Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civ 3 Conquest CD'si TR'ye Geldi Mi? Alan Var Mı?

Deedstyger

Öne çıkan mesajlar

ha bir de conquest'ün güzel yanı.. vanilla civ'de (gavur böyle diyor, expansion'sız manasında eheh) ve ptw'de stratejik res. istedin mi pantolonuna kadar istiyolardı, şimdi makul şeyler öneriyolar.

at güzel de, upgrade olanağı cavalry'de kısıtlı olduğundan atım olsa bile fazla atlı ünite yapmıyorum ben şahsen. spearman, warrior ve archer'lar ise oyun sonuna kadar upgrade olabiliyor, gayet de yeterliler. at yok diye fazla bir kaybın yok yani bence.[hline]Pretty women make us buy beer,
Ugly women make us drink beer.
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla Longbowman upgrade olmuyor. Her ne kadar cavalry upgrade olmasa da kesinlikle yapılması gereken bir birlik. En kötü ihtimalle ileride şehirlerde yokedip bina ve yeni birlik yapımında kullanabilirsin.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz

[Bu mesaj Baalzebul tarafından 29 December 2003 10:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

olamaz ya iki saat ugrasip bi ulkeyi tamamen aldim. save ettim oyuna girerken not valid save file diye hata veriyor huhuh:(

buarada simdiye kadar en iyi oynadigim irk fransizlar. unique unitleri cok ise yariyor. diger irklari sectigim zaman o yillarda hep sehir kaybediyodum[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer adamda immortal gibi bir unite varsa bende de en iyi spearman varsa istediğini veririm tabiki komşum olacak eğer uzağımdaki bir civilizationsa gülüp geçerim isterse savaş ilan etsin. Genelde iyice güçlenene kadar komşulara ağamsın paşamsın muhabbeti yaparım hemen embassy kurup right of passege veririm hepsiyle polite olmaya çalışırım eğer polite komşuma uzağımdaki bir civ savaş açarsa ben de komşumdan yana tavır koyup uzaktaki elemana dalarım yada dalarmış gibi yaparım böylece ilişkileri sıcak tutarım. Bu denge politikası ben adam gibi bir ordu kurana kadar devam eder sonra....8-)
Neyse civfanatics sitesini biraz daha araştırdım ve burada bayaa ilginç şeyler var. Şu an bilgisayarımdan uzaktayım bir bakarmısınız conquest cd sinin içinde teturkhanın test of times adındaki senaryosu var mı?[hline]A-------|............_____ | _____.....
C----:<ııııco==|ı..... ___(o)__/_.......
E-------|/..................../ .............

Sosyal ağlarda paylaş

Senaryoyu yapan eleman türk ama kanadada yaşıyormuş. Ben oynamadım ama senaryosu da bayaa bir tutmuş ki cd ye koymuşlar. Senaryodan bahsedeyim 31 tane civilization var harita dünya haritası ve şehirler zaten kurulmuş durumda settler yapmak oyunun başında 300 shield e geliyor bu da oyunun hemen başında yayılmana engel çoğu civ in birden fazla özel birimi var dinler bayaa bir önemli ve farklılıklar getiriyor ama oyun ilerki turnlerde çok yavaş oynanıyormuş iyi bir bilgisayarda bile turnler 5 dakikayı buluyormuş. Bir de ufak harita var yine aynı özelliklerle. Çok merak ettim keske elimin altındaki pc de oyun kurulu olsaydı neyse ben ce bir göz atın derim...[hline]A-------|............_____ | _____.....
C----:<ııııco==|ı..... ___(o)__/_.......
E-------|/..................../ .............

Sosyal ağlarda paylaş

Devam eden oyunumda civ3 tarihimde ilk kez Koreliler tarafından nuke' landım. Civfanatics' te genelde AI tarafından dandik şehirlerinin bombalandığından bahsediyordu insanlar ama benim en baba iki şehrimi seçti. Bunun üzerine bütün uygarlıklar Korelilere savaş ilan etti. Yalnız bundan birşey öğrendim. Birisi sizi nuke' lerse ona diğer uygarlıklar savaş açıyor. Ancak siz nuke' lendikten sonra karşılık verirseniz size savaş açmıyorlar. Dün de böyle oldu. Hemen en büyük beş şehrine ICBM gönderdim ve bir anda soluğu kesildi yaklaşık 5 turn sonra geriye 5 tane dandik şehri kaldı. Skorda 300 puan üzerimdeydi şu an 100 puan gerime düştü. Ama o iki şehrim hala kendini toparlamaya çalışıyor.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Evet conquest' te Emperor seviyesinde Sümerlilerle 35 saatlik :-O bir oyundan sonra ilk zaferimi uzay yarışı sonucunda kazandım.

