bakıp şöyle bişey olsa olur diyip çektim ve hafızamdan sildim gitti.

ama internette benim yerime bunları yapan çok insan var ve bunun bir velinimet oldunu biliyorum.
dolayısıyla böyle paylaşıyorum ki başkaları ne düşünüyor göreyim.

hani nerden girdim bu konuya onu da bilmiyorum bi yazayım dedim acayip şeyler yazmışım.

tekrar teşekkürler detayları öğrettiğiniz için.
Sosyal ağlarda paylaş

11625 i bende begendim... fakat gerisi bir hayli bastan savma.

e vinyet, eycdiyar falan ugrasmissin lekeleri de silseydin bir zahmet..ufuk cizgisine gore crop alsaydin keske...temel 4 islem bunlar, atlamaman gerekir diye dusunuyorum....

bir baska deyisle: fotosopu acip filtrelere, eycdiyarlara yumulmayin hemen arkadaslar..bu iyi birsey degil, ve bahanesi de olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...