Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şirket ismi için yardım!!!

massosoit

Öne çıkan mesajlar

massosoit said:

Hayır biz yapmadık ama benim baba deli dana öncesi besicilik yapmıştı,bize destek olucaklar.ama tabi iş bizde bitiyor,öğrenicez artık.ilk 2-3 sene çok emek isticek. herşeyi oturtup adam gibi bir kadro kurana kadar.ama kalkıcaz altından.
Çünkü daha ilerisi için yapmak istediğimiz çok şey var...

100 inek icin 3 maraba 1 tane de veteriner gerekli.

umarim bol bol araziniz vardir. cunku bir inek gunde ortalama 70 kilo sicar. bu da 100 inekte gune 7 ton di$ki demektir. ayda 210 ton. bu kadar bokla az geli$mi$ bir koye elektrik santrali kurabilirsiniz ama karli olmaz, her neyse.

10 inek ithal olarak, ari irk alinirsa 500k $ gibi bir fiyata geliyor tesisle birlikte. eger yorenize yakin fabrika varsa ve vereceginiz sut kaliteli ise (antibiyotk kullanimini minimuma indirmek), firmalar baz fiyattan biraz daha yukarida fiyatlarla masaya oturabiliyolar.

daha once sut besiciligi yapmadiysaniz, du$e kalka ogrenmek pahaliya patlayabilir. suta$tan falan destek alin.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada her yil ineklerin %30u duve olacaktir, 2 ay sutten kesilir, yavruya verir falan.. bu da ciftligin surerliligini saglayacak ayrica canli et sati$indan da baya kar etmenize neden olacaktir.

3 kere doguran hayvanin verimliligi maximize olur. daha fazla dogurmasina gerek yoktur.

sakat doga hayvani biri kesecek, aninda sucuk et olarak satilacak falan.
Sosyal ağlarda paylaş

süt fabrikası ile anlaşma varsa zaten gerekli her türlü yardımı yapıyorlar. bir veterinerleri sürekli kontrole geliyor, akıl veriyor, kontrollerini yapıyor hayvanların vs sonra da gidiyor tabii.

ısparta'da bu işi yapan bir arkadaşım var, onun demesi "ben hayvanları aldım, araziyi verdim, gerisini fabrika ile işçiler hallediyor kendi aralarında." bu anlaşılan fabrika belli bi kalibrenin üstündeyse hiç bir sıkıntı çıkmaz. sonuçta en ufak aksilik adamların para kaybetmesi demek. kendi hayvanlarıymış gibi sahip çıkarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

arkadas sen de biseyi de bilme ya.

olm bokuyla ugra$mak olmasaydi $u an ben de bu i$i yapiyor olacaktim.

cok ara$tirdim.

ama $u anda sut fiyatlari sicti. ali$ 0.60 liraya du$tu. ben du$undugum zaman 1.5 liradan verebiliyodu kaliteli ciftlikler. $imdi onlar da yattara olmu$tu heralde.

senede 1.000.000 tl kar vardi bu i$te o donem.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...