Oyunun geneline batığımda, zaman zaman özellikle de Mısırlılarla savaştığım endüstri çağının başlarında baya zorlandığımı söyleyebilirim. Uzun süren bir savaştı, deliler gibi geliyorlardı, üretim gücü ile başa çıkabilmek için seferberlik ilan etmek zorunda kaldım. Seferberlik dolayısıyla ordu dışında hiçbirşey yapamamak baya kötüydü. Ayrıca bilim olarak özellikle Korelilerden geri düştüm. Ondan alıp, buna satıp, arasıra çalıp çırpıp Korelileri yakaladım. Burada iki kurtarıcım oldu. Birincisi theory of evolution, ikincisi hoover dam' i yapmam. Ancak bunlardan daha da kötüsü Koreliler 200 puan kadar önüme geçmişti ve hızla aramız açılmaya başlamıştı.

Modern çağa geçtiğimizde 2-3 bilim öne geçmiştim ama yeterli değildi. Koreliler uzay gemilerini yapmaya başlamışlardı. Zaman daralıyordu. Yapacak tek bir şey kalmıştı savaşmak. Hemen artillery, mechanized infantry ve modern tank biriktirmeye başladım. 5 adet modern armor army kurdum. Tam savaş hazırlıklarının sonuna geldiğimde Koreliler nuclear power' ı istediler. Evet isteğime ulaşmıştım, tabi ki vermedim ve savaş açtılar :) . Hemen birlikleri bir takım takviyelerle gemilere doldurdum. Burnu havada Korelilerin kıtasına çıkartma yaptık. Artık burunlarını sürtmenin vakti gelmişti. Ve yavaş yavaş bütün çekirdek şehirlerini yıkıyordum. Demokraside ayaklanmalar dayanılamaz bir hal almıştı. Bunun üzerine faşistler yönetime el koydular.

Korelilerin ana kıtalarında iki şehirleri kalmış artık can çekişiyorlardı. Ve iki adet ICBM, biri başkentime, diğeri en yüksek üretim olan şehrimde patladı. Milyonlar ölmüştü. Buna sessiz kalamazdık. Hemen kodlar girildi, anahtar çevrildi. Koreliler bir anda cehennemi yaşadılar. 5 adet ICBM ile hainliklerinin bedelini ödediler.

Savaş bittiğinde 3 şehirleri kalmıştı ve tehdit olmaktan çok uzaktılar artık. Uzay gemileri dağılmış bütün bir uygarlığın birikimi silinip gitmişti.

Artık uzay gemim atılmak üzereydi. Kıllığına biraz da Mısırlıların şehirlerini yıktım onlarında uzay gemisini yokettim. Ve 2023 yılında Sümerliler Alpha Centauri' ye doğru yola çıktılar...

2700 puan ile birinci oldum. En yakım takipçim Araplar 300 puan kadar geride kaldılar. Temiz ve keyifli bir oyundu.

Sümerliler için bir not. Her ne kadar ırk özellikleri güzelse de avantaj gibi gözüken ciddi bir dezavantajları var. Özel birliği Enkidu Warrior. Birisi çıkıpta despotismde iken savaş açarsa ilk savunma zaferinizle cart diye altın çağa giriyorsunuz ve altın çağınızı çok kötü bir biçimde harcıyorsunuz. Bu oyunda da böyle oldu. Bundan sonra Maya' ları denemeyi planlıyorum. Bakalım neler olacak.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

birde eski oyunda world map ve terittory mapi mapmakingi bulduktan hemen sonra verip alabiliyoduk. simdi baya bi ilerlemek gerekiyor ? 2.ciside insanlarin hppy olmasi neyi degistiriyor.

[Bu mesaj -Mix- tarafından 04 January 2004 15:16 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Mix-, 02 January 2004 19:03 tarihinde demiş ki:
aklima bisey daha geldi altin caga girince ne degisiyor?[hline]

Altın çağa girdiğinde şehirlerin kullandığı her kare 1 tane fazladan kalkan ve ticaret (sadece bilim değil parada) üretiyor.

said:
Dorsia, 02 January 2004 19:16 tarihinde demiş ki:

Bu arada benden bir soru, adamlarin gemi paralari yaptiklari ya da tamamladiklari sehre ICBM atarsam gemi parcalari gidiyor mu? Cunku tum unitler gidiyor bundan eminim![hline]

Bildiğim kadarıyla hayır. Sadece başkentini ele geçirirsen uzay gemisi dağılıyor. Ayrıca ICBM atılan şehirdeki bütün birlikler yokolmuyor. Bir kısmı yokoluyor, bir kısmı da ağır hasar alıyor. Binaların yaklaşık yarısı yokoluyor, nüfusun % 50 si ölüyor.

said:
-Mix-, 04 January 2004 15:07 tarihinde demiş ki:
birde eski oyunda world map ve terittory mapi mapmakingi bulduktan hemen sonra verip alabiliyoduk. simdi baya bi ilerlemek gerekiyor ? 2.ciside insanlarin happy olmasi neyi degistiriyor.

Artık harita değişimini navigation ya da magnetism' i bulduktan sonra yapabilyorsun. Ayrıca diğer uygarlıklarla kontak değiştirmek için de printing press gerekiyor.

İnsanların mutlu olmasının 3 ana yararı var. Birincisi bir mutlu insan , bir mutsuz insanı bastırarak ayaklanma çıkmasını engeller. İkincisi mutlu insanlar oyun skorunuzu arttırır dolayısıyla oyunun başından itibaren %10-20 lüks vermek yararlı sonuçlar doğurabilir. Üçüncüsüde eğer bir şehirde yeterince mutlu insan olursa "we love the king day" kutlanır. Bu olay o şehirdeki corruption' ı azaltır.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

* Oyundan bıktım artık. :]
* GPT ve benzeri ne idüğü belirsiz ancak insanın içgüdüsel olarak algılayabildiği bug'lar acaip sinirimi bozuyor.
* Oyun abartı düzey uzun sürdüğünden ki bunun tek çözümü bi p4 3.2 falandır, yarım bırakıyorum.
* Artık monarch üstünü oynamıyorum çünkü AI zeka olarak gelişeceğine, shoot'em up oynarmışcasına sayısal olarak üstün sayılıyor, en sevmediğim geyiklerden biridir, kaldıramıyorum.
* İstisna kombat saçmalıkları adamı delirtiyor, ama katlanabiliyorum, alıştım. :]
* Hâlâ en iyi ırkta emin olamıyorum. Sümerler ve Ruslar sırayla tek alternatiflerim.
* Anlamadığım şey adamlar nasıl oluyor da, örneğin 2. çağın education'ın evresinde bilimsel patlama yaşıyorlar toptan.. Kopuyor orada olay.
* Demokrasiyle savaşmak işkence, monarşiyle & faşizmle ise gelişmek işkence. Bu ne yav.
* 1.13 Beta Patch çıkmış ve bu delirtici bilindik bug'lardan kurtulunmuş, emme crack piyasada yok, argh, ve beta.
* Aranızda çok realist gözüken modpack görmüş olan varsa söylerse sevinirim.
* Monarşisiz savaşmak imkansız.
* Baalzebul dediğin gibi enkidu warrior olayı golden age için kötü tabi ancak başta bir golden age yaşayıp daha sonra scientific olarak da golden age yaşama şansın var ki bunu yaşadım, 50 kere yaşamıyorum bir oyunda en fazla 1-2.
* Oyunda hala düzeltilmiş olması gereken bug'lar olması beni delirtiyor.
* Text edit'le oyunun %40'lık kısmını Türkçe'leştirdim, fırsat olsa da bir yere upload etsem diyorum..
* Denk gelirse tekrar online olacağım inşallah, pek müsait değilim, ehü.
Sosyal ağlarda paylaş

Teturkhan'ın modu çok hoş görünüyor, şimdi indiriyorum. 5 dk turnler farketmez, ma eğer gerçek dünyaya yakın bi mod yaptıysa (ki oynayanların hepsi öyle diyor) o zaman bence kesin demeye değer. Adamın dünya haritası çok güzel olmuş zaten.[hline]Those of you who are lucky enough to have your lives, you may flee with them. However, leave your limbs here because they belong to me.

The Bride / Kill Bill
Katana ile bi salon dolusu adamı kestikten sonra...
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu, bilgisayarları very aggressive yaparak oynayan var mı? ne oluyor merak ettim, ehe. üstün medeniyetler her turn gelip bir şeyler mi istiyorlar? çünkü oyunda çat diye savaş açmıyorlar heralde. hatta bu olay o kadar komik, ki sanırım oyunu açık ara önde götürerek oynadığınızda, sizin insiyatifiniz dışında savaş çıkmıyor. sizin ardınızda kalan medeniyetler birbirlerine bayağı yakın ve siz en yakın takipçinizi 2'ye katladığınız için onlar kendi aralarında savaşmıyorlar. agresiflik normal seviyede ve en kolay derecede oynadığım oyunda ilk savaşıma kaynak sıkıntısından dolayı 1800'lerde mi ne girdim. o tarihe kadar kimse savaş açmamıştı birbirine, eho. en rahat oyunum oldu heralde large map açıp oynadığım.

aslında ne cümbüş be. oyunu belirli bir seviyeye getirip sonra very aggressive yapabilsek güzel olur. daha ilk çağlardan öyle oynamak işkence olacaktır heralde. sürekli savaş filan, ehe.

bu arada religious medeniyetlerin değeri o savaş zamanları filan anlaşılıyor. savaş zamanı komünizme geçmek gerçekten, hele ki universal sufficiefedf(öyle bir great wonder vardı. savaş zamanı demokrasi ve republicde yaşanan ayaklanmaları bayağı bir indirgiyordu.) yoksa çok gerekli.

ayrıca barbarianlar'ı nasıl ayarlıyorsunuz? ben 3-4 oyun tecrübesinden sonra bıkkınlıktan sedentary'de bırakmaya başladım adamları. o kadar alakasız zamanlarda geliyorlar ki ilk çağlarda, çıldırmamak elde değil çünkü.

iyice sapıtmak gerekirse: bilgisayarları very agressive, barbarları da en üst seviyeye getirip oynayan var mı? zorluk seviyesi de ortalarda bir şey olsun. varsa böyle bir oyun oynayan, tecrübelerini aktarıversin de ibret alalım, gözümüz korksun, insan içine çıkamayalım filan ehe.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de bir sorum daha var:

bir çağı bitiriyorum, ama geride 1-2 science bırakıyorum.(misal: birinci çağ. monarşi ve cumhuriyet'i bırakıp atladım bir dahaki çağa) takip eden çağda gelişirken, arada alakasız zamanlarda(kesinlikle bilimsel çağ filan yaşamıyorum) alchemistlerimin bu hadiseleri buldukları filan söyleniyor.
bu hadise neye göre oluyor? mesela en son oyunumda 3. çağda nationalism'in getirdiği bütün gelişimleri, ironclad'i filan bıraktım. ancak modern çağda bunlar kendi kendilerine gelmediler? halbuki birinci çağdaki monarşi ve cumhuriyet ile ikinci çağdaki military tradition bu şekilde bünyeme katılmıştı. nedir bu işin sırrı? şunu kendi insiyatifimde nasıl becerebilirim? tamamen random mu yoksa medeniyetin üstünlüğüyle ilgili bir şey mi?
Sosyal ağlarda paylaş

ehe başka bir hadise:

zorluk seviyelerinde artış gösterdikçe bilgisayarın yapay zekasını filan artmadığını, sadece sayısal üstünlüğe büründüğünü belirtenler olmuş. lakin ben bunun böyle olmadığını en kolay seviyede oynayarak gördüm. bilgisayar tamamen abuk subuk işler yapıyor, map'i doğru düzgün açmıyor, ilk çağlarda çok gerekli olan o barbar kentlerini alarak çeşitli bonusları toplamıyor. mesela ben bu kolay oyunda wonderları fazla sallamadım ilk çağdaki, yapmayayim dedim. ikinci çağın ortalarında hala ilk çağlardaki en basit wonderların bile yapılmadığını görünce dumur olup yapmaya başladım ve bitirdim wonderları.(benden gerideki medeniyetler kesinlikle bu wonderları çoktan yapabilecek düzeyde idiler. piramitler, oracle, colossus filan bu bahsettiğim wonderlar)

bunlara ek olarak gelişimi de çok yavaş oluyor. bilgisayar kendi arasında üst zorluk seviyelerinde çok daha içli dışlı iken bu en kolay seviyede fazla sallamıyor, alışveriş yapmıyor doğru düzgün. özellikle karşılıklı bilgi alışverişine de önem vermediği için en yakın rakiple aradaki bilgi farkını 8'e, 9'a çıkarmak çok rahat oluyor. doğru düzgün kent kurmuyor. expansionist(yanlış yazdım sanırım) medeniyetler bile çok yavaş kentleşiyorlar.

orta seviyelerden sonra belki zorluk seviyesinin artışı giderek sayısal üstünlüğe bağlanıyordur ama kesinlikle o ilk 3-4 zorluk seviyesinde öyle değil. yapay zeka çok rahat farkediliyor. her zorluk seviyesinde ayrı ayrı oyun oynayın(mümkünse map filan da aynı olsun da, karşılaştırmak rahat olsun), siz de farkedeceksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